aalsteps Je zoudt er van opkijken Nieuwe gezichten in gemeenteraad 1983... en hopelijk durven ze hun mond opendoen Eddy Dierckx na 24 jaar opnieuw een SP-verkozene te Hofstade Schepen De Maght Goddank, de mensen zijn toch nog lief HET REKLAAMBLADp.v.b.a. Autovrij moest je weten wat wij naast de Nieuwe Gazet van Aalst allemaal drukken en kunnen drukken I typo- offsetdrukkerij Nieuwstraat 19, 9310 LEDE s 70 01 71 - 21 37 87 Nieuwe Gazet van Aalst 12 november 1982 5 Eén van de nieuwkomers in de gemeenteraad is SP-man Eddy Dierickx. In 1976 kwam hij voor de eerste maal op, maar was toen met 785 stemmen niet bij de gelukkigen. Dierickx kwam in het OCMW terecht, bleef aktiéf in de partij te Hofstade en in de socialistische vakbond. (Hij is voorzitter van het ACOD, intersectorieel voor de afdeling Aalst). Tenslotte was de 36-jarige Dierickx ook lid van het kabinet van toenmalig minister van de Vlaamse Gemeenschap, Galle. Eede opliepen is daar een bewijs van. In de SP zelf heeft de geslaagde cam pagne en de inzet van de jeugdige kandidaten ook-meegespeeld, natuur lijk. Voorts hebben geruchten over een pre-akkoord tussen PVV en CVP de begeestering en motivatie in de partij mee naar een hoogtepunt getild. Ondank de winst van uw partij, blijft de Aal- serse SP, het van de tien grootse Vlaamse ste den, het minst goed doen, Kortrijk uitgezon derd. Heeft u daar een verklaring voor In dit verband wil ik twee belangrijke, plaatselijke faktoren aanhalen. Voor eerst heben wij hier in Aalst te maken met een goed uitgebouwde PVV, meer bepaald de LSW waarin D'Haeseleer een voorname rol heeft gespeeld. Gezien het waarschijnlijk verdwijnen van deze laatste, wordt de strijd met de 'harde liberalen' weer aktueel, denk ik. Ik voorspel dan ook een ver dere aftakeling van de PVV in Aalst. Daarnaast is er een tamelijk sterke VU die toch nog voor een belangrijk deel steunt op een ander Aalsters histo risch fenomeenhet Daensisme. Hoe evolueerden de machtsverhoudingen in uw deelgemeente, Hofstade Hofstade was traditioneel weinig socialistisch, het was zelfs 24 jaar geleden dat in deze gemeente nog een socialist werd verkozen Zes jaar geleden werden twee liberalen en één CVP-er verkozen, nu ben ik zelfs de enige verkozene van het dorp. Dat is toch wel een ommekeer, meen ik. Nochtans kwamen de kandidaten van de deelgemeenten op de SP-lijst zwakker aan bod, dan dit bij andere partijen het geval was. In dit verband wil ik toch wel aanstippen dat de deel gemeenten in groot-Aalst stiefmoeder lijk werden behandeld. En dan bedoel ik vooral deze die geen schepen had den of zwakke figuren hadden in de gemeenteraad. De drie gemeente raadsleden die Hofstade had hebben niets gedaan, hebben zich niet geroerd, niet geïnterpelleerd. Eddy Dierickx: «De 3 raadsleden die Hofstade had, hebben niets gedaan Wat vindt u het meest opmerkelijk in de resul taten van de voorbije verkiezingsuitslag Voor wat de SP betreft was ik er van overtuigd dat we één zetel meer zou den behalen. De tweede winstzetel was een aangename verrassing, al moet ik zeggen dat, met het verloop van een overigens uitstekende campa gne, ikzelf aan die tweede zetel begon te denken. Voor de Volksunie had ik meer wisnt verwacht, terwijl ik het ver lies van PVV en zelfs CVP vooraf had groter geschat. Aan wat heeft de SP deze vooruitgang te dan ken Men kan zeker de figuur van Mare Galle niet wegcijferen, zijn aanzien heeft uiteraard positief meegespeeld. Maar men heeft ook meer politiek ge stemd dan vroeger, denk ik. Niet meer op een buurman of een vriend zoals het vooral in de deelgemeenten het geval was. Daarenboven is er duidelijk tegen oude mensen gestemd, de af straffing die D'Haeseleer en Van den Moest ik hier nu aankondigen dat ik toekomende zondag op een steenweg zal gaan staan met gestrekte arm, de duim voor elke voorbijrijdende automobilist naar beneden duwend, wat zoudt gij denken van mij Dat ik gek geworden ben nietwaar. Dat uw Panoramist een overjarige groene jongen wordt, die laattijdig de fanatieke idealist wil uithangen. En ge zoudt gelijk hebben, waarde lezer. Uw wagen is uw vrijheid, en die Bond van die kinderen en van dat kindergeld kan u gestolen worden. Wie zondag wil rijden moet niet afgekeurd worden met het gebaar waarmee de romeinen destijds hun apathie betuigden. Maar eigenlijk, feitelijk, en nu een onder ons... We zouden het ne keer moeten doen, hé, met een groepje stoute Aalstenaars. Ergens aan de Schaapstal, of Sint-Annabrug of den Tir. Er eens publiek voor uitkomen dat wij élke keer solidair moeten zijn als er met goede bedoelingen een initiatief genomen wordt. Door om het even wie. Met om het even wat. Meedoen met elfelfelf. geven voor Boemerang, buitenkomen met karnaval, opstappen met een proteststoet, reageren, leven en beleven. Ik wou zeggen de mensen een geweten schoppen, maar dat is plagiaat. De kudde wakker schudden, de meikever op zijn poten duwen, de kat de bel aanbinden. Ge kunt met mijn argumenten een hele dierentuin vullen. Dat er niets zal veranderen, en dat gij ook voor 14 november uw autotaks betaald hebt Ik hoor het u al zeggen, en gij hebt overschot van gelijk. Maar gij hebt al zo weinig kans om uw persoonlijkheid te bewijzen. Om te laten zien dat er in u nog altijd een sprankeitje zit van aktiviteit, fut en reaktievermogen. En als ik dan toch zo dwaas zou zijn naar uw wagen mijn afkeurende duim uit te steken, roep dan gerust van achter uw stuur dat zot zijn geen zeer doet. Ik zal er geen lach om laten. Maar verschiet dan niet als ik antwoord "Solidariteit ook niet". De Panoramist Is het gemakkelijker of voordeliger in een gemeenteraad te debuteren als lid van de oppo sitie Uiteraard is het beter over macht te beschikken om een partijprogramma helpen waar te maken, ook al moet dat meestal via compromissen gebeuren. Dat sluit echter niet uit dat men als gemeenteraadslid in de oppositie een rol kan spelen, door bepaalde zaken te volgen, voor te stellen, aan te klagen ook. In de meerderheid is het vaak het college dat alleen beslist en de raads leden knikken dan maar. De coalitievorming... Het is niet ernstig gebeurd, hé. Ik denk dat men hier richtlijnen van ho gerhand heeft gekregen. Het begon reeds met de zaak Intergem, dan was er de vormingv an de bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen, en nu is de SP er in de grote centra van de Zetelt Galle of zetelt hij niet Dat hoor je nu overal vragen. De SP zit met 't verdriet in de coalitie telt ze'haar dagen. Ondertussen is het antwoord nog niet klaar, 't wordt wellicht nog wikken en wegen. De raadslid- en ministerfunctie zijn tegenstrijdig met mekaar, en als burgemeester kreeg hij niet de zegen. In de SP wordt dan ook getwijfeld was 't burgemeesterschap dan écht de struikelblok ?i Of heeft men bij de partnerkeuze te lang geweifeld en zijn ze daardoor zondebok In hun partij zal het dus wel wat stommelen, voor men 't oppositievooruitzicht heeft verteerd. Wellicht zal het zelfs aan de top wat rommelen als ze nu tenminste hun lesje hebben geleerd Hoe het ook zijhen wacht dus de oppositie, en zes jaar duurt toch echt wel lang. De leden van de nieuwe colatie waren niet van D 'Haeseleer, maar wel van Galle bang perversje provincie Gent, Aalst, St.-Niklaas, ondanks een duidelijke winst, uitge werkt. Welke thema's zal u persoonlijk het meest vol gen Er is in de partij nog niet uitgemaakt wie precies wat zal volgen. Mijn inté ressé gaat het meest uit naar onder wijs- en kultuurproblematiek, omdat ik die zaken ken, maar ook het leefmilieu heeft mijn volle aandacht. Ik denk hier bijvoorbeeld aan het waterzuiverings- station dat te Aalst zal worden gebouwd, die dossiers zal ik trachten goed op te volgen, ja. Waarvan wij alvast akte nemen... In 1976 haalde Anny De Maght 1706 voorkeurstemmen, en werd schepen van leefmilieu en huisvesting. In 1982 verzamelt ze 2294 stemmen. Een goedkeuring van de kiezer over het voorbije beleid van de schepen van leefmilieu. En een stimulans voor Anny De Maght om de komende zes jaar het schepenambt van openbare werken en ruimtelijke ordening waar te nemen. Een babbel met schepen De Maght. Hoe verklaart U dit persoonlijk succes Ik ben gelukkig met de grote stemmen winst. Maar ik heb zelf niet die stem menwinst behaald. De bevolking heeft het zo gewild. Ik heb zes jaar gewerkt en opzettelijk geen enkel week-end voor mezelf gehouden. Dat is de reden van die winst. Op 1 januari 1977 heb ik ge zegd dat ik me ervan bewust ben dat ik me zes jaar in dienst van de bevolking moet stellen. Die taak heb ik naar beho ren willen vervullen. Ik heb in alle eerlijk heid zes jaar meegeholpen aan het be stuur van een stad. Dat impliceert zijn verantwoordelijkheid nemen, de wetten respekteren, de mensen bijbrengen wat ze nog niet weten en helpen waar het kan. Toen ik de uitslag van de verkiezin gen vernam zei ik niet«joepie, zoveel stemmen meer», maar «goddank, de mensen zijn toch nog lief». Hebt U een idee van waar die stemmen ko men, uit de Faluintjes of uit Aalst In de Faluintjes waren er veel waarde volle kandidaten. Alleen al in Meldert, het tweede kleinste dorp van groot-Aalst waar maximaal 1700 stemmen waren te rapen, kwamen er een tiental kandida ten op van verschillende partijen. Ik heb me nooit beperkt tot een werking enkel voor Meldert, enkel voor Moorsel of enkel voor Baardegem. Ik ben sche pen geworden dankzij de mensen en de inzet van mijn partij. En dan moet ik ook ten dienste staan van iedereen. Niet al leen de mensen van de Faluintjes heb ben me niet vergeten, maar ook in de andere deelgemeenten en in klein-AaJ§t heb ik veel stemmen gehaald. Eerlijk heid en verantwoordelijkheid moeten samen gaan met loyauteit tegenover de partij en de bevolking. Van U is bekend dat U nogal impulsief durft reageren. Ik durf impulsief reageren maar ik zal nooit impulsief reageren met slechte be doelingen. Sommige mensen noemen het een kwaliteit, andere een gebrek. Ik aanvaard dat gebrek graag, daardoor weet ik dat mijn persoonlijkheid niet zal stuk gaan. De dag dat ik niet meer mag of kan impulsief zijn stop ik er mee. Dan zou ik mijn persoonlijkheid verliezen en van mezelf de indruk hebben dat ik niet meer eerlijk ben. U hebt als laatste getekend om een coali tie aan te gaan met de CVP Ik was niet de laatste, we hebben samen getekend. De partij komt voor mij op de eerste plaats, Anny De Maght op de 25ste. Wat niet wegneemt dat ik mijn mening heb. Wanneer ik A zeg kan ik ook B zeggen en gans het alfabet. Ik blijf loyaal tegenover mijn gedane over eenkomsten. Het gerucht doet de ronde dat de SP U ge vraagd zou hebben hun rangen te vervoe gen Ik zou nooit overlopen, trouwens de SP heeft het me ook niet gevraagd. U bent nog tot eind 82 schepen van leef milieu en huisvesting. Na nieuwjaar ver huist U naar het kabinet van Openbare Wer ken en ruimtelijke ordening. Moest ik het makkelijk willen doen dan had ik kunnen blijven. Maar als de partij meent dat ik geschikt ben voor het sche penambt van openbare werken en ruim telijke ordening dan neem ik dat aan. Door bespreking zijn onze kandidaat- schepenen en de schepenambten per persoon bepaald. Schepen De Maght eindigt het gesprek met de openbaring van een geheim. «Mijn sterkte om in de politiek te kunnen meespelen is dat ik het doen vanuit mijn gezin. Mijn man is de eenvoud in per soon die nooit in de publieke belangstel ling wil staan. Ik krijg van hem de kracht en de mogelijkheid om dit te doen. Zijn voorwaarde is dat ik nooit dingen zal doen waar hij zich zal moeten voor schamen. Als hij morgen zegt stop er mee. dan doe ik dat ook. Mijn gezin gaat boven alles». (GRE) Alle inlichtingen en prijsbestek zonder verplichting.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5