Aalst, november 1945 TU N AS RIEN CHANGEE, LA COIFFURE PEUT-ÊTRE (aznavour) Aalst op zijn best of de carnavalrepetities 8 Nieuwe Gazet van Aalst 26 november 1982 Donald en de nylon kousen zijn terug We zijn met ons overzicht in het voorlaatste stadium beland. Vol gende maand sluiten we met «december 1945», maken een eind- balans en praten even over dat wat de feestvierders van oudejaars avond 1945 nog niet wisten: de kentering van 46. Als we op de volksweerkunde mogen voortgaan begint met november de dood in de natuur: 2 maanden stilte en rust. De treur wilg en Aguster verliezen hun bladeren, de ganzen vertrekken, de vleermuis slaapt, het onweert en verkilt, de baard van de goede sint wappert in de regen, en hier in huis zelfs waait de wind. November is een akelig en grijs beest. Dat is meteen ook de beste omschrijving voor het dagelijkse leven in deze na oorlogse wintervrezende staddoods en grijs. The big spenders Over de lotgevallen van de koning raad pleegt u best de gebeurtenissen van vorige maanden. Om het gebeuren met een schaak term te omschrijvenwe zitten duidelijk in een pat-positie. Op het zwart witte speelvlak van de politiek wordt door de pionnen veel gehold en geslagen (pas op, een pion moet schuin slaan maar de grote stukken zitten muurvast en wachten ingehouden op remise. In Frankrijk neemt De Gaulle ontslag, maar vormt al binnen de week een nieuwe regering (Martens VI is dus ook al niet origineel). Van het Ministerie van Financiën komt de mededeling dat een speciale belasting geheven zal worden, «voortvloeiend op leveringen en prestaties aan de vijand over de periode 40-45». Deze belasting zal tot 100 bedragen (bij het grondig doorlezen van de tekst blijkt het een typisch Belgische creatie te zijn: indruk wekkend aan de voorzijde, interessant aan de achterzijde). En dan, dit merkwaardig bericht in de pers. Bekendmaking van de weerstands- groeperingen tengevolge de talrijke aanslagen, gepleegd op de weerstan- ders-patriotten in de verschillende hoeken van het land, en de dreigbrie ven gericht aan plaatselijke weerstan- ders, verwittigen we langs deze weg alle kollaborateurs en incivieken dat in geval in Aalst zich dergelijke feiten voordoen en binnen de 48 uur de daders niet werden ontdekt, de weer standsgroeperingen zelf zullen optre den. Wij staan achter de minister van Justitie en zijn bereid hem in zijn moei lijke taak, de uitroeiing van de 5e kolonne krachtdadig bij te staan. Uit Ierland keert een contingent van 4.000 Belgische soldaten terug. Vanaf 12 november heb je de vrije keuze van winkelier om vlees en zui- velprodukten te verzegelen. De prijs voor de geestigste humor gaat deze maand naar het reclame spotje met de volgende inhoud«De voedselvoorziening verbetert, opge past voor uw maag, neem de tablet ten...». En de arbeiders richten andermaal en nog maar eens een petitie aan de overheid orti zeker 1 emmer kolen per dag of 300 kg. per maand te hebben. The big payers Merkwaardig volksvertier op 10 november: het «aangenaamste» bal, in memoriam het Ereperk der Gesneu velden. Wie graag een vrachtwagen voor de firma heeft, moet eerst een bundel papier voor het Ministerie van Bevoc. rading invullen en.... wachten. Ter gelegenheid van Sint-Maarten (officieel ook in Aalst als Sinterklaas aangekondigd) krijgen de kinderen tussen 3 en 14 jaar 180 gr. chocolade en 250 gr. speculaas. De schoolhoof den dienen de lijst der leerlingen aan de stad en bevoorrading over te maken. De kindertoeslag wordt verhoogd 140 fr. voor het 1® en 2° kind, 195 fr. voor het 3e, enz... Wie de stedelijke feestzaal wil huren voor een culturele of andere zelfontplooiing moet voortaan 500 fr. betalen. Wat de urbanisatie betreft, circule ren er nu plannen om een algemeen plan van aanleg te maken. De klem toon van deze uitbouw moet daarbij vooral op het «zonnig» aspect liggen (lees in dit verband wat er met de plan nen, die de Molenstraat moeten doen herleven, in december 45 gebeurt). Wegeniswerken op de wijk Kerre- broek werden dijken aangelegd, de Siesegembeek wordt overwelfd. Wat met een kar na val als het een vuilniskar is Het droeve relaas van de dronken agent die in september een dreigende verdorstingsdood te lijf ging door tijdens de diensturen te her- bergeren heeft blijkbaar weinig indruk gemaakt. Integendeel, het leidt naar navolging. Deze keer moet een hele vuilniskarploeg op het matje. Op ronde in het stationskwartier raakte de kar defect en in afwachting van res tauratie ging de hele ploeg zich «war men». De onderzoekscommissie toont zich begrijpend en mild 1 dag schor sing en loonverlies. Dan is er de vraag naar vergoeding voor een vrouwelijke aftastster. De gemeenteraad beslist omwille dat voorgenoemd persoon regelmatig 's nachts uit bed moet om vrouwelijke personen die aangehouden zijn af te tasten een vergoeding van 30 fr per «vacate» toe te kennen. Sprekend is ook het antwoord op de vraag van een bediende om op het bureau van het stadhuis geplaatst te worden. De dienst personeel laat weten, dat betreffend persoon op 'Bevoorrading' moet blijven, daar er daar 'weinig geschoold personeel aanwezig is'. Ook mooi is de vraag naar licht in de duisternis. De stad blijkt immers bij avond een donker hol te zijn. Behalve de markt en een paar omringende straten is er geen verlichting te be speuren. De elektriciteitsmaatschap pij steekt de arm in de hoogte want er is geen materiaal. Uit de opsomming van donkere vlekken blijken hele wij ken (vooral dan de arbeidersconcen traties), Mijlbeek (aan de Beekstraat zijn verschillende ongelukken gebeurd), maar ook het Stationsplein, waar zovelen overheen moeten één donkere moddervlakte te zijn. Komt daarbij dat de woningen van burge meester en schepenen wel verlicht zijn (de lampen zijn aangesloten op hun privé-teller, maar ze ontvangen daarvoor een vergoeding van 7,5 fr. per Kw) en alle ingrediënten voor een fikse rel zijn voor handen. Raadslid Bomon en de oppositie klagen deze toestand aan, vragen dat de verlich ting van Molen- en Kattestraat zou ver deeld worden, en de hele rel eindigt met een patetische uitroep«die lamp in de August-Marcelstraat, wat hangt die daar te doen, hé wat doet die daar En even ernstigop- 5 november breekt een grote brand uit in de pupil lenschool. Boven de vout van de 3e verdieping onder het dak loeit een uits laande brand, die gelukkig door de nabijwonende brandweer vlug onder drukt wordt. En kijk, niets nieuws onder de zon. Op 28 oktober besluit de C.O.O. een dokter uit zijn ambt te ontzetten. De zaak begon al in mei, en loopt vol gende maand verrassend voort. Sport, voor wie tijd heeft Al toneel wat de klok slaat 9 november: Land van Riem met Cultuur, voor wie een meid heeft «De vreemdeling» van A. Coolen. 25 novemberDe Catharinisten met «Pietje de landloper» van Fabricius daartussen het Davidsfonds met ge kleurde lichtbeelden over Kortrijk. En met de Eendracht gaat het zeer goedop de ranglijst komen er nog 5 ploegen na hen. F.C.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8