agisters Kroniek van een aangekondigde spreker Bk Eén krisis, verschillende oplossingen Scheepsrecht voor Wereldwinkel... Bocqué heeft dan toch zijn straat flljjS Bocquéstraat Nieuwe Gazet van Aalst 24 december 1982 5 We konstateerden in het verleden vaak dat in het Aalsterse weinig belangstelling voor Zuid-Amerika leeft. Ook interesseren slechts enke len in deze stad zich echt aan literatuur. Dit in aanmerking genomen viel dan ook te vrezen dat de uiteenzetting door Stefaan Van den Bremt, zondagnamiddag in Netwerk, over het werk en de betekenis van Gabriel Garcia Marquez weinig sukses zou kennen. G.G. Marquez (1928) is de Columbi- uraag-en-antwoorduurtje groeide uit tot aanse schrijver en journalist die in okto ber II. de nobelprijs voor literatuur kreeg Dit vanwege de manier waarop hij in zijn romans en verhalen verbeelding en werkelijkheid samenvoegt. Saai voorgelezen, toch boeiend Stefaan Van den Bremt (geboren Aal- stenaar; dichter; vertaler; kenner van Latijns-Amerikaanse literatuur) gaf een korte biografische schets van Mérquez en situeerde de schrijver in het geheel van de hedendaagse literaire werkelijk heid in Zuid-Amerika. Daarna nam hij de toeschouwers mee op een zwerftocht door het werk van Marquez. Hij wijdde uit over de geestelijke vaders van de au teur, als daar zijn Rabelais, Cervantes, Kafka..., las af en toe een paar pagina's voor uit "Honderd jaar eenzaamheid" en "De kolonel krijgt nooit post" en had het uitgebreid over de stijl van Marquez. Deze schrijft immers in een voor ons on gebruikelijke taal, doordrenkt met een overvloed aan stijlfiguren. Dit deel van de namiddag vonden we persoonlijk niet zo interessant. In de eerste plaats omdat Van den Bremt zijn tekst letterlijk aflas, hetgeen gemaakt overkwam. Ten tweede omdat we het geen hij vertelde niet zo lang geleden - zij het in gekondenseerde vorm - in een weekbladartikel van zijn hand gelezen hadden. Help, een kenner in de zaal We hadden ook meer aan het tweede deel van de namiddag, waarin Van den Bremt met het publiek dialogeerde. Dit een diepgaand gesprek over de meest uiteenlopende aspekten van de Latijns- Amerikaanse literatuur. Diepgaand, schreven we, en dat was mede te dan ken aan het feit dat er een erg deskun dige Aalstenaar in de zaal aanwezig was Wordt vervolgd Een kritisch publiek twee uur lang boeien is een kunst. Stefaan Van den Bremt slaagde er in. Niet omdat hij een geboren verteller zou zijn, maar wel omdat hij in houdelijk heel veel te zeggen heeft We twijfelen er dan ook niet aan dat Van der Bremt bij velen de liefde voor Mérquez versterkt of zelfs opgewekt heeft. Zoals we in onze inleiding stelden, na men de inrichters een risiko door deze literaire namiddag te organiseren. Het feit dat zowel opkomst als belangstelling meevielen, spoort hopelijk andere orga- .SU"!® BBb». Bert Van Hoorick signeert zijn werk. nisatoren aan om gelijkaardige initiatie ven te nemen. Aalst kan er maar wel bij varen (VDB) De afscheidsgemeenteraadwas voorwaar een kluchtige geschiedenis Eén van de toeschouwers zei het klaar Als dat nu geen comedie is Twee schepenen bleken slecht bij kas: ze wilden niet op de nieuwe installatie wachten. Want nemen ze hun ontslag op die datum pas, dan verliezen ze een maand van 't pensioengeld dat ze verwachten. Noch VD Eede, noch De Bisschop wilden dit geld verliezen, ze kunnen immers geen van beide terecht bij 't OCMW De PVV verschafte dus twee nieuwe namen om te verkiezen En de CVP stemde met de toekomstige partner nu al braafjes mee. Etienne Bogaert echter, keek toch wat zuur: de citroenprijs werd hem immers uitgereikt. Misschien wordt dit een goede kuur en houdt hij zijn arrogant sarcasme nu wat ingedijkt. Tot slot kregen de «oude» raadsleden een afscheidscadeau een aquarel en elk wat bloemen. Hun mooiste geschenk kwam echter van Willy Alloo door diens kiesuitslagmisnoegdheid kan men de nieuwepas later benoe men perversje Een algemeen zicht op de Boeken- en geschenkenbeurs in Netwerk. OJ De boekenbeurs die vorig weekend in Netwerk doorging, (zie elders in dit blad) werd vrijdagavond geopend met een debat over "uitwegen voor de krisis". Het panel bestond uit vertegenwoordigers van de twee vak bonden en een Polekar-ekonoom. Rolekar is een groep kritische eko- nomen en sociologen die al heel wat denk- en publiceerwerk over de krisis verrichtte. We houden niet van heren die vertellen hoe zij de krisis zouden oplossen, als... Meestal spuien dergelijke figuren alleen maar een hoop onzin en zijn ze niet be reid naar andermans mening te luiste ren. Laat staan er rekening mee te hou den. Het was dan ook gemengde gevoe lens dat we vrijdagavond toekeken hoe Piet Van Tittelboom (ACV). Johan Maes (ABVV), en Frank Moulaert (Pole- kar) samen met moderator Willy Cool- saet (weekblad "De Nieuwe") aan tafel gingen zitten om over de krisis te deba teren. We werden aangenaam verrast. Elk zijn gedacht. In het eerste deel van het debat kreeg elke spreker zowat twintig minuten om te vertellen hoe zijn organisatie de ekono- mische krisis te lijf wil gaan. De heren veroordeel-unaniem het neo-liberale beleid van de huidige regering dat vol gens hen de krisis alleen maar verer gert. Polekar en het ABVV stelden een vrijradikaal alternatief voorop. Het ACV toonde zich meer gematigd. Graafwerk. In het eerste deel van de diskussie was al gebleken dat de sprekers het op een ...want het was de derde editie «boeken- en geschenkenbeurs» vorig weekend. Een massa boeken (grotendeels aan de «krisis» gewijd dit keer), maar in de marge ook een fototentoonstelling over verwerpelijke praktijken van nazi-Duits- land (hier zorgde de Culturele Centrale voor; die was dit keer mede-inrichter), en infostand van het ABVV, het maandblad Komma en het weekblad waar je nu in leest. Veel belangstelling dus; hierbij vind je verslag van aktiviteiten die er plaatsvon den. Volledigheidshalve ook de kindernamiddag (geanimeerd door de Gast arbeiderswerking) met diverse volksspelen oogstte sukses. bij zo'n veertig kin deren. Kritiek van dierenminnaars was er ook want behalve sjoelbak en bak- schieten werd ook met levende muizen gespeeld... Tsja, er was eens een muis die een olifant baarde. Daar zijn boeken over geschreven (P.D.ï aantal punten met elkaar oneens waren (herstel van de index; wie moet inle veren en op welke manier; arbeidsduur vermindering; Na de pauze ging de moderator aan de hand van de talrijke vragen uit de zaal dieper in op deze ver schillen. Naargelang het debat vorderde werd duidelijk dat Polekar en ABW enerzijds en ACV anderzijds een fun damenteel verschillende visie op de ekonomische realiteit hebben. Ondanks onderlinge verschillen streven zowel Polekar als het ABVV naar een socialis tische maatschappij Zij menen immers dat de huidige krisis niet binnen het kapitalisme kan opgelost worden. Het ACV heeft ernstige bezwaren tegen het huidige kapitalisme, maar wil toch het vrij initiatief niet zien verloren gaan. De twee vakbonden gaven dus toe in feite een verschillend einddoel te hebben. Hieruit vloeit dus vaak een andere aanpak van praktische problemen voort. Naast deze hoofddiskussie stelde de zaal herhaaldelijk de vraag of de vakbon den zich wel realiseren dat er zoiets als de Derde Wereld bestaat, en of ze hier rekening mee houden bij het zoeken naar een oplossing voor de krisis. Op die manier werd het debat fundamenteel. Het panel was verplicht zich uit te spre ken over het doel van de ekonomie vol staat het te streven naar werkgelegen heid. of moet men zich ook afvragen wat men in feite produceert en in wiens voor deel dit is Al bij al een interessant debat, dat traag op gang kwam door toedoen van de der- alerte zaal en de deskundige moderator, toch naar de kern van de zaak doorstoot te. Eén kritische bemerking waarom kun nen zij die beweren de kleine man te ver tegenwoordigen geen mensentaal spre ken Bijna drie uur op vakjargon zitten luisteren is zooo vermoeiend. (VDB) De CVP stemde tijdens dezelfde gemeenteraadszitting vóór de amnestiemo tie maar tégen de Victor Bocquéstraat. De wegen der pol'tiek zijn dus ondoorgrondelijk, want ik dacht dat christelijke politiekers ook christelijk zouden gestemd hebben. Etienne Bogaert had weliswaar gelijk toen hij beweerde dat de CVP in het ootje genomen was met de straatnaamaffaire. Door de Joseph Borreman- straat voor te stellen had zijn partij echter roet in het eten van de besturende meerderheid willen gooien, want welke speciale verdiensten kan men nu toe schrijven aan Joseph Borreman Dat hij braaf was, en wijs, en voorzichtig en een goed frankofoon huisvader. Meer niet. Vooral was hij het laatste poli tieke produkt van de overheersende kaste uit de katolieke konservatieve periode. Maar ongeveer niemand van zijn late supporters heeft hem echt gekend. Nog minder kenden zij de plots omstreden Victor Boqué, aan wie de meeste CVP-ers niet eens een straat zonder huizen hebben gegund. Mochten die CVP-ers wel een politiek spelletje spelen rond de figuur van een moedig burgemeester, vooral na het verheven pleidooi van de socialistische schepen Hooghuys Deze gaf toe dat hij Bocqué nooit gekend had, maar hij raadpleegde ten minste de werken van twee onverdachte plaatselijke histo rici. Ter aanvulling geef ik hier een uittreksel uit dagblad De Standaard van 14 oktober 1953 In de Aalsterse gmeenteraad verkozen zou hij er meer dan 25 jaar blijven zetelen. Bij de afzetting van burgemeester Nichels (die zijn stad in mei 1940 in de steek liet, n.v.d.r.) werd beroep op hem gedaan. Het College van Sekretarissen-generaal was met zijn aanstelling akkoord. Als burgemeester heeft Victor Bocqué zich voorbeeldig van zijn zware taak gekweten. De ganse oorlog lang. Geen mens denkt eraan te Aalst zulks te betwisten, ook zijn traditionele tegenstrevers niet. Zijn bestuurlijke verdiensten waren van dien aard dat hij na de bevrijding in eerste aanleg slechts tot één jaar gevan genis werd veroordeeld, doch in beroep vrijgesproken. Geen enkele tegen strever heeft ooit deze vrijspraak betwist. Hij stierf op 8 oktober 1953 aan een hartkwaal bij de bevrijding opgedaan. Onder grote publieke belang stelling had de begrafenis plaats. Het socialistisch-liberaal college had een rouwkrans in de wit-rode kleuren der stad gestuurd met een rouwband waar op stond «De Stad Aalst». Evenals van het stadspersoneel. Baron Moyer- soen en senator De Stobbeleer gingen het lijk in het sterfhuis begroeten. Deze begrafenis heeft bewezen dat men in Vlaanderen weerom christelijk genoeg is, en vrijheidslievend genoeg om iemand te eerbiedigen, ook wan neer men niet akkoord gaat met de politieke opvattingen van die persoon». Aldus een dagblad, haast dertig jaar geleden. Het wordt tijd dat onze Aal sterse CVP zich christelijk gaat gedragen en haar oppositie-mentaliteit aflegt. Ze kan dan in januari een geloofwaardiger periode aanvangen door te begin nen met te zeggen «In verband met de Victor Bocquéstraat hebben wij ons op 15 december vergist». pe Panoramist Zowat drie 0 vier gemeenteraden lang werd er in Aalst gediskutieerd over het geven van een straatnaam aan Victor Bocqué, oud-burgemees- ter van de stad tijdens de oorlogsjaren 1940-1945. Maar einde goed alles goed, zodat meteen de nieuwe verbindingsweg tussen de Pierre Corneliskaai en het Wijngaardveid omgedoopt werd in Victor Bocqué straat. Met een nooit voorheen geziene inzet verdedigde de schepen van Burgerlijke Stand Edgard Hooghuys (SP) het voor stel van het stadsbestuur. Hij wees er vooreerst op dat de verdaging gestemd in de vorige zitting van eind november eigenaardig was, gezien er geen enkel geldig argument voorhanden was voor deze verdaging. Het argument van CVP'er Etienne Bogaert, die volgens de schepen «er met zijn muts naar sloeg of citroenen perste», dat het dossier over de straatnaamgeving niet volledig zou afgeweest zijn, getuigde volgens Hoog huys van kwade trouw. Volgens hem vormden de voorstellen voor het geven van straatnamen aan wijlen burgemees ter Bocqué en Borreman niet één ge heel In het eerste dossier was de ge meenteraad immers bevoegd, terwijl in het tweede dossier uiteindelijk de pro vinciale advieskommissie het laatste woord had. Hier betrof het immers een voorstel tot wijziging van een deel van de Vooruitzichtstraat (over de Boude- wijnlaan) in Borremanstraat. Bij het openbaar onderzoek commodo et incommodo protesteerden alle 60 in woners, zodat het schepenkollege en de gemeenteraad met deze reaktie reke ning dienden te houden. Terloops wees schepen Hooghuys nog op een voorstel van de vrienden van de VUB waarbij aangedrongen werd op het geven van straatnamen naar Aalsterse Humanisten. Dit alles waren volgens hem geen reden om de zaak te verdragen. Hierna herin nerde hij aan de figuur van Bocqué zelf, die eerst Daensist was en nadien over stapte naar het VNV en De Vlag. Deze oud-burgemeester, die stierf op 8.10. 1953, was volgens alle geraadpleegde bronnen een vaderfiguur, die deed wat van een man in die omstandigheden mocht verwacht worden. Bocqué bleek trouwens een goed mens geweest te zijn, die heel wat Aalstenaars geholpen had in de oorlogsjaren. Tot slot was de schepen van Burgerlijke Stand van oor deel dat niemand het recht had om iemand om zijn politieke overtuiging te veroordelen of te bekritiseren, ook al is men het met deze mening niet eens. Hij pleitte meteen voor het behoud in de demokratie van de vrijheid van iedereen voor een eigen politieke overtuiging. «Ik pleit voor de verdraagzaamheid en voor respekt voor de mens» aldus Edgard Hooghuys met verheven stem. Deze tussenkomst werd meteen ge volgd door een even luid «Bravo» van wege Dr. Van der Beken, die zelf zijn voorstel op dergelijke manier niet kun nen verdedigen had Leopoldstraat CVP-fraktieleider Ghis Willems repli ceerde hierop dat Schepen Hooghuys in zijn uiteenzetting eerst op zakelijke toon gesproken had, maar nadien een waar pleidooi gehouden had voor wijlen Victor Bocqué. Nochtans, aldus Willems, was de gemeenteraad reeds vroeger ak koord om na een «indrukwekkend in me- moriam» ook een straat te wijden aan oud-CVP-burgemeester Jozef Borre man Slechts achteraf zou het voorstel geformuleerd geweest zijn voor de Bocquéstraat. die hijzelf ook een ver dienstelijk man noemde. Willems vond de procedure, die gevolgd was gewor den voor het geven van de twee straten, ongelijk. De naam van Borreman wil men immers aan een bestaande straat met veel huizen geven, terwijl er op de nieuwe weg naar het Wijngaardveid geen enkel huis staat. Reeds vroeger had de Aalsterse gemeenteraad echter ■beslist om tot geen straatnaamwij zigingen over te gaan. Ghis Willems bleef erbij aat Deide over leden burgemeesters een straat ver dienden, maar nam het niet dat de ene nu wel een straatnaam kreeg en de an dere niet. Hij vond het tenslotte niet fair dat Hooghuys niet gesproken had over de verdiensten van Burgemeester Borreman. «De beslissing die ik hier verdedig werd getroffen door het ganse schepenkol lege» aldus Hooghuys op zijn beurt, die eraan toevoegde dat hij ook Borreman even veel zou verdedigd hebben indien dit nodig was geweest, want aldus de schepen; «Ik kende de ene noch de an dere» Hierop zie Dr Van der Beken (VU); dat Willems blijkbaar een kort geheugen had vermits hij vroeger wel een aanval deed op de aktiviteiten van de heer Bocqué CVP'er Etienne Bogaert was duidelijk in zijn wiek geschoten door de verklarin gen van schepen Hooghuys «Ge nam ons in het ootje» aldus Bogaert, die van oordeel was dat de schepen van de twee dossiers een lachdingetje gemaakt had. «Als U morgen voorstelt de Kwale straat te wijzigen in Hooghuysstraat, zul len de inwoners van deze straat ook protesteren».

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5