Derde festivalconcert:Ton Koopman musiceert briljant in verkeerde ruimte Van Ingeigem speelt zich over geschreven en ongeschreven improvisaties naar de hoogste toppen. PATRICK gf\ DE SMEDT GEEN WOORDEN MAAR DADEN 1000 artikelen aan weggeefprijzen fO °s JOo POLITIEK een VUILE BOEL maak haar zelf PROPER SP Op 1, 2 en 4 oktober stemt U Kattestraat 45 - 053-21 18 87 - AALST ALLES voor de baby. o|o Sn LOUIES JAN 17de SP 1 Samen voor hun toekomst SP lijst 1 38e kandidaat 4e lijstduwer Nieuwe Gazet van Aalst 1 oktober 1982 11 Dankbaar applaus maar geen staande ovatie zoals we dat de jongste jaren in Sint-Martlnuskerk gewend zijn geraakt. Opmerkingen zwevend van het ene uitersteeen briljant werkstukje, naar het andereHaydn is een saaie piet. Ogen die spraken van verwondering eerder dan van bewondeiing. Dit tekent de sfeer in de kerkruimte na het optreden van Ton Koopmans Amsterdams baroke- nensemble met religieuze kerkmuziek van Haydn. Controversieel dus. Over een paar dingen zullen we het krijgt een bijna ideaal klankbeeld maar je komt in de rode cijfers terecht. Bovendien moet het oor zich aanpas sen. Een vriend van mij die onlangs in Brugge voor het eerst the Academy of Ancient Music hoorde spelen, had daar heel wat tijd voor nodig. Zijn gehoor was immers afgestemd op de gepolijste klank van de Wieners, op de glans die afstraalt van moderne strij kers. Met vijftien zijn ze, de leden van'het Amsterdams Barokensemble. De sna ren zien er doodgewoon uit, de bla zers niet. De hobo's lijken schal meien, de hoorns missen ventielen. Ton Koopman is een wat hoekige enthousiasteling die het vuur doet overslaan. Het programma behelst het orgelconcert in D en drie symfonieën, alle drie in mineur. De geest is er een van ingetogenheid. Je kan je natuur lijk vragen steiien over de keuze. Haydn schreef toch 104 symfonieën. Waarom dan niet als variante, als con trast iets kommerloos, een stukje aards paradijs. Maar ik denk aan het thema 'instrumentale kerkmuziek'. Dus... wel eens zijn. De kwaliteiten van Koopman als pluizer en musicus staan buiten kijf. Samenspel, musiceer- vreugde, vaardigheid van het ensem ble zijn niet te betwisten. Maar Haydn heeft deze kerkmuziek bedoeld voor de kapel van vorst Esterhazy, beperkt van afmetingen, intiem van sfeer. Dit impliceert dat de Amsterdammers in Baardegem hadden moeten aantre den. Er was immers een grote kloof tussen klank en ruimte. Van bij de inzet van de 26® symfonie «Lamenta- tione» waande ik me in Plato's grotik hoorde geen strijkers maar de echo ervan. En verder: over uitvoerings praktijk valt een aardig woordje te wis selen, maar wie op oude instrumenten speelt of op degelijke kopieën ervan, wie een zo groot mogelijke authentici teit nastreeft, zou dat ook ruimtelijk moeten kunnen doen. Ik zeg kunnen en werp geen stenen. Want dit is een duidelijk voorbeeld van een dilemma je kiest Sint-Martinus en geraakt financieel uit de problemen met het risico van een te dunne klank. Of je opteert bv. voor Baardegem en je Het orgelfestival zit er weer op. De sluitstenen zijn geplaatst. Kristiaan Van Ingeigem speelde vorige zondag de 12e reeks naar de archief kast. Van Widor ging het naar Widor, via Bach, Reger en een duo improvisaties, een discipline waar de organist stilaan een meesterkursus kan van opzetten. De rijkgevulde septembertafel is afgediend, de herfst kan de straten weer in, de mist kan de grond uit. Reger kan weer gaan bloeien, alles is volbracht. Widor uds, als inloopband. Direkt barst het hele palet van het symfo nisch vuurwerk met het allegro uit de 6e symfonie boven uiteen. Als bewust contrast komt daar Bach tegenaan- staan CAIIein Gott). De tegenstelling tussen het (soms bijna pompeus) geweld en het intieme aquarel is wel zeer frapperend. Hier ligt de melodie als een rijpe appel, blozend van genot en frisheid zo bijtens-gereed in je hand, zo rijp is de grond van de har monieën, waarin het koraal noot na noot als korrels in de voor gezaaid wordt, dat Bach hier wel de meest romantische onder de barokkers lijkt. Zo klaar is het weven van stem en tegenstem, dat het hele stramien wel tien keer de voorwas gepasseerd is. Improvisatie is een discipline, waar over we eindeloos kunnen doorbo men. Na de 'geleide' dicteeoefening die Van Ingeigem vorig jaar over Bach 's naam ten beste gaf, gaat het nu een stap verder: de opgave van de thema's komt pas bij het aanvangen van het concert. Uit het aanbod van 9 kiest de organist de twee: een volksliedje, dat in de klassieke stijl ontwikkeld wordt, verknipt in variatievorm opduikt, in een Bachjasje voortneuriet, zich in een reidansje onderdompelt, en zich waarachtig in een echte fuga stort. Het tweede thema, het anonieme «L'homme Armé», een gegeven waar zo menig polyfonist de tanden inzette, krijgt een eigentijdse ontwikkeling. Het stuk zelf groeit in een reusachtige climax het ademt een tijdeloze sfeer uit met de reuk van verbrande aarde en de opgekropte angst schreeuw tegenover een alles door dringende sopraan-grondnoot, die het geheel uiteindelijk op een verzoenend en berustend akkoord opvangt. Reger (ais tegenhanger van Widor en Franck) gooit met twee delen uit op 129 (9 stukken voor orgel) de poort open naar de tuin waar het dwalen wordt in het dichte struikgewas. Een verrassende fijne melodie (met natuurlijk een overvloed aan croma- tiek) verglijdt naar een vervreemdende fuga, waarbij Reger alle mistlagen als vliesjes op elkaar lijmt. Op weg naar Widors beroemdste toc cata, gaat de delicatessewinkel over een Pastorale van Herzogenberg. Wel interessant om te horen hoe ruim 150 Dynamiek en doorzichtigheid van klank, waarmee we sinds Harnon- court en Hogwood zo vertrouwd zijn, blijken direct aanwezig. Geen wazige brij waarin alles zonder duidelijk her kenbaar patroon of timbre afglijdt naar ieder instrument met een eigen stem, een klare taal. Strijkers en hoorns zijn agressief en bitsig in het allegro assai van de symfonie «Lamentatione». Ze vertalen het 'kruisig Hem' in zuivere klanken. Het adagio, gebaseerd op Jeremias' klaagzang voor mij het mooiste moment van de avond is een prachtige, ingehouden koraal van de houtblazers. En het vreemde menuet combineert Weense charme met een wild stretto. Maar ik herhaal het klankbeeld is uitgedund. Zelfde euvel in het orgelconcert. Het orgel moet zwichten voor de over macht van de gotische lijnen. Koop- mans bewegingen zijn krachtiger dan de klank van zijn orgel. Het adagio, een gebed, een bezinningsmoment, klinkt wat lijzig en mist reliëf. Het is duidelijk: hij voelt dat zijn instrument als tegen windmolens vecht. Maar de lijnen blijven scherp gekarteld en doorzichtig. Het lijkt een bleke Rouault: afgelijnde contouren, wat vale kleuren. De grotere inbreng van de blazers m de «Trauer» symfonie geeft meer volume maar is niet zonder gevaar jaar na Bach een componist de her dertjes en lammetjes laat spelemeien in de gebruikelijke fa-miliale toonlad der. Met de hoogste toccata uit Widors 5e Symfonie sluit dit concert dat, qua aanbod, opbouw en verrassing tot een der mooiste uit de laatste jaren gere kend mag worden. Toccata perpetuum Op een Van Peteghum. (F.C.) voor evenwicht en harmonie. Maar de kracht en de aandrang in het unisono van het allegro con brio zijn er, het verfijnde contrapunt in de canon en in het trio van het menut, en de hoopvolle sfeer van het adagio, een treurmars die door zijn bezonkenheid veel meer aangrijpt dan het geweld van Berlioz en de vitaliteit in Beethovens Eroica. «La Passione» is de raadselacnuye titel van de 49e symfonie. Hij zou naar de Goede Week kunnen verwijzen, naar de majestatische boetetocht voor het kruis, naar de bijtende spot van de soldaten tegenover de lijdende Chris tusfiguur. Het spoor zou echter ook naar een persoonlijke ervaring van LA PASSANTE DU SANS SOUCIS In 1933 is Elsa Wiener verplicht Duits land te verlaten omdat ze anti-nazi is. Op haar vlucht neemt ze een joodse knaap mee wiens ouders reeds zijn om gebracht. Ze voelt zich verantwoordelijk voor het kind en wordt serveuse in een kabaret om aan het nodige levensgeld te geraken. Om haar eigen man te redden wordt ze bovendien maïtresse van een Duits officier... Doorsnee frans produkt. Romy Schnei der speelt in deze film haar laatste rol voor ze besliste dat leven voor haar geen zin meer had. Haar tegenspeler is Michel Piccoli. Haydn zelf kunnen leiden, op dat ogenblik in een «Sturm und Drang» crisis. Hier evenmin discussie over geest en aanpakeen stemming van drukkende wanhoop met sporadisch wat licht, een oase van rust in het menuet, een hijgende ren in het presto waar eerste en tweede violen en blazers mekaar in toom houden tenge de onverbiddelijke polsslag van de bas. Koopman doseert goed. Zijn ensemble speelt met vaart en liefde maar moet buigen voor de ruimte. De stilte bij het buitengaan laat dieper indruk na dan het applaus na het con cert. En misschien was dit de uitein delijke bedoelingbezinning. (W.D.B.) HAMMETT Hammett is gerealizeerd door het troe telkind van de internationale kritici Wim Wenders. Hammett is een ontzettend mooie maar volkomen spanningloze, imaginaire biografie van de misdaad schrijver Dahiel Hammett, suksesama- teur van «Red Harvest» en «The Mal tese Falcon». ON GOLDEN POND De inmiddels overleden Henry Fonda speelt DE rol van zijn leven als een oude universiteitsprofessor die volledig met zichzelf in de knoop ligt omdat hij geob sedeerd is door de dood en daardoor zijn omgeving het leven zuur maakt, metJane Fonda, Henry Fonda en Kat- harina Hepburn. FILM IN DE STAD FEESTPALEIS Hammet X The sword and the sorcerer O Honey O PALACE Porkey's O La passiante du sans souci X On Golden Pond XXXX Ik vind O onbelangrijk X matig XX goed XXX zeer goed XXXX niet te missen. (CAN) smeJiens Vaak krijgt de kiezer, «de toeschouwer», de indruk dat het steekspel tussen coalitie en oppositie de meeste energie der politiekers opslorpt. De bestuurs- meerderheid mag niet in de kaarten laten zien, de oppositie moet persé afbre ken. Een machtsspel met beslissingen genomen over het hoofd van de kiezer... Het besturen van AALST is te kompleks om overgelaten te worden aan een be perkte groep mensen een stadsbestuur, een gemeenteraad... Er komen dan ook meer en meer niet-gebonden actiegroepen op voor de burger Vóóral als het om tastbare materies gaat (ruimtelijke ordening, milieu, stads- en dorpsherwaar dering) bieden deze groepen valabele oplossingen aan. Zij bewijzen dat de vertegenwoordigers-democratie tekort schiet. INFORMATIE geven over de BELEIDSOPTIES voor de plannen uitgewerkt zijn, zodat een buurt of de betrokkenen alternatieve voorstellen kunnen doen. De POLITIEKE WIL om de MACHT MET DE BEWONERS TE DELEN ZO KUNNEN WE POLITIEK PROPER MAKEN Geef Uw stem meer waarde Stem op verscheidene kandidaten van de SP-lijst De jongste SP-kandidaat 82/16/54

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 11