JAN CAUDRON Kieskeurig PATRICK DE SMEDT Etienne Bogaert «Ze geven een miljoen per uur uit» Zorg dat je d'er bij bent Grote verkoop. EMILIENNE DE SMEDT SP 1 DE MEESTER xmr 995 voor een zuinig en zuiver bestuur ook op personeelsgebied 100 glasramen aan de helft van de prijs j2§etr 1250 Dg SM^DT EMILIE/Ma/E Samen voor hun toekomst SP lijst 1 38e kandidaat 4e lijstduwer St. Jorisstraat 14 Aalst of in het atelier Majoor Ch. Claeserstraat 8 Aalst Nieuwe Gazet van Aalst 1 oktober 1982 In het vorig bestuur, van klein Aalst, was hij van '70 tot '71 schepen van financiën, regies, personeel en ekonomische expansie. We vroegen CVP-raadslid E. Bogaert om zijn mening over het beleid van zijn op volger. «Het geheel van het PW-SP-VU-beleid is uitgelopen op een dra matische miljardenkrater. Aalst krijgt straks meer bekendheid om zijn reusachtige begrotingstekorten dan om het karnaval. Als je onze schujd op een rij legt van zes briefjes van duizend per meter kom je tot in Parijs, en dan heb je er nog 480.000 overPer uur geeft Aalst een miljoen uit, elke dag... Op Pet vlak van financien was de Be leidsnota al zö voorzichtig dat er in feite niks van terechtgekomen is. Dat ligt niet aan het personeel dat op de dienst fi nanciën werkt, en ook niet aan de situ atie in 1976. Want toen stond men er redelijk goed voorde financiën van Aalst waren al enigszins gesaneerd, de boni's van de deelgemeenten kwamen erbij ook hun schulden maar het was een toestand waar men aan uit komt. Bovendien kregen ze in dat jaar nog 120 miljoen van de consolidatiele- ning waarvoor wij, met de groep van centrumsteden, geijverd hadden. Men zat met een formidabel overschot. Schepen Van Den Eede heeft sindsdien wel veel nota's opgemaakt over de groeiende problemen, maar die werden in het College van Burgemeester en Schepenen aan kant gelegd weinig kollegiaal. Bepaalde schepenen gingen vrij hun gang, wat op een katastrofale toestand uitgelopen is. Positief vind ik toch dat hij een aantal vernieuwingen die ik had doorgevoerd voortgezet heeft, bvb. de jaarlijkse al gemene statistieken, grafieken, enz... Goed was ook zijn inspanning om een koncessiehouder te vinden voor het slachthuis, wat financieel een goede op lossing is geworden Wat zijn volgens U de grote oorzaken van het huidige deticiet en de grote schulden last Ten eerste de losbandigheid en het bud get van Openbare Werken, vervolgens de personeelspolitiek en het slecht be heer van het OCMW. Verder het gebrek aan krachtdadig optreden van de sche pen zelf, en tenslotte het gebrek aan kontakt met andere centrumsteden die met gelijkaardige problemen kampen. Het initiatief van de Groep van Centrum steden, dat in Aaist startte onder mijn voorzitterschap, heeft men laten verwa teren. Daarmee ging een belangrijk 2de plaats. Formaat 32,5 x 38,5 Tijl Nele, Doedelzakspeler, Drie vrouwen. Veld, Breughel. Kermis, Lange Wapper, Tijl Lamme, de Bokkerijders, De Rijstpapdragers, Knudde, De Vier Heemskinderen, Reinaert, De Vlaamse Leeuw en andere. Formaat 29 x 25,5 De Wagemaker, De Timmerman, De Loodgieter, De Glazemaker, De Mande- maker, en andere. drukkingsmiddel verloren. Kan U die verschillende oorzaken wat meer toelichten Voor Openbare Werken is dat eenvou dig er werden te veel prestigieuze pro- jekten opgezet, terwijl andere nog niet eens afgewerkt raakten. Ik denk bvb. aan de restauratie van het Huis Van Langenhove die i.p.v. dé geplande drie jaar nu al tien jaar duurt, veelal omwille van niet goed afgewerkte dossiers die veel te lang blijven hangen. En dan nog de luksueuze inrichting van die burelen, zonder degelijke planning of budgette ring Men maakt projekten aan de lo pende band, en dan komen de rekenin gen binnen... achteraf. Zo'n beleid is do delijk voor de stadskas. Wat de personeelspolitiek betrefttien tallen familiale benoemingen, sommigen die in zes jaar tijd opklommen van klerk tot bureelhoofd, enzovoort. Dat is alle maal niet korrekt. Voorts is er veel te veel personeelmen heeft de toelaging tot kaderuitbreiding (met het statuut van een stad als Gent) véél te gemakkelijk verkregen van het Ministerie van Bin nenlands Zaken. Zonder vooraf te bere kenen of men het wel zou kunnen beta len Door zo iets toe te laten werkt de Staat trouwens ook onze schuld in de hand. In '76 gaf men nog geen 400 mil joen uit aan personeel, nu 855 miljoen een stijging van 112 Bovendien is er zo'n gebrek aan interne organisatie bij het personeel, bvb in Openbare Werken, dat men miljoenen verspilt. Als men een kostprijsboekhouding zou inschakelen in plaats van een budgettaire zou men al veel misbruiken voorkomen. Nog zo iets men werft BTK-ers aan, daar heeft men 253 miljoen aan uitgegeven, maar hoe tastbaar zijn de resultaten Na een paar maand moeten die mensen dan opstappen, wat hebben ze er aan ge had Ten derde het OCMW. dat onder voogdij van de stad staat, maar waar men in de kontroletaak enorm tekortgeschoten is. Hoe lang duurde het niet voor men iemand vond om in de beheerraad van het beheerskomitee te zetelen Die was dan nooit aanwezig, men heeft anderen gestuurd, die afgesloten werd met een verlies van 132 miljoen, op een paar minuten afgehandeld wordtDe OCMW-voorzitter was niet de helft van de keren aanwezig. onvoorstelbaar Maar als wij interpelleerden, bvb. over de te hoge kosten van de wasserij en het restaurant in het ziekenhuis, «nam men akte» en daar bleef het bij. U had het ook over een gebrek aan kracht dadigheid... Men kan schepen Van Den Eede geen onbekwaamheid verwijten, vind ik. Wel miste hij mijns inziens de nodige «punch», krachtdadigheid dus, om zijn nota's en oproepen om te saneren door het College van Burgemeester en Sche- penen serieus te doen bespreken. Te gen bepaalde schepenen die aan de lopende band bestellingen doen moet men durven ingaan; een schepen van financiën kan immers weigeren te teke nen als de uitgaven uit de hand lopen. Tijdens het vorig bestuur heb ik dat toch een aantal keren gedaan. En nog- - maals. wanneer men de kostprijsboek houding toepast, en dus vooraf sekuur nagaat wat iets zal kosten, heeft men veel meer vat op het financieel beleid dan nu het geval was Dan kan men de produktiviteit verhogen, de verspillingen tegengaan. Welke oplossingen stelt U voor De stad heeft nood aan «management» zoals dat in een privébedrijf gevoerd wordt. Niet improviseren zoals in de voorbije jaren, maar degelijk plannen, rationaliseren, kontroleren. De volgende schepen van Financiën zal eerst een grondige inventaris van de toestand moeten maken. Daarna met alle sche penen een prioriteitenplan vastleggen, gespreid over meerdere jaren en reke ning houdend met de financiële moge lijkheden. Ook moet gewerkt worden aan een modernisering van de belas tingadministratie en ontvangerij, opdat men vlugger zou kunnen innen. Er dient een gedetailleerde planning te komen per departement, en men moet zich daaraan houden. Als er dan tekorten ko men moeten de oorzaken geanalyseerd worden de stedelijke problemen moe ten we zelf oplossen als ze enkel te ma ken hebben met de struktuur van het Aalsterse beleid. Maar als de oorzaak nationaal ligt moet Aalst weer een vechtstad worden die, samen met an dere centrumgemeenten, opkomt voor zijn rechten, ledereen weet immers dat de staat zijn beloften niet houdt qua fi nanciering van de gemeenten, ze krijgen al jaren miljarden minder dan wettelijk voorzien is. Dat doet echter mets af aan de verantwoordelijkheid die de stad zelf ook draagt. De nieuwe saneringslening alléén kan immers geen wonderen ver richten. (KN) De spanning is alom aan t stijgen, Nog maar één weekje meer en dan, zullen de politici eindelijk hun uitslagkrijgen, sommigen hebben er nu al pukkels van Roosjes, ballonnetjes, aanstekers en pennen, worden je overal In d'handen gestopt. Je ziet kopstukken van 't een naar 't ander rennen, met dezelfde grote wensdat er een stemmetje wordt «gedopt». Een blauwe dame doet het nog beter: die qeeft meters om u haar inzet te laten bepalen. Haar meter meet echter niet langer dan 45 centimeter, met dergelijk instrument moest de grondregie wel falen Zelfs heel serieuze, nooit-lachende lieden, doen in de kiesstrijd plots heel vrolijk mee. Door hem kunnen reclamebladen u een nieuwe stripheld bieden, waarvan het stemhokje echter heel veel lijkt op een WC. Een groeneminister pronkt met rooie hostessen, die delen kleurenfoto 's van hem rond. Hopelijk trok hij uit het verleden de nodige lessen 't vrouwelijk schoon bleek al meermaals voor burgemeesters ongezond perversje Leve de eensgezinde, eendrachtige CVP, juicht «'t Land van Riem» in zijn laatste editie. «Geef daarom vertrouwen aan lijstduwer Ghis Willems en zijn CVP-ploeg» besluit men; de niet-vermelde lijsttrekker Raymond Uyttersprot is toevallig een ACV-er, maar voorts is de CVP-ploeg zéér eensgezind... In S.P.-kringen vindt men het maar vreemd, dat lijsttrekker Mare Galle zich maar bitter weinig inlaat met de kiesvoorbereidingen, vergaderingen en zo. Dat wéét je natuurlijk zó, als je een minister op je lijst wil... Trouwens Galle was er wél vorige zaterdag op de markt om minzaam handjes te schudden Ook Agalev weet nu aan den lijve wat grootschaligheid is. Op hun enige ver kiezingsfolder stond de naam van de lijsttrekker fout afgedrukt. De overtijper kon het handschrift niet zo goed lezen, en de drukker drukte maar... 30.000 keer «Van Ransdonck» i.p.v. «Van Ransbeeck». Alles werd dus met de hand over- plakt... Bert Van Hoorick van wie binnenkort de memoires verschijnen vindt het maar een matte verkiezingsstrijd. Als de nieuwe generatie (would-be-)politici geestigere en meer gedurfde staaltjes van kiespropaganda willen, dan bestellen ze Bert's memoi res in voorverkoop Wie Groot-Aalsterse monumenten op foto wil. kan bij de S.P.-kandidaten terecht. Op de keerzijde van hun folders staat er telkens zo een. De schoolgaande jeugd weet dus waar ze aan didaktisch illustratiemateriaal kan geraken... Volledigheidshalve de vier Hofstaadse VU-ers hebben een mapje met geteken de dorpsgezichten samengesteld. In HAK (St.-Martensplein 2) zijn alle partijprogramma's in te neuzen, en één grote muur werd zéér pluralistisch behangen met het kiesmateriaal dat men maar kon vinden. Het vleugje humor werd ook meegespeld... Vorige week vergaten we iets Willy Van Mossevelde verloot een fiets, S.P.- Gracienne Van Nieuwenborgh mikt hoger. Een schilderij van Etienne Lecompte is de prijs van de wedstrijd «Tracht van de brokken een volledige Gracienne Van Nieuwenborgh te lijmen Het komt wel vaker voor, dat aan de ingang van het stempelkantoor pamfletten uitgedeeld worden. Maandag 28 september kregen de werklozen een open brief van Chris Lievens-Borms toegeschoven. Schepen Hooyhuys wat het hiermee niet eens, maar gezien alles strikt reglementair gebeurde (de bedeling geschiedde buiten het stempelkantoor) kon hij weinig meer dan boos worden. Diezelfde CVP-kandidate Chris Lievens-Borms verbaast er zich over nou ja dat burgemeester D'haeseleer zich recent tot de pers richtte i.v.m. de verkeers veiligheid op de Boudewijnlaan. Zijzelf verspreidde immers zeer onlangs in alle bussen van de St.-Annaparochie een pamflet hieromtrent. De WKSM-Jinsgroep «Genesis» uit Meldert werkte op zaterdag 25 september rond «milieuproblemen». Meer bepaald wat wegwerpverpakkingen en afvalverwerking be treft. Ze namen deel aan de fietseling en milk-up-aktie van Natuur 2000, waarna ze zélf eens «gemeenteraadje» speelden. In tegenstelling tot meerdere échte gemeen teraden ging het er zeer gemotiveerd en bewust aan toe... 37ste kandidate (5de lijstduwer) lijst 1 met een blijvende inzet... De jongste SP-kandidaat

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5