BLANCQUAERT O AGALEV«Wij gaan toch naar de gemeenteraad...» Nieuwe Volksuniërs in gemeenteraad beloven harde oppositie PEDILUX Zetel verspeeld door verdeeldheid Geen grote schulden Alles voor het kantoor Vrijheidstraat 41-43 AALST Tel. 053/21.40.82 ^comfortsch oenen \voetverzorging \steunzolen ^orthopedisch maatwerk \spafaderkousen 6 Nieuwe Gazet van Aalst 15 oktober 1982 Behaalde de voltallige Volksunielijst met het resultaat dat men kon verwachten dan zijn er toch enkele opvallende zaken gebeurd. Het meest in het oog springend is ongetwijfeld het feit dat VU- fraktieleider Jan Caudron meer stemmen haalde dan de lijst trekker Jan De Neve. Hijzelf verklaarde dit resultaat gedeeltelijk door zijn persoonlijk voorstel tot depolitisering van het perso neelsbeleid, dat hij in de toekomst beslist wenst verder te verde digen en uit te werken. Niettemin was het resultaat van zijn kop man ook voor Jan Caudron verrassend. zijn stemmenaantai te verhogen. Daarbij wees hij persoonlijk op zijn sukses in de randgemeenten en inzonderheid dan te Gijzegem, waar hij woont. Naar Toon Blommaert zelf kon achterhalen stemde zowat 1 kie zer op 4 te Gijzegem voor hem, wat hijzelf een prestatie noemde in deze overwegend katolieke gemeente. De rijzende ster aan het nieuwe Volks uniefirmament is ongetwijfeld Mevr. Anny Dierick, uit Meldert. Deze dokto- res-interniste had persoonlijk wel meer winst verwacht van de Volks unie, maar was alleszins verheugd over haar eigen resultaat. Daarbij stelde zij dat zij nu pas besefte hoe moeilijk het was als nieuwe kandidaat, en zeker als vrouw, om een plaats te veroveren tussen de mannen. Slechts op het laatste moment had zij erin toe gestemd om als eerste vrouwelijke Volksuniekandidate te fungeren, maar van dat ogenblik af werd haar inzet volledig. Nu zij verkozen is, wenst zij zich trouwens volledig in te zetten voor haar mandaat. Daarbij gaat haar aandacht als arts in de eerste plaats naar de sociale sektor, en in het bij zonder naar de bejaarden, waarvan zij de problematiek beroepshalve op de voet volgt. Tijdens ons onderhoud wees zij aldus op een groot aantal noden, die in Aalst voelbaar zijn, zoals een V-dienst, een afdeling voor demente bejaarden, enz. De slechte financiële toestand van de stad mag volgens haar geen reden zijn om een aantal dringende maatregelen te nemen. Wie de zevende en laatste VU-kandi- daat zou worden, werd pas laat op de avond bekend. De strijd tussen de Als fraktieleider beloofde de heer Cau dron in de komende jaren alleszins een harde maar korrektie oppositie te zullen voeren. Hierbij werd hij volmondig bijgetreden door nieuweling Willy Alloo, die zijn sukses zelf dankte aan zijn goede pro paganda en zijn gekende inzet. Onge acht het feit of zijn partij in de meer derheid of in de oppositie zou verzei len, beloofde Willy Alloo zijn kiezers niet te zullen in de steek laten. Hierbij zal hij vooral zijn aandacht toespitsen op de problematiek van de zelfstandi gen en de middenstand alsook van de sportbeoefenaars, in welke milieus hij vrij populair is. Een man die evenmin zijn mond zal houden wordt ongetwijfeld Willy Van Mossevelde, die er nog maar eens in slaagde zijn stemmenaantal te verho gen. De nieuwe koalitie tussen CVP en PVV kwam volgens het tot stand onder druk van bovenuit. Naar zijn mening was het alleszins beter geweest dat men met drie partijen scheep ging, vermits hij een meerderheid van twee stemmen toch wel te zwak vond, zeker in Aalst. «De oppositie zal niet aarze len telkenmale de gemeenteraad te verlaten als wij zien dat de meerder heid niet voldoende in aantal is», aldus Willy Van Mossevelde, die benadrukte dat het nu reeds veelvuldig voorkwam dat talrijke raadsleden afwezig waren wegens ziekte, verblijf in het buiten land of wegens ambtsbezigheden. Een man, die het ganse politieke gebeuren met de glimlach en met de nodige humor onder ogen nam, was alleszins VU-schepen van het perso neel, Antoon Blommaert. Alle kritiek ten spijt, speelde hij het toch klaar om Vakhandei Kasregisters - Fotokopie - Stencileer- reken- en schrijfmachines Olympia International Eigen Hersteldienst 82/18/14 X pedilux V kerkstraat 18,9300 aalst tel. 053/21.59.23 Erembodegemnaar Eric Arijs en de Aalstenaar Danny De Nayer was immers nipt. Tenslotte bleek deze laat ste de overhand te zullen halen, zodat meteen ook een nieuweling zijn intrede zal doen in de gemeenteraad, waarvan nu al gezegd wordt dat hij geen blad voor zijn mond zal nemen Ondanks het feit dat wij gans de avond aanwezig waren, hebben wij in het Gulden Vlies geen kontakt kunnen hebben van de uittredende raadsle den Arsene Carlier en Dr. P.P.J. Van der Beken. Zij vonden het in de gege ven omstandigheden blijkbaar beter zich niet in het partijlokaal te vertonen. (MP) Elke kandidaat zijn naamstemmen geven waar hij recht op heeft, een lange bere kening. (O.J.) Lijstduwer Willy Steenhaut verklaart het kleine stemmenaantal door de geringe bekendheid van PEEL bij het grote publiek. Een kroegentocht voor de verkiezingen maakte duidelijk dat niemand PEEL kende. De pers heeft ons doodgezwegen, zegt Nijs. En het reklameblad had zelfs geweigerd een politieke tribune te publiceren. Een groots opgezette cam pagne kon PEEL zich met geringe mankracht en weinig financiële middelen niet veroorloven. De verdeeldheid tussen klein links heeft geen deugd gedaan. Tussen KP, Agalev en PEEL was er nochtans een eensgezindheid over verschillende programmapunten. De kontakten tus sen de drie partijen zijn goed en een samenwerking in de toekomst zit er weer in. We hebben nu het voordeel dat er geen verkiezingen voor de deur staan, zegt Nijs. Een links front dus maar zonder de eenmanspartij PvdA, omdat dit ideologisch niet te kombine- ren is met de standpunten van PEEL. We legden ons oor de luisteren bij Pol Nijs, de onafhankelijke lijstduwer van PEEL, over het hoe en waarom. Wie heeft op PEEL gestemd We hebben onze stemmen gehaald bij vroegere Agalev en KP-kiezers. Uit gesprekken bleek ook dat een aantal ACV-ers bereid waren PEEL te steu nen.Dé grote concurrenten zijn de jongerenkandidaten van de SP geweest. Ook zij hebben veel stem men kunnen afsnoepen van Agalev en KP. Eén van de krachtwoorden in uw programma was de milieuvriendelijkheid. Was dat niet in tegenspraak met het wild plakken van PEEL- stickers Het politiereglement en het verkie zingsstelsel in het algemeen zijn gericht tegen de kleine partijen. Grote partijen kunnen publiciteitsborden huren, plakkaten op privé-gronden zetten. De geldmacht heeft het straat beeld in handen. Kleine partijen kun nen niet anders dan zo'n middelen te gebruiken om zich bekend te maken Waarom haalt PEEL maar 312 stemmen Wij hebben de grote knelpunten niet ontweken, wat de grote partijen wel hebben gedaan Stemrecht voor vreemdelingen, standpunten inzake abortus en homofilie hebben wij wel opgenomen in ons programma. Dat verhoogt onze populariteit niet. Zo werden we eens de partij van de janet- Blijft PEEL 82 na deze verkiezingen bestaan We blijven voort doen. Ons werk is er een van lange adem. Door ons te manifesteren als PEEL hebben we een eerste stap gezet naar eenheid. We zullen nu werken aan de samen werking tussen de progressieve groe pen en dit aan de buitenwereld bekendmaken (GRE) Zeven man en een paardekop in 't Rond Vierkant, basis van PEEL '82. zitten samen voor de buis. Pol Nijs, lijsttrekker, en Miep Brackeva peuzelen rustig aan een hamburger. De algemene tendens van de verkiezingsuitslagen in de ver schillende gemeenten raakt stilaan bekend. Pol is nog hoopvol en maakt een pronostiek voor PEEL van een 800 stemmen. Eenheidslijsten in andere deelge meenten hadden weinig sukses. Eén oudere kiezer en fervent aanhanger van Polleken heeft alvast voor PEEL «gedaan». Naarmate de resultaten van de kiesbureau's binnen lopen wordt de stemming somberder. Berekeningen maken duidelijk dat als Agalev. KP en PEEL samen waren opgekomen minstens één zetel in de wacht had kunnen worden gesleept. Verwondering en vraagtekens bij de 104 stemmen van de PvdA. Grote ont goocheling wanneer Michel Marckey de volledige uitslag brengt. Hoe is het mogelijk dat slechts 312 kiezers hun vertrouwen aan PEEL hebben gegeven Maar slapeloze nachten hebben en zullen de PEEL kandidaten er niet aan over houden. Aan de verkiezingskampagne hebben we geen grote schulden ge maakt, zegt Willy Steenhaut. ten genoemd. We kunnen geen valse beloften doen. Als de mensen ons vra gen of we zoon of dochter aan een «plaatsken» kunnen helpen dan moe ten we hen teleurstellen. Favoritisme ligt ons met, personen of bepaalde sterrebeelden hebben we niet naar voor geschoven. Een lichte ontgoocheling was toch wel merkbaar bij de enkele Agalev-mensen die zondagavond bij Frans De Brul thuis voor de tv zaten. Om degelijk de poli tieke konsekwenties van het «anders-gaan-leven»-programma uit te werken, had men toch op een gemeenteraadszetel gerekend. Die kwam er dus niet, ondanks de toch wel betekenisvolle skore. Lijsttrekker Gilbert Van Ransbeecktevoren vaststond Merk op hoe ook «Voor de groep zowel als voor een die twee partijen de mond vol hebben meer efficiënte politieke werking, ware met inspraak en zo. Met de verkiezin- een zetel goed geweest. Het is in Aalst gen als allereerste inspraakvorm dus nog niet het geval. Toch zijn we wordt al geen rekening gehouden zinnens zij het dan van op de Qe overwjnnaars Zjjn de verliezers... publieke banken de gemeenteraad f op de voet te volgen. Net voor de ver- Juist 1 kiezingen kon je in die propaganda- q6 zogenaamde eenheidslijst Peel '82 deed het berg vaststellen hoe alle partijen in bitter slecht, ondanks de talrijke «basisgroe- woorden wel de groene toer opgingenpen„ waarop die lijst stoelde. Ook de KPB-score We zullen de komende zes jaar zien wordt door Agalev ruim overtroffen. Kommen wat daarvan terecht komt, en zetel taar f ±n„iH,n7mWc.nZU"en 9een b'ad V0°r 06 Wat het eerste betreft, staan we blijK- baar voor een nationaal verschijnsel. Intussen is de koalitievorming bekend... Ook de ELA-lijst in Antwerpen, de Op één uur tijd zondagavond was de SPE-lijst in Leuven, en de Gentse burgemeester al bekend Is het over- «Stad van de Mens» (groen met basis- dreven de vraag te stellen hoe demo- groepen) kwamen niet van de grond of kratisch het wel is, als alles al van lang hadden allszins minder sukses dan statistisch verwacht. Waaraan ligt dat Dat zal nader onderzocht moe ten worden, maar toch zou ik het begrip «basisgroep» wat van zijn voet stuk willen halen. Het zijn dikwijls gewoon dezelfde mensen die in de zovele verscheidene «basisgroepen» zitten. Dat we met PEEL'82 niet samenge gaan zijn (zoals een tijdje een moge lijkheid was) is dus gelet op de kies- cijfers een juiste beslissing geweest. Met de KPB ligt dat wei wat anders, al kan je hier toch ook stellen dat het kiesresultaat toch niet zomaar de som zou zijn van de twee uitslagen. Hoedanook, dit belet niet dat we op gebied van aktievoeren voor zoveel mogelijk samenwerking zijn met wie dan ook. Enkel schijnt de kiesuitslag uit te wijzen dat kartelvormingen en zo weinig zin hebben We doen verder, ondanks die lichte ontgoocheling, en gaan onze werking ook verruimen naar andere deelge meenten enz. Binnen afzienbare tijd komt er een agalev-huis.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6