Radio Saturnus of de teloorgang van het pionierswerk Onder de Qelfdrltoren Jan Van Nispen Hij ziet wat jij niet ziet münchen °1D2.2 ^^/S/DERS^^ Je weet niet wat geven als nieuwjaarsgeschenk Geef een abonnement op de Nieuwe Gazet van Aalst Een heel jaar plezier voor slechts 1.000 fr. Nieuwstraat 63 Aalst 053/21 38 02 Nieuwe Gazet van Aalst 1 7 december 1982 5 "Vroeger mocht het vriezen in de studio, dan nog zou je je programma maken", zegt voorzitter Guido de la Bastida. "Je kan moeilijk van de medewerkers verwachten dat ze twee en een half jaar met dezelfde bezetenheid blijven meewerken aan iets waar ze niet voor betaald wor den." Radio Saturnus "uw vrije denderstreekradio" op 102.2 FM werkt met een ploeg van 40 medewekers. De la Bastida en zijn klein harde kern hebben echter het vuur uit de beginda gen van Saturnus niet verloren. Van de vier initiatiefnemers, die in september 1980 met Saturnus begonnen, zitten er nog drie in de beheerraad. Na de inbe slagname van radio El Pirato. de eerste vrije radio in de Denderstreek, begon radio Saturnus vanuit Denderleeuw. De opzet was professioneel, zender en an tennesysteem van Italiaanse makelij en een studio ingericht zoals het een echt radiostation betaamt. Doch het geluk was van korte duur, na drie maanden uitzending en één kwartier voor de BOB- inval werd de studio ontruimd en vluchtte Saturnus naar Essene. Dit voorlopige onderkomen werd later geruild voor de installering in Teralfene. Analyse in samenwerking met uw lokale radio's Niet-openbare radio in Groot-Aalst (5) proberen kan op vrijdagavond een live testprogramma proberen. Van de 40 Saturnusmedewerkers zijn er 27 die programma's verzorgen, de overige zijn de technische medewerkers die de permanentie in de studio waarbor gen. De dagploeg is echter onderbe- mand. D.J.'s die een aanbod krijgen van een groter radiostation slaan dit meestal niet af. Gemiddeld 60 procent van de program ma's tussen 8 en 17 uur zijn op band opgenomen. De programmatie van Sa turnus tussen 8 en 19 uur is afgestemd op populaire muziek Vanaf 19 uur is de televisie de grootste concurrent, dan tracht Saturnus met een platenverzoek- programma de luisteraars aan het radio toestel te kluisteren. Ook een manier om Saturnus werkt ook nauw samen met het socio-cultureel centrum Netwerk, het dierenasiel Sint-Hubertus en het Rode Kruis van Aalst. Tekort aan D.J.'s Velen voelen zich geroepen D J. te wor den maar weinigen voldoen aan de ge stelde eisen. De toekomstige medewer ker van Saturnus moet niet alleen kwali tatief iets te bieden hebben, hij moet ook integer zijn. Ouder zijn dan 18 jaar, vlot kunnen spreken en presenteren en be trouwbaar zijn, zijn de criteria. Wie het wil het luisterpubliek te leren kennen of hoe regionaal of lokaal radio Saturnus is. Toch heeft elk uur van de dag zijn eigen pu bliek. En is het platenverzoekprogramma tussen 12 en 14 uur verschillend van het avondverzoekprogramma, zegt de la Bastida. Eens na 19 uur gaan enkel nog gerichte programma's de ether in, zoals pop, funk, jazz en een klassiek program ma. En wat zijn de wensen voor 1983 "Onze eerste bekommernis is gelegaliseerd te worden, verder streven we naar nog meer gerichte programma's", zegt de Satur- nusploeg in koor. (GRE) Sponsorperikelen Het beginkapitaal voor de inrichting van de studio en de aankoop van een 25 watt zender werd door de initiatiefnemers persoonlijk ter beschikking gesteld. De 25 Watter bleek onvoldoende en er werd een sponsor gevonden die een booster kocht. Doch de geldschieter krijgt geen reklame voor zijn geld en gaat ervandoor met booster én zender. Is dit het einde van Saturnus Saturnus zoekt en vindt sponsor nummer twee. met wie afge sproken wordt dat hij zich enkel finan cieel binnen de radio kan engageren. Daar gaat de man mee akkoord en koopt een nieuwe zender Edoch de man be moeit zich ook met het bestuur en de programmering van de radio, wat het Sa- turnusbestuur moeilijk kan slikken. Zodat ook sponsor nummer twee het op een bepaalde moment voor bekeken houdt en met de zender opstapt. Saturnus zit totaal aan de grond, een groep mede werkers heeft de zender gevolgd en heeft de radio verlaten. Radio Saturnus heeft zijn lesje geleerd en houdt voortaan sponsors buiten. Persoonlijke leningen worden aangegaan, een zender wordt gekocht en Saturnus is weer in de lucht. De inkomsten uit de drive-in shows, de verkoop van promotiemateriaal en het jaarlijkse fanbal. Het fanbal is uitgegroeid tot een massamanifestatie dat al twee keer plaats had in de keizershallen. Een trits van nationale en plaatselijke vedet ten vullen het programma. De erkenning Saturnus denkt een goede kans te ma ken om als niet-openbare radio erkend te worden. Een pluspunt is dat iemand uit de beheerraad slaagde in het technisch examen. Ook het feit dat Saturnus al ruim twee jaar bezig is in de jungle van de vrije radio's waar de concurrentie hard is en kleine pesterijen bijna dagelijkse kost zijn. Van de vier doelstellingen die de radio voor ogen houdt - animatie, ontspanning, informatie en vorming - zijn de laatste twee het moeilijkst hard te maken. Dage lijks wordt drie maal een socio-culturele agenda uitgezonden. Voor het maken van informatieve programma's is een ei gen redaktie nodig. In het verleden wer den debatten live uitgezonden. "De vrije radio's zijn nog altijd illegaal, de stok om een hond te slaan is vlug gevonden voor een vrije radio, "zegt de la Bastida. Een maal de politiek om het hoekje komt kij ken, zoals verslaggeving van de ge meenteraad of van de verkiezingen, wordt het ijs glad. "Tegen de schenen schoppen van een politieker kan bete kenen dat je morgen opgepakt wordt", zegt de la Bastida. Radio Saturnus richt zich op Groot-Aalst maar is gestationeerd in Teralfene. Daarop reageert de voorzitter dat een radiostation maar streekgebonden wordt door zijn informatie en niet door de men sen die aan de radio meewerken Radio Nog héél even, en onze kersverse gemeenteraad kiest zich (nou ja) nieuwe schepenen. Nieuwe meesters, nieuwe wetten. Die bevoegdheidswisseling wordt langs twee kanten voorbereid De nieuwe koalitie vergadert geregeld in 't Apostelken (stamlokaal van toekomstig burgemeester Raymond Uyttersprot) en... de oude Tsja, af en toe merk je wat. Zo zal het wel geen toeval zijn dat de Stedelijke Jeugddienst héél recent nog net twee B.T.K.- ers aangesteld heeft (momenteel werkzaam in het Stedelijk Trefcentrum), resp. sinds september en december... En nog over de jeugddienstde vervoerservice is tot nader orde opgedoekt. Jeugdorganisaties die het bestelwagentje willen gebruiken krijgen als antwoord simpelweg dat er geen benzine is. Als die dan meedelen zelf voor die brandstof te willen zorgen, dan is het volgende probleem een chauffeur te vinden... Degelijk management ziet er toch wel wat anders uit Sommige kerkfabrieken hebben meer geluk dan het stadsbestuur. Zo legateerde wijlen Marie-Jeanne Goeman onlangs haar woonhuis gelegen in de Kapeilestraat 5 te Aalst aan de kerkfabriek St.-Martinus. De waarde van dit woonhuis werd geschat op 1,1 miljoen. Wel diende de kerkfabriek zelf de last van de erfenisrechten te betalen alsmede gedurende 10 jaar maandelijks een mis op te dragen voor de overledene. Hopelijk kan deze erfenis ervoor zorgen dat de stadstussenkomst in de begroting van de kerkfabriek in de komende jaren wat zal verminderen. In de loop van de eerstkomende maanden zullen de diensten van de burgerlijke stand geïnstalleerd worden in de oude gebouwen van de brandweer op de binnen koer van het stadhuis. Deze gebouwen werden volledig ingericht met eigen stadspersoneel. Doordat men enkel diende te zorgen voor de aankoop van de materialen konden de kosten voor deze veranderingswerken in belangrijke mate gedrukt worden. Meteen zal ook de dienstverlening aan de bevolking in belang rijke mate verbeterd worden en zal het stadhuis voor vele inwoners niet langer meer een doolhof zijn van gangen en gebouwen. Aan de aanleg van de koliektoren wordt zonder oponthouden verder gewerkt. Aldus worden de plannen van de sektoren C D van de koliektor gelegen op de linkeroever van de Dender definitief aangenomen door de gemeenteraad. De kostprijs van deze werken wordt geraamd op 50.919.156 fr. maar worden gelukkig voor de stadskas 100 betoe laagd door de staat. Om de andere delen van de koliektor I te kunnen uitvoeren dienen wel nog enkele onteigeningen uitgevoerd te worden zowel te Aalst, te Hofstade als te Erembodegem. Deze eigendommen welke niet in der minne kunnen verworven worden, worden gerech telijk onteigend. Een deeltje van het perceel waarop de stedelijke kinderkrib in de Rapenstraat gebouwd werd is nog steeds eigendom van het OCMW. Eindelijk zal men over gaan tot de regularisatie van deze toestand, en wordt de OCMW eigendom door de stad Aalst aangekocht voor de prijs van 500.000 fr. Hoeveel jaar is het ook al weer niet geleden dat deze kinderkrib ingehuldigd werd Wie grinnikte daar ook alweer als het over wegkontrole door rijkswachters gaat Twee Aalsterse rijkswachters merkten vorige week tijdens zo'n kontrole een voertuig op met twee bijna lekke banden. Het bleek uiteindelijk om een in Wallonië gestolen voertuig te gaan. De twee inzittenden waren "des mauvaix garpons" (zware jongens, zeg maar), waarvan één gezocht voor een overval. Ze werden naar Dendermonde overgebracht (in een ander voertuig...). De Aalsterse brandweer wil voor de vierde keer Polen helpen. Brieven uit Elblag en Opole, vragend naar steun en voedsel, wil men niet onbeantwoord in de brand laten. Begin '83 wil Arthur Paepe met zijn medewerkers zowat acht ton voedsel (vooral boter, koffie en geneesmiddelen) naar het Jaruzelski-land brengen. Paket- ten kunnen afgegeven worden bij de Stedelijke Brandweer. Vrijheidsstraat, Aalst, of men kan ook storten op rekening 068-0919000-49 met vermelding "Brandweer Aalst - SOS Polen". Via een persschrijven maakte ook de SP haar standpunt bekend t.o.v. de HAK-vraag tot gedeeltelijk depolitiseren van de OCMW-raad. Gesteld wordt dat voor socialisten "de gelijkwaardigheid van het allergrootste belang is", dat de SP elke hulpbehoevende (van welke strekking ook) gelijk wil behandelen, en dat het "zich bekennen tot een bepaalde maatschappijvisie" niet perse te verwerpen is (wat men in het HAK-voorstel meent te zien). Daarom "njet". De andere beleidsvoorstellen worden eerlang besproken op het partijbestuur. (NVDR Intussen is vanuit een eerste kontaktvergadering van HAK met "de politieke wereld" een nieuw voorstel m.b.t. de OCMW-raad gegroeid. De konkrete inhoud hiervan wordt in de loop van januari voorgelegd aan alle in de gemeenteraad aanwezige partijen. Namens de SP deelde Patrick De Smedt ons mee dat dit nieuwe voorstel zeker opnieuw kan besproken worden). Maandag en dinsdagstaking in 't stadhuis. Maar burgemeestersvrouw-in-spe bleef maar één dagje thuis. Al is ze dan bij 't ACV, toch dacht ze, misschien wat vroeg, Waarom nog staken Binnenkort verdient mijn ventje tóch meer dan genoeg Een andere dame van dezelfde stal laat zich nu reeds gewillig bekijken. Als toekomstige schepen vertoont ze zich nu al overal, Wellicht denkt ze 't arme Aalsters cultuurschoon, op die manier te verrijken. Op de waterdienst zijn er al blij met wat geluk zien ze daar iemand verdwijnen, om op te treden als prins-gemaal, steeds aan de zij van vrouwlief, die toch ZIJN teksten laat verschijnen. Het gaat de dames echt niet goed Want ook de blauwe freule, nu nog heel content, Ujkt niet goed te beseffen wat ze doet nu ze koos voor 't Openbare Werken-departement. Om te beginnen zitten ze daar zonder geld, er zijn dus weinig steentjes te verbouwen En als later de stemmetjes dienen geteld, zou ze haar vroeger leefmilieu we! eens kunnen berouwen. perversje Vrijdagavond, 10 december, organiseerde de groep Merlijn een voor dracht over helderziendheid, door Jan van Nispen. - - --trokken persoon komt in verbinding te laraafl'.«J staan met de geest van Jan, en langs 1 deze verbindingsweg wordt informatie uitgewisseld. PSP* - m De wetenschap heeft voor dit verschijnsel nog geen verklaring gevonden, maar Jan iSMtl JflRIHHl maakt zich daar niet druk om. En zijn pu bliek nog veel minder. Het kwam tijdens het vragenstellen vanuit de zaal duidelijk naar voor dat de aanwezigen reeds iets afwisten van helderziendheid, en nie mand twijfelde aan de geloofwaardigheid van Jan's verhaal. Rest me alleen nog te vertellen dat Jan van Nispen een briljant en aangenaam verteller is. maar hij is er niet in geslaagd me te oyertuigen. Trouwens, in hoever lag dit in zijn bedoe- I A k lin9^L J Jan is een herderziende, en in Antwer pen heeft hij een drukke praktijk waar hij zich vooral bezighoudt met het oplossen van relatieproblemen (vaak in samen werking met psychologen), met het op sporen van vermisten en verloren voor werpen, en met karakteranalyses. Hij kon voor een 60-tal geïnteresseerden zijn verhaal doen op 20-jarige leeftijd had hij zijn eerste ervaringen met helder ziendheid, en zijn kennis omtrent dit fe nomeen breidde zich voortdurend uit. grotendeels door zelfstudie. Hij gaat als volgt te werk hij bekijkt een foto of betast een kledingstuk van de per soon in kwestie, en concentreert zich daarop. Zijn bewustzijnsniveau daalt, en op dat moment krijgt hij 'boodschappen door'. Meestal verschijnen deze 'bood schappen' onder de vorm van beelden, vaak ook onder de vorm van gevoelens die Jan dan bij zichzelf waarneemt. Het komt hier op neerde geest van de be-

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5