POEZIE AAN TAFEL Start middagconcerten onder gunstig gesternte Voor levensgenieters Vijfde toneeltornooi «Renaat Ravijts» gestart Kamiel Herman De rust van het landschap FIRMA DELDI Matthijs Piet Traiteur Provence Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 16 Nieuwe Gazet van Aalst 29 uktober 1982 De middagconcerten van vroeger bleven vaak steken in goede bedoelingen. Nochtans kwam er altijd muziek van goede kwaliteit. Dag en uur waren echter zo gekozen dat gezin, voetbal en wandeltocht in de oppositie gingen. Zo komt het dat het terrein werd verlegd naar woensdagmiddag. Op het eerste gezicht een nieuw risico. Hoop bleek echter sterker dan vrees. Wie anders in de stad ging kuieren bleef nu in de hal van de Bank Brussel Lambert wat gezelligheid zoeken en wat muzikaal genot. Broodjes, toegang tot het concert, programma vervat in één woordspotgoedkoop. De klassieke muziek, een elitaire aangele genheid, niet te betalen door de man van de straat Vergeet het maar. De bal lon werd doorgeprikt. Ik weet niet hoe Herman Streulens het klaar speelt maar hij doet het. De volle zaal kan hem een hart onder de riem zijn. Er werd gemusiceerd en hoe Men sen die een strijkkwartet vormen kun nen toehoorders niets wijsmaken. In een symfonieorkest kan een viool ver stoppertje spelen, achter routine ver bergen hoe weinig authentiek ze is. In een kwartet echter zijn ontsnappings kansen onbestaande. Wie niet bezield is gaat de mist in. Stokt één stem, dan stokt de dialoog. Het «Westdeutsches Streichquartett» telt, hoe paradoxaal ook, drie mensen die uit Oost-Europa komen of er gevormd werden. Verklaart dat hun discipline, hun ongeremde elan, hun bijna kinderlijke musiceervreugde Wat meer is, ze pakken Westerlinck aan, Vlaming, twintigste eeuw: vraag teken, boeman, synoniem voor luister- pijn Zijn strijkkwartet 1978 is mis schien even klassiek als Mozart, al zijn de ingrediënten anders. Mozarts evenwicht is hier vervreemding, Mozarts kosmos wordt hier chaos. Deze muziek is onvoorspelbaar en daarom boeit ze, net als de tijd waarin ze is geschreven. De wrange taal die aan Schönberg doet denken, de tril lers en de vreemde glissandi, de zwa- nezang van de cello, de bruuske ver stomming een doek van Paul Klee, de schok van de herkenning Een uitda ging voor de vertolkers maar wat voor antwoordbomen en bos, de noten staan er correct, maar ook het totaal beeld. Schubert is de componist van de zan gerigheid en de intimiteit. Wie zich gelukkig voelt in het dal van de melan cholie moet te rade bij zijn trio's en zijn kwartetten, het bekendste «Der Tod und das Madchen» de titel zegt het spreekt van jeugd en verganke lijkheid. Geen steekvlam van emoties, maar verstild en uitgezuiverd verdriet, geen dreigende dood maar eerder een vriendelijke rustbrenger, geen wan hoop maar bezinning. Hier zet je geen jonge mensen aan die de gedachte aan de dood nog vreemd is. Dit is een gerijpt werk voor musici in de hêrfst. De adem van de dood wordt een koraalgezang en fel klinkt het verzet van het leven. Ergens in de ruimte begeleidt het monotone vallen van een regendruppel de tragiek van het lied, maar onverstoorbaar, gelijkmoedig en met de geestdrift van twintigjarigen die een bergkam veroveren musiceert het «Westdeutsches Streichquartett». Een mimiek die van bezieling spreekt, een gebaar dat op verstandhouding duidt, een eenheid van partituur en in strument, een paar schoonheidsvlek jes die bewijzen dat hier muziek wordt gemaakt door mensen een geslaagd huwelijk tussen de schreeuw van de twintigste eeuw en de zang van de romantiek. Middagconcerten vergen niet veel tijd, niet veel geld. Ze zijn wel lonend. En wat komt er nog Woensdag 24 november: Trio Chopin uit Polen met werk van Schubert en Chopin; Woensdag 15 december: Belgische klarinettenkwintet met werk van G. De Vreese, P. Cabus, -W. Pelemans, D. Schroyens en A. Meulemans; Woensdag 12 januari: Janusz Olej- niczak, piano, uit Polen met werk van Chopin, Brahsm en Mozart. Woensdag 23 februariDirk Van de Velde, viool, en Herman Streulens, piano forte, met werk van Schubert, Mozart en Nardini. W.D.B. Vrijdag 29 oktober (20 u.) «Lijf in Net werk». Verschillende vormen van muziek, kunst, theater worden bij elkaar gebracht, Met Willy Pieters, het Interaktionalistisch Kunstcentrum en Strato's 4. Poppentheater, sketches, satire, fotografie, poèzie op muziek. Net Wave... dus op, onder en boven mekaar. Soep of volmaakte harmo nie Inkom gratis- De Schakel brengt in de Stads schouwburg «Stuur mij geen bloemen». Een blijspel van Norman Barash en Caroll Moore in regie van Tuur van den Brulle. Op 30 en 31 oktober en 1 november, telkens om 20 u. MISSING Charles Horman en zijn vrouw Beth, beiden Amerikaanse onderdanen, wonen sinds jaren in Santiago de Chilé. Hij schrijft kinderverhaaltjes en doet wat aan journalistiek voor een links-Amerikaans blad. Meer een menslievende idealist dan een politiek radikaal. Op 10 september 1973 zijn zij ooggetuigen van de militaire putch tegen het regime van Allende. Zij be sluiten om zo snel mogelijk het land uit te komen, maar wanneer Beth na een laatste bezoek aan vrienden naar huis terugkeert is Charles die een paar dagen later aankomt op de luchthaven van Santiago. Hij is een zakenman uit New-York, konservatief en diepkriste- lijk. Hij heeft nooit begrepen wat zijn zoon verloren had in een politiek on stabiel land. Er komt een hechte toe nadering tussen de vader en zijn schoondochter naargelang de tijd vor dert en zij geen resultaten boeken naar het verblijf van hun zoon. Uitein delijk en na vele intriges van de Ameri kaanse ambassade komen ze erach ter dat hun zoon is omgebracht door de geheime politie die niet wil weten van pottenkijkers. Intrigrerend drama van de Frans- Griekse regisseur Costa-Gravas (Z.-L'aveu) die op zoek gaat naar de ware identiteit ven de mens die geen onderscheid k. maken tussen rege ren en domineren met alle middelen die voor handen zijn. Deze film werd op het laatste festival te Cannes bekroond met de Gouden Palm. Technisch: regie: Costa-Gravas. Met: Sisey Spacek, Jack Lemon, John Shea. Kleur 122'. MAD MAX 2 Barbaars en genadeloos vervolg van Geoge Millers eerste Mad Max. Een gigantische oorlog heeft alle oliebron nen afgesneden. Voor de laatste drup pels olie wordt op leven en dood gevochten. Ijzervreter Mad Max komt terecht bij een groep zonderlingen die een hele vrachtwagen benzine achter houden en vanaf nu kan de gruwel beginnen, want uiteraard zijn er nog anderen die de olie willen claimen. PROGRAMMATIE Feestpaleis Missing XXXX Ervaringen bij rijlessen 00 Bubblegum 0 Palace Mad Max 2 00 Porkey 's O Salon Kitty 00 Ik vind 00 dégoutant, 0 onbelangrijk, X matig, XX goed, XXX zeer goed. XXXX niet te missen. CAN 82/20/39 TE KOOP: Prachtoccassie copieermachine, op gewoon papier. Tel. 052/21 63 55. Dat Aalstenaars culinaire festijnen weten te waarderen, wordt nog eens bewezen door de uitgave van "Poëzie aan tafel", een bloemlezing van nationale en inter nationale gedichten en teksten betreffende de wijn en de daarbijhorende tafelge neugten. Norbert De Winne en Remi Bogaert. twee stadsgenoten, verzamelden geduren de vijf jaar in tachtig bladzijden een pleiade van beroemde auteurs, zowel Bel gisch als buitenlands werk. zowel van hedendaagse schrijvers als klassiekers. Een greep uit de opgenomen stukken men selecteerde werk van Vondel, Kloos, Timmermans. Marsman, Minne. Marnix. Gijsen. Daisne, Carmiggelt. Bert De Corte, Lampo, Ben Cami, Herman De Coninck, Voltaire, Rimbaud, Shakespeare, Goethek, Schiller e.a Het boek verschijnt in december en zal slechts 450 fr. kosten Wie echter vóór 5 december intekent betaalt slechts 390 fr. "Poëzie aan tafel" is een uitgave van het Documentatiecentrum "De Wijngaard" vzw; Korte Nieuwstraat 12 te Aalst. Jan Van Gijseghem Op 24 oktober bracht «'t Meibloempje» uit Zottegem de psychologische thriller (sic) «De Waarzegger» van de hand van Frans De Boeck. Dit was de eerste opvoering uit een reeks van acht. De zeven volgende kandidaten kunnen gerust zijn het zal moeilijk zijn het lage niveau van Zottegem te evenaren, laat staan te verlagen. de allures van een beschaafd éérste- jaars-bankbediende; een dame uit «ho gere kringen» die de perverse verleid- Het begint al met de keuze van het stuk Het basisgegeven bevat wel voldoende stof om een degelijke thriller op te bou wen door psychologische beïnvloeding iemand tot moord dwingen. Maar de stuntelige manier waarop de schrijver de plot uitwerkt grenst aan het ongelooflij ke: de waarzegger leest de hand en zie als door de duivel bewerkt, zonder enige verdere verantwoording ontpopt het slachtoffer zich als een moordmachine Niets aan te doen... en hop... de afloop van dit zieledrama kunt U even goed ra den. (het is zelfs niet origineel). Een doordachte, verrassende regie zou eventueel aan het stuk enige zienswaar digheid kunnen geven. Maar neen... een samenraapsel van gekende effecten... flikkerend reclamelicht schijnt in de half donkere kamer... onheilspellende voet stappen dreunen in het duister... Brrr... hoe spannend Dat zelfs een doorwinterd vertolker voor een onmogelijke opgave zou staan spreekt voor zich zelf. Wat dan voor lief hebbers Beide hoofdvertolkers wor stelen zich doorheen de opgelegde ty peringen als een kat door een te nauwe afvoerbuis. Gediend noch door hun eigen physiek, noch door de geloof waardigeheid van het personnage, ver liezen ze de oneerlijke strijd met gelaten onbenulligheid. De overige mededaders vergaat het niet beterverkeerde typering, (Paps bvb. zou niet misstaan in de «Paradijsvogels» maar van een amerikaanse pandjeszui ger heeft hij geen idee); een barman met ster moet spelen komt over als een koe le schooljuffrouw; een vestiaire-meisje, lekker sex-objekt, is te braafjes... Verdiende uitzondering voor MOOSE, blinde neger en trompettist, die sober, verzorgd en volgehouden zijn person nage leven geeft. Dan is er nog het decor en de belich ting en de geluidseffecten en de rekwi sieten en... en... maar ik bespaar U dit verder. Wat ook de bedoeling van een vereni ging kan zijn om aan een toneeltornooi deel te nemen, een eerste vereiste is toch wel zich zelf au serieux willen ne men. En daarom moeten die verenigin gen uit de onwetendheid treden. Het kan anders dan dat we in Zottegem zagen. Met dezelfde middelen en spelers en zelfs met de zelfde regisseur kan heel wat anders gerealiseerd worden. Wat ontbreekt is de wetenschap dat het beter KAN en MOET. Breken met zelfvol daanheid en eigendunk. Leren van an deren. Dat het «'t Meibloempje» van dit tornooi me deze harde aanpak een verantwoorde klap kan soms wonderen verrichten. (N.S.) Volgende opvoering in het kader van het «Renaat Ravijts» tornooi heeft plaats op 14 november te Denderbelle. Opge voerd wordt «Het ontstuimig Hart» van John Patrick door De Iverlingen. Tot dan. (N.S.) In de winterlandschappen van kunstschilder Kamiel Herman straalt een rustige symbiose tussen de besneeuwde weiden, bomen en huizen, overkoepeld door ijle luchten. Uit de avond spreekt de kalmte van een trage dag. Uit het ochtendgloren zindert nog de slaap van de nacht die langzaam plaats ruimt voor een zonovergoten dag. Kamiel Herman werd geboren te Aalst in 1921Reeds vanaf zijn jeugd zat het te kenen hem in het bloed. Na enkele jaren Academie gevolgd te hebben gaat hij onder leiding van zijn leraar, de heer Coppens, zich verder bekwamen in de techniek van de fijnschildering. Het is een moeilijke periode, het is immers vol op oorlog. Later leerde Kamiel veel van zijn vriend Jozef Eeman. Wij mogen wel spreken van een late roeping gezien hij pas volop in de pu blieke belanqstellinq kwam vanaf de ja ren 1978. Op de vernissage van vrijdag 22 oktober 1982 in het Apostelken mocht hij zich verheugen op een grote belangstelling Zonder inleidende spreker toonde hij zich met zijn werk aan het publiek een Aalstenaar die zegt'.'Neem mij zoals ik ben en kijk naar mijn werk." Vooral de rurale landschappen, uitdei- nende vanuit Aalst, zijn hem lief Spre kend hiervoor zijn de vele technisch goed afgewerkte hoekjes met zichten uit Wieze, Baardegem, Hekelgem, Oude- gem. Moorsel. Herdersem en Essene. Kamiel Herman geeft een helder en zon nig koloriet weten op te bouwen in zijn schilderijen. De penseeltrekken zijn fijn en afgewerkt. Menselijke figuren liggen hem minder, "ledereen zingt zoals hij gebekt is "zou deze rondborstige en goedlachse Aalstenaar zeggen. De luchten in zijn schilderijen zijn echte Vlaamse luchten waarin de ijle wolken formaties als het ware het landschap naar boven verlengen. Zijn bloemstukken zijn dekoratiet in een helder en variëren koloriet. De derde dimensie die meer diepte zou verlenen, kan nog beter uitgewerkt worden. Een voorbeeld van echte en goed door werkte verfstruktuur en kompositie is het werk "Nijgembos". Daar waar Kamiel Herman zich vroeger wel eens waagde aan getormenteerde luchten waarbij donkere, geladen tonen de bovenhand hadden, blijkt hij nu, anno '82, zijn palet met een doordringende kleurintensiteit te verhelderen. Positief bij deze self-made man. het zoeken naar verfijning van de eigen techniek en de doorgedreven luminosi- teit der kleuren. Toepasselijk op zijn landschappen zou het woord van de dichter kunnen zijn "De winter dekt het land met de stilte van mijn ziel en in mijn hart ontwaakt de rust van dit laat seizoen De tentoonstelling loopt momenteel in de Galerij 'T Apostelken te Aalst Mijl beek en duurt tot 1 november-1982. Sim Jansstraat 5 (Houimarkt) 9300 Aalst Tel. 053/21.49.38 82/20/40

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16