A ALST, december 1945 FIRMA OELDI EN OP DE VREMD'N, HOE SCHOEIN DAT 0EIK MAO ZEN, Matthijs Piet (Men lenig Oilsjt) Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Gentsestraat 99, Burst tel. 053/62 70 09 16 Nieuwe Gazet van Aalst 24 december 1982 'Het molenhuis op de werf overleeft de nieuwe urbanisatie. bombardementen, maar niet de Het oude begijnhof, verkrot tijdens de oorlog, sneuvelt nog gouden jaren '60. y in 't diep en in 't hoog De top-pers uit december Geen nieuws over de koning, maar zoals het spreekwoord zegt: «Geen nieuws is goed nieuws», en zoals de wijze zegt«wie te lang over de vorst spreekt, houdt de dooi tegen». Tragisch en onverWachts nieuws. Generaal Patton, de grote Ameri kaanse tankspecialist, is bij een auto ongeval om het leven gekomen. Er komen wijzigingen in het Werk liedenstatuut. Het werk zal zo gere geld worden dat de werklieden op zaterdagnamiddag vrij zijn, een voor recht dat de bedienden al hebben. Daar er echter van geen werktiidsver- korting sprake is, zit er dus een adder onder het kraaien van de victorie. Voorlopig blijft iedereen 48 uur aan het werk De pensioenen gaan met 20 omhoog. In heel het land moeten de benzine bussen, afkomstig van de geallieerde legers, binnengebracht worden. Cijfertjes het uurloon van een elektricien 25 fr. werklozenvergoeding per dag 32 fr. militievergoeding per maand 300 fr. (je kan dus veel beter gaan doppen). Een enorme griepepidemie over het hele land. En de boeren worden op de vingers getikt omdat ze aardappelen achter houden De stad gaat trouwens over tot het benoemen van 8 politieagen ten, die een telling van winterbezaaiin- gen en vee zullen uitvoeren. En Amerika speelt sinterklaas55 miljoen dollar voor Belgiè Sluitend slot We kunnen 1945 niet afsluiten zonder êen blik te werpen op 1946, hoe Aalst toen was en wat aan de onoplettende bewoners voorbij ging. Aalst is in die jaren een bedrijvige, arme stad. Voor bij de Haring strekt zich de eindeloze Hoezekouter uit, voorbij de Welvaart straat ligt Volharden en houdt de wereld op, in de beek aan het Sluisken kan je bliek en dikkopjes vangen, en aan de St.-Jobskapel meikevers. Achter de Binnenstraat liggen alleen meersen en groeien hooimijten. Wie gek genoeg is om achter de kerk van Mijlbeek te wandelen, verdrinkt in de modder en de barakken, de verkrot ting is groot, de huizen oud. Tekenend is dat een van Aalst mooiste parels, het Oud-Hospitaal, bewoond wordt door hele families miseriemensen. Twaalf jaar later, in 1956, zijn er daar nog 28 gezinnen. 1946, toen de officiële dagen luidde «honger stillen, geen brood verspil len». 1946, toen de Sint-Martinus- kerk, één jaar voor de brand, geklas seerd werd, toen in februari het ont werp voor de autosnelweg Brussel- Oostende bekend raakte. 1946, toen de Vlamingen beloond werden met het opblazen van de IJzertoren, toen men in Hofstade een Romeins tempeltje ontgroef, toen een straatarm onbe kend geniaal schrijver in zijn werk de mensen een geweten schopte, toen dé hit van het jaar «Chaleken, Chale- ken» was, en toen het ontwerp voor de Leopoldlaan klaar raakte. Aalst 1946, toen de politiek de stad de adem deed inhouden toen de resulta ten van de gemeenteraadsverkiezin gen bekend raakten. Nichels (soc.) 3012 stemmen, 3 geko zenen. Van Hoorick Bert (com.) 682 stem men, 3 gekozenen. Borremans Joz. (CVP) 590 stemmen, 12 gekozenen (meerderheid). Bomon Jan (soc.) 235 stemmen, 2 gekozenen. De Stobbeleir Gustaaf (lib.) 613 stem men, 3 gekozenen. Daar moeten 2 bedenkingen aan toe gevoegd. Op de liberale lijst vinden we de enige naam van een kandidaat, die meer stemmen haalt dan zijn kopman. Louis D'Haeseleer haalt het op zijn lijsttrekker. Van al deze namen zijn er 2 die hun mandaat zullen overstijgen, getuigen van een politieke visie, en een stempel op het totale leven van de stad zullen drukken: Bert en Louis. Spijts dit alles leven we in een demo cratisch land en worden wij bestuurd door een democratische regering. Het is dan ook passend dat dergelijke regering, indien ze het niet opportuun vindt aan prijzenpolitiek te doen, dan ten minste toch de levensstandaard der minstbedeelde burgers tracht te verhogen. Om dit doel te bereiken kennen we dan ook sinds maanden de strijd om en rond de loonskwestie. Iedere loonsverhoging bleek achteraf onvoldoende, en nu nog jammeren onze loontrekkers. Arbeiden en in armoede leven is ook om te jammeren. de kiezerslijsten voor 1 mei worden afgesloten: 13.504 mannen en 16 vrouwen. Een verzoek van E. Gee- rinckx om de bunker op de Hop markt voor de scouts te mogen gebruiken wordt goedgekeurd. Op 27 december beslist de gemeenteraad dat op het Vrede plein aan de kant van de meis jesschool een monument voor de gesneuvelden zal opgetrokken worden. Arthur de Paepe vraagt eer vol ontslag als kapitein van de Brandweer. Bij de gouverneur Wordt het honoriaat van de graad van kapitein aangevraagd. De Dirk Martensstraat (stuk door de vorst en zware leger trucks) is hersteld. Het kost wel 20 meer dan voorzien. Boven dien komen er herstellingen aan de Binnenstraat, Dompelstraat, Hertshage, Diepestraat, Nieuw- beekstraat, allemaal stuk door de dooiperiode van januari 1945 (en het is weeral bijna januari Het verslag vermeldt dat «de kasseien uit hun rijen zijn gelegd». Herstellingen tegen 21 fr. per m2. Er komt een vergoeding aan het stadspersoneel dat door oor logsschade zwaar beproefd is. Zo zijn er in totaal 31 personen die tussen 3000 en 75 fr. krijgen. Uit de lijst der totaal vernielde huizen, blijkt dat vooral de Steenweg naar Brussel, de Vilan- derstraat, de Koophandelstraat, de Molenstraat en de omgeving van de bruggen zwaar getroffen zijn. Het verhaal met de dokter ontslagen wegens diefstal van farmaceutische producten gaat door. De C.O.O. heeft immers procedurefouten gemaakt. De aangelegenheid wordt dus aan de Bestendige Deputatie overgemaakt. Het vorig besluit wordt als nietig be schouwd, maar de C.O.O. moet maatregelen treffen, en de even tuele schade die de stad geleden heeft, laten vergoeden. En de meer langver wachte derrichtingen tot urba- nisering van de Molenstraat aangekomen. Dat alles in de Franse taal gesteld is, moet je er maar bijnemen. Nogal bedroe vend is dat de Minister van Openbare Werken ondanks veel aandringen geen teken van interesse of leven geeft. En dan, de rooie ruziesSche pen Deprez neemt ontslag met een schrijven van 19 december. Blijkbaar belijden de 3 grote bomen (Bomon, Deprez, wordt 0.000.000 fr. gehaald. Daaruit we o.a. dat ze dan fr. voor lonen en 3.000.000 fr. aan weldadigheids instellingen uitgeeft. Als U niets gekregen hebt, moet U niet wan hopen. Volgend jaar leent de stad duidelijk veel meer. Toneel «Arbeid en Kunst» met «Apos tolaat». Dit wordt het einde van 6 maanden vlinderen over het leven van een naoorlogse stad. De ziel en het leven liggen dieper dan deze soms willekeurige opsomming van losse flodders, maar anekdotes en enkele woorden zijn niet zelden meer tekenend dan geleerde toespraken en uiteengerafelde synthesen. We dachten dat het nuttig was om bij het afsluiten, de poort van 1946 even op een kier te zetten. Een heleboel plannen en verwezenlijkingen uit dat jaar zijn immers voor ons nu nog dagelijks brood. Het is bijna 40 jaar geleden, en toch gaat de schaduw van zo maar een willekeurig jaar óók over deze dag. De as van 6 leden van het Belg. Vrijwillig Legioen wordt met veel patriottische manifesta ties ingehaald. De bewoners van de Welvaartstraat vragen om de naam van hun straat te herdopen in Hendrik Matthieustraat. De gemeenteraad velt het Salomons- oordeel dat zoiets onmogelijk is, want «in de stad zijn er 40 slach toffers, dus moeten er 40 namen veranderd worden, en wat indien er 2 in dezelfde straat wonen Nichels) elk een ander en een ver uiteenwijkend soort socialisme. Het valt iedereen op dat bij de installaties van twee nieuwe soc. gemeenteraadsleden, burgemees ter Nichels zelf niet aanwezig is, en zij dus de eed moeten afleggen in de handen van De Stobbeleir, een liberaal schepen. En de stad leent nog maar eens bij het Gemeente «Tijl» met «Mirandda» (onderti tel «goede verwarming» En kersttoneeltjes, kersttoneel tjes... met honderden En de populairste vedette van Aalst, de Nederlandse voetbal ster Karei Voogt, die vergeefs een naturalisatie aangevraagd heeft, wil weer naar Holland. Het is dus best mogelijk dat hij binnenkort tegen de rode dui vels komt spelen.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16