Liever «witjoe» dan «Suskewiet» Hopfestiviteiten op «Clerckenshof» EDDY Van oud "kerkhof" naar nieuwe "begraafplaats" FRANS JANSEGERS 053/21 08 88 ifcotogisch en eerlijk bekwaam werkzaam TAXI 82/16 DAG EN NACHT keuze vóór een verantwoorde 14 Nieuwe Gazet van Aalst 1 oktober 1982 Baardegem Een unieke wille bruidswagen Ceremonie Bediening gratis Moorselbaan 328 AALST licentiaat economische wetenschappen zelfstandig fiscaal raadgever was aktief in het aktiekomitee voor het behoud van het Stedelijk Slachthuis het aktiekomitee Pas en Steenbeek de aktie Kringloop VOORLAATSTE KANDIDAAT Herdersem blijft in de aktualiteit. Pikkeling, kermis-, voetbal- en pa rochiefeesten, twee eeuwen harmonie, wieier- en atletiekkampioenen; de meiviskoppen blijven in het brandpunt van de belangstelling. Ook de vinkeniers in hun lokaal «Bolspel» op «den Boskant» die hun tweede lustrum zopas met passende luister vierden. Tien jaar geleden stichtten dan ook en kele vogelliefhebbers die meer heil za gen in het «witjoe» dan gewoon in het «suskewiet» dat ze evenwel niet uitslo ten. Vimibel-ers schijnen «pluralisti- scher» te zijn dan Avibo-ers Paul Arts. Paul en Herman Van Sinay en Frans Vereecken een zelfstandige ver eniging. Herdersemse vereniging die dra de wind in de zeilen had en momen- «De Boskantvink» ontstond uit een scheuring tussen Avibo, de «Algemene Vinkeniersbond» en Vimimbel, de «Vin keniers van Midden-België». Waarover vinkeniers van mening kun nen verschillen Uiteraard over wat en hoe hun gelief koosde vogeltjes «zingen». Avibo houdt het bij het alleenzaligmakende «suske- wiet»-gezang doch in Oost-Vlaanderen en Brabant schijnen de vinken ook «wit joe» op hun repertorium te hebben doch dit komt bij Avibo niet aan bod. Van daar... -teel ruim 50 leden telt. Hun konsakratie als valabele bond kwam in 1975 toen de Boskantvinkers een Vimibel-Kongres mochten organiseren, akademische zit ting et tutti quanti inkluis. Scoutsbouwfeesten met kabaret op vrijdag 1 okt. te 20 u. «Urbi et Orbi» in de parochiezaal, scoutsbal eveneens in die zaal op zaterdag 2 okt. en eetfestijn op zondag 3 van 11 u.30 tot 14u.30 gevolgd van poppenkast t Kapoentje» en showavond met free podium, modelscoutskamp en kampvuur. Meldert Jotam in zaal C. Van den Broeck op zaterdag 2 okt. te 20 u. «Daar zit muziek in». Toegang 70 fr. Voorverkoop 50 fr. Kravaalruiters met pensenkermis in de jongensschool op zaterdag 2 okt. vanaf 20 u. en op zondag 3 okt. vanaf 12 u. Franciscus van Assisi wordt herdacht te Affligem in de abdijkerk op zondag 3 okt. te 16 u. met een literair uur. Toegang gratis. Moorsel Rock-TD in zaal Katholieke Kring op zaterdag 2 okt. vanaf 19u.30. Organisatie «A.K.V. De Flierafloiters». Toegangsprijs 40 fr Kampioen Rapid won de titel in het tornooi voor kaatsveteranen te Haaltert in de beslissende lutte tegen dorpsgenoten «Bal op, Kruis». Na heel wat tribulaties krijgt Meldert een nieuwe begraafplaats. Op de wijk Huizekens, juist gemeten 1.050 m van de parochiekerk. Andere mogelijkheden om wegens de omstandigheden dringend iets te realiseren bleken niet valabel te zijn. Het beeld van de steeds verder weggedromde kerkmuur, Meldertenaren reeds gewend, schreeuwde om een oplossing. Zulks impliceerde echter dat twee rijen, 18 graven daterend uit de periode 1973 a '78, moesten worden verplaatst om werken aan de bouwvallige muur mogelijk te maken. Stutten en verkeersreglementering zijn uiteraard ook hier geen afdoende remedies. Slechts noodoplossingen in afwachting van meer efficiënte ingrepen. Een gebeurlijk alternatief was de Zavel- put in de Putstraat doch die stuitterf op een njet zowel qua ruimtelijke ordening als wat betreft volksgezondheid die de nabijheid van de dorpskom niet passend vond. Het zou ten andere een dure en tijdrovende bedoening geweest zijn met een (lange) procedure tot onteigening, riolering en bestrating van aan de Put straat tot aan de gebeurlijke ingang van liefst 130 m. Het niveauverschil, de hel ling, was daarenboven een bijkomende negatieve faktor. Ook in de Eeckhoutstraat zou men met bovenvermelde faktoren hebben af te rekenen zodat dan uiteindelijk het terrein bij de Huizekensstraat, meer bepaald aan "de Mazelbaan", - de weg naar Ma- zenzele -, de gelegenheid zou bieden om een nieuwe begraafplats aan te leg gen. Daarmede verliest Meldert dan wel een unicum in de Stad Aalst. Meldert al leen had er inderdaad nog een écht kerkhof in de letterlijke betekenis van het woord, een hof bij de kerk zelf. Vanzelfsprekend werd de inplanting van dit nieuw "kerkhof' ook niet als ideaal ervaren. De afstand was relatief aan zienlijk van aan de kerk tot aan de Ma zelbaan, de toegangsweg van aan de Huizekensstraat is smal, het wegdek is aan verbetering toe en het terrein zelf zou eerder aan de nattige kant zijn wat spuiters deed zeggen dat men er in vre de zou kunnen "zwemmen". Naar het zeggen van mensen ter plekke zou het er vóór 40-45 heel wat droger geweest zijn. De gracht er langsheen zou echter ver stopt zijn geraakt. Men is nu druk doen de deze uit te graven op een diepte van 70 cm met aan de kruin een breedte van 1 m en op de bodem 50 cm. Met daarbij het vervangen van de bestaande water- afvoer via buisjes met een diameter van amper 5 cm door buizen van kalibers 30 cm hoopt men de watermiserie alleszins te beperken. De verdere waterafvoer zou dan gebeuren langs de Kuipers- meersbeek die ontspringt aan de Meys- berg en uitmondt in de Meldertse Molen vijver. Opmetingen gedaan door de stadsdien sten tijdens de voorbije paas week zouden gunstig uitgevallen zijn. Water aan de buitenkant enkel vanaf een diepte van 2,20 m en middenin 1,85 m. Begraven op anderhalve meter diep zou dai i geen probleem zijn. De nieuwe begraafplaats zou plaats bie den voor het begraven van zowat 1.300 mensen. Met een gemiddelde sterfte te Meldert van 27 lijken per jaar zou men in vijfentwintig jaar dan ook slechts de helft van de mogelijkheden nodig hebben ge had. Wel moet rekening worden gehou den met overbrengingen van het huidige kerkhof naar het nieuwe doch anderzijds dan weer met familiegraven en kelders. Qua akkomodatie zijn brede wandelwe gen voorzien met steenslag en grint, en zijn er vakken voor familiegraven en kin dergraven buiten de normale rijengra- ven met bovendien een eventuele uit breidingszone. Er staat verder een dienstgebouw voor grafmaker en perso neel met voor bezoekers sanitaire instal laties. Ook een zitgelegenheid komt er met om de anderhalve are passende zit banken. Ook de wettelijk voorziene strooiweide met een columbarium van 6 bij 4 m zijn gepland. Rond de parkeer plaats voor zowat een 25-tal wagens komt hoogstammige beplanting en het hele kompleks wordt afgezoomd met ei ken dwarsliggers in betonnen voet waar aan draad voorzien is om steun te geven aan streekgebonden aanplantingen waarbij gehoopt wordt dat na een paar «De Boskantvink» organiseert trouwens een dertigtal zettingen per seizoen, sei zoen dat in Vlaanderen loopt van 16 april tot 31 augustus doch in Wallonië een paar weken vroeger begint, waar om en tevens ook telkenjare een paar in de kijker komende tentoonstel lingen. Vanwege het stadsbestuur overhandig de schepen Eddie Monsieur 34 trofeeën aan verdienstelijke vinkeniers en een achttal aan simpatiserende steunver- leners. Bij pot en pint en hapjes allerhande tra den dan «d' Apostelen» uit Mijlbeek op en zorgden voor heel wat ontspanning met een humoristische voorstelling van dit bizar twaalftal op liturgische melo dieën, een homilie van Jan De Lathou wer en een enthousiast meegezongen potpourri van volksliederen en schlagers allerhande. Voorzitter Roger Herzeel. zangkeurder en vice-voorzitter Frans Vercauteren, duivel-doet-al sekretaris Paul Van Si nay, penningmeester Ghislain De Cos- ter en bestuursleden De Waegeneer, Wille, De Coster en Van Goethem kun nen op een geslaagd decennium terug blikken doch hebben vóór zich de orga nisatie van «het Kongres». Een topper in het vinkeniersleven ook ver buiten de Herdersemse grenzen. (Hm) Met een hopvuur werd dan de hopdu- vel onder rondedans van zijn vele kol lega's verbrand. (Hm) jaar niets meer van biels (ja, dat is kor- rekt Nederlands) noch draad te zien zal zijn. Momenteel is reeds heel wat v.h. ver: melde gerealiseerd en gehoopt wordt over een paar maand reeds tot over brenging van stoffelijke resten te kunnen overgaan. Het gebeurt vanzelfsprekend allemaal manueel. Neen, er komen geen grijpers bij te pas. De voorbereidings- werken gebeuren wel tijdens de gewone werkuren doch het lugubere lijkentrans port is een karwei om tijdens de nacht uit te voeren. Dit allereerst voor de beide gravenrijen langsheen de bouwvallige muur en de koncessies. Naastbestaan- den met koncessies zullen door de stadsdiensten worden benaderd om hun inzichten i.v.m. eventuele overbrenging naar de nieuwe begraafplaats te laten kennen want ook dat is wettelijk. Gehoopt wordt in oktober tot bepaalde aanplantingen met de groendienst te kunnen overgaan en de eerste over brenging zou reeds kunnen gebeuren in november e.k. Meldenswaard is nog dat de hele reali satie gebeurt met het eigen stadsperso- neel. (Jos Muylaert) De sanitaire blok aan het kerkhof. OJ Algemeen zicht op het nieuw Meiderts kerkhof. (OJ) hopbal met «Radio Saturnus» en een parade van gelegenheidsruiters met als winnaars de uiterst keurige forma tie uit Denderhoutem. Animatie was er met de fanfares uit Meldert en Teralfene, de Faluintjeska- pel en de volkskunstgroep «De Zwin gelaar» en voor de inwendige mens werd gezorgd aan talrijke tapkasten en aan een Breugheliaans buffet met alles van 't varken, 't schaap en de kip. Af en toe zorgde het weer wel voor enige moeilijkheid en wellicht kan vol gende editie in 1983 nog even hoger mikken. Het zit er alleszins in want de streek zelf is hop-minded en wil de Falumtjesstreek andermaal in 't zon netje zetten. De hoppluktijd is voorbij en het leed is weer geleden. Wegens de grote opbrengst o.a. in Tsjecho-Slowakije en Duitsland is de (nog voorlopige) prijs verre van die van verleden jaar, laat staan die van twee jaar terug. Dan was het voor de Meldertse en andere hopboeren een gezegend oogstjaar doch dit jaar zou de verkoopprijs wel eens de helft van de produktiekosten kunnen zijn... Toch wordt niet getreurd en hadden de Hopfeesten op «Clerckenshof», centraal in de hopstreek gelegen, heel wat sukses. «De hop helpt uiteindelijk de boer er toch bovenop», zegt het spreekwoord. Begonnen met een keurige hopstoet waarin de hopduvel en de vele schar laken rode duveltjes de hoofdrol speelden ging in de ruime rijbaan een hopplukwedstrijd door. Manueel zoals in de tijd van toen. Een dozijn deelne mers zouden, de zak op de schoot en de hopperank er bovenop om ter meest plukken binst een welbepaalde tijdspanne. «Belleken één» uiteraard. Laureate werd Jeanne De Meyst voor Uusi Meert, Francine Roggeman, Denise Heymans, Julia Clauwaert, Francine Moens, Emiel De Ridder, Jacqueline Vermoesen, Maria Baert, Georgette en Hilde Elskens. Op het hof gonsde het van aktiviteiten allerhande. Oude ambachten bij de vleet, een kinderboerderij, een boe- renmarkt, wandeltochten te paard, een paardencarroussel in de rijbaan, een tentoonstelling van kleinvee, een

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 14