VOOR EEN NIEUWE AANPAK Storten Schepen Van Den EedeAalst is een grote stad met kleine middelen 4 Nieuwe Gazet van Aalst 1 oktober 1982 MARC GALLI Gedurende de laatste zes jaar dook Aalst meer en meer de schulden in. De schepen van financiën werd hierdoor bij de bevolking als de boeman aanzien. Toch is het opvallend dat op geen enkel ogenblik de oppositie zijn deskundig heid in twijfel trok, integendeel zelfs. Waar moeten we de redenen zoeken voor de erbarmelijke financiële toestand waarin Aalst verkeerd Begin '77 had Aalst een leningsschuld van 800 miljoen, waarbij de leningen van de fusiegemeenten gevoegd wer den (450 miljoen). Hierdoor bena derde de totale schuld op dat ogenblik 1,2 miljard. Op het huidige ogenblik is deze schuld gestegen tot 2,135 mil jard, wat dus een stijging van 76 inhoudt over een tijdsspanne van 6 jaar. Hoe is deze verhoging te verant woorden Belangrijke investeringen zoals voor het kultureel centrum, het nieuwe zwembad en de restauratie van het Belfort, zijn de uitvoeringen van beslissingen die door vorige be sturen werden getroffen. Wie dus spreekt van luxe-projekten zou beter in eigen boezem kijken Andere investeringen als voor de aan leg en verbetering van begraafplaat sen, de restauraties van het huis Van Langenhove en het onthaalcentrum van de Keizershallen, de aanleg en het onderhoud van wegen, voor de inrich ting van nieuwe burelen noodzakelijk ingevolge de fusie, voor de openbare verlichting en de aankoop van het rol lend materieel zijn zaken die prioritair zijn en als noodzakelijk in de verschil lende begrotingen werden opgeno men. Trouwens, het Kollege, wetende dat leningen lasten meebrengen, heeft zich steeds tot doel gesteld de investeringen zo laag mogelijk te hou den. De cijfers van de laatste jaren zijn sprekend op dit puntvan 384 mil joen in '79 werden ze geleidelijk terug gebracht tot 39 miljoen in '82. Men zal dus moeilijk kunnen beweren dat op het gebied van de buitengewone uit gaven niet streng bezuinigd werd De huidige kastoestand schept momenteel pro blemen. Wat is hier de oorzaak Op het gebied van de gewone uitga ven ondergaan wij thans de gevolgen van de opgehoopte tekorten van de begrotingen 1977-'82. Ik zei het reeds vroeger: Aalst is een grote stad met veel te kleine middelen. Onze inkom sten zijn niet in verhouding met de noodzakelijke uitgaven. In de begro ting '82 werd voor 1.511 miljard inkomsten voorzien tegenover 1,70b) miljard uitgaven; of een tekort van 198 miljoen. Nochtans was de begroting op gebied van uitgaven tot het uiterste beperkt. Maar de personeelskosten en de schuldenlast slorpen reeds 80 van het totaal op Er blijft dan amper 186 miljoen over als werkings kosten waarmee gans het bedrijf moet gerund worden Als men dan reke ning houdt met de niet te voorziene meeruitgaven die ontstaan uit de stij gende energieprijzen, dan kan men begrijpen dat Aalst kampt met een struktureel tekort dat samen met de tekorten van vorige jaren moet leiden tot moeilijke thesaurietoestanden. De personeelskosten slorpen meer dan 50 van uw budget op. Is daar geen verbetering in te voorzien Dit is juist een knelpunt in onze uitga- venpolitiek. Ik stelde reeds vroeger dat Aalst teveel personeel heeft. Men heeft zich laten verleiden tot een sociaal gerechtvaardigde tewerkstel lingspolitiek. Dit was echter financieel niet haalbaarIn de toekomst zal men daar rekening moeten mee houden. Wat zijn de vooruitzichten op het gebied van de saneringslening die door de gemeenteraad werd aangevraagd De gemeenteraad heeft graag gebruik gemaakt van de voorstellen van de Minister van Binnenlandse Aangele genheden om voorschotten te krijgen op een zgn. saneringslening. De aan vraag is reeds aan de bevoegde over heid toegestuurd, maar tot op heden kwam nog geen goedkeuring binnen, alhoewel die wel kortelings wordt ver wacht. In dit verband wens ik er op te wijzen dat ik volledig vertrouwen heb in de adviserende begeleidingsgroep die als voorwaarde bij deze lening fun geerde. Hoe vlugger deze werkgroep aan het werk zal gaan, hoe beter Dit betekent nu niet precies dat hier mee alle moeilijkheden van de baan zullen zijn Integendeel De opmaak van de begroting '83 zal een taak zijn die geschraagd zal moeten worden door moedige en radikale beslissin gen. Niet alleen zullen alle fakultatieve uitgaven naar 'ater moeten verwezen worden, maar in alle diensten zullen ook drastische bezuinigingen en be sparingsmaatregelen moeten toege past worden. Men zal zich moeten aanpassen aan wat financieel nog haalbaar is, en niet aan wat geweest is. Een totale reorganisatie van som mige departementen zal zich noodza kelijk opdringen. Uit bepaalde hoeken wordt U verweten niet krachtdadig genoeg te hebben opgetreden. Ook had men liever gezien dat de stad beheerd werd volgens de managementsprincipes... Als schepen van financiën ben ik alleen de uitvoerder van de beslissin gen die het Schepencollege heeft getroffen. Ik heb niet het recht om alleen te beslissen Alles moet kolle- giaal gebeuren, zoniet zou de koalitie dikwijls in gevaar zijn gebracht. Dit neemt echter niet weg dat ik talloze keren mijn kollega's erop heb gewe zen de zaken zuiniger aan te pakken. Ik heb nooit mijn verantwoordelijkheid ontvlucht maar omwille van de kolle- gialiteit heeft mijn interventie niet steeds dezelfde inpak gehad. Mocht men mij dit schepenambt opnieuw aanbieden, dan zou ik daarvoor niet terugschrikken. Wel zou ik vooraf gaandelijk enkele voorwaarden stel len. In tegenstelling tot wat nu is gebeurd zou ik eisen dat mijn per soonlijke beleidsvisie zou opgevolgd worden. M.a.w. bij de vorming van een nieuw bestuur zal de P.V.V. van deze ervaring gebruik maken om bij voorbaat harde afspraken te maken waaraan alle partners zich zullen te houden hebben Een stad beheren zoals men dat met een bedrijf doet gaat niet. Of alleszins niet helemaal. Toch heb ik reeds bepaalde zaken zodanig hervormd dat nu al de vruchten kunnen geplukt wor den. Het slachthuis werd op mijn aan drang in koncessie gegeven in '79. Sindsdien gebeuren er 4 maal meer slachtingen dan vroeger Daar waar er in '79 een verlies van 40 miljoen was, is het nu een winstgevend bedrijf Hetzelfde geldt voor de Waterdienst. Deze regie is zeer kom- mercieel aangelegd, ondanks het beperkte aantal personeel. Hier zijn we er in geslaagd grote reserves aan te legen die in staat zullen zijn om uit breidingen in de toekomst te bekosti gen. Anderzijds heb ik ook bereikt dat de automatisatie in de stadsadmini stratie verder werd uitgewerkt. Dit spaart niet alleen veel geld maar ook personeel Anderzijds moet men rekening hou den met het feit dat een stad géén bedrijf is. Bepaalde handelingen die ik zou willen treffen om tot een beter beheer te komen worden mij onmoge lijk gemaakt door de administratie. Daar kan ik niets aan veranderen, wat men er ook moge van zeggen (P.H.) Na één week «verdwijnen wegens plaatsgebrek» en nog één week «gedeeltelijk verdwijnen wegens plaatsgebrek» eist deze rubriek nu weer het volle pond op. Want er gebeurt echt wat in Aalst... Vrijdag 1 oktober 20 u., in Netwerk: kwis. 20u.30, in Kapucienenkerkkoncert van het Hallelujakoor opgedragen aan deken De Vos, paters Doornaert en Gerrets. Zaterdag 2 oktober 19.30 u. in Begijnhofkerk afsluiting van het Franciscusjaar met een gezamen lijke viering met de verscheidene Franciscaanse families. 20 u. in Netwerk (De Ridderstr. 28) politiek café S.P. Dekenijfeest in de Hiaderstraat, de ganse dag. Info- en verkoopsmarkt van 9 tot 18 uur op de verkeersvrije straat (o.m. dit blad neemt hieraan deel Ruime eetgelegenheid, animatie, tentoonstelling over de geschiedenis van de Ridderstraat enz. 15 en 20 u., in Stadsschouwburg (Vredeplein): jeugdtoneel «Joran Tove naar met 1 ster» (naar Henri Van Dale) door Theater Lanseloet. Volwassenen 100 fr.jeugd 80 fr. Zondag 3 oktober 9 tot 1 7 u.: internationale muntenbeurs in St.-Annazaal (org. numismatiekclub). 14u.30 aan ingang stadspark wandeling door stadspark o.l.v. Luc Kiekens (org. B.G.J.G.). Maandag 4 oktober 20 u in Netwerk Politiek café van de K.P.B. 12.30 u in salons Carlton (Zonnestr. 32) businesslunch met toespraak door minister van Financiën De Clercq. Org.Handelskamer van Aalst en Gewest. Kosten 800 fr. Dinsdag 5 oktober 20 u in Netwerk politiek café van de V.ü. MARC 1 GALLE 82/16/23

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 4