De Iverlingen uit Denderbelle met «Het onstuimige hart» Sukses voor «Tijl en Nele» Hand aan Hand in konsert Batik in 't Aposteiken FIRMA DELDI DF Mijlbeek en kabaret... Matthijs Piet Gentspstraat 99, Burst tel. 053/62 70 09 16 Nieuwe Gazet van Aalst 26 november 1982 Toneeltornooi «Renaat Ravyts», tweede opvoering gegeven van John Patrick wat magertjes om groot toneel te zijn, anderzijds was de vertolking ervan homogeen goed. Het stuk speelt zich af in een leger- hospitaal in Birma gedurende de tweede wereldoorlog. In één kamer liggen toevallig wat gezocht toeval lig vijf onderdanen van het Britse imperiumeen Brit, een Australiër, een Nieuw-Zeelander, een Basuto- neger (een vleugeltje racisme shoc keert niemand) en een Amerikaan. Op bepaalde dag doet de kolonel beroep op deze kamer om een ten dode opge schreven Schot in hun midden op te nemen en hem het einde van deze in de onwetendheid gelaten gewonde zo aangenaam te maken als maar kan. De in zichzelf gekeerde Schot die bij niemand in het krijt wil staan weigert aanvankelijk alle vriendschap. Gelei delijk neemt het «onstuimig hart» dan toch de overhand en aanvaardt hij de ietwat geforceerde kameraadsband, wordt verliefd op een mooie verpleeg ster en smeedt onmogelijke toekomst plannen. Tot de dag dat de waarheid aan het licht komt en die kameraad schap overkomt als doelbewuste betutteling. Zijn haat tegenover wat hij nooit gehad heeft haalt de bovenhand en hij vervalt terug in norse eenzaam heid. Gelukkig is er die andere een zame in de kamer: de neger. Gezien deze laatste geen weet kon hebben van het hele gebeuren en toch ook blij ken van vriendschap vertoont, breekt het onstuimige schotse hart open en verlost zich van de opgekropte frustra tie en eenzaamheid. Einde goed alles goed Applaus. Niet de plot of de gestelde problema tiek van dit stuk is zwak. Wel de inkle ding. Nergens is er enige diepgang te bemerken. Nergens een poging om verklaring te geven of te suggeren. Waarom het nu zes verschillende nationaliteiten moesten zijn, als de schrijver dit niet verder uitdiept in een rake tekening van karakters. Waarom de Schot zo onaanvaardbaar in zich zelf gekeerd is, wordt nauwelijks dui delijk gemaakt. Ook de houding van de mede-patiènten en verpleegster blijft dubbelzinnigis het werkelijk vriendschap of is het betutteling Wat een interessante studie kon geweest zijn over de vriendschap of een die pere analyse van het menselijk hart in het licht van de naderende dood, is een oppervlakkige presentatie geweest van een oorlogs fait-divers. Trage dramatische opbouw met wei nig verrassingen, onduidelijke karak tertekening en niet gebruikte specifi catie maken van dit stuk wat het is één uit de zovele. Misschien had de regisseur, Nolle Versyp, de traagheid in opbouw kun nen vergoeden door een meer leven dige en beweeglijke regie. Maar zes bedden en zeven tot acht personna- ges op een niet te grote speelruimte schijnen voor wat moeilijkheden gezorgd te hebben. Naar mijn zin ietwat te statisch en monotoon. Hierdoor viel die opper vlakkigheid van het gegeven nog meer op. Gelukkig kon Nolle beroep doen op een uitstekende rolbezetting. Ondanks het feit dat niet minder dan drie beginnelingen op de scène ston den is het de vertolking die het meest voldoening schonk. Dat de gevestigde waarden hun niet altijd dankbaar getekend personnage meer dan aanvaardbare gestalte geven, viel in de lijn der verwachtin gen. We noemen Jan Philips, als de Schot, Etienne Van der Meeren als Yank, Walter De Rop als Kiwi en Suzanne De Bruyn als de verpleeg ster. Alleen Jef Uyttersprot als de kolonel viel iets zwakker uit. Speciaal vermelden we Ward Uyttersprot die insprong voor de onbeschikbare Carlo Bocchi. Dat ook de nieuwelingen bewezen hebben uit het goede hout gesneden te zijn was een aangename verras sing. Vooral Dirk Blindeman als de zwijgende neger kwam sterk over. Dirk De Smedt en Johan Van Keer, respectievelijk als Tommy en Digger, beloven voor de toekomst. Een bijzon der proficiat wensen we de groep en de regisseur toe voor taal en zegging. Verzorgd tot en met. De Iverlingen hebben ons eens te meer voldoening geschonken. Of dit Zaterdag 27, zondag 28 en maan dag 29 november (20 u.): toneel in Stadsschouwburg «geen sex in Sussex» (dolle komedie van A. Mariott en A. Foot) in regie van Jef Bettens. Door: Arbeid en Kunst. Toegang 100 fr, Vrijdag 3 december (20u.30 in turnzaal Brandweerkazerne, Vrij- heidsstr. 35)Sint-Barbarakunstcon- cert door Brandweermuziekkapel. Prezentatie Chris De Naeyer, leiding Mare De Cock. Nog tot en met 5 december ten toonstelling in het Oud Hospitaal «Mon- teyne» retrospektief. Nog tot en met 28 november stelt de beeldhouwer Tom Frantzen tentoon in de Belfortkelder. Maandag 29 november in Feest zaal Stadhuis: casinoconcert o.l.v. Octaaf Boone. Solist Fr. Van den Bergh in het Concerto voor hobo en snaren (Cimarosa). Eveneens uitvoe ring van Zampa-ouverture (Herold), de tweede suite uit l'Arlésienne (Bizet) en Slavische dansen van Dvorak,-Pre sentator is Freddy Caudron. Toegang vrij. Org.«Door Eendracht Groot». Toneelgilde HogerOp, Aalst, opent zijn toneelseizoen met: «Veel geluk, pro fessor», naar het gelijknamige boek van Aster Berkhof, voor toneel bewerkt door John H. Beydens, in een regie van Frans Pauwels, op 27 en 28 november en 3, 4, 5 en 6 december 1982, telkens om 20 uur, in de zaal, Moorselbaan (St.-Maartensinstituut). nochtans zal volstaan om laureaat van het tornooi te worden laten we wijselijk over aan de jury. (N.S.) Op 18 december trekken we naar Geraardsbergen voor de derde kandi daat en zullen er «Twee Maagden» ontmoeten. Met succes hopen we. In 'Kunstgalerij 't Apostelken Aalst' had de voorstelling plaats van Batik uit Java». Deze Indonesische handgemaakte batikschilderijen zijn een verzameling van de heer en mevrouw Van Baelen-Vangeel. Wat is nu eigenlijk BatikBatik is een uitsparingstechniek, een bepaalde verfmethode, waarbij de kunstenaar bepaalde delen van een weefsel afdekt, zodat zij niet gekleurd worden. Het afdekmiddel is hete vloeibare bijenwas, die op de stof wordt aangebracht en onmiddellijk daarna stolt. Het afgedekte gedeelte blijft zijn oorspronkelijke kleur behouden, wanneer het weefsel wordt ondergedompeld in het verfbad. Deze boeiende tentoonstelling is te bezichtigen tot zondag 28 nov. a.s. (OJ). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiii Dit weekend had het Davidsfonds Mijlbeek een kabaret op zijn agenda staan. Het Gentse gezelschap bracht er «Klavertje Vier». (OJ1 82/24/19 Alhoewel deze produktie zeker niet als een hoogtepunt in de geschiedenis van de Rederykerskamer tot Denderbelle zal opgenomen worden, mogen de Iverlin gen toch terugblikken op een verdienstelijke opvoering. Enerzijds was het In de feestzaal van het stadhuis richtte de Socialistische Harmonie Hand aan Hand» een ceciliaconcert in. Diverse muzieknummers werden gespeeld, waarna een huldiging werd gebracht aan twee jonge muzikantenLydie Rossignol (klari net) en Nina Van der Vorst (trompetiste). Beide muzikanten beëindigden hun studies aan de muziekakademie te Aalst. (OJ) i lil lil mimi mui li ii iiiiiiiiiiiiiiiiii ii iiiiiiiiiiiiiiiiiii li in 1111111111111111111111111111111111111111111 ii ii in in ii hui ii ii Een komeet bedreigt Erembodegem... De toneelgroep «Tijl en Nele» van KWB-Erembodegem voerde verleden zaterdag voor een volle zaal een blijspel op«Over 12 dagen... tegen middernachtvan Gerard Nielen. Geen Groot Theater, geen Shakespeare, Brecht of Pirandello, maar een vrolijk spel om het publiek aan het lachen te brengen. Daar is «Tijl en Nele» goed in geslaagd, en wie er niet bij was heeft dit week end nog twee kan sen om te gaan kijken. Toneelgroep «Tijl en Nele» is een ama- teursgroep van Erembodegemse KWB-leden, met inbegrip van verwan ten en sympathisanten voor de vrou welijke en jongere-rollen. Rasecht lief hebberstoneel dus, met één stuk per jaar, waarbij de eigen ontspanning en die van het publiek voorop staat. Van daar de voorkeur voor blijspelen. Het stuk van dit jaar, «Over 12 dagen tegen middernacht», speelt zich af in een Vlaams dorp, ten huize van de heer Floris Fransen, een welstellende makelaar in onroerende goederen. Als weduwnaar zou zijn zoon Karei hem nog wat levensvreugde kunnen bren gen, maar het is niet zo: Karei trouwde tegen vaders wil in en mag het ouderlijk huis niet meer bezoeken. Om zijn schuldgevoelens en eenzaam heid te vergeten stelde Fransen sinds dien zijn huis open voor allerlei familie leden, die er op zijn kosten hun dagen komen slijten en het vooral op zijn centen gemunt hebben. Op een bepaalde dag in maart verschijnt in de plaatselijke krant een ontstellend bericht: binnen twaalf dagen zal een komeet de aarde vernietigen. Dan pas komt de intrige goed op dreefde helft van de personages trapt in het als aprilgrap bedoelde persbericht, ande ren maken van de verwarring bewust gebruik om hun stille verlangens om te zetten in realiteit. Het hele huishouden loopt in het honderd, iedereen wil zijn laatste twaalf levensdagen op een eigen manier doorbrengen... Een hele reeks misverstanden, kom- plotten, onthullingen en komische situaties is het gevolg. Hoe het happy end er tenslotte komt moet u dit wee kend zelf maar 's gaan kijken. En wie er zaterdag bij was, weet het nog wel. Rollen en vertolkers op een rij Jan Van Den Heuvel leidde het stuk zaterdag in, en herinnerde aan de 'figuur van Georges De Moor die de toneelgroep dit jaar ontviel. Toen ging het doek open. Het duurde een poos vóór de spelers en de zaal «ontdooid» waren. Wie liefhebberstoneel bekijkt weet dat het moeilijk anders kan. Stil aan echter verdween de krampachtig heid en houterigheid, en het tweede bedrijf vormde geen probleem meer. Er kwam vaart in het stuk zelf en ook in de speeltrantvlot en met zichtbaar plezier. De zaal reageerde spontaan en bij het begin van het tweede bedrijf begaf zelfs een tafel onder het gewicht van een lachende toeschouwerEddy De Cock, de voorzitter zelve van KWB Erembodegem. De twaalf vertolkers verdienden het applaus dat hen werd gegeven. We zetten ze op een rijGeorges Van De Wiele voor wie de rol van de pantoffel held als op maat geknipt leek; Jozef De Bruyne zonder aarzelingen in de moeilijke rol van Floris Fransen; Hen drik Van Cauwenbergh (tuinknecht Theo; sober en degelijk); Jan Van Den Heuvel (Jef Schrijver; zeer natuurlijk en plankvast); Angèle Wijmeersch (Martha; knap in het tweede bedrijf); Suzanne D'Haese (Tante Zuur; een pittige en geestige vertolking); Cle mentine Pots (Sofie; een herkenbaar personage, dat misschien nog sterker als karikatuur uit de verf mocht komen); Luc De Decker (Erik Koop man; een positief debuut); Magda Kin dermans (de schilderes; meer stemre- liêf kon het personage sterker doen uitkomen); Jos De Sloover (Leopold; een wat vage bijrol die wel kleur kreeg in de vertolking, soms moeilijk ver staanbaar) en Mireille Van De Wiele als Anniede juiste vrouw op de juiste plaats. Guid< r'° Vos tenslotte, die als Frits Schrijver een sleutelfiguur uit beeldde, had minder moeite met de tekst dan met de begeleidende geba ren. Toch maakten de jongere spelers een goede beurt. Regisseur Philemon Eeckhaut zorgde voor een soepel verloop en Gerard Malin bouwde een eenvoudig en func tioneel decor op. Achter de schermen werkten ook nog Erik Merckx (grime), Marianne Van Den Heuvel (toneel). Professioneel theater is het niet, en er zijn in Aalst toneelgroepen die meer ervaring en betere akteurs hebben en dat weet «Tijl en Nele» ook maar voor de Erembodegemse groep pri meert het plezier om samen iets te repeteren en op te voeren, en de men sen van de eigen gemeente een fijne avond te bezorgen. Dat is hen gelukt, en ze doen het dit weekend nog twee keer over. Een groepsfoto van de spe lers vindt u hier volgende week. (kn) Toneelspelers en speelsters van het stuk «De Stilte er Voor», opgevoerd in Netwerk. (OJ) Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levéring gratis

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16