Willocx video club Aalst weldra belegerd door publi-karretjes PMS-drempelvrees hoeft niet meer Verzekeringen Van den Hauwe MOET ER G1 ZAAT OP? Stadspersoneel schrijft regionaal weekblad vol Kerstfeest in F.F.R. Videofilms 100 fr./2 dagen Vlaanderenstraat 15b 9300 AALST 053/21 71 45 the best one Moorselbaan 86 Aalst De videoclub die weet wat video is Nieuwe Gazet van Aalst 17 december 1982 3 Lang geleden, toen Aalst nog een versterkte vestingstad was, zou het zo gemakkelijk niet gegaan zijn. Geen eigen noch vreemde burger zou zomaar belangrijke kruispunten of strategische verbindingswegen kun nen bezetten. Toch is het dit, wat op schijnbaar onschuldige wijze dezer dagen in Aalst aan het gebeuren is. Als je nagaat hoeveel publi-karretjes op allerlei hoeken uitdagend klaarstaan voor de (kommerciële) strijd, dan ga je best nu reeds aan het hamsteren Terwijl firma's als Zwitserland en De Ster met hun puka de stad doorkruisen, op zoek naar potentiële klanten, nemen an dere onopvallend parkeerplaatsen in. Opvallend is wel de strategische ligging ervan meestal aan in- en uitvalswegen. Zo o.m. aan de ingang van het stadspark, ter hoogte van het kerkhof, aan de Gent sesteenweg, de diverse delen van de Grote Ring... Divisies werden herkend van de firma's Repro, De Vos, Duke, A.P.R. en zowaar ook van de v.z.w. Net werk. De puka's zijn steeds onbemand: ze zijn wel voorzien van een adres (in schreeuwerig-grote letters) waarde aan- geprijsde koopwaar te bekomen is. Waarnemers stellen vast dat een gat ont dekt is. Niet het gekende "gat van de Markt" (gezien het eenrichtingsverkeer, kunnen de puka's onmogelijk vanuit de Molenstraat op de Grote Markt komen wel een gat in het stadsreglement. Het afficheren aan de eigen gevel mag dan al sterk gereglementeerd zijn, puka's kun nen zomaar "ergens" achtergelaten wor den. Uit doorgaans welingelichte bron konden we vernemen dat de kika's (kies- karretjes) van bepaalde politici bij de voorbije gemeenteraadsverkiezingen in spirerend gewerkt hebben. Anderzijds vraagt men zich verontrust af wanneer de allerlaatste parkeerplaats bezet zal zijn. Het is overigens merkwaardig dat puka's nooit gesignaleerd worden bij een par- keermeter. De vraag is tenslotte wat zal volgen, eens de diverse firma's hun stel lingen ingenomen hebben. Tenzij vreed zame onderhandelingen nog mogelijk zijn. ziet het er naar uit dat we een ekono- mische burgeroorlog tegemoet gaan. Spoedig mogen we ons aan koopjes, extra-afslag en promotie-artikelen ver wachten. Het warme Aalsterse winkelhart zal een hete winter kennen. Firma's zullen sneu velen, andere zullen zegevieren. Eén ding staat vastwie de meeste en groot ste puka's heeft, is best geplaatst voor de eindstrijd. Dit alles op een stokje het straatbeeld wordt meer en meer ontsierd door deze sandwich-wagentjes Kan hier dan echt geen rem op geplaatst worden (P D.) 20 jaar Rijks-PMS te Aalst Vrijdag 10 december vierde het Rijks-Psycho-Medisch-Sociaal Centrum te Aalst zijn 20-jarig bestaan. In de stadsfeestzaal schetste direkteur B. Cantineaux een beeld van de voorbije evolutie, en hield prof. Corijn een referaat over relatie tussen school en PMS. Wie dacht dat een PMS zich enkel bezig houdt met medisch «toezicht» en het afnemen van de bekende tests, kon hier nog wat opsteken. Er is immers al heel wat veranderd. In 1961, een jaar nadat de kaderwet i.v.m. PMS-centra werd gestemd, ging het Aalsterse Rijks-PMS van start. Eerst in de Posthoornstraat, sinds 1974 aan de Graanmarkt. In het begin bestreek het PMS ook Zottegem, Denderleeuw, Her- zele, Ninove en Lede met konsultatie- kabinetten ter plekke maar de vier eerstgenoemde plaatsen werden sinds dien afgestaan. Meer tijd dus voor een nauwer kontakt met de Aalsterse scholen zelf. Dat was vroeger niet het geval, zei B. Cantineaux «Doordat de aktiviteit van het centrum over teveel scholen diende te worden gespreid, bleef onze tussenkomst dikwijls beperkt tot het diag nosticeren van de problemen. (Menige test of testbatterij zag trouwens ook in die tijd het licht...) Tijd om voldoende hulp te bieden ontbrak. Een te strak opgelegde methodologie, met op vaste tijden ge plande «testings» betekende dat er een zware druk stond op de mensen die het PMS moesten waarmaken. De werking van de PMS-centra werd gekenmerkt door het zelfvertrouwen, om niet te zeg gen de zelfoverschatting die uitging van de in die tijd door de psychometrie beze ten psychologen. Het was de tijd dat de vertegenwoordigers van de centra op de klasseraad verschenen gewapend met de zogenaamde «synoptische tabellen», waarop voor elke leerling schoolprogno- ses uitgetekend waren». In de jaren zeventig groeide de behoefte om het roer om te gooien «Meer en meer werden de klassieke psychologi sche onderzoeken tot een strikt minimum beperkt, om plaats te maken voor indi viduele gesprekken met leerlingen en ouders, en persoonlijke kontakten en be sprekingen met leraren op de klassera den. Wij probeerden zo goed mogelijk te helpen bij het voorkomen en behandelen van de bij de leerlingen gesignaleerde problemen». Het nieuw organiek statuut van de PMS- centra (1/11/1981) gaf deze trend alle ruimte. De opdracht van de PMS-centra is nu veralgemeend in het kleuter- en lager onderwijs: de systematische oriën- teringsonderzoeken in het zesde leerjaar worden goeddeels overbodig door het VSO-systeem; de PMS-centra organise ren op een zelfstandiger manier hun op- sporingsakties en kontakten met de scholen: scheppen bijzondere aandacht aan de overgang van kleuter- naar lager onderwijs, aan aanpassingsklassen, enz... Globaal gezien heeft het centrum nu drie opdrachten de individuele begeleiding van de leerling bij stoornissen op psycho logisch, psycho-pedagogisch, medisch en sociaal vlak. Ten tweede begeleiding bij studie- en beroepsoriëntering, en ten slotte een dienstverlenende rol (info en advies) aan een ruimer publiek - bvb. aan studenten uit het NUHO en onderwijs voor sociale promotie. Direkteur Cantineaux legde een positie ve balans voorhet centrum heeft meer bekendheid gekregen bij het publiek, de spontane vraag om advies vanwege ouders en leerlingen neemt toe, de sa menwerking met de scholen is veel in tenser en vruchtbaarder geworden. Dit laatste sluit niet uit dat het PMS-centrum er zich soms toe verplicht zag bepaalde misbruiken in scholen aan te klagen... «iets wat ons zeker niet in dank is afgeno men...» En naar de toekomst toe «De jongeren van vandaag zien de toe komst met bange verwachtingen tege moet. Dit mag ons niet verwonderen. Wij moeten onze verantwoordelijkheid te genover de komende generatie opne men, de jongeren helpen een zinvol be staan op te bouwen, en andere waarden dan deze die die men nu om zich heen herkent, te ontdekken» Besluitdirektie en medewerkers van het Aalsterse Rijks-PMS hopen dat de drem pelvrees van ouders, leerlingen en leer krachten t.o.v. het centrum verder blijft afnemen. Een hechte samenwerking komt alle betrokkenen ten goede. Merken we nog op dat Dhr. Cantineaux zeer veel kansen ziet in het VSO, waar van de doelstellingen in ruime mate her kend worden in die van het PMS. In dit verband hoopt men konkreet op de eer ste VLO-basisscholen in Aalst Op het 82/23/16 w j Hoe zitj da na meh aal die staokingen die men de lésten toyd meigemokt hemmen Heid da na iet ooitgedoon 'k Wil zeggen, zemmen domei na beiter Heit er dor na imand ne kaar mier mei... of goot ons dad allemol ienegte brifkes van honderd ballen kosten Want hoe da 't komt of ni, verlies es 't er toch attoyd boy. Zonder tèn nog te klappen oever den ambras. Ambras ver de mensjen die te loot kommen op heer afspraoken of op heer weirk (vanoyges degein die nie 'n stao- ken). ambras in 't hooishaven as 't er op 't enje van de mondj minder zaat in 't baksken komt. Want staoken, dad 'n zen gien overieren zee, te kontrore. Door stekt'eh van ting-neigen van den anen on in... Letj-op hein, 'k ben ni in prinsiep teigen staoken, veir-van-door, 't es allicht domei dat de mensjen in den toyd bekommen hemmen woor dammen naa allemool va profeteiren. Mor de sittewoosje va vroeger 'n es de die van naa nimier, dad es toch oeik woor hein. En dammen de léste joren toch veirooit on de kop stonten meh aal 't gein damme koste genieten, dad es toch oeik woor hein En naa dat er oever ghiel de wereld 'n kriezes es, ja, naa moeten men dor de gevolgen van draogen. En door 'n kaan gin iene minister iet on doeng. Wa da ze wel kennen doeng dad es lote zing da z' hoor op heer tannen hemmen (mor tèn moete z'heer tanne kooisen meh nen hoorbestel en ne kam) en van den andere kant, ne kier lote zing da ze zeer zelf 't veirbeldj kenne geiven... mor dad es 'n ander kelkesjoos Alle daogen stoon der in de gazetten brieven va mensjen die peizen da ze 't middel gevonnen hem men ver die kriezes op te lossen. En ik leis die meh veil atténsje. Want der stoon dor goei dinges boy. Mor ja, de ministers die 'n leizen ghielzeikes die gazetten ni, die kommen mor tot in heer fetrèk, allei in heer kabinet... Want allei. worom es da vandoeng dat er zén die dor alle monjen eh pinsjoens trekken van veir oever d'honderdoezjed kadrillen binsjt dat er ander zen die moete kontent zén meh nog 't tindje poort ni Es da serjeis Sertoe as ge tèn reiket dat da miestaai mensjen zén die binsjt heer leven oeik schoei weir gemokt hemmen en 't mieste weirk deir 'n ander loten doeng... Want letj-er-op hoehoeigerin rank dagge kentjgeraoken. hoe minder dagge zelf moetj weirken, hoe mier dagge verdintj en vanoyges, hoe mier pinsjoens dagge trekt. Mor wajjer moeten dor oeik allemool ver opbringen. Da ze door ne kier ver staoken, aüabonheurDa zol ek beiter kennen onveren as de trams, de transj en d'ottobissen sloetleggen. En domei ni de ministers, mor de klein mensjen am- beteiren... Want wie es 'terdorfoytelèkmehgedindj Nimmani, balven degroeite bozen van de sèndekotendie 't goe zeggen hemmen mor die toch alle monjekes dikkemaan here gralèkke poeng opstroyken. En heer leiden, die heer loten op- zooipen en heer toch verom elke kieren loten oever 't oys lien, die stoaken. En die voelen dad in here portemonnei. En die moaken veil ander mensjen malkontent. Gelèk as verleide weik. As menne vooilzak bleif stoon... 'k Hooi 't gezwoeren hein as ze nie 'n kommen, awei, de zak bleift stoon. En as z' om heren nievejoor kommen, ze zeilen oeik bleive stoon... rittebezze Mor allei, den dag noding was 'n toch weg. En 'k zal nog mor ne kier in meh gemoed en in menne portemonnei goon. Mor doroon ziede mor weir nekier hoe gemakke- lèk dad eh poor groeite, aal die klein rond here vinger kennen drooin. Da es zjust 't zèlde as de manier worop da ze de domme mensjen kennen verlien ver oerlog te maoken en da z' ons door toch 'n betje va sporen zee PETJEN verband tussen VSO - VLO en de rol van door prof. Corijn. In een volgende bijdra- het PMS werd nadien dieper ingegaan ge komen we hier op terug, (kn) Enkele jaren geleden was er vanwege de Aalsterse CVP-oppositie felle kritiek op het feit dat bepaalde personeelsleden van de stad in sommige publikaties, hetzij kommentaar gaven op hetzij de lof zwaaien over het beleid van het schepen kollege of de manier waarop oppositie gevoerd werd. Fraktieleider Ghis Willems stelde toen dat dergelijke manier van handelen deontologisch onverantwoord was, en in vorige bestuursmeerderheden nooit toegelaten werd. Ondanks deze kritiek gingen bepaalde personeelsleden, die nauw verbonden waren aan Bur gemeester D'Haeseleer of één van de schepenen, verder op de ingeslagen weg. Een andere nieuwigheid is het feit dat de jongste maanden een aantal stads- bedienden meer en meer aktief werden op het journalistiek vlak. Het betrof hier dan wel uitsluitend artikels in een regionaal weekblad. Het feit dat de huidige bestuursmeerderheid op haar laatste beentjes loopt en dat hierdoor het werk in bepaalde afdelingen (zoals de dienst Organisatie-Informatie) bijna tot het nulpunt gezakt is, zal aan deze evolutie niet vreemd zijn. Het ziet er trouwens naar uit dat deze zes jaar geleden opgerichte dienst in de eerstkomende maanden terug zal afgeschaft worden. Ondertussen krijgen personeelsleden als Cyriel Temmerman, Willy Van Impe. Frieda Daelman, Roger Schollaert, enz. de mogelijkheid om hun journalistieke talenten ten volle ten dienste te stellen van een privé-uitgeverij. De Kerstman bracht een bezoek aan 150 kinderen in zaal F.F.R. Het geheel werd opgeluisterd door tekenfilms en danswedstrijd voor de kinderen. Dit is een organisatie van Vrouwenvereniging Voor Vrede en Welvaartin samenwerking met de Eenheid en K.P.-Aalst. (OJ)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3