KÜS| I M Derde middagconcertmuziek voor blazers, Vlaams erfdeel St.Pieters Vreugd en Deugd, Geraardsbergen met Twee oerverveiende maagden Teater Lanseloet 5de toneeltornooi «Renaat Ravijts» Liliane De Smet Edgar Van den Brempt Wachtdienst dokters, apothekers, tandartsen en dierenartsen 1.45 u. voor Piet Snot gehouden 10 - Nieuwe Gazet van Aalst 24 december 1982 Sinds de heropleving van de Vlaamse muziek onder impuls van Peter Benoit hebben de blazers hun stem laten horen. Dat zal wel te maken hebben met het strijdbaar karakter van de Vlaamse beweging en het heropbloeien van het nationaal bewustzijn ten tijde van de romantiek. Sporen zijn te vinden in De Boecks "Dahomeyse rapsodie" en de symfo nieën van Jet Van Hoof. maar laat met zijn vrienden een klank horen die getuigt van een perfekte har monie en samenspraak binnen de klari- nettenfamilie. Ik hoor geen enkele wan klank. geen stem die zich boven de andere verhief of zich verborg tussen de bomen van de partituur. Wie kwam om schoonheid te beluisteren - onze zintuigen zijn door de muziek geschiedenis misvormd - wie kwam voor het vloeien van de melodie vergiste zich Wat het Belgisch klarinettenkwartet liet horen was de stem van deze eeuw chaotisch, schril, stokkend en verbeten, niet op esthetisch genot bedacht maar op echtheid. En nog een belangrijk punt. Waar Vlamingen doorgaans dienen als aperitief of aanloop of omlijsting voor De mensen van de twintigste eeuw zijn kosmopoliet geworden. De grenzen zijn vervaagd, de horizonten verruimd. Elk huis heeft zijn venster op de wereld. Maar de hout- en koperblazers behou den in Vlaanderen hun stemrecht. Voor het derde middagconcert is het Belgisch klarinettenkwartet onder leiding van Marcel Hanssens te gast De klari net heeft blijkbaar niet dezelfde aantrek kingskracht als de piano en de viool. Er is veel volk maar er zijn ook open plek ken Toch hebben de afwezigen weer ongelijk. Marcel Hanssens heeft niet al leen een origineel kwartet gevormd, heeft niet alleen gezocht naar compo nisten die bereid waren oorspronkelijk werk voor die bezetting te schrijven, gevestigde waarden hadden ze nu het monopolie opgeëist. Godfried Devreeses rapsodie bevat hu mor en parodie. Uilenspiegel springt erin rond. Jazz zit in de buurt. De scheidings lijnen tussen de genres worden uitgewist Peter Cabus is leerling en opvolger aan het Mechels conservatorium van God fried Devreese. Zijn klarinettenkwartet is als een wandeling door een beeldende kunst van deze tijd. Het lento is even geheimzinnig als het beeldhouwwerk van Vic Gentils, het allegretto zit vol tijdsig nalen. het adagio is even streng als een koraal, het slotallegro past in de be vreemdende wereld van de surrealisten Daniel Schroyens schreef zijn rapsodie toen hij amper vijftien was. Het is een nerveus werk, aangepast aan het ritme van zijn tijd. Eén instrument bepaalt het thema. De andere zorgen voor de basso continuo, een achtergrond, een labyrint van losse draden Giechelen en dansen alom is het in Pelemans' kwartet, klare taal in een werk dat uitmunt door zijn opbouw. "Muziek is de kunst om in de klanken te denken'' zegt de componist De neerslag horen we hier Meulemans' serenata werd gekompo- neerd op aanvraag van Marcel Hans sens. Geen kunstenaar van bij ons kan een zo omvangrijk en persoonlijk werk voorleggen als deze man De serenata dateert uit 1961. een ogenblik waarop Meulemans het eindpunt bereikt van een lange evolutie De klankkleur en het vir tuoze karakter van de klarinet komen volop aan hun trekken in een bijzonder geestig allegro, een adante. gezongen door een verliefd herderspaar. en een slotstuk, weggeknipt uit een animatiefilm. Verfijning uit de rococo met trekjes van de twintigste eeuw Bewezen is, ten eerste dat naast de piano en de strijkers nog andere in strumenten bestaansrecht hebben, ten tweede dat onze muziek niet moet wor den weggemoffeld in een verdoken hoek van de bibliotheken. Ze verdient beter Marcel Hanssens en zijn vrienden dien den de bewijsstukken in (VV.D.B Eriek Montsaert stelt nog tot en met woensdag 5 januari (telkens van 10 tot 18 u.) zijn werken tentoon in cen trum Netwerk (De Ridderstraat 28). Geraardsbergen heeft klaarblijkelijk geen lessen uit het verleden getrokken. Als oudgediende in het tornooi, had men kunnen denken dat ze, hun vorige uitslag indachtig, de noodzakelijke inspanningen zouden opgebracht hebben om het niveau van hun prestatie te verhogen. Niets was minder waar. Het begint al onmiddellijk bij de keuze van het stuk Als het waar is dat men niet noodzakelijk naar moeilijke stuk ken moet grijpen om enige kans van succes te hebben, blijft het toch zó dat weinig om het lijf hebbende toneelwer ken geen plaats in een tornooi verdie nen. Om van dit Franse stuk, dat hoofdzakelijk om niet te zeggen uit sluitend verbale humor bevat, iets te maken wat niet oervervelend wordt, dient de groep te beschikken over spelers in staat met woordelijke virtuo siteit hun rol te debiteren. Wanneer echter zelfs de doodgewone techni sche rolkennis al in gebreke blijft, wordt het gedoe stuntelig, tergend traag, onsamenhangena, vervelend gewoon. En dit schijnt het geval van «Vreugd en Deugd» te zijntechni sche onbekwaamheid enige vlotheid in de zegging te bekomen. Nergens was er sprake van enig ritme of intona tie; alles werd gedebiteerd op een ver velend, nog eens, luid en monotoon geaccentueerd niveau, zonder «poin tes» die nochtans de enige charme van het stuk maken. De gebrekkige rolkennis van vooral de hoofdvertolker zal wel de oorzaak zijn van dit flauw gedoe. Alhoewel we ook moeilijk enig goed kunnen zien in de regieeven vervelend als de tekstzegging. Zonder inspiratie laat staan enige verrassing. In t Apostelken stelt momenteel de bekende kunstenares Liliane De Smet ten toon Op de foto de kunstenares bij een van haar vele werken. OJ Doelloos gesta en gaan zitten. Men had durven denken bvb. dat elke spe ler één zitplaatsje had uitgekozen en daar halsstarrig aan vasthield. De wei nige visuele gags vergingen in zwakke banaliteit en gebrek aan frisheid Het spijt ons echt maar geen van de spelers heeft ons kunnen overtuigen omdat de regie-aanduiding noch de technische bagage van de spelers de franse komedie stijl aankan. Misschien dienen we eén uitzondering te maken voor de privé-secretaresse, rol vertolkt door Martme De Wetter, die wel af en toe een behoorlijk resul taat haalde. Maar alleen een stuk redden is ondenkbaar en ondankbaar Voegen we er volledigheidshalve aan toe dat het decor van een meer dan verzorgd niveau was, ruimtelijk goed ontworpen en opgebouwd, functio neel en reëel aanvoelend. Spijtig dat het met gebruikt werd voor wat het waard was. Tenslotte nog een woordje over de geluidsregie of liever de muzikale omlijsting zoals het in het programma boekje vermeld staat Heeft U genoten van de spitsvondigheid Ik niet Hoe mooi het Ave Maria ook weze, hoe voor de hand liggend de overgang tus sen A.V. en Ave ook moge wezen, ik kan het niet snappen en nog minder goedkeuren. Zoals ik ook onmogelijk In de Belfortkelder stelt Edgar Van den Brempt een belangrijk aantal nieuwe pas teltekeningen voor. Hoofdtema is het Vlaamse landschap Deze tentoonstelling loopt tot oudejaarsavond. (OJ) WACHTDIENST DOKTERS Aalst Dr. L. Cleemput, Ververijstraat 21, Aalst, tel. 70 55 75: vrijdag 24 december vanaf 20 uur; zaterdag 25 december vanaf 8 uur 's morgens; zondag 26 december de hele dag tot maandag 8 uur 's mor gens; maandag 27 en dinsdag 28 december vanaf 20 uur; woensdag 29 december vanaf 12 uur; donderdag 30 december vanaf 20 uur tot en met vrijdag 31 december om 8 uur 's mor gens. Erembodegem en Erembodegem-Terjoden Dr. Coppens, Driehoek 102, Kerksken. Tel. 77 61 86: zaterdag 25 en zondag 26 december 1982 Hofstade, Gijzegem Dr. Rubbrecht, Schoorstraat 12, Gijzegem. Tel. 70 55 91zaterdag 25 en zondag 26 december 1982. Baardegem, Herdersem, Meldert, Moorsel Dr. Van Huffel, Kruisabeelstraat 7, Moorsel: Tel. 78 92 75: zaterdag 25 en zondag 26 december 1982. Nieuwerkerken Dr. Suys, Vijverstraat 23, Mere. Tel. 21 31 19: zaterdag 25 en zondag 26 december 1982 WACHTDIENST APOTHEKERS LAND VAN AALST van zaterdag 25 december om 9 uur tot zondag 26 december om 9 uur: Erauw, Gentsestraat 20, Aalst De Pril, Steenstraat 35, Mere Delmeire, Steenweg op Aalst 6. Hof- stade. Asselman, Grote Steenweg 193, Oorde- gem Cooremans, Molenkouterstraat 5, Mel dert De Schepper, Opperstraat 126, Liede- kerke van zondag 26 december om 9 uur tot zaterdag 1 januari om 9 uur Lambrecht, H. Hartlaan 10, Aalst Bury, Denderstraat 8, Erembodegem Burms, Dorpsplein 35, Lede Roeland, Dorp 15, Aaigem Potiau, Dorp 24, Nieuwerkerken De Schepper. Opperstraat 126, Liede- kerke WACHTDIENST TANDARTSEN LAND VAN AALST A. De Lat, Gentsesteenweg 246, Erpe. Tel. 78 83 33 zaterdag 25 december van 14 tot 18 uur en zondag 26 december van 9 tot 12 uur. Zaterdag 25 en zondag 26 december Dr. Schollaert, Ronkenburgstraat 72, Lede Tel 77 89 96 Vorige zaterdag trad Willy Boxstael en Teater Lanseloet op in de Stads schouwburg met Jan Hopla en de zonnedraak». (OJ) een verband kan vinden tussen het stuk en de rest van de opera-uittrek sels die we te horen kregen. Er naast, er naast We raden nogmaals de deelnemers aan dit tornooi aan om meer buiten hun eigen kunnen te treden en zich te verrijken aan andere goede, profes sionele of niet, producties ten einde te realiseren wat modern degelijk toneel kan zijn. in plaats van jaar na jaar te stagneren in onvruchtbare pogingen zich zelf goed te vinden onder het excuus dat hun publiek het zo al goed genoeg vindt. Toneel is een kijk op de wereld en de wereld is groter dan Geraardsbergen. Arme jury (N.S.) Het essentiële verschil tussen klucht, blij spel, komedie of tragedie heb ik nooit echt begrepen, en wat "1.45 u. vóór Jezus Christus" moet voorstellen, is me zeker een raadsel. Als deze film de pretentie in zich had. een lachfilm te zijn, valt hij zwaar tegen. Op dat punt kunnen de Fransen de grimassen zelfs beter aan de Funès overlaten, want echt gelachen wordt er in de zaal nauwelijks. Toch zitten er ori ginele vondsten in het scenario verwe ven, die echter niet ten volle tot uiting komen door het overvloedige gebruik er van tot er niets leuks meer aan is, of gewoon omdat het publiek na een poos je tedui wordt om nieuwe tintelingen op het scherm te zoeken Rond de geboorte van Christus (ik zag geen enkele kerstboom maken we de confrontatie mee van een homosexuele Caesar met een Coconut-Cleopatra. Tevoren is er ook het samenzwerings- geklungel van Ben-Hur-Marcel (een niet overtuigende Coluche). Hij maakt tijdens het verhaal de evolutie door van garagist tot farao, via de tussentrap van samen zweerder. Garagist in de tijd der Romei nen Jawel, want vooral een overvloed aan anachronistische "gags" of decors draagt in feite de humor in deze film taxi brandweer, rijkswacht, sluikre- klame. radiocommentatoren, televisie, enz.. De goed uitgewerkte scenes zijn zeker dezen van het uitstapje in de homo discotheek (in de katakomben nog wel en de arenaspelen als klapstuk, met for- mule-1-wagenrennen (met een knip oogje naar "Ben Hur" natuurlijk) en grote reklamepanelen. Zoals de affiche reeds laat vrezen, wordt er echter te veelvuldig naar een Monty Python-"Life of Brian'-stijl gegrepen, die de ploeg helaas met aankon. Met hetzelfde geld en akteurs had het een ware giller kun nen worden; Jean Yanne mag dan wel alles piekfijn in beeld hebben gebracht, maar voor het scenario had hij beter een echte grappenmaker in huis gehaald. De plot (of is het de epiloog is wel ge slaagd op televisie ziet het weer ver zoende gezelschap een illustratie bij het nieuws dat er in Betlehem een bedden tekort is; een jonge vrouw moest er zelfs bevallen in een stal Waarop Ben-Hur- Marcel de nieuwswaarde van dit bericht in twijfel trekt"Wat zou zo'n geboorte nu het aanschijn van de wereldgeschie denis gaan veranderen En ja, hoor... De vertolking van Caesar door Michel Serrault is verfrissend te noemen. Al zou er in zijn script nog een parodie op de zinsnede van deze Romeinse keizer passend geweest zijn "Tu quoque. homofili mi Wie echt nog eens wil lachen, zal geduld moeten oefenen. Tot "Poltergeist" of "ET." langskomen misschien, want daar zitten pareltjes van kriminele humor in. al zijn zij niet als lachfilm bedoeld, 't Is jam mer. maar "1.45 u." viel tegen Maar wat zal mijn mening veranderen aan het aan schijn van de Aalsterse biosbezoeker Volle zalen verzekerd dus Filmprogramma Chiro Maeva "The Blues Brothers". komisch, wo. 29 dec.: 20 u., 't Kapelleken Jeugdhuis Leeuwerik "Jonathan Living stone Seagull", knappe prent met muziek van Neil Diamond, wo 29 dec.; 20 u Ommegangweg. Lede Feestpaleis 1 "1145 u. vóór Jezus Christus" niet bepaald een Cesar voor deze Caesar, zie bespreking. (KT) 2 "De Boezemvriend" komische film met André Van Duin. André Hazes en Vanessa (KT) 3 "De agente leidt het onderzoek" (KNT) met of zonder onderbroek Palace 1 "De Aristokatten" (KT)goeie Walt- Disney met Nederlandstalige stemmen van o a. Louis Neefs 2 "Le gendarme et les oendarmettes" (KT) Louis de Funès et ses Funettes, valt in het genre nog wel mee. 3 "Pirate movie" (KT)sprookjesachtige prent met zeerover Christopher Atkins in de hoofdrol (diejen blonten uit "The blue lagoon'om 18 u. 3. "Visiting hours" (KNT) horror in het ziekenhuis, en in het OCMW ook enkel in de avondvoorstelling van 20.30 u.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10