Autobedrijf Etienne Van den Bossche KMO en de hoge rentevoet. VRAAG en AANBOD HAK wil niet-gekleurde welzijnswerkers in O.C.M.W.-Raad CEREMONIE WAGENS Herman CHEVALIER /ijm- PVV maakte ruzie over verdeling schepenambten Gesjacher met OCMW-kunstpatrimonium vervolg blz. 1 Antoine BRUYLAND BOGAERT Steenweg op Dendermonde 36 Hofstade-Aalst 053-77 01 69 ,v^e IJa Ik wil alles over alles van [groot-Aalst weten... IDus wil ik een abonnement op de Gazet x?an 2 Nieuwe Gazet van Aalst 12 november 1982 Prof. Vlerick juicht saneringspolitiek van de regering toe In de welgevulde salons De Vrede had vorige donderdag opnieuw een sukses- vol initiatief plaats van de CMBV-gewest Aalst. De Club Zakenvrouwen KMO in Vrije Beroepen van het Gewest Aalst had namelijk prof. Vlerick van de Universi teit van Gent aangezocht een en ander duidelijk te maken in verband met de hoge rentevoeten. Een belangrijk probleem voor de K.M.O. is namelijk hoe aan geld te geraken en wanneer dient men daarvoor het eigen vermogen aan te spreken. Volgens prof. Vlerick zijn en blijven de eigen middelen voor de K.M.O nog altijd het middel bij uitstek Dat blijft nog altijd zo ondanks het feit dat de rentevoeten niet meer zo hoog zijn. De rentevoet van de US-dollar is namelijk nu reeds beneden de 10 gezakt, daar waar men voorheen percentages van meer dan 20 noteerde. Zoals de meeste industrielanden heef België geleden onder hoge rentevoe ten. Dit is zeker een van de oorzaken V3n de malaise. In veel landen bete kende de toenemende rentelast van de overheidsschulden veelal een hin derpaal voor de sanering van de over heidsschulden. Hoge overheidsschul den zijn misschien wel een van de negatieve kanten van een demokratie waar men te individualistisch rede neert. Algemeen wordt er nog al te dik wijls gedacht dat de «andere» wel zal betalen. Maar de belastingen kunnen og onmogelijk hoger, want men kan toch geen marginale aanslagvoeten gaan toepassen. De last van de renten op de openbare schuld bedraagt nu ongeveer 267 miljard. De schulden nemen steeds maar toe wegens lenin gen op binnen- en buitenlandse markt. Het probleem is, aldus prof. Vlerrick, dat men steeds nieuwe put ten maakt om oude te vullen. Men zou wel kordater moeten zijn bij de saneringen. De sociale voordelen in België zijn veel te hoog. Dit kan ech ter niet blijven duren, het is evident dat eer moet gesaneerd worden. Devaluaties helpen daartoe niet veel, want een gevolg daarvan is dat de bui tenlandse schulden toenemen. Het zijn echter niet enkel de eenheidsfi- nanciën die te lijden hebben onder de hoge rentelasten, maar ook de bedrij ven hebben er last van. Een van de oorzaken van de rente voettoename is de inflatieversnelling. De band tussen inflatie en rente is evi dent. Als de inflatie gemiddeld 7 bedraagt is de waarde van het geld na 10 jaar op de helft teruggevallen. De belegger zal de koopkracht van zijn geld trachten te waarborgen en zal dus als minimum rentevoet de daling van de koopkracht nemen. Hetgeen hij meer ontvangst in de reële rente. De toename van de reële rente werd op zijn beurt in de hand gewerkt door de overheidsleningen. Door de inter nationale verwevenheid moest België ook hoge rentevoeten toepassen. Maar onze renten liggen nog altijd ongeveer 4 a 5 hoger dan in het buitenland. De laatste jaren wordt de Belgische kapitaalmarkt echter min of meer gespaard door buitenlandse overheidsleningen, o.a. in Zwitser land. Hier heeft men dan echter te kampen met het wisselrisiko. Wegens de slechte positie van de Bel gische frank was men in België ver plicht de rente hoger te stellen om onze leningen nog aantrekkelijk te maken. België heeft namelijk slechte faktoren tegen zoals de energie import en de slechte export-struktuur. Heel negatief zijn ook nog de snelle toename van de overheidsuitgaven en de toename van de lonen. Algemeen wordt gedacht dat de ban ken aan de basis liggen van hoge rente. Het tegendeel is echter waar, zij zijn er de grootste slachtoffers van. De rente is namelijk de kostprijs van het geld waar ze moeten mee werken, het is als het ware de kostprijs van hun grondstaf. Indien de banken ech ter geen winst meer zouden maken (8 miljard in 1981dan zou dit een daling toealten van de rente met 0,40 Dit zou echter eveneens betekenen dat ze geen reserves meer zouden hebben en aldus veel kwetsbaarder zouden zijn. Een remedie tegen hoge rentevoeten is de vermindering van de inflatie. Men moet er zich wel van bewust zijn dat de rente-evolutie in het buitenland een Binnen de wettelijke beperkingen dient het OCMW via de pers de bevolking op de hoogte te houden van raadsbeslui ten, beleidsopties, -uitvoeringen,... Ook dient 'inspraak'' op de meest funktionele en efficiënte wijze in de OCMW-werking voorzien te worden. Patiënten en kliën- ten, personeel, het A.S.O.,hun klach ten, voorstellen, wensen dienen serieus aanhoord te worden. Begrotingstekort HAK stelt dat het weliswaar in een krisis- tijd verantwoord kan zijn dat de OCMW- werking niet sluitend is - gelet op de op dracht naar precies de zwakste groepen toe -, maar dat toch dient bespaard te worden en naar inkomsten gezocht waar dat mogelijk en wenselijk is. Besparing zou kunnen door aanmoedi ging van onderlinge hulpverlening van de bevolking, preventief werk, het aandrin gen bij de bevoegde instanties voor een betere verdeling tussen "arbeid" en "vrije tijd", én door interne rationalisatie Ingegaan wordt op de eventuele toe passing van de onderhoudsplicht bij op name in bejaardentehuizen. HAK kan zich hiermee akkoord verklaren, op voorwaarde dat het netto-inkomen van Steenweg op Aalst 85 9308 HOFSTADE Tel. na 18 uur 053-77 77 34 82/22/06 Verantwoordelijke uitgever v.z.w. Aalsterse informatie Peter Dauwe, voorzitter Reinaertdreef 4, Aalst Redaktie, Publiciteit en Abonnementendienst Roel Van de Plas Geraardsbergsestraat 44/3 9300 Aalst automatisch antwoordapparaat >tot 16 uur Tel. 053/77 62 94 de kinderen-onderhouders beschouwd wordt, en dat ook rekening gehouden wordt met familiale en andere verant woorde lasten (bv. echtscheidingskos- ten, aangegane leningen Gepleit wordt nog voor betaling via een centrale inningsdienst. en voor een ver bod van kumulatie van een praktijk in het OCMW met een elders of privé. In de toe komst zou tevens via een beter beleid moeten vermeden worden dat potentieel winstgevende sektoren wegkwijnen tot ze «elders» ontstaan of uitgebouwd wor den. Zo is er het recente vporbeeld van het «Rouwcentrum», en wat het HAK zelf niet dat met een tweedehandsshop be gon Bestaansminimum Het bestaansminimum en andere steun verlening zijn voor velen geen luxe. Deze zouden dienen toegekend te worden op basis van reële noden T.o.v. langdurige werkzoekenden, die buiten hun schuld van de dop geschrapt worden (en dat blijken er nogal wat te zijn), zou geen diskriminatie mogen bestaan. Gepleit wordt tevens voor meer aange paste vormen van steunverlening (niet noodzakelijk geldelijk), bv. via uitbreiden van warme maaltijdenbedeling tot be hoeftige gezinnen. Het OCMW zou ook gebruik moeten ma ken van de wettelijke mogelijkheid tot korte indienstneming van personen, tot wanneer ze (opnieuw) uitkeringsgerech tigd zijn Naar de derde leeftijd toe denkt HAK aan het inrichten van de sociale kontakten. Eerstelijnsopvangcentra De opvangcentra te Hofstade en Aalst worden beschouwd als een positieve stap voor opvang van daklozen in Aalst. Betreurd wordt wel dat er van echte be geleiding amper sprake is. Samenwerking wordt bepleit met ont haaltehuizen die dank zij intense sociale begeleiding de reëntegratie en zelfstan digheid van mensen in krisis beogen. Die kans zou benut kunnen worden als het OCMW zich borg zou stellen voor de opvang van behoeftigen in krisis (bv. opname van alkoholverslaafden). Juridische hulpverlening Het OCMW zou juridisch advies gratis moeten bieden aan iedereen; juridische bijstand daarentegen zou door de be gunstigde betaald dienen te worden in 1 jaar 6 maanden 3 maanden per nummer 1.000 fr. 550 fr. 300 fr. 25 fr. TE KOOPfotokopieerapparaat volle- JE KOOP dig automatisch, merk ESKOFOT op pracntoccassie copieermachine. op Dm A4 papier In zeer goede staat. ew00n papier Te| 052/21 63 55. Dubbel gebruik Te bezichtigen bij krantenwinkel De Koek Nicole, Gent sestraat 49, AalSt. 82/22/06 Hebt U iets interessants te verkopen Of zoek je iets op de kop te tikken Via een kleine advertentie in deze rubriek,-en voor slechts 100 fr. kom je zeker in kontakt met de geïnteresseerde persoon I Teksten ten laatste op dinsdagmiddag bij ARMAND VAN HAUWERMEI REN, tel. 70 42 13. vervolg van blz. 1 Wie het meeste stemmen zou behalen zou sche pen worden, en bij staking van stemmen, zou diegene als schepen voorgedragen worden die het meeste stemmen achter zijn naam kreeg. De heer Redant had hierbij voorzien dat er binnen de PVV- fraktie twee gelijkwaardige blokken zou den gevormd worden, zodat hij bijna automatisch de komende zes jaar in het schepenkollege zou zetelen. Oscar Redant had immers voorzien dat Alois Adriaenssens voor zichzelf zou stem men. Daarnaast zouden Burgemeester D'Haeseleer, de schepenen Van den Eede en De Maght en uiteraard André Doorns zelf, de kandidatuur van deze laatste steunen. Oscar Redant kon anderzijds rekenen op de steun van zijn partijgenoten Bourlon, De Meersman en Van Laethem, en na tuurlijk zijn eigen stem, zodat de uiteinde lijke uitslag 4-4-1 zou worden zodat Redant vrijwel zeker was van schepen te kunnen worden. Uiteindelijk bleek hij buiten de waard, voor de zoveelste maal Louis D'Haese leer. gerekend te hebben. Deze speelde het immers in een minimum van tijd klaar om Jean Van Laethem te overhalen voor André Doorns te stemmen i.p.v. voor Oscar Redant. Nochtans zijn Redant en Van Laethem jarenlang zeer goede vrienden geweest en hebben beide vele malen samen een PVV-bal georgani seerd in Moorsel De overtuigingskracht van D'Haeseleer bleek echter zo groot geweest te zijn. dat de heer Redant uit eindelijk het onderspit diende te delven in een 5-3-1 stemming ten voordele van de heer Doorns, die algemeen bekend is als -een boezemvriend en rechterhand van D'Haeseleer. Dat Oscar Redant met deze gang van zaken niet zo heel gelukkig wz spreekt voor zichzelf, alhoewel hij nu ook weer niet zo zwaar tilde aan het bekomen van een schepenambt. Financieel alleen reeds zou dit voor deze licentiaat immers een belangrijke aderlating te betekenen. Maar anderzijds is het Moorsels PVV- raadslid van oordeel dat er in de politiek toch algemen principes moeten blijven gelden. Het aantal behaalde stemmen zouden aldus moeten de doorslag geven in het aanduiden van de schepenen Deze gelden toch algemeen als de populariteitstest bij uitstek. Als bijkomend argument voor zijn aan duiding stipte Oscar Redant nog aan dat Moorsel de enige gemeente was van Groot-Aalst waar de PVV bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen winst boek te Ook dit argument legde men echter om persoonlijke redenen naast zich neer. zodat nogmaals bewezen werd dat in'de politiek nog steeds ^de macht van de sterkste geldt (M P.) gegeven blijft voor België. Dit neemt niet weg dat de typisch Belgische pro blemen uit de weg moeten. Op dit punt is prof. Vlerick het volkomen eens met de regering, waar zij spreekt over loonsverlaging en belangrijke inleve-, ring. Dit saneringsbeleid zal echter nog verscheidene jaren moeten blij ven duren. (G.D.B.) funktie van diens inkomen en financiële mogelijkheden. HAK motiveert dit door erop te wijzen dat het recht momenteel in handen van de sterkste - kapitaalkrachtigste) is. en dat een socialisering best vruchten kan af werpen. Preventief HAK kon ervaren dat velen precies via werkloosheid in een behoeftige toestand komen. Meest kansarm blijken ongestu deerde, ouderen migranten (eerste én tweede generatie) en gehandikapten te zijn. Omtrent gehandikapten er is een wettelijke verplichting tot tewerkstelling van een percentage gehandikapten; het Aalsters OCMW voldoet hier niet aan In het algemeen pleit HAK voor een beter gestruktureerd overleg met RVA en Su bregionaal Tewerkstellingscomité, waar bij het'OCMW de vertegenwoordiger zou zijn van de ekonomisch-sociaal zwakke ren. Het nieuwe ziekenhuis aan de Siese- gemlaan is volgens HAK minder gunstig gelegen voor zwakke weggebruikers, zoals bejaarde voetgangers, gehandi kapten e.a. Hier is nochtans iets aan te doen nl via beter openbaar vervoer en een zodanige herprofilering van de Me- restraat dat de nadruk ligt op voet- en fietspad. Deze straat zou best verkeers arm kunnen worden, aldus HAK. aange zien Gentsesteenweg, Ring en Sint-Job straat overwegend als auto-uitvalswe gen fungeren Tenslotte wordt (uiteraard) ook gepleit voor een degepolitiseerd personeelsbe leid. Reakties HAK wil op 1 december met afgevaardig den van de vier partijen deze open brief en eventueel andere voorstellen bedis- kussiëren. Gevraagd wordt aan partiku- lieren zowel als verenigingen om te rea geren Voorstellen en suggesties, be zwaren het kan allemaal meegedeeld worden aan HAK, St.-Martensplein 2, 9300 Aalst. Ook persoonlijke ervaringen zijn uiteraard welkom. In het begeleidend persbericht antwoord HAK zelf op de vraag of ze naïef zijn «wellicht wel maar we zijn tevens zo re alistisch te beseffen dat een degelijk OCMW-beleid niet anders mogelijk is Tot bewijs van het tegendeelOm op door te denken. (RVDP) Deze handelaar in schilde rijen zou het werk zowat zeven jaar gele den door ruil hebben verkregen Omwille van het getreuzel met de ge- vragde gegevens en tevens na het aan bod van het voornoemde schilderij. wenst de WAK dan ook zo snel mogelijk klaarheid te brengen in deze zaak. Wan neer en op welke wijze, verdween het schilderij uit de OCMW-gebouwen En wat gebeurde er met andere kunstwer ken Wij houden u op de hoogte. (JVG) 1 BEGRAFENISSEN - CREMATIES - CEREMONIEWAGENS co Moorse/baan, 32, 9300 AALST Tel (0531 701047 jjlliiu 111111111 I niGuoocL- kelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.lw. Aalsterse informatie Ik neem een abonnement van I 1000 fr. en dan lees ik tot eind 1983 wekelijks wat reilt en zeilt |in Groot-Aalst. 1 550 fr. voor 6 maanden. 300 fr. voor 3 maanden. I* Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. 5 Aalsterse Informatie (uitgever Nieuwe Gazet van Aalst), i Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst. 1 Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. I Naam en voornaam Adres I Postnummer Gemeente Handtekening i i schrappen wat niet past) Terugsturen naar Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestraat 44/3, 9300 Aalst. Üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiurnimmuun

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 2