Georges Arijs en zijn Boonbibliotheek Koninklijk Ballet van Vlaanderen kwam (haast onopgemerkt) Sinter Claes heeft flaporen Vurig Barbarakoncert 8 Nieuwe Gazet van Aalst 1 7 december 1982 Uitzondering op de regel der boekenverzamelaars LP. Boon, kleinzoon David en Georges. Een mooie herinnering van een verza melaar aan een beroemd schrijver. Vrijdag bracht de Harmonie van de Brandweer een opmerkelijk St. -Barbara- koncert. (EL) Dindsdag 7 december was het koninklijk Ballet van Vlaanderen ander maal te gast in de Denderdal te Erembodegem. Organisatie Culturele Dienst stad Aalst. Een compact programma maar daarom niet minder mooi. De opkomst van de balletliefhebbers was eerder gering, wat misschien aan de examens kan toegeschreven worden. Onder de leiding van Jeanne Brabants kwa men een vijftiental dansers en danseressen op het podium. Het eerste ballet werd «Concerto Baroc- co» een oorspronkelijke kreatie van het American Ballet in New York in 1940 in choreografie van L. Balanchine op mu ziek van J.S. Bach. Een klassiek ballet in drie delen vivace-largo ma non tanto- allegro. Dit ballet tracht het publiek te interesseren enkele door de dansbewe ging en de behandeling van de muziek. Het wordt steeds gedanst in oefenkiedij Voor deze avond waren het keurige witte pakjes. Het werd een variatie van pas sen, lijnen en armbewegingen, spijtig onderbroken door het uitvallen van de elektriciteit. De dansers moesten het po dium verlaten in de schijn van de nood verlichting in de zaal. Deze toestand bracht de dansers niet het minst in ver warring wat wel getuigt van de professio nele aanpak. Gelukkig was dit allemaal een kwestie van enkele minuten zodat het programma verder kon verlopen. Voor het tweede nummer werden de spots nog eens extra nagekeken om een tweede onderbreking te vermijden. Als tweede ballet volgde een pas de deux uit «La fille mal gardée» op muziek van een ongekende toondichter P.L. Hertel in choreografie van J. Dauberval. Dit is het oudste ballet dat nu nog gedanst wordt nl. sinds 1789. Het vertelt over Lise en Colas twee jonge geliefden en over de moeder die andere plannen heeft met haar dochter. Het was een pittige schalkse «pas de deux» die vlot en met een grote virtuosi teit gebracht werd. Solisten waren Hilde van de Vloet en Rudi Van De Berghe; deze laatste is een rasechte Antwerpe naar die sedert 1974 lid is van het gezel schap. Het derde ballet was «Opus 1» dit in ver vanging van «Conversions» afgelast we gens ziekte van enkele dansers. Opus 1 is een creatie van het Stuttgart Ballet in 1965. Eerste opvoering van het koninklijk ballet van Vlaanderen op 1 mei 1981 te Antwerpen. Choreografie: J. Cranko. Muziek Anton Webern. Het is een abstracte compositie van li chamen. de gedanste uitdrukking van de levensgeschiedenis van een mens die hopeloos het ideaal tracht te bereiken. De choreograaf gebruikt een één vormi- ge stappenkombinatie doorheen zijn ballet. De kostuums waren hier ook vrij sober en dus ook geen afleiding om ten volle te genieten van de dans en zijn techniek Alles samen een fijne avond waar ae af wezigen eens te meer ongelijk hadden (TA.) Een gure herfstdag de winter laat zich reeds voelen. Voelen. Ook in het wat weggedoken Erembodegems straatje dat een beetje overmoedig 'Europalaan' werd gedoopt, en waar Georges Arijs woont. Een heel onopvallend en bescheiden man trouwens, die Georges Arijs, achter in de vijftig en postbeambte. 'Geen grote kenner', zoals hij me in een vooraf gaand gesprek toevertrouwde, nochtans de bezitter van één der uniekste boekenverzamelingen in heel België zowat alles dat door, over en voor Louis Paul Boon geschreven werd, heeft een plaatsje gevonden in zijn salon - boeken, artikels, cursiefjes, voorwoorden, interviews, reporta ges, recensies van, met, over en door Boontje... 'Het is trouwens op dat punt dat ik een uitzondering op de regel van de boeken verzamelaars zou zijn.' zegt hij. 'De Zelf een wat discipline missend individu, stel ik mij steeds de vraag waar mensen een dergelijke energie vandaan halen en wat ze ermee willen bereiken. 'O' schok schoudert Arijs, 'de verzamelwoede zit mij nu eenmaal in het bloed. Vroeger wa ren het postzegels, nu zijn het boeken 'Ik ben geen groot kenner...' Hoe hij eigenlijk op Boon gevallen is Dat blijkt heel toevallig gegaan te zijn, door de politiek nog wel. Zegt Arijs 'In '64 ging het partijbestuur van de SP met de gemeenteraadsverkiezingen voor de cfeur aan Boon vragen of hij op de lijst wilde staan "Als jullie gaan. verwittig mij dan." zei ik, want ik wilde die man wel eens leren kennen. We hebben toen een hele avond over alles en nog wat ge praat. behalve over politiek. Bij het af scheid nemen, dacht ik"Als die man schrijft zoals hij spreekt, moet ik een boek van hem kopen." Want daarvoor had ik nog niets van hem gelezen.' 'Was de mens die je had leren kennen dezelfde als deze die later uit de boeken tevoorschijn kwam 'Ja... Het eerste boek dat ik echter van hem las, was ook het eerste dat hij ge schreven heeft"De Voorstad groeit" En daar begreep ik niet veel van, want ik ben geen grote lezer "Mijn kleine oorlog" en "Vergeten straat" begreep ik echter beter, en daar zag ik dan ook meer de mens Boon in. Eenmaal heb ik hem. een opmerking gemaakt, over "Mieke Maai ke". Dat boek mocht dus eerst wel in Nederland, maar niet in België verschij nen, en toen heb ik hem gezegd "Louis jongen, dat is toch jouw aenre niet." - "Nee Georges, antwoordde hij me toen, "maar je kent me. hee... Ze hebben mij met die Pieter Daens op een hoog voet stuk geplaatst, en nu wil ik met Mieke Maaike onderaan dat voetstuk wat gaan knabbelen, zodat ik weer met mijn twee voeten op de grond kom te staan." De verzamelmicrobe. Georges Arijs hqd de verzamelmicrobe op dat ogenblik echter al te pakken. Eens in de maand ging hij Louis vragen één en ander te signeren, wat deze graag deed. Hij gaf Georges ook al eens een paar boeken mee, en zo kwam van het één het anderGeorges begon ook te zoeken naar tweedehandsboeken, tweede druk ken, enzovoort... meesten verzamelen enkel eerste druk ken van vier of vijf schrijvers, maar ik hou me aan één schrijver en verzamel ook alle herdrukken. Van "De Kapellekens- baan" heb ik bijvoorbeeld de tot nu toe verschenen vijftien drukken. Dat zou ook het unieke en waardevolle aan deze ver zameling zijn.' 'Heb je ook contact met andere boeken verzamelaars 'Ja, vooral met Gerd Jan Emmink. een Nederlander die vroeger bij Orion werkte. Langs Louis om was hij achter mijn adres gekomen. Hij heeft me veel geholpen, vooral sinds hij bij de Arbeiderspers is gaan werken, waar Louis' boeken dus verschijnen.' "En hoe gaat dat opsporen van zeldzame exemplaren, eerste drukken, krantestuk ken en dergelijke in zijn werk 'O, vooral via vrienden, maar ook via handelaars. In Gent. Brugge en Antwer pen zijn er een paar winkels die voor mij veel hebben gedaan Sommige zaken schaf ik me ook dubbel aan om te ruilen met andere verzame laars. Tijdschriften, waarbij het commer ciële aspect niet zo speelt, kom ik vaak op het spoor door vrienden. Vooral een paar mensen uit Brugge hielden alles van en over Boon bij elkaar. Een heleboel oude nummers van "De Rode Vaan" en "Vooruit heb ik bij hen kunnen kopen.' 'De boeken die je in antiquariaat koopt, speelt het commerciële aspekt daar dan zo sterk 'Jazeker. In de beginperiode kocht ik nog aan schappelijke prijzen werk van Boon. Maar toen hij bekender werd. en vooral sinds zijn dood, stegen de prijzen van de tweedehandse boeken nogal Hoe meer vraag er naar is, hoe hoger de prijs 'Die vent die daar altijd aan mijn hek komt hangen...' In zijn bibliotheek (waarin ook een groot portret van Boon hangt) heb ik reeds een paar schilderijen en tekeningen van de schrijver die in feite schilder wilde worden zien hangen. De vraag ligt dan ook voor de hand tot waar gaat Georges' verza melwoede 'Tja, die schilderwerkjes heb ik van hem gekregen, maar verzamelen, dat is te duur, heeVoor de rest zijn er geen gren zen alles waar zijn naam op of in staat, is welkom. Vroeger zag ik echter wel enkel het verzamelen van boeken, en naar krantestukken en zo keek ik toen niet om. Dat vind ik nu jammer. Ik heb dat verza melen trouwens uitgebreid omdat Louis op een bepaald moment een afscheid aan de literatuur heeft geschreven, omdat hij zich leeggeschreven voelde. Hij zou zich later enkel nog met schilderen bezig hou den. maar gelukkig is daarvan niets in huis gekomen.' 'Heeft Louis over je verzamelwoede zelf nooit iets losgelaten 'O, hij vond dat plezant, maar sprak er niet veel over Hij heeft er wel eens een stukje over geschreven dat ik zo eens in de maand aan zijn hek kwam hangen... Maar met Louis sprak je liever niet over boeken Hij deed dat ook niet graag. Eens een boek geschreven was vond hij dat zijn werk erop zat.' 'Krijg je hier wel eens mensen over de vloer - ik denk aan studenten of uitgevers -. die een beroep doen op jouw verzame ling 'Nee, tot nu toe niet. Wel hebben ze me al eens een paar maal gevraagd - en ik doe dat graag - om aan een tentoonstelling mee te werken, in het lindenkasteel onder andere...' 'Heb je er niet aangedacht ermee te stop pen. toen Louis overleed 'Nee. Wel hebben sommige mensen mij die vraag gesteld Maar waarom zou ik Indien ik enkeleerste drukken zou verza melen. dan zou ik daartoe wel genood zaakt zijn, maar nu...' Georges Arijs De Verzamelde Werken. Mijn recorder maakt verdachte geluiden. Georges vertelt nog dat Jo en Lucienne Boon hem sinds Louis' dood dan één en ander toespelen, terwijl zij hem ook vaak om hulp vroegen, vooral dan met het oog op de 'Verzamelde Werken' die binnen kort zouden verschijnen. 'Voor mij is het maar een hobby.' zegt hij.maar voor hen zit het veel dieper, is het ook een com merciële zaak.' Ik zie mevrouw Arijs reeds sidderen en beven als Georges die twee woorden (ver-za-mel-de wer-ken) uitspreekt'Dat wordt weer een dure zaak.' hoor ik haar denken. Het oeuvre van Boon, dat in Georges kasten sluimert, in aanmerking genomen, is dat inderdaad niet niks. Georges vindt dat echter allemaal heel gewoon je hebt de microbe of je hebt ze niet. Daarop volgt een indiscrete klik mijn bandje is aan het eind van zijn Latijn ge komen. Ik wens Georges nog veel verza- melgenot. 't Moeten immers niet altijd postzegels zijn (pb) «Sinten van speculaas» is de titel van een merkwaardige fototentoon- 'iet fotograferen omdat hij zich te jong stelling die in het Oud-Hospitaal te bezichtigen is van 11 december tot en vindt om ineen fotogalerij te prijken en i ji andere politici op hun smalst wil zien, kan met 7 januari. Een absolute aanrader Julien Vrebos heeft een vijftigtal van onze meest bekende nationale politici gefotografeerd. Op een verfrissend on eerbiedige wijze. Elk van de hoge omes werd tweemaal gekiektéénmaal in close-up, (vanop 80 cm., met flits) tegen een zwarte achtergrond een tweede maal vrijwel ten voeten uit. In een zelfgekozen hou ding. Tegen een dekor dat ons heel wat vertelt over de politicus in kwestie. Vóór de lens van Vrebos werden deze sjouwers van de macht broos en kwets baar als... sinten van speculoos. De bedoeling van deze foto's is, volgens Vrebos, de politici van hun voetstuk ha len. Te veel mensen beschouwen hen nog als halfgoden, hetgeen een weinig volwassen houding is. De foto's tonen ons dan ook geen Excellenties, Minis ters, Partijvoorzitters of andere Voorna me Heren. Integendeel. Zelfs al loop je slapend door de tentoonstelling, dan nog zie je dat dit heerlijk onvolmaakte men sen zijn. Vrebos slaagde erin hun fysieke en andere gebreken extra te beklemto nen. Hij manipuleert de manipulators. Hij spaart geen enkele politicus, hij ontluis tert hen stuk voor stuk, maar weigert uit drukkelijk iets in de plaats te stellen. Hij brengt geen boodschap. Dit is kunst die voor zichzelf spreekt. Wie eer toch graag een woordje uitleg bij- heeft. kan zich in de tentoonstellings- Minister Galle bekeek aandachtig zijn evenbeeld. (OJ) ruimte het boek van Vrebos aanschaffen waarin de foto's afgedrukt staan, voor zien van passende kommentaar. De au teursrechten van het boek werden door de kunstenaar afgestaan aan Poverello, een sociaal projekt in de Brusselse Ma- rollenwijk Wie Tindemans. die zich niet tot en met 7 januari terecht in het Oud- Hospitaal. Openingsuren weekdagen 14 - 17 u., zondag 10.30 - 12.30 u. en 14 - 18 u.. vrijdag gesloten. (VdB)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8