De gezellige rommel van WAK Kunstavond met halfgrote K in grote G(enerale) Aalsterse agenda leuk kerstcadeau Aalsterse Postharmonie in feest SWARTEBROECKX LOUIS MAKELAAR «A.K.V. Kloeit-Kloesj-Klang» van geen pintje bang Glasraam van Priester Daens Foto HAUWELAERT LUCIEN VAN NIEUWENBERG Nieuwe Gazet van Aalst 17 december 1982 7 Voor wie de slordige gewoonte heeft, belangrijke afspraken, verjaarda gen of boodschappen op de achterzijde van zijn tramkaart of op bier viltjes te noteren, is er goed nieuws. Vrijdag werd namelijk op een kunst avond in de feestzaal van de Generale Bankmaatschappij de «Aalsterse Agenda 1983» voorgesteld. Een handig en verzorgd memo voor vergeet achtige Ajuinen. Volgens Hendrik Strijpens en Jean-Paul van der Poorten, de samenstellers, wil men met deze nieuwe uitgave van Dia loog (vereniging voor kunst, letteren en geschiedenis), aan een dubbel doel be antwoorden een handzame en functio nele agenda lanceren en tegelijk het werk van te (of rond) Aalst geboren of wonende dichters en beeldende kunste naars in het licht stellen. Naast de dag aanduidingen treft men illustraties van Fritz Kieckens. Frans Lemaitre. Guido Muylaert, Maurits Schelck en Modest Van Mulders. Een selectie van gedichten van Aalstenaars (te veel om hier op te sommen) en een hele reeks aforismen. door Firmin van der Poorten verzameld, verluchten verder deze agenda. Naast officiële, nationale en internationa le feestdagen, vermeldt de «Aalsterse Agenda» ook. hoe kon het trouwens an ders, de festiviteiten en hoogdagen die zo eigen zijn aan onze stad; bijvoor beeld Carnaval, Topdag, Jaarmarkt. Vermelden we nog. dat wie inschrijft voor het boek, kan deelnemen aan een prijs vraag die de samenstellers in samenwer king met Eendracht Aalst organiseren. De «Aalsterse Agenda» kost 295 Fr. en... de oplage is beperkt. (J.V.G.) Naar aanleidingvan het 25-jaar bestaan van deze harmonie werd m de feestzaal van H. R. I. T. O.Welvaartstraat een jubileumconcert ingericht. Het muzikale pro gramma omvatte dertien nummers gaande van ouverture, wals, militaire mars en operette. Dirigent van de avond was de heer Paul De Smedt Presentatie en zang werd geleid door de bekende TV-vedette Eva-Maria. (OJ) het schooljaar 1919-20. Het doet met veeleer aan Bruggen dan aan Amylum denken. Frisse tinteling van 30 cm. Maar in de opstelling van de tentoon stelling zit zelfs geen stippellijn. Wanneer en waarom verdwenen die hoekjes Wat kwam in de plaats Waarom geen woord (of beeld) over de verdwenen klassisistische gebouwen naast de kapel in de Kattestraat (hét pronkstuk van V-vak) Waarom geen verband tussen de armoede in de huisjes van Chipka en de rijkdom in statige herenhuizen van het Keizer lijke Plein Vvak antwoordt«elk gebouw geeft stof voor een aparte tentoonstelling. Een concrete visie op een beleid om het resterende «Kultuurschccn» te bewaren geeft VVAK niet in deze ten toonstelling. De 30-jaar oude V-vak moet erover waken zelf niet geklas seerd te worden als waardevol ver schijnsel, dat niet gesloopt mag wor den doch zieltogend wegkwijnt. Maar zoals een werkende antwoordde op «Hoe est er mei VVAK is «Mager en tooi, gelèk de bokken van snoi Eén frisse tinteling tijdens de saaie nietszeggende speeches van de ope ning het prachtige beeldje gegoten door Mare De Bruyn, dat aan Fritz Courteaux, de erevoorzitter van VVAK, werd aangeboden. Het 30 cm - hoge werkje stelt de imposante figuur van Valerius de Saedeleer voor, met hoed en stok in de handen achter zijn rug. Ik raad de lezer aan deze gezellig- rommelige tentoonstelling en (het et beeldje niet te vergeten) eens te in gaan verkennen Alle dagen van 10 tot 1 2 uur en 14 tot 18 uur, tot 24 december in de Belfort zaal (J.L.) wat toffer ja zelfs artistieker maakte. Als overgang van muziek naar voordracht hadden we het afgemeten applaus van het publiek (owee, daar begint iemand het iets te vroeg Een jongeman leidde op zeer gekunstelde toon vast iemand van de voor drachtacademie van een welspre- kendheidstornooier, de feitelijke spre ker in. Het was alsot alle academische gemaaktheid der aarde naar het mid delpunt dier zelfde planeet gezwolgen werd. toen kunstcriticus Jan D'Haese heel gewoon begon te praten over het aangekondigde onderwerp; Valerius de Saedeleer (Falery Zoileer) en zijn Clemmeken Limpens. Hij, de zoon van een zeepzieder op de Kat en zij, doch ter van de kruidenier iets verder, aan de andere kant van de «Trapkes op». Het publiek was niet direct los, maar ik vond het fijn in deze cleane zaal te horen vertellen over Falery die zijn vaders zeep niet genegen was, ook niet om zich te wassen; over een bon- vivant die blootsvoets in de 1 -mei- stoet en in de processie liep. Jan D'Haese vertelde nog meer over de Aalsterse landschapschilder en zijn Latemse vrienden Karei en Gus- taaf Van de Woestijne, Alb. Van Den Abbeelle en R. Minne; maar 't is verlo ren het te herhalen ge moet het hem zelf horen vertellen. En toen de spreker het over zijn jonge- kunstenaarsjaren had, toen hij met Modest van Mulders en Jef De Schrij ver en Fritz Kieckens bij Oscar van 't pompierke zat, toen droomde ik afwe zig weg van de aanwezigen, om in gedachten met de levenslustige bende op te trekken, naar t scherre- gossenkot en de frituur op de molen dries. stoverij gaan eten omdat ze geld hadden, want iemand had een schil derij verkocht Vrijdag werd een glasraam van de Priester Daensvrienden aan het publiek voor gesteld. (EL) De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon bestaat 30 jaar en heeft tijdens die levensloop heel wat schone kuituur te Aalst helpen bewaren en zelfs gered (het Oud Hospitaal Aan de stad schonk ze om een half miljoen frank voorwerpen, waaronder twee schilderijen van Valerius De Saedeleer. In de belfortzaal loopt nu, tot 24 dec., de tentoonstelling «Oude Hoekjes van (Groot-)Aalst». Opening tentoonstelling V.V.A.K. (OJ) Pie Kert en 't eiland Chipka Je merkt al direct dat tentoonstellin gen inrichten niet het V-vak van zijn mensen is. Het rommelige samenvoe gen van schilderijen, foto's, tekenin gen en beeldhouwwerkjes kon zelfs door de luxueuse catalogus niet over zichtelijk gemaakt worden. Wat niet wil zeggen dat de Ensor-ach- tige schilderijtjes van ene pater Van Der Linden niet leuk warenPie Kert de visdrager, de lantaarnaansteker. de Zoutstraatpoort met de trapgevel van de afspanning «De Vier Winden» tonen ons een verdwenen Aalst. De begijnhofzichten van Theo Praet en de gekke droom van VVAK (een mini-Bok rijk van bedreigde monumenten aan het Oud-Hospitaal wederopgebouwd) zijn best genietbaar. En dan is er dat zicht op het eiland Chipka, waarmee Leon Piron de tweede prijs landschapsschilderen behaalde aan onze academie, tijdens Het was muisstil in de kraaknette feestzaal van de Generale Bank, in de Nieuwstraat, toen ik er vrijdagavond binnenkwam. Er was immers een kunst avond aan de gang, met een eerder grote K. Een talrijk publiek zat beleefdzwij- gend en onbeweeglijk aanwezig te zijn. Een muzikaal intermezzo van één gitaar was bet toegelaten geluid. En dit geluid zou best genietbaar geweest zijn, thuis, met de ogen dicht, in een malse zetel. De gedichten die wat later door acade mieleerlingen geproclameerd werden zou ik thuis óók op mijn gemak kunnen stillezen en ze zodoende tot hun recht laten komen. Hoewel, de voordragers hadden het jeans en geruite bloesje toch wat gewaagd zich respectievelijk te voor- verdeftigd met parelsnoer om de hals zien van sportieve das. met fluwelen en loshangend haar, wat de sfeer St. Vincentiusstraat 23, AALST alle verzekeringen beleggingen persoonlijke leningen hypotheken 100 Tel. 053-78 67 65 Zavelbaan 68 9300 AALST Met een Tarzan en Jan in het gezelschap vierden deze karnavalgroep uit de Rid derstraat hun eerste Kloesj-avond, in café Tielt. (OJ) F0URREUR - TECHNIEKER ALLERLEI BONTWERKEN Nestor De Tierestraat 47-49 9300 AALST 82/22/23 Tel. 053/21 84 87 De tentoonstelling in de zaal ernaast is sober en overzichtelijk. De werken van Guido Muylaert. Fritz Kieckens, Frans Lemaitre, Modest van Mulders en Maurits Schelck hangen er op uw blik te wachten. Over de agenda zelf, zie elders in dit blad De tentoonstelling is open van 9 tot 1 2 en van 14 tot 16 uur Enkel op week dagen. tot vrijdag 31 december 1 (J.L.)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 7