Bert Van Hoorick reeds halve eeuw figuur in Aalst Hoe doen de Aalsterse handbalploegen het Spanning stijgt ten top in reeks B UFO '78 voor het uur van de waarheid Pétanque combinatie van concentratie en techniek Nieuwe Gazet van Aalst 31 december 1982 15 Wanneer we halfweg de competitie de balans opmaken van de prestaties der Aalsterse handbalploegen, dan is men op het eerste zicht geneigd te denken dat die eerder negatief uitvalt. Geen enkele ploeg kan aanspraak maken op de titel en voor drie ploegen doemt zelfs het degradatiespook op. Bij nader inzien is die inventaris nu toch ook niet volledig negatief. De drie vrouwenploegen doen het zelfs zeer goed; bij de mannen leunt Sparta aan bij de top en voor de degra datiekandidaten is de situatie misschien wel somber, maar toch niet uitzicht loos. In Tweede Nationale bekleedt Eendracht Vrij momenteel de voorlaatste plaats. De Aalstenaars begonnen erg zwak en bleven de eerste vijf matchen punten- loos. Nadien ging het heel wat beter, want in de zes laatste wedstrijden ver loor Eendracht slechts tweemaal en kon het zelfs de leider bedwingen. Rood-Zwart besloot de heenronde schitterend met een 21-23 uitzege op Herstal en vooral de bekermatch tegen Avanii Lebbeke laat er niet de minste twijfel over bestaan dat Een dracht klaar is voor een sterke teru gronde. Met twee punten uit elf wedstrijden ziet het er voor Rosis Aalst in Eerste Lande lijke niet rooskleurig uit. Rosis verloor enkele belangrijke matchen met klein verschil waardoor het momenteel op de voorlaatste plaats staat en reeds zes punten achterstand telt op de rest van de concurrentie. Rósis heeft zich echter nog lang niet neergelegd bij deze situatie en hoopt daar via inten sieve trainingen veranderingen in te brengen. Sparta Aalst doet het zeer goed in Tweede Landelijke. Wegens een gebrek aan wis selspelers gingen er in de seizoenaan- hef wel enkele punten verloren, maar met de huidige vierde plaats werden de verwachtingen ten volle ingelost. Verder dan de derde plaats durfde men dit seizoen toch nog niet kijken. Jochewoa Aalst, dat vorig jaar reeds een testwedstrijd nodig had om het behoud in Tweede Landelijke te verzeke ren, zit ook nu weer met degradatiepe rikelen opgescheept. Jochewoa zag zijn drie beste spelers vertrekken en moet het dit seizoen met een jonge ploeg proberen waar te maken. Deze boekt wekelijks vooruitgang en zo werden in de voorlaatste competitie wedstrijd de eerste punten behaald. Ook de prestaties in de Beker van Oost-Vlaanderen waren veelbelovend en men hoopt in de terugronde een achttal punten te halen om ook nu de degradatie te vermijden. Bij de vrouwen staan Eendracht Vrij en Aalst Sportief in Eerste Landelijke respectie velijk op de vierde en de vijfde plaats. Eendracht speelt dit seizoen erg goed en heeft momenteel twee punten voor sprong op zijn stadsrivaal. Het is nochtans Sportief dat men als Aalster se nummer één zou verwachten, want het bekleedde halfweg de heenronde zelfs de derde plaats. Sportief kan echter niet steeds op een voltallige ploeg rekenen en vooral de gezusters Verleysen lieten hun ploeg al meer dan eens in de steek waardoor de Aal stenaars zelfs al forfait dienden te geven en ook hun vooraanstaande plaats zagen teloorgaan. Men hoopt dan ook op een mentaliteitsverande ring bij voornoemde meisjes om in de terugronde niet volledig af te gaan. Olympia '80 is de jongste ploeg in het Aalsterse en draait vlot mee in Tweede Landelijke waar het halfweg de rang schikking staat. De heenronde wordt als volledig geslaagd beschouwd door trainer Gerrit De Vuyst, die dit jaar zijn inspanningen beloond ziet. Golfbiljart Federatie Aalst Door het gelijkspel van leider Hand in Hand B bij Johny Boys B, is er een herop- groepering ontstaan aan de top van de klassering. King Boys A is door een 4-2 winst tegen Sportvrienden A genaderd tot op 2 punten, terwijl Johny Boys B zelf nu ook weer mee in de run komt voor de titel. Spanning gegarandeerd dus in die laagste reeks. In de schaduw van die koplopers ging er een homerisch duel door tussen de twee achtervolgers Scotching B en Schoonaarde B. Langs Geert Van den Eede, Rudy De Corte en Jean-Paul Neckebroeck scheen thuisploeg Scotching B naar een onbedreigde overwinning te ste venen. Langs Hugo Van Handenhove, Mario Vervaecke en Leonard Eeck- hout kon Schoonaarde B echter de zaken op de valreep rechttrekken en een verdiend puntje uit de brand sle pen. De erereeks en de reeks A schij nen de prijzen zowat gedeeld te heb ben. Turbo Cars A en B lijken immers onbereikbaar voor hun tegenstrevers, en met respektievelijk 5 en 6 punten voorsprong schijnt het een bedongen zaak te zijn in die hoogste reeksen. Palace B kon via een 5-1 zege tegen Cosmos B haasje-over spelen met Moorsel B, dat onverwacht bij Koszen B tegen de lamp liep. Het werd een zeer spannende partij met Koszen B het eerst aan bod langs Cherry Dumoulin en Jan Van Gilbergen. Moorsel B reageerde langs Romain Saeys en Frans De Wolf, doch Julien De Bock en Tony Staels hielden wa rempel de beide punten aan huis. Palace B van zijn kant moest de eerste manche aan Pierre Paul Van de Keere laten, doch haalde langs Paul Tem merman, Jan Van Buggenhout, Cyriel Bauwens, Gaston Leemans en Garry Walraevens de 5-1 eindstand binnen. In de erereeks kwam de verrassing van Cosmos, die Palace één puntje ontfutselde. Palace was anders zeer goed gestart langs William Huyle- broeck, Frangois De Backer en Albert Volkaert, doch Baeyens Roger, Freddy Swaelens en Wilfried Van Ros- serr. rechtten de zaken in de ultieme faze. In het duel der kleintjes was Scotching geen partij voor Schoo naarde. Het haalde wel het eerste game langs Romain Bouckenhove, maar met Guido Van den Abeele, vader Jérome, Maurice Van Zwalm, Jerome Dierickx en Petrus De Meers man had Schoonaarde toch meer klasse in huis. Tot slot was Koszen geen partij voor Moorsel. Een wed strijd nochtans die in het verleden tot de topklasse van het golfbiljart behoorde, doch Koszen heeft nog te weinig uitblinkers in spe, om een vuist te kunnen maken. Het werd een zware 6-0 nederlaag voor de Koszen-boys. Moorsel scoorde langs Johny Stelens, Albert Barrez, Geert De Meyst, Rene Vinck, Louis Monsieur en Eddy De Boeck. (AVH) Uitslagen en standen erereeks Schoonaarde - Scotching 5-1 Hand in Hand - Turbo Cars 2-4 Cosmos - Palace 3-3 Leeuwkens - Zandmannetjes 2-4 Moorsel - Koszen 6-0 Welkom - Corso 6-0 1. Turbo Cars 26; 2. Moorsel 21; 3. Palace 21; 4. Zandmannen 17; 5. Hand in Hand 17; 6. Cosmos 14; 7. Leeuwkens 13; 8. Welkom 13; 9. Schoonaarde 9; 10. Koszen 9; 11Scotching 4; 12. Corso 0. Reeks A Parksken - Faber 0-6 Turbo Cars B - Johny Boys 5-1 Palace B - Cosmos B 5-1 Zandmannetjes B - Leeuwkens B 6-0 Koszen B - Moorsel B 4-2 Krijt op Tijd - Welkom B 5-1 1Turbo Cars B 28; 2. Palace B 22; 3. Zandmannen 20; 4. Moorsel B 20; 5. K.O.T. A 16; 6. Leeuwkens B 16; 7. Faber A 13; 8. Johny B 10; 9. Kos zen B; 10. Welkom B 8; 11Cosmos B 6; 12. Parksken 0. Reeks B Hand in Hand C - Kasseistampers 6-0 Zandmannetjes C - Sportvr. B 4-2 Sportvrienden - King Boys 2-4 Hand in Hand B - Johny Boys B 3-3 Schoonaarde B - Faber B 4-2 Scotching B - Corso B 3-3 1. Hand in Hand B 27; 2. King Boys 25; 3. Johny Boys B 23; 4. Schoo naarde B 20; 5. Scotching B 19; 6. Corso B 18; 7. Zandmannetjes C 15; 8. Sportvrienden 15; 9. Hand in Hand C 12; 10. Faber B 9; 11Sport vrienden B 7; 12. Kasseistampers 0; 13. Parksken B 0. UFO '78 werd, zoals de naam laat vermoeden, opgericht in 1978. Een aantal vrienden, die om verscheidene redenen niet langer wilden of konden aantreden in de officiële competities van de Belgische Vol- leybalbond, besloten samen met enkele anderen voortaan hun gelief koosde sport in een liefhebberscompetitie te beoefenen. Zo werd besloten toe te treden tot «Het setverhouding voorleggen, en bekleedt Tornooi Van De Vriendschap», een competitie met voornamelijk Brabantse ploegen. Deze competitie, waarin ook het systeem van dalen en stijgen van toepassing is, omvat liefst vier reeksen en UFO '78 komt uit in de tweede afde ling. De Aalstenaars zijn ook elk jaar van de partij in de Beker van de Rozenstreek, een trofee die ze trouwens in 1980 en 1981 op hun actief brachten. Dit jaar hebben ze zich voor dit bekertreffen reeds geplaatst voor de 1 /8 finale. In competitieverband doet UFO het dit jaar uitstekend. Het leed slechts één ne derlaag in zes wedstrijden, kan een 17-8 daarmee de vierde plaats in de rang schikking. Ook de laatste competitie wedstrijd tegen Groenenberg Lennik werd succesrijk afgesloten. Na twee sets zag het er voor de Aalstenaars nochtans niet te best uit, daar Lennik met 17-15 en 15-11 naar 2-0 klom. Toen bewees UFO nogmaals zijn fysische en mentale paraatheid en kon met 11-15/ 12-15 en 10-15 de wedstrijd in zijn voordeel beslechten. Na de winterstop krijgt UFO onmiddellijk at te rekenen met de nummers één en twee uit de rangschikking. In deze wed strijden zal dan ook moeten blijken in hoever de Aalstenaars dit jaar titelam- bities mogen koesteren (Tejo) Pétanque, misschien beter bekend onder zijn Franse benaming «jeu de boules», vond zijn oorsprong in Frankrijk en Griekenland. Daar groeide het in een mini mum van tijd tot een massasport. Zowel jong als oud kon, en kan, deze disci pline op een eenvoudige wijze bedrijven. Als beste bewijs kan men de 55 lan den aanvoeren waarin deze sport momenteel beoefend wordt. Volgens BLOSO komt het in Vlaanderen zelfs op de derde rang. Op wereldvlak kan België zeker zijn mannetje staan. Zo haalden onze landgeno ten vorig jaar te Gent de wereldtitel binnen. Pétanque in Aalst In onze Aalsterse regionen huist een speler die zeker de kwaliteiten bezit om wereldkampioen te worden. Jean- not Backaert, de 24jarige Belgische titelvoerder, bewees te Gent dat hij één van de beste schutters ter wereld is. Een kort relaas van zijn ervaringen op het vlak van de pétanquesport. «Elke sport begint bij training. Wie niet intensief oefent komt er nooit. Daarom begint pétanque ook de jeugd sterker aan te spreken. Omdat het een vol waardige discipline is. Het is een com binatie van geestelijke concentratie en lichamelijke beheersing van de tech niek. Je moet ontdekken waar de tegenstander fouten heeft gemaakt, zien wat zijn zwakke kanten zijn maar ook, en vooral, onberispelijk, accuraat en met zijn hoogst mogelijke perfectie je actie uitvoeren. Dat vergt een opti male fysieke en psychische conditie. Als je lichamelijk niet in orde bent kun je de beweging niet precies uitvoeren. Het komt er niet alleen om aan het bal letje van de concurrent weg te schie ten, je moet er ook voor zorgen dat je eigen bal op zijn voorbestemde plaats terecht komt. Nu ben ik ook tevreden dat zowel de nationale als regionale media aan dacht aan ons schenken». De prijs tot het beoefenen van deze sport is betrekkelijk klein. De aankoop van een paar ballen bedraagt onge veer 750 fr. en daar zit je toch voor een vijftiental jaar gebeiteld mee. Wie zich aangetrokken voelt tot deze sporttak kan vanaf 28 december terecht bij pétanqueclub Alosta. Deze vereniging start namelijk met initiatie cursus welke zal doorgaan in de Lan- gestraat 12 (Beukenhof) met aanvang te 20 u. Andere nuttige informatie: de club is geopend elke dinsdag- en zaterdag avond (vanaf 19u.30) en elke zondag namiddag. (R.G.) Naast de 29-jarige Rein D'Haese kozen de persmedewerkers uit de Dender streek niemand minder dan Bert van Hoorick als tiguur van het jaar. 1982. Deze symbolische prijs viel hem te beurt door de recente publikatie van zijn boek «ln Tegenstroom», dat de periode behandelt van zijn jeugdjaren tot 1956. Een vervolg op «In Tegenstroom» komt er voorlopig niet, want Bert Van Hoorick wil deze periode van de geschiedenis eerder door andere laten schrijven. Alhoewel algemeen bekend als oud-volksvertegenwoordiger en ex-schepen, stelt Van Hoorick zelf dat hij in de eerste plaats beroepsjournalist en beroepsre volutionair was. Na uit Buchenwald teruggekeerd te zijn, werd hij hoofdredakteur van de Rode Vaan, en na 1956 werkte hij op de redaktie van de socialistische Volksgazet. Tevens verzorgde hij ontelbare blaadjes en pamfletten, die dikwijls voor heel wat heibel zorgden. Vanaf 1957 schreef hij eveneens ontelbare artikels in het SP-weekblad Voor Allen, waarbij de politieke aktua- liteit in een ideologisch perspektief geplaatst werd. De belangrijkste ervan werden trouwens ondertussen aebundeld. Politiek De politieke karrière van Bert Van Hoorick was zeer vruchtbaar. Hij was ontelbare jaren volksvertegenwoordi ger, gemeenteraadslid en schepen van kuituur van de stad Aalst. Mede dank zij hem werden in de vroegere BSP nu SP drie grote krachtlijnen gerealiseerd de federalisering van de partij, het geven van een Vlaams pro fiel en een konsekwent pacifisme. Bert Van Hoorick werd nooit minister of burgemeester. Zijn kommunistisch verleden zal in het begin wel een hin derpaal geweest zijn om minister te worden, en toen hem nadien «huisves ting en gezin» en «buitenlandse han del» aangeboden werden, weigerde hij zelf. Toen hij onder leiding van Leburton minister kon worden, was de stemming van de arrondissementele BSP-raad tegen regeringsmededeling een niet te overwinnen hinderpaal. Volgens Van Hoorick zelf zou het ministerschap trouwens niet stroken met zijn temperament, omdat hij te veel zijn vrijheid zou moeten inbinden hebben. In 1970 werd Van Hoorick bijna bur gemeester, maar ingevolge woord breuk van de CVP viel alles in het water. De BSP vloog naar de opposi- tiebanken en Marcel De Bisschop werd burgemeester. Frontvorming Het verderzetten van de 12-jarige koa- litie CVP-SP had nochtans een gun stige invloed kunnen hebben op de progressieve frontvorming en op de arbeidersvleugel van de CVP. Dan had het in Aalst blijkbaar anders geweest, aldus Van Hoorick. Ook de frontvorming met de kleinere partijen van links is in het water gevallen, omdat de KP te veeleisend was, en de SP niet stond te springen op samen werking. Van Hoorick meent trouwens dat de federalisering en het verlaten van het leninisme in de KP te laat komt. De betekenis van deze partij is op heden trouwens te gering Anderzijds meent de figuur van het jaar dat klein-links zich eerst onderling moet verstaan en pas dan een stap verder kan zetten. De linkse regering, die op dit ogenblik in Frankrijk bestaat, kan volgens hem trouwens niet slagen, omdat dit land te geïsoleerd staat tegenover een blok van landen die een andere koers vol gen, en een opbod-inleveringspolitiek voeren. De flamingant en socialist Van Hoorick vind het spijtig dat het socialisme en het nationalisme in Vlaanderen een aparte weg opgegaan zijn, daar waar in Wallonië de Waalse haan en de rode vlag naast elkaar wapperen Hijzelf is voorstander van de regionalisering van de nationale sektoren, maar keert zich daarom nog niet tegen de Waalse staalarbeiders De Sociéte Générale is eerder de schuldige voor het verkeerd verlopen van de Waalse industrie. Wat de Aalsterse SP betreft is Van Hoorick gelukkig met de verjonging De jongeren dienen zich echter te hoeden voor persoonlijke propa ganda Voor alles moet men politiek bedrijven, zodat de SP in Aalst meer de nationale en internationale proble men zou moeten behandelen Kuituur Het mandaat van Kuituur- en Onder- wijsschepen heeft onze man van het laar veel voldoening geschonken, omdat men als schepen iets kan reali seren Hijzelf lag aan de basis, samen met schepen Claus van het nieuw Kultu- reel Centrum, maar daarover wil hij nu niets kwijt Daarrechtover had hij graag het Pries ter Daensmuseum willen oprichten in het vroegere Huis Van Ooteghem. Voor de uitbouw van dit gebouw werd Rein D'Haese trouwens dit jaar als medefiguur van het jaar verkozen. Over het Jan De Lichte-monument, ter ere van Louis Paul Boon, dat vijf mil joen zal kosten, deelde Bert Van Hoo rick mee dat de staat hiervan 60 ten laste wil nemen De overige 40 valt ten laste van de L P. Boonvereniging die echter nog maar 750.000 fr. kon bij elkaar brengen Onderhandelingen waren er reeds met het stadsbestuur voor de betaling van de overblijvende som, maar vooral de PVV stond er afkerig tegenover Indien het projekt niet te Aalst kan doorgaan, zal het hoogstwaarschijnlijk in een andere stad komen, waar de gemeente wel over voldoende geld beschikt. (MP)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 15