Une belle histoire toute simple Over wijn en FORD Beaujolais en SIERRA S Sieur Emile Desmarquet zal in 1798 bij het oprichten van zijn befaamd wijnhuis er wellicht nooit aan gedacht heb ben dat twee Aalstenaars in 1982 naar Macon (60 km. van Lyon) zouden rijden. Dat er ooit zoiets als een Ford Sierra zou bestaan en dat we die 750 km. met zo'n futuristisch rij tuig zouden afleggen is zeker niet bij hem opgekomen. Dit is begrijpelijk. Deze Sieur Desmarquet zal het wel te druk hebben gehad met het creëren en proeven van zijn fameuze Beaujolais. Het was dus geen man om in utopieën te gelo ven. Wij ook niet trouwens. En toch... lette Teksten en foto's Anton Cogen en Roel Van de Plas Nieuwe Gazet van Aalst 26 november 1982 9 Een Sierra tussen de wijnstokken. Anton Cogen en Roel Van de Plas gingen de Beaujolais Primeur er halen Vrijdagnacht (12/11) om 3 u., terwijl ik druk bezig ben mijn eigen wagen op te starten komt Roel Van de Plas met een rode FORD SIERRA aanrijden. Het opvallend profiel was mij reeds bekend van de publiciteit. Origi neel gestroomlijnd, stevig, com pact komt ie aanrijden. Bevallig en robuust, hoe rijm je dat tesa- men. Dit is liefde op het eerste zicht. Ik vergeet meteen de woede om mijn eigen defecte wagen. Ga jij maar eens twee dagen aan kant staan, denk ik. Ik geef de «rode kobalt» (zo noem ik hem in stilte) een ver trouwelijke tik op zijn weetgie rige neus. Macon en zijn lok kende Beaujolais primeur verd wijnen voorlopig uit onze gedachten. Als verrukte kinde ren zitten wij een tijdlang naar het indrukwekkende dashbord te staren, dat in deze duistere novembernacht oplicht als een sierlijk halfverheven beeldhouw werk. Men zit knus in deze wagen de airconditioning doet het voortreffelijkzij maakt mijn gedachten doezelig warm en die van Roel helder en fris. Dhr. Arnal geeft een deskundige uitleg hoe wijn wordt gebotteld. Een koninklijke wagen de Ford Sierra met als achtergrond een adellijk kasteel. daglicht de overhand en staan wij goedkeurend rond de wagen, glinsterend in het ochtendgloren. Roel kan alleen maar prijzen zuinig, baanvast tot en met, vin nig, goed in de hand liggend en heerlijk comfortabel en toch niet overtollig. De tweede helft van de reis lijkt een peulschilletje. De kletsnatte autostrades glijden moeiteloos onder ons door. Het eigenzinnig rijgedrag van camionneurs met de vlam in de pijp, wordt rotsvast en paniek loos opgevangen. Om 12 u. staan we in Macon. Langs de boorden van een rus tige Saöne, ligt voor ons Hötel Frantel. Hypermodern en toch binnen mensennormen. Onze FORD SIERRA misstaat er niet. Meer zelfs, tussen een Porssche en een spiksplinternieuwe BMW lijkt hij wel gunstig op te vallen. De kamers zijn luxueus inge richt. De nakomelingen van Des marquet uit 1798 hebben aan alles gedacht. Droomkamers voor droomprijzen. Alleen de exotische schone ontbreekt nog, maar je kan niet alles willen. In de namiddag kuieren we even door de stadeen scherp gete kende romaanse kerk, een nacht asiel, een schat van een houten huis, gesofistikeerde boetieken, pastis en Pelforth in een gezellig volkscafé. Onze rode schone (de aandach tige lezer zal doorhebben dat we het hier over de FORD SIERRA hebben) wordt meermaals nageoogd, hetgeen onze ijdel- heid streelt. Zij is jammer genoeg niet van ons willen we zeggen, maar daar hebben we geen oor voor. Na ons te hebben opgefrist wor den we in de hall van het hotel opgewacht door een gedistin geerde heer, Mr. Arnal, de man, ons aangewezen door dhr. J. Defrijn, [commerciële afgevaar digde van de N.V. Renglet (importeurs wijnen en sterke ons een prachtig uitzicht op de wijnstreek, bij helder weer is zelfs de Mont-Blanc zichtbaar. Bij knetterend haardvuur vertelt Mr. Arnal honderduit over zijn boeiend beroep, aangevuld door de spontane bemerkingen van zijn echtgenote. De Franse gastronomische geneugten gaan we verorberen in een typisch streekrestaurant, waar we opgewacht worden door de chef-kok die zijn gastronomi sche blik bewonderend laat glij den over onze FORD SIERRA. Onze gastheer stelt ons voor om een streekmenu te kiezen, waar we eensluidend mee instemmen saucisson Lyonnais, canard, een verfrissend dessert 'Charlotte' uiteraard dit alles met een lekker flesje(s) Beaujolais Primeur. Naarmate de Beaujolais vloeit worden de gesprekken losser en onbescheidener. Een prachtige avond. Voor we goed en wel beseffen liggen we op onze Frantel-kamer, dromend van het 'leven als God in Frankrijk'... Op aanraden van Mr. Arnal, gaan we de volgende dag, na een lekker croissant-ontbijt, een tochtje maken in de patelains rond Macon, waar we prachtige domeinen, kastelen én indruk- Hij geniet duidelijk achter het stuur. Ik slaapdromen, doeze lig en warm, dromen van rode kobalten met glinsterende dia manten die zuinig en zwijgzaam Beaujolais (of is het benzine) nippen en voor de rest aandach tig de druilerige nacht in stoven. Ik schrik wakker op een parking boven Parijs. Het daglicht komt voorzichtig loeren boven een licht glooiiend landschap. Het voorgebergte van de wijnheu vels. Wij zijn dus flink opge schoten, ongemerkt en toch snel, denk ik. Roel staat buiten wat te trimmen. Even later haalt het 'inJ fin J De Duitse vrachtwagens wachten op het uur 00 van 15 november om de Beaujo lais op te laden. Duitsland tekende het akkoord niet en dus kreeg het de Franse wijn slechts op 15 november. dranken)J, degene die het voor het zeggen heeft bij Grandjean Lamerijn Beaujolais. Een sympathieke edoch correcte heer; rechtlijnig als Beaujolais doch even flexibel en gewapend. Hij leidt ons doorheen het wijn- bedrijf met gepaste commenta ren en randbemerkingen. Aan de transportband een kleur rijk zootje personeeleen ruig- besnorde Fransman, een ietwat bedreigd kijkende zigeuner, een oud-man netje-met-pet-in-de- hand vergroeid met de Beaujo lais. Het bedrijf met indrukwek kende metalen vaten en houten vaten als link met het verleden. Bij het betreden van het labootje komt de chemische geur ons meteen tegemoet. Dit vormt meteen het belangrijkste gedeelte van de wijnindustrie. Mr. Arnal proeft hier dagelijks, samen met een trouwe specialist, een 300 stalen van diverse wijnvelden. Een bijzonder fijngevoelig en minutieus werk. Buiten staan Duitse vrachtwa gens volgeladen met Beaujolais Primeur wachtend op het toege laten vertrekuur. Met onze FORD SIERRA volgen we Mr. Arnal doorheen de invallende Maconese avond, de wijnheuvels tegemoet. Bij hem thuis zullen we het aperitief gebruiken. Wij betreden een smaakvol ingericht huis, verwelkomt door Mevr. Arnal van Joegoslavische afkomst. Een ruim terras geeft wekkende natuurpanorama's bewonderen. We kiezen nog een paar pittoreske plaatsen uit waar de FORD SIERRA op de gevoe lige plaat wordt gelegd. Jammer, maar langer blijven kan niet. We moeten ons zelf geweld aandoen om dit prachtig land te verlaten. Nog even een verfijnd etentje te Tournus (een 10-tal km. van Macon) in Res taurant La Paixom nooit te vergeten, het Frans gastrono misch chauvinisme komt hier weer tot zijn recht. Psychologisch en mentaal ge sterkt kunnen we ons weer op het asfalt storten toevertrouwd aan de goede zorgen van onze 'rode schone'. Ik zit aan het stuur en midden in de schoksgewijze embouteillages, binnen de veilige beschutten van 'onze' SIERRA slingeren we handig en makke lijk door de périphérique van Parijs. Een hel van beweging en licht van vooruitschietende auto's met in onze door wijn ver zachte hersenen een gulle herin nering aan Macon en Beaujolais Primeur. Zo is het goed. Is dit Aalst Ontegenspreke lijk. Ineens in de kilte de straat op. Mijn wagen start nog steeds niet. Het kan me niet schelen nu ik weet dat er FORD SIERRA bestaat.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 9