KUX/I I Mi Capella Bydgostiensis met de muziek gaat het blijkbaar nog goed in Polen Netwerk Teater Poëzien met prachtige 'Prévert' Dialoog, bestaande uit twee monologen 16 Nieuwe Gazet van Aalst 12 november 1982 Zondagavond in zaal Netwerk een gezellig avondje poëzie. Bij dat laatste woordje gaan de wenkbrauwen van de lezers reeds de hoogte in poëzie Gezellig Zijn gedichten dan geen dingen waar doodernstig over gedaan moet worden omdat ze toch de Doodernstigheid van het Bestaan symboliseren Ach nee. sinds de zestiger jaren weten wij dat je van gedichten best ook als van een pintje gewoon genieten kan. Dat het ook speels, ludiek én toch met een serieuze ondertoon kan Deze idee heeft met de nieuw-realisten zijn weg in onze contreien gevonden en één van hun gro te voorbeelden was in '77 een surealist, een realist en een rare gast. symbool van zijn tijd, meest gelezen Franse dichter sinds Victor Hugo. 'Poëzie' hoeft met ver velend te zijn, 'had één van zijn deviezen kunnen zijn. en het brengen van niet ver velend, nochtans sterk literatuurgericht theater, is ook het devies van Teater Poëzien. Een bijzonder enthousiast ge zelschap, trouwens, dat nu zijn vierde werkjaar binnengaat en zich vooral op de jeugd richt. 'Prévert' dus. en als er zich al gedichten tot theaterbewerking lenen, dn zullen daar zeker deze van Jacques bij zijn. Zo'n beetje de Franse Herman de Coninck (of is het omgekeerd wist hij de kwaliteit met populariteit te verenigen, de barrière van de 'elitaire poëzie' te doorbreken door zijn schijnbare simplici- tiet. Prévert dat is een zingende giraffe naast een ingetogen liefdesliedje, een dolle tsee-tsee vlieg naast een snuifje volks engagement, een schrijvend Gui- nees biggetje naast een dartele maagd, opera-zingende bultenaars, sprekende dromedarissen en dodelijke ernst In een waanzinnig tempo snellen de vertolkers (Paul Codde, Carmen Jonckheere. Mar leen Maes) door deze items, op die ma nier een vlotte collage tot stand brengend waarin woord en daad (literatuur en thea ter) primeen. Het begrip 'spektakel (of betertekstakel) is nooit ver weg. Ik had deze voorstelling reeds eerder ge zien, en wanneer je dan een tweede maal toekijkt, word je natuurlijk nog wat kri tischer, ontdek je al vlug zwakkere mo menten. Nochtans bleef dit hallucinante spektakel dat meer voor de democratise- ping van de poëzie doet dan tien cultuur ministers, van een zeldzame frisheid, een show zonder noemenswaardige zwakke momenten bizar, aangrijpend, doorleefd, verrassend, waanzinnig, absurd... Het is dus zeker passend in onze hulde de regisseur Jacky Tummers, de steengoede vertalingen van Son Ty- berg en de prestaties van de drie prof acteurs te betrekken. Dan mag je nog niet veel op hebben met Coddige Paul. het feit blijft toch dat dit een artistiek- ontspannend avondje was zoals je er jammer genoeg nog altijd zo weinig mee maken kan. (pt>) Poezien optreden met "Pervent". (O.J.) Anekdote. Ooit meegemaakt dat op het eindexamen van muziekgeschiedenis een leerling die door iedereen als een soort wandelende computer oescnouwo wera askleurde, toen hij de vraag kreeg: «bespreek kort de geschiedenis van de Poolse muziek tot 1850. Is er dan in dat gezegend land geen muziek geweest Natuurlijk, maar onze dagelijkse kennis beperkt zich tot 5-6 tal namen. Dat heb je natuurlijk met het muurtjes bouwen rond landen en periodes, en het gebrek aan materiaal. Dat de muziek nog veel andere schatkames heeft dan de klassieke hitparade die steeds opnieuw op- en afgehold wordt is de Capella Bydgostiensis komen demonstreren. Azymuth is dus teruggekeerd. Het kan in deze stad niet op. Op amper een paar maanden springen dus Azymuth, de Middagconcerten, en wellicht Jeugd en Muziek weer op de klassieke paardemolen. Veel goede wil dus, en veel enthousiasme, maar er valt ook leergeld te betalen; zo kon dig je de wijziging van een programma liefst niet na, maar vóór een pro gramma aan, zo jou je je liefst aan het aanvangsuur (ze moeten me maar één keer één ernstige reden geven om een volle kerk en een hele schaar artiesten te laten wachten), en zo hoop ik dat deze organisatie zich niet aan het F.V.VI. gaat spiegelen om de drukdoe nerij van voorbehouden plaatsen en het begeleiden van de plaatselijke vedetten te gaan overnemne. Dat hele circusgedoe van geef-me-een-hand en hier-is-je-plaats (vergeet bij het af scheid niet te buigen), wat heeft dat in 's hemelsnaam met een concert te maken. Bovendien wordt er daardoor vóór en tijdens het concert zo over en Het Poiols kamerorkest 'Capella Bygostiensis (O.J.l - Is er dan geen muzikaal overleg - Pardon - Is er dan geen muzikaal overleg - Pardon - Is er dan geen muzikaal overleg Schrijvend collega W.D.B. raakte het vorige week ook weer aan. en wijzelf hebben al jaren jeremiades aan de klaagmuur geplaktWanneer gaan die van Aalst hun muzikale ogen eens openslaan Vorige week op vrijdagavond was het dus weer zoverop één en dezelfde avond kon je naar twee concerten. Dat is dan meteen weer een voorbeeld van het grootste gebrek aan minimale coördinatie Het weze de organisatoren een troost dat er in het verleden al krassere staaltjes- van soortgelijke "manifestaties" ge beurd zijn Laat ons de zaak dan nog maar eens oprakelen. Kan men in de muzikale wereld geen voorbeeld nemen aan wat in de toneelwereld gebeurd is Daar bijten ze elkaar ook de strot af. daar hebben ze voor elkaar ook geen goed woord over, daar denkt ieder bij zichzelf ook dat zij de beste zijn, maar ze zijn tenminste tot het samenstellen van een toneelkalender gekomen, die je overal raadplegen kan. en die zelfs op affiche verschenen is. In de muziekwereld blijkt zoiets onmogelijk, daar kloddert iedereen met immense vreugde in zijn zaaltje, zijn kringetje, zijn kerkje. Bovendien straalt van een hoop verenigingen een aureool en een élan alsof zij de West-Europese cultuur aan het redden, en de ondergang van het Avondland aan het afwentelen zijn, maar ze zijn wel compleet onwetend - waarschijnlijk verblind door hun eigen licht - over wat een kerktoren verder aan het gebeuren is. Als op een gegeven ogenblik het klassiek-minnend publiek (en dat loopt niet in de duizenden) zich weer moet gaan vierendelen omdat het aanbod weer niet opkan, er dus maar een kwart van de stoelen volzit. staat iedereen wel met de beschuldi gende vinger naar de overkant te wijzen, maar vergeet men wel oog- en oorklep pen af te nemen. De stad. die in deze aangelegenheid altijd de politiek gevoerd heeft van - "maak slapende honden niet wakker, want als die gaan" blaffen wordt de heer des huizes misschien wakker en moet die desnoods uit bed - schitterde door het gebrek aan initiatief, had het vooral over besparingen waarmee waarschijnlijk het werk be doeld werd Misschien komt er met het uitwisselen van dirigent en het wegblazen van de stoflaaq onder de lessenaar een licht in de duisternis FC. weer gehold, dat het meer een start plaats voor een marathon dan een kerk lijkt. Zo n gedoe werkt alles in de hand, behalve de sereniteit. Goed zo, over ernstige dingen gepraat. De Capella biedt voor de pauze alleen Poolse muziek. Onze Vlaamse koren moeten er maar eens een voorbeeld aan nemen om hun eigen muziek over de grenzen te dragen. Je moet er natuurlijk een minimum van fierheid en chauvinisme voor hebben. Het 10-koppig kamerkoor, solistisch en technisch perfekt geschoold, ver rast door een bijzonder evenwichte klank, schitterende sopranen, verdo ken alten, bijzonder gave tenoren (ze verdwijnen wel af en toe in het orkest beeld) en ronkende bassen. Alhoewel het om vrijwel onbekende componis ten gaat is de klank toch duidelijk her kenbaar: bijna op elk ogenblik kan je een vertrouwd componist aanwijzen, Wiens kleur vergelijkbaar is. Zo blijkt bijv. uit de prachtige psalmen van Gomolka, met zijn eenvoudige melo dieën (het lijken wel gestyleerde kora len) dat Lessus' invloed heel ver gegaan is. In de instrumentale tussen spelen duikt er waarachtig een hele brok Janequin op. Kortom deze muziek blijkt een echte muzikale open baring te zijn, en beslist het interes- sanste gedeelte van de avond. Ook in de solistische passages tonen de zan gers zich op hun best. Zo overleeft de tenor de briljante en aartsmoeilijke koloratumpassages die zo van Monte verdi gegapt zijn Dat de dirigent bovendien zijn troepen duidelijk kent is duidelijk te volgen in het dubbelko- rig werkhet aangeefkoor zit tech nisch en vokaal duidelijk boven Na de pauze komt Corelli's Kerstcon- - Kunstschilder Georges Teugels (gelau werd op het Internationaal Kunstsalon 1982 van Blois, Frankrijk) stelt tentoon in de gemeentelijke lagere school (Zijp straat 49), Hofstade. Zaterdag 13 en zon dag 14, zaterdag 20 en zondag 21 november van 15 tot 20 u. talkèns. - Nog tot 5 december tentoonstelling in het Oud Hospitaal "Monteyne retrospek- tief". - Tot en met maandag 15 november stellen Aalstenaars van diverse pluimage tentoon in het Netwerkcentrum (van 10 tot 20 u.). - Op 12 november (20 u.) opent Minister Galle de tentoonstelling van de jonge beeldhouwer Tom Frantzen. Deze is ver der toegankelijk van 13 tot en met 28 november (15-19 u.. zaterdag en zondag 10-13.30 u. en 15-19 u.). - Maandag 15 november treedt het koor Laat Blijde Weergalmen (o.l.v. Karei Van Daele) aan in de feestzaal Generale Bankmaatschappij. Nieuwstraat 20.-QTVI 20 u. Dit zangrecital wordt ingericht door het Willemsfonds. WK 100 fr.. zaal 120 fr. - Donderdag 18november (20u.-Grote Markt) Sint-Ceciliaconcert door Kunst en Vermaak, o.l.v. Albert Veldeman. m.m.v. Godelieve De Geyseleer en Chris Crombeen. - Vrijdag 19 november (20 u. - Feestzaal Stadhuis, Grote Markt)Ceciliaconcert door harmonie Hand aan Hand. certo. Dat het in de voorbije jaren door alle bezoekende kamerorkesten ge speeld werd mag een blijk zijn van zijn populariteit en de schoonheid van het werk. Misschien wordt het daarom wel eens hoog tijd om eens een ander concerto onder de vleugel te nemen. Het hele dozijn (het opus 6) is een ver zameling van parels, waarom blijven ze allemaal het éne numme 8 spelen De Capella houdt zich duidelijk aan het oorspronkelijk partituurbeeld. Ze spelen het bijv. gelukkig in sol klein en niet in D groot zoals het programma vermeldt. Het gebruik van een porta tief orgel (zonder enige versiering) en een klavecimbel benadert ook Corelli's oorspronkelijke schrijfwijze. Voorts spelen ze het in de Oosteuro- pese Barokstijl: zwaar, zeer roman tisch, vloeiend, met suikeren harmo nieën, heel mooi, heel braaf, bijna ontroerend, maar sedert men ontdekt en bewezen heeft dat Corelli ook met de zweepslag en los van alle marse pein gespeeld kan worden biedt zoiets alleen een verouderd klankbeeld. De avond eir met Bachs motet «Singet dem herren». Met dit gran dioze granieten koorwerk schrijft het ensemble zich meteen bij de beste kooroptredens voor de laatste jaren. Ondanks het feit dat ze gehandicapt zijn door de ziekte van enkele sopra nen (duidelijk merkbaar bij de mezzo's) wordt dit een indrukwek kende uitvoering. De 8 stemmen wor den door de dirigent (mede door de instrumentale verdubbeling van de stemmen) met een zweepslag opge jut, tot een fascinerend hoogtepunt. Bach stak daarmee dan ook de hele schitterende avond op zak. Maar dat is en dat weet ook iedereen klas siek. f.C. MISSING Charles Horman en zijn vrouw Beth, beiden Amerikaanse onderdanen, wonen reeds jaren in Santiago. Hij schrijft kinderverhaalttjes en doet wat aan journalistiek werk voor een links- Amerikaans blad. Op 10 september 1973 zijn zij ooggetuigen van de mili taire putch tegen Allende. Zij besluiten zo snel mogelijk het land uit te komen, maar wanneer Beth na een laatste bezoek aan vrienden naar huis terug keert is Charles spoorloos verdwenen Intrigerend drama van de Frans- Griekse regisseur Costa-Gravas die op zoek gaat naar de ware identiteit van de mens die geen onderscheid kan maken tussen regeren en domine ren met alle middelen die voorhanden zijn. De film werd bekroond met de Gouden Palm op het laatste filmfestival te Can nes. THE THIRD MAN Holly Martins, een Amerikaanse schrijver van Wild West verhalen komt op uitnodiging van zijn vriend Harry Lime in het bezette Wenen aan, net op tijd om diens begrafenis bij te wonen. Behoorde CASABLANCA indertijd tot de vrij pretentieloze suksesfilms, waarop de pers vaak neerkeek, de Engelse superproduktie THE THIRD MAN werd onmiddellijk gerekend tot de artistieke hoogtepunten. In 1949 kreeg deze film de gouden palm op het festival te Cannes en werd tevens bedacl ,'t met de beste film van het jaar. Niet missen Technisch regie: Carol Reed. Scena rio Graham Green. MAD MAX Barbaars en genadeloos vervolg van Georg Millers eerste Mad Max. Een gigantische oorlog heeft alle olie bronnen afgesneden. Voor de laatste druppel olie wordt op leven en dood gevochten. TAPS In de militaire akademie te Bunker Hill raken jonge miliciens in de clinch met immobiliënverkopers. Koud geserveerde soep over patriot tisme, en jeugdige opstandigheid. PROGRAMMATIE Feestpaleis Missing XXXX Giselle 00 Bubblegum 00 Palace Taps X Mad Max 0 Porkey s 0 The Third Man XXXX In organisatie van de K.F.L. op don derdag 18 november te 20 uur in zaal Palace, Schoolstraat te Aalst, qan

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16