a/ Starten lillJUM^ Net Werk van Eric Monsaert Kamertrio «Stravinsky» ongewoon en buitengewoon Tafelen met «Poëzie aan tafel n $Sh1 B 10 Nieuwe Gazet van Aalst 31 december 1982 De prent, de cartoon, de aftfiche of de snelle, spontane tekening worden te vaak en meestal te onrechte, beschouwd als het kleine broertje van de beeldende kunst met grote "K". Nochtans is deze frisse, eerlijke en direkte kunstvorm bedreven door tal van klinkende namen. /gif/ k Verwierf de geniale man met de korte beentjes, Henri de Toulouse Lautrec niet het meest bekendheid met zijn krachtige suggestieve affiches Schuilt Felicien Rops' grootste kracht niet in kleine, felle, voor hun tijd vaak chokerende tekenin getjes Egon Schiele spreekt ons het meest aan door zijn schrijnende onthul lende, als in één lijn ontstande teken werk. Eric Monsaert, die momenteel werk toont in zaal Netwerk, heeft met dit voor gaande te maken omdat hij ook het sterkst is in zijn spontane, schertende tekeningen. Deze zijn vaak ironisch of zelfs sarcastisch van ondertoon. Sommige lezers zullen zich E. Monsaert herinneren als de tekenaar van de car toons en de frontpagina van het ter ziele gegane "Vies Oilst". Zij zullen ook weten dat de kunst van Monsaert, onderwerp en toeschouwer regelmatig een flinke trap durft te verkopen. Deze tentoonstel ling bevat meer ballen dan de doorsnee kerstboom. Hoewel de schilderijen (olie op doek) minder krachtig overkomen dan de geci teerde tekeningen, levert de kunstenaar hier eveneens verdienstelijk werk. Sommige doeken doen denken aan de entartete Kunst uit het Duitsland van vóór 1940. Dit was moderne kunst die niet verenigbaar bleek met Nationaal- Socialistische ideologie. Door het helle, vaak regelrecht uit de verftube komende koloriet, wordt de aandacht van het on derwerp afgeleid en verliezen de schil derijen een gedeelte van hun oorspron kelijke kracht. Een ander zwak punt is de geringe homogeniteit van deze tentoonstelling. Zelfs rekening houdend met het feit dat er werk uit diverse perioden getoond wordt zal de aandachtige kijker zich mis schien ergeren aan het feit dat realisme, konstruktivisme of pop-art hier als op een artistieke staalkaart zijn verenigd. Ondanks dit alles is deze tentoonstelling, die nog tot 5 januari loopt, toch de moeite waard, al was het maar om de felle en preciese tekenstijl te smaken. Om de soms scheefgetrokken, van storende elementen voorziene, maar boeiende eigen wereld van Eric Monsaert binnen te treden. Op weinig jonge kunstenaars zal vol gende slotzin van toepassing zijn Eric Monsaerteen man, een stijl, door het leven getekend. (L.D.M.) Meer dan 6 jaar hebben de samenstellers van dit poëzieboek met licht digestieve, gastronomische gedichten gezwoegd om u het volgende menu te kunnen voorleggen. Het produkt van Bogaert De Winne ligt momenteel in de boekhandels, en het is de moeite waard. Dat hebben onze nationale pers en objectief zendapparaat, de BRT, blijkbaar ook gedacht, te oordelen althans naar de grote publiciteit die rond dit werk gemaakt werd. Ontboezemingen van Vanessa Onder de hoede van Dimitri Frenkel Frank is «De Boezemvriend» met André Van Duin gelukkig geen soort TV-show rond hem geworden, maar wel een stap in de goeie richting voor de Nederlandse humorfilm. Niet met een een voltreffer, maar toch beter dan verwacht 1811, Napoleon vóór Waterloo van Abba dus. De Franse soldaten ronse len ook in Nederland rekruten. In dat geharrewar raakt ook Fred, de tand arts (André Van Duin) betrokken. Door een misverstand wordt hij echter voor een inspecteur van de Keizer gehou den, en komt hij aldus de hogere krin gen wat op stelten zetten. Natuurlijk zal het vrouwelijk schoon hem zo voor de voeten vallen, maar dat lost hij in zijn stijl op. Intussen zit vriendin Mer cedes (Vanessa, die van «Cupside down») in een bordeel gevangen, en het laat zich al raden dat Fred haar zal gaan redden. En ja, uiteindelijk komt het nog tot een confrontatie met Napo leon zelf... De humor in deze film golft knap op de toeschouwer af. Gelukkig is het slap stickgenre beperkt gehouden, en kruidt Van Duin het verhaal met spiri tuele vondsten, zoals de STER-rekla- me-anachronismen, die regelmatig, doch niet té veelvuldig opduiken. Het nadeel van die niet-visuele grapjes is dan wel dat ze misschien verloren gaan in het vlug-vlug-Nederlands van André, dat niet altijd zonder de (overi gens slechts) Franstalige ondertiteling te volgen is. De truuk met de soep- neus en de jachtpartijscène zijn ech ter wel duidelijk, en bij het (beschaafd begonnen) karnavalliedje («De steek van de Keizer») kriebelt het Aalsterse karnavalbloed in de zaal ongetwijfeld al. Het scenario is verzorgd en ook de kostuums en de decors zijn goed uit gekiend. Het exotische wordt in deze Nederlandse film niet geschuwd, en soms zou men wel vraagtekens kun nen zetten bij de KT-vermelding van de produktie. Het dubbelzinnige karakter van de teksten zal ook de meeste kinderen tot het appreciëren van enkel de visuele gags veroorde len. Echt té platvloers wordt het wel niet, maar ja, die Hollanders... Of de verschijning van Vanessa daar wat mee te maken heeft, daar durf ik niet zo rondborstig voor uitkomen. Ze heeft dan wel een paar prachtige oor lellen, maar een grote aktrice zal ze toch nooit worden. De rollen werden verdeeld onder een heie sliert bekende gezichten van de televisie, waaronder naast André en Vanessa zelf, Leen Jongewaard, André Hazes, Corrie Van Gorp en Tony Eyck. De Zangeres Zonder Naam missen we wel een beetje in dit rijtje, maar dat belet niet dat «De Boe zemvriend» toch kan geklasseerd wor den bij «niet-slecht-als-ontspanning». (Tussen Haakjes) FILMPROGRAMMA Ypsilon: «Bastogne», oorlogsfilm, op zon dag 2 januari, 20 u., Meuleschette- straat. Feestpaleis 1.«1u.45 vóór Jezus Christus», (KT): groots opgezette, maar helaas minder geslaagde lachfilm van Jean Yanne. 2. «De Boezemvriend», (KT)lachfilm met André Van Duin, zie bespreking. 3. «De agente leidt het onderzoek», (KNT): een ondeugende Edwige Fenech als sectiesexyagente. Palace 1om 18 u«De Aristokatten» (KT): knappe Walt Disney-tekenfilm. 2. om 20u.30 «Een vlucht regenwulpen»: Nederlands schizofreen verhaal met Jeroen Krabbé in beide hoofdrollen dus. 2. «Le gendarme en les gendarmettes». (KT) Louis de Funés en zijn Funettes in een niet zó slechte komedie. 3. om 18 u.«Pirate movie», (KT)luch tige romantiek rond Christopher Atkins en Kristly McNichol. om 20u.30: «Making love» (KNT): de naam zegt het zelf, er zal weer veel te leren zijn. Remi Bogaert is journalist en hoofdre dacteur van het gastronomisch maga zine «Wijn en Wijn». Norbert De Winne is dichter, medewerker aan het ge noemde tijdschrift, en evenals de eerste fijnproever van formaat. Zij sloegen de handen in elkaar en ziehier dan hun geesteskind een boek dat werd gebo ren jaren voor zijn verschijning, zoals de samenstellers het in hun voorwoord noemen De befaamde letterkundige Julia Tul- kens zorgde voor een passend voorge recht, in de vorm van een charmante en bijwijlen grappige tekst. En dan de ge dichten, geserveerd met een garnituur van gravures, schilderijen, tekeningen - illustraties, kortom -, die evenzeer de genoegens van smaakpapillen, slok darm en maag schilderen, om het eens platvloers uit te drukken. Er werd gekozen voor een soortement historisch overzicht dat vertrekt bij een onbekende dichter, en loopt over Vondel en Kloos tot Herman De Coninck. De moderne dichters, en dat is maar goed ook, zijn veel beter vertegenwoordigd dan hun sinds eeuwen op het poëtische slagveld gesneuvelde collega's. Een heleboel grote namen uit onze heden daagse, vaderlandse literatuur dus. De Vlamingen vormen een volkje van lekkerbekken, maar ook van cosmo- polieten (wie spreekt immers minstens twee talen de Vlaming, meneerDat wordt ook door het opzet van dit boek aangetoond, waarin immers naast het Nederlandse gedeelte, een Frans, een Duits en een Engels gedeelte prijken. Met namen als Ronsard, Villon, Voltaire, Heine. Schiller. Shakespeare en Byron. Mijn vermoedens hebben me dus niet bedrogen de Engelse en Duitse keu kens zijn inderdaad ondermaats, als ze maar zo weinig beroemde literatoren telden die hun heerlijkheden bezongen Vergelijk dat eens met de Franse en Vlaamse Tenzij het natuurlijk aan de samenstellers ligt, dat er zo weinig En gelse en Duitse gastronomische teksten worden gevonden en opgenomen Hoe dan ook, het toetje («Citaten») vind ik het grappigst. Proef deze grote wijs heid eens «Smulpaap iemand die de kok heeft horen luiden en weet waar de lepel hangt» (Gaston Durnez) Een boek dus om op uw tafel te laten slingeren wanneer u gasten verwacht Een boek dat elk zichzelf respecterend restaurant zou moeten in huis halen, om hun gasten aan te zetten de genoegens van het huis te leren kennen. Een boek om. onder het nuttigen van uitgelezen spijzen en dranken, even open te slaan Want «Poëzie is als wijn, je kunt ze slechts genieten in kleine hoeveelhe den. Tenzij men natuurlijk geen bezwaar tegen dronkenschap heeft» Dixit Jan Kooistra. Een uitgave van De Wijngaard VZW (Korte Nieuwstraat 12, Aalst) en verder te verkrijgen in de boekhandel. Aange braden Eh. ik bedoelde: aangera den (pb) Het doet plezier mensen te zien musiceren die deugd beleven aan hun vak. Dat ambtenaars en leraars niet altijd geïnspireerd zijn is logisch. Van musici echter verwacht men dat ze gebeten of bezeten zijn door het heilig vuur en dat ze de kunde hebben om het te laten overslaan. Het kamertrio «Stravinsky» mag dit etiket dragen. De staat van de piano de vakkennis is eerder zichtbaar dan hoorbaar belette Renée Barré niet haar stem te laten horen. Het kamertrio Strawinsky. (OJ) André Gousseau liet zijn viool zingen, dansen en agressief zijn. En de klarinet van Frangois Schollaert tekende de hele gamma van haar kleurschakeringen uit. Een huishouden met zijn drieën bevat zelden geluk. Maar hier getuigde alles van inspraak en harmonie. Wie in Aalst niet beschikt over een ach terban of een organisatie lijkt wel ver oordeeld om voor een halve zaal te spe len. Toch hadden de afwezigen ongelijk. We kregen immers muziek te horen die niet alledaags was noch in de bezetting noch in de programmatie. Jan Vanhal en Darius Milhaud hebben op het eerste gezicht niets met mekaar te maken. De een is een leerling van Ditteldorf, tijdgenoot van Haydn en Mo zart, de ander een man van onze eeuw. Toch is de geaardheid van hun werk verwantverstrooiend, zonnig, rimpel loos. Natuurlijk spreekt Vanhal een klas sieke taal. gevoerd in salons waar het enige probleem erin bestond de verve ling te verdrijven. Milhauds suite daaren tegen is het produkt van zijn geboorte streek, het zonnige Aix-en-Provence, het rood en het blauw van Dufy, van zijn mildheid en zijn menselijke warmte, van zijn visie op zijn vak ik ben dichter, geen filosoof Zijn suite is een spel met klanken, maar een meesterlijk spel, een «petit rien», volmaakt en eindigend met een glimlach van de klarinet. Katsjarturian is een van die mensen die wordt vereenzelvigd met één werk en dan nog niet zijn beste, het ballet «Gayane». Hij is slachtoffer van onze smalle kijk en verdient dat onrecht niet. Want kijk, het trio dat we te horen krijgen is een parel van een miniatuur waarin alle bestanddelen van zijn muziek zit ten de Armeense volksmuziek, de Russische melancholieën zijn bewonde ring voor Bartok ik denk aan de ge durfde inzet van de piano. Drie sketshes van Willy Rouma ge bouwd op een motief van drie noten spreken een eenvoudige, evenwichtige taal. Het is net alsof de componist, die in de zaal met genoegen luistert naar het trio. zich terugtrekt uit deze tijd van jach tigheid en spanningen op een eiland waar hij ongestoord kan genieten. In «L'histoire du soldat» heeft het feest van de herkenning plaats. De aandacht in de zaal wordt scherper. Stravinsky schreef het werk in 1918. De nood was groot, de bezetting bijgevolg klein. Stra vinsky zoekt naar doorzichtigheid en wil asentimenteel zijn Toch kan hij niet vermijden dat het schrikbeeld van ma gere Hein en de beklemmende een zaamheid van «Wozzeck» aanwezig zijn. De viool zingt niet maar krijst, de klarinet grijnslacht, de piano speelt haar rol als slaginstrument. De dood danst een tango van Munch. De soldaat laat zijn verbeelding glijden van fanfare naar platteland. En het trio speelt met fel ko loriet en gemaskeerd ritme. De gulle dank van het publiek wordt be antwoordt met een toemaatje van Pierre Max Dubois, een soort droombeeld. De angst van de soldaat ebt weg en maakt ruimte voor een broos en teder «Lied voor Nathalie». Het trio «Stravinsky» be wijst zijn kwaliteiten. Het kan honen maar ook zingen. (W.D.B.) De dagen lengen al, maar de nachten zijn ook nog lang (genoeg) Oudejaarsavond - Uitfuiven kan o.m in het G.O.C. (Hoogstraat 66) en in HAK-'t Koerken (St.- Martensplein 2). Nieuwjaar - 18.30 u. in Begijnhofkerk eucharistieviering met nieuwjaarswensen rond «Vre- deszondag»; nadien een «drink» in en op het Jebronhuis. - Hier en daar wordt op een nieuwe lei begonnen. Woensdag 5 januari - 20 u. in Netwerk (De Ridderstr. 28) aanvang van de nieuwe basiskursus filosofie (na het overdonderend sukses van de vorige). - 19.45 u. gebedsmoment in Jebron (Begijnhof 1) Driekoningen - De laatste kans om aan je voordeur nog 'n koncert te krijgen, en misschien bak je zelf wel een driekoningentaart met boom erin Nog dit - Wie op vrijdag 7 januari in het HRIT0 (Welvaartstr.) wil mosselfeesten en trippen aan speciale Belgische bieren) gelieve vóór 5 januari in te schrijven op het sekretariaat van de school (150 fr., 100 fr. voor kinderen). D'r is ook friet met stoofvlees - Muzikaal eindigen elke donderdagavond (20 - 24 u is er vrij podium in 't Koerken (St.-Martensplein 2). Wie maar wil, en uit gitaar, akkordeon, fluit of... «iets» uitkrijgt, is welkom Sfeer verzekerd. (P.D

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10