CA\ Rein D'Haese mede-figuur van het jaar Stekelbezen Hippotherapie voor Aalsterse mindervaliden MOET ER Cl ZAAT OP? De Snottebellen Opgelet, dit is satire) es da na gin sonne 't Sukkelstraatje Nieuwe Gazet van Aalst 24 december 1982 3 Zoals reeds verleden week in dit weekblad vermeld werd door de Persbond van de Denderstreek dit jaar twee figuren van het jaar verkozen. Naast Bert Van Hoorick die in 1982 in de belangstelling kwam door de publikatie van zijn memoires «In Tegenstroom» kozen de journalisten de jonge Rein D'Haese. Het eigenlijke Priester Daensmuseum begon heel primitief, met een bureau dat aan Rein D'Haese aangeboden werd in de diensten van Schepen Roels. Nadien verhuisde de historicus naar de eerste verdieping van het Huis De Bolle aan de Kapellestraat. Daar werd o.a met in bruikleen gegeven dokumenten beetje bij beetje een archief en een bibliotheek over het Daensisme en de sociale strijd uitge bouwd Deze licentiaat in de nieuwe geschie denis is de kleinzoon van de onlangs overleden Bert D'Haese. Reeds in zijn thesis kwam zijn belangstelling voor het Daensisme aan bod, vermits hij handelde over de overgangsperiode van het Daensisme naar het Vlaams- Nationalisme (1914-1925). In 1977 werd hij aangetrokken door de stad Aalst, die besloten had een Daensmu seum op te richten. Ook de provincie had ondertussen naar aanleiding van het 150-jarig be staan van België een projekt te starten omtrent een museum en archief van de sociale strijd in Vlaanderen .tussen 1720 en heden. Het Aalsterse Priester Daensmuseum en archief worden een integrerend deel hiervan. In afwachting dat het provinciale pro jekt gestalte krijgt, wordt gewerkt aan een fototheek over de Daensistische beweging en de industriële archeolo gie in de Aalsterse regio, opgeknapt worden. Tenslotte besliste het Aalsters sche penkollege om het museum een per manent onderdak te geven op de tweede verdieping van het gerestau reerde Belfort. In juni 1982 gebeurde de verhuis, en de officiële opening had plaats naar aanleiding van de jaar lijkse Daensdag. Op de tweede verdie ping is er sindsdien een permanente tentoonstelling en is er een archie fruimte. Rein D'Haese hoopt deze laatste te kunnen overbrengen naar de zolderruimte, die echter nog moet 1982 was op politiek gebied een vruchtbaar jaar op de valreep baarde het nog twee vruchten een citroen en een appelsien gelukkige vaderde persbond fruitpersbond de persver- se appelsien ging naar Jan De Neve Turks fruit? voor eenmaal pakte Jan er niet Neve een appelsien als afscheid niet te veel appelsienen eten, Jan anders wordt het nog een vliegend afschijt wanneer neemt de huidige coalitie eigenlijk afscheid Alloo Alloo bezorgt zich een bestendige repu tatie door zijn toedoen zou de nieuwe raad zich misschien pas tegen karnaval kunnen installeren dat wordt opletten dat men de verkeerde clowns niet installeert terug naar Jan hij kreeg de appelsien o.a. omdat hij een onuitwisbare stempel op Aalst drukte zeg dat wel eindelijk erkenning voor de stem pelaars de citroenprijs groeide dit jaar in de Bogaert van Etienne Citroenen eten in de winter is zeer gezond vanwe ge de vitamine CVP Etienne schijnt het zich niet aan te trek ken hij zou het voorval al geklasseerd hebben samen met zijn voorgevel Etienne wordt onze nieuwe schepen van finan ciën een echte uitperser wordt gezegd arme citroen de persbond deelde in totaal al vijf appelsienen uittwee voor VU-ers twee voor SP-ers één voor een KP-er niks CVP-PVV de persbond schonk ook al vijf citroenen weg vorig jaar laten we buiten beschouwing toen moesten twaalf Aalsterse Zwijgers vechten voor één citroen van de vier overi ge citroenen ging er één naar de VU één naar de PVV en twee naar de CVP hier haalt de nieuwe coalitie drie op vier CVP-PVV een bende zuurpruimen weldra lachverbod te Aalst of legt de nieuwe meerderheid de persbond aan ban den vastgebonden aan een persband of troosten CVP- ers en PVV-ers zich met karnaval omdat dan .zelfs zij een appelsien kunnen te pakken krijgen een kinderhand is gauw gevuld en wij zijn uitgeluid. (V.D.B.) Toekomst Hoe de toestand verder zal evolueren is nog een vraagteken. Rein D'Haese is nog steeds niet benoemd aan de stad Aalst. Hij werkte tot op heden één jaar als stagiair en vervolgens gedurende drie jaar als tewerkge stelde werkloze met een driemaande lijks hernieuwbaar kontrakt. Wat het volgende CVP-PVV schepen kollege met het Daensmuseum zal aanvangen is ook nog niet geweten. Hierbij kwam het incident met het onlangs gehouden examen van ad- junkt-konservator, waarin Rein D'Haese niet slaagde. Het examen werd afgenomen door stadsarchivaris Karei Baert, die enkel ondervroeg over de kunstgeschiedenis van de stad Aalst, wat een streep door de rekening betekende van Rein D'Haese. Ook de Raad van Beheer van de v.z.w. Daensmuseum, die samengesteld is uit politiekers blijkt nauwelijks te funk- tioneren. De kommissie van advies, waarin geïnteresseerden zetelen, werkt dan ook heel wat beter Met het Priester Daensfonds zelf blijkt de verstandhouding zeer goed te zijn. Dit fonds heeft immers steeds aange drongen op een museum en heel wat leden ervan hebben archiefstukken in bruikleen gegeven. Op dit ogenblik is het nieuwe museum nog permanent in evolutie. Aldus zou moeten overgegaan worden tot het op mikrofilm zetten van privé-archieven, waardoor het Aalsterse archief nog in belangrijkheid zou winnen. (MP) van den toyd en de moeite die z'hier ba ons allemol verspeilen on dinges die echt-woor den ambras ne weerd 'n zen. Gelèk as in 't begin va verleide weik. 'k Zat op meh gemaksken thoois. in de loeip va de meired. nor menne radio te looisteren as... aal meh ne kier, jakken, niet nimier'k Moen der boy zeggen 't was ni nor den Bei-er-Tei zee, 't was ne zugezeide «Vroy radio», 'k Gon hier giene reklam maoken, mor 'k mag toch zeggen hein dat 'n ooitzendj op honderd- en-droy-poentje-zeiven en dad here studio in Eiremboedegem geleigen es - en oeik nog dat er hier oever eh koppel weiken nen èrtiekel oever in ons gazet gestoon heit. Ne ghielen toyd noding. lappe. ze woren dor verom, mor wad hoeir'ek Ze woren dor pekanst on t' schrieven. Wa was 't er gebeird Der woren dor aal meh ne kier twie jonges van den Erteitei binnegevallen. Noyg vrinjelèk en beleefd, mor «jonges, wajjer moeten hier kommen zeigels leggen, 't Schantj dagge gajjer te straf ooitzentj- En ze dein da. 't Er wird eh stik ooit die amparels, hoe dat dad hoetj 'n weit ek ni, 'k hem er gie verstand af, gepakt, plastikke bannen oever geplekt en eh paksken loeid oong'hangen. En voesj van de rest mochte ze weir voesj speilen, mor tèn veil flader. Èn ochhiere-toch, 'k looister na al mier as eh joor nor denne post, omdat 'n toch spesjool ver Olsjt afgestemd es, en 'k hem nog noeit niet kontrore g'hoeird. Ge kentj hem nog zjustekes tot in Olsjt belooisteren. 't gein dad oeik de bedoelink es. mor teif- de pèrkonter nog zeggen, ja, der zen klachten gekommen va gebieren die stoei- ringen hemmen op heren teivei of wa-weit-ek, mor nie. Te kontrore, ge zotj er nog va verschieten hoeveil mensjen dat er dor alle daogen nor looisteren, veil liever as nor die programs van Brissel. Ajja. ne mensj hoeirt toch liever iet da goot oever zen oyge streik of oever zen oyge gebieren, as nor iet dat er geer iveranst den ienen of den anderen droeige pei in Brissel ooit zen knoppe sloot. Ik vin ver meh poort, zu lank as da ze nimmand nie 'n ambeteiren, nie, dat er te kontrore meh hoeipen mensjen zen die ni beiter 'n vraogen. lotj die jonges doeng 'k Ben ten zelf nog dezelste meired ne kier adoor gegoon en of dagge meh geloeift of ni. binsjt da'k dor binnestond. kwamp er dor eh klei masken binnen meh eh kabasken meh ploten in. Hier zé, zoy ze, dad es ver ajjer te steinen en omdagge zodj kenne voesjspeilen - 'k Vond da vried schoein en da lodj metnienen zing hoe dat de mensjen dor oever peizen. En omda'k ik na gien ploten ba moy 'n hooi en omda'k toch oeik waa lote zing da'k meh die jonges, die woorlèk pekanst van 't hand-goesj gesleige woren, meileefden, hem ek meh tèn nog 'n lidkoort gekocht. Kwestje van oeik eh ghiel klein stintjen boy te draogen. En 'k hem thoois gezeid naa looister 'ek nog mier nor denne post, nemna Want van aal den taks dammen moeten betolen ver den BRT 'n zing ze vanoyges ginne kaar. Reklam 'n maoke ze ni, dus door 'n kroyge ze oeik niet van binnen. Meh polletiek 'n have z'heer ni beizeg, wa dagge van Brissel ni attoyd 'n kentj zeggen. In de plosj van op de mensjen heer zeinen te weirken, geive ze nies oever onz' oyge streik. bringe ze loechte meziek en drooin ze plotjes af ver wie da 't oonvraogt, 't zè ver ne verjoordag, 't zè ver 'n traafiest, of azoei mor onnoeizel ver ne kier ne goeien dag te doeng on makanderen, 'n Es da ni schoein En door werren ten twie kontroleurs op af gezonnen, ver dor loeikes kommen oon t'hangen Allei toe. 'n betje serjeis hein. 't er zen ander dinges woor da ze nazer zolle moeten op zing. Mor doroever 't noste weik. PETJEN Hel R.I.B.S.O. en Levensvreugde, twee van onze Aalsterse scholen voor gehandicapten, maken al enige tijd gebruik van de 'hippotherapie'. Ze trekken daarvoor naar de manége De Hoefslag te Erondegem, waar de v.z.w. Paardrij den voor andersValiden (PAV) voor een deskundige begeleiding zorgt. Ouders en perslui mochten er vorige week een kijkje nemen bij een demonstratie. Een ervaring apart. De leerlingen van het RIBSO en Levensvreugde voelen zich thuis in de manége-: ze stappen naar hun paard, aaien het, noemen het bij de naam, en zetten de voet in de stijgbeugel. Som migen klimmen gezwind in het zadel, anderen krijgen een helpende hand van hun begeleiders. Assistent-rijinstrukteur Toon De Paepe vertelt«Voor deze jonge men sen is dit al een enorme stap. Ze heb ben geleerd hun angst voor het paard te overwinnen. Het werd al gauw fier heid en enthousiasme om de nieuw- verworven vaardigheid». Terwijl paar den en ruiters stapvoets hun toertjes maken, elk begeleid door een kinesi therapeut of begeleider van de eigen school, aktiveert Toon De Paepe de leerlingen. Rijden met de handen langs het lichaam, knieèn opheffen, van links naar rechts buigen, zich bukken en opwippen, draaien met de handen in de heupen, met de armen zwaaien... Voor de leerlingen is het een sensatiekorte momenten van onzekerheid soms, een zoeken naar evenwicht, maar vooralstralende ogen, groeiend zelfvertrouwen, kon- centratie. Therapeutiscbe rekreatie «Het is een ontspannende therapie», zegt PAV-voorzitster Anny De Windt «het leren van de grondbeginselen van het paardrijden werkt stimulerend op de algemene konditie, het reaktie- vermogen, het doorzettingsvermogen Voor de gehandicapte betekent het bovendienloskomen van een handi cap, de aandacht van de eigen per soon wordt afgeleid en gekoncen- treerd op een ander levend wezen. Ze bezien de wereld vanuit een ander gezichtspunt dan gewoonlijk. De begeleiding wordt aangepast aan de graad van gehandicapt-zijn; Toon De Paepe volgde daarvoor de opleiding aan het Riding Centre for the Disabled bij J. Davies in Engeland. De samen werking met de kinesitherapeuten van de scholen is natuurlijk ook zeer be langrijk». Annemie Van Geert, kinesitherapeute aan het RIBSO, vult aan«Voor de leerlingen is hippotherapie, zoals zwemmen, een welkome afwisseling in de klassieke behandeling. Voor bui tenstaanders is het moeilijk merkbaar, maar na meer dan 40 lesuren blijkt het therapeutisch paardrijden en de hip potherapie (er is een onderscheid) een techniek die een onverhoopt gun stige invloed heeft op de leerlingen. Het hangt af van hun aandoening, maar zowel verbetering van spier spanning, stand van de wervelkolom en het bekken als van evenwichts- reakties, koördinatie en ruimtelijk orièntering zijn het gevolg. Alleen al de 'passieve' aanpassing van de patiënt aan ritmische bewegingen van het paard komt hen sterk ten goede. Bovendien is de psychologische in vloed positiefwe stellen een alge mene gedragsverbetering vast, kon- taktgroei zelfs bij autistische kinde ren, enzovoort. We hopen dat er geld blijft om dit initiatief verder te kunnen zetten. Want onze leerlingen komen hier graag En het zou niet meer mogen dat een artikel in verband met andersvaliden eindigt met een verwijzing naar geld noden. Maar als zij moeilijk 'rond' komen lopen wij er niet in een boogje omheen. De financiële tegemoetko ming (de scholen betalen slechts 50 fr. per les/per ruiter) komt van wie in het initiatief gelooft de mensen van PAV in de eerste plaats. De stad Aalst, als sportgemeente, nam het paardrijden voor andersvaliden op als initiatiekursus. Van de nieuwe gemeentebestuurders wordt verwacht dat de steun blijft of toeneemt. Bede len ligt echter niet in de stijl van PAV. Je kan er wel diensten gebruiken tegen betaling, zoals; huifkarreklame en -trektochtjes, een avondje uit naar de Zandstraat 106 te Erondegem (op vrijd.zat. en zond. vanaf 20 u.), of daar een feestje organiseren enkel tegen betaling van de konsumpties... Telefonisch afspraken maken met de vereniging kan ook; 055/42 14 91. (kn) Sinds kort wordt bij Radio Katanga (100.6 MgH) ook aandacht besteed aan sociale hulpverlening, en wel in het zaterdagprogramma «'t Sukkelstraatje» (van 17 tot 19 u Momenteel is men bezig met een reeks over de v.z.w. HAK. Nadat op 18 december interviews de eter ingingen omtrent het eigenlijke HAK op het Sint-Martensplein. wordt op 25 december de mikrofoon gegeven aan Teleshop-Klederen en -Meubelen. De week nadien wordt het krisisopvangcen- trum Niemandsland besproken. In het Groen Kruis organiseerden de karnavalgroep A.K. V. De Snottebellen een spaghettiavond. Karnaval komt in zicht en men heeft nog heel wat geld nodig om een degelijke wagen te bouwen. (OJ)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3