Café 't Landhuis PEDILUX saaaaoaaooQsaaQQODOOQOOOOC Aalsterse brandweer opnieuw in de bres voor Polen aooaoauoooacmaoocc Verzekeringen Van den Hauwe XXTDOGOGOOOOOC Stekelbezen r Grote Markt, Aalst s 21 17 88 Vlaanderenstraat 15b 9300 AALST 053/21 71 45 "xcomfortsch oenen -\voetverzorging "Xsteunzolen -\orlhopedisch maatwerk \spaladerkousen Stadsbestuur weigert exploitatievergunning veebedrijf De Bolster te Erembodegem Nieuwe Gazet van Aalst 31 december 1982 5 Waar de kerstman een pakje koffie en een stuk zeep brengt We zitten d'er weer middenin de kerst- en nieuwjaarsperiode. In onze contreien betekent dit traditioneel smullen en pintelieren tot wanneer vele magen weigeren nog langer mee te werken. En ondanks de krisis, beste lezer, was uw kersttafel waarschijnlijk ook dit jaar weer aardig gevuld, of niet We zijn prijsbewuster geworden, maar het blijft leuk om iemand met een presentje te verrassen. Kortom, de eindejaarsstem- ming deelt in het malaise, zit ook in de groep van het «krisismonster», maar is zeker nog niet doods. We hoeven het eigenlijk niet te zeggen: voor velen op deze aardkloot valt er weinig te vieren of te feesten, vandaag. Nauwelijks 1200 km. van onze deur, in Polen is dat zo. Misschien tien je de berichtgeving over dit woelige land beu, misschien raken de televisiebeelden je Polen nauwelijks in hun meest elemen taire behoeften voldoen. Het lijkt allemaal zo vanzelfsprekend voor ons volwaardige en gevarieerde voeding, mooie kleren dragen, doeltref fende geneesmiddelen gebruiken. In Polen niets van dit alles. Toen de hele Onder kontrole van Poolse brandweer worden de pakketten te ELBLAG uitge deeld. (op 62 km. van Gdansk). al lang niet meer, het «nieuwe» is er im mers af. De nieuwswaarde echter niet. Wanneer deze «Gazet» verschijnt, wordt in Polen de noodtoestand opgeschort. De militaire tussenkomst van een jaar terug, heeft weliswaar «de rust doen weerkeren», maar ook nu kunnen de problematiek de krantekoppen begon te halen, kwam in het Westen een. vaak geimproviseerde en vrijwillige hulpaktie, op gang. Bij ons deed men voor nie mand onder; in Aalst toonde vooral de brandweer zich erg aktief. Reeds drie maal vertrok een hulptransport richting uit sympathie pedilux V 82/21/2b kerkstraat 18,9300 aalst tel. 053/21.59.23 Polen nu wil men een vierde keer ver trekken. Hoe het begon We hebben Arthur Paepe opgezocht, de drijvende kracht achter de Polen-aktie van de Aalsterse brandweer. Gepassio neerd. vol overgave doet hij zijn verhaal. In de zomer van 1980 gaat de sport ploeg van de stedelijke brandweer naar Duitsland om er een internationale wed strijd te betwisten. Onze «pompiers» ontmoeten er ondermeer een aantal Poolse collega's, met wie men adressen uitwisselt. Weer thuisgekomen, krijgen Arthur Paepe en zijn maats regelmatig prentkaarten toegestuurd, en op een dag, zelfs een aangetekend schrijven. Een in Aalst wonende Poolse wordt er bij gehaald om de brief te vertalen. Met tranen in de ogen vertelt ze hoe slecht haar landgenoten het stellen en of «de Belqische vrienden asjeblieft iets willen doen». Paepe stuurt eerst zelf enige pakketten naar Polen en besluit dan «iets» te orga niseren met de gehele brandweerdienst Op een brainstorm-avond stelt een col lega voor om zelf naar Polen te rijden. Eerst twijfelt men aan de haalbaarheid van een dergelijke onderneming, maar uiteindelijk besluit men het er op te wa gen Wij staan ACHTER jullie... De voorbereiding bleek een enorme klus. Het stadsbestuur liet weten «dat men volledig achter het opzet stond, maar dat het de Stad geen frank mocht kosten Met de hulp van veel scholen uit de streek, de middenstand en vooral de vele Aalsterse gezinnen die zich erg vrijgevig toonden, haalde men zowat 30 ton levensmiddelen en kleren bijeen. Dit was zelfs meer dan wat in één keer kon meenemen De medewerkers aan de aktie probeerden zoveel mogelijk verscheidenheid in de paketten te krij gen. Het had bijvoorbeeld weinig zin om in één doos tien salami's te stoppen en in een andere 5 kg. chocolade. Op 12 januari dan vertrekt het eerste Aalsterse hulptransport. In 6 vracht- en bestelwagens wordt 23 ton voedsel, geneesmiddelen en kledij meegevoerd. Er reed zelfs een autobus mee, waaruit men de zetels had verwijderd In maart vertrekt men een tweede keer om de overige 8 ton, die in de brandweerkazer ne was achtergebleven, ter bestemming te brengen. Doel van de hulpaktie zijn twee grote steden die ons minder be kend in de oren klinken Elblag, in het noorden nabij Gdansk, en Opole ten zuiden van Wroclaw, nabij de Tsjechi sche grens In juli voert men nog eens 3 ton naar Elblag. Hoe ontroerend de hulp van de Aalster se bevolking ook was. men kreeg zelfs dure Franse pastei toe, er waren ook minder prettige ervaringen Zo dachten sommigen te helpen met verroeste en bolstaande blikken of met smerige en half opgebruikte medicijnen Het is zeker niet de bedoeling de Polen uit hun moei lijkheden te helpen door ze te vergeven, laat dat alvast duidelijk zijn Daarom stelde men bij de brandweer een «standaardpakket» samen Hierin stopte men twee kg. koffie, twee kg sui ker. twee pakjes bloem, enkele dozen vlees, spaghetti sardines, wat chocola de en snoep Wie dit wou schenken hielp veel verstandiger dan diegene die een blik ganzepastei meegaf bijvoor beeld. De vierde keer Nog steeds krijgt Arthur Paepe brieven toegestuurd Nog steeds is koffie, bak olie. vlees, zeep waspoeder. voor de Polen een schier onbereikbare luxe. Een ook al zijn alle hulpakties samen, slechts een druppel op een hete plaat, voor de bevolking ginds, betekenen ze een enorme morele opkikker Daarom willen Arthur Paepe en zijn vrienden nog een keertje beroep doen op de Aalsterse be volking om dit volk in nood te steunen en te helpen. Maar het zit de initiatiefnemers voorlopig niet mee In de brandweerkazerne bleek «door omstandigheden» niet langer plaats om de hulppakketten te stapelen En op een oproep die enkele weken ge leden in de Streekkrant verscheen kwam slechts één reactie een storting van 500 Fr Deze week bracht iemand een eerste pakket. Zouden de mensen het te druk hebben met het bestellen van zalm. eenden, kalkoenen en fazanten of met kadootjes uit te kiezen Wij denken van niet. het komt er enkel op aan de oproep te verspreiden, iedereen nog eens aan de oorlogstoestanden in Polen te herinneren Al is het niet 't moment van 't jaar, om te ruziën of te bakkeleien, toch krijgen ze dat nog voor mekaar in onze politieke partijen. 't Probleem is nu 't OCM W, daarvoor moet er nog gekozen. Zelfs in de kameraadschappelijke SP liep die keuze niet over rozen. Bij de VU viel het ook al niet mee: daar gingen twee groepen aan het vechten. Achteraf bleek Piet Heymans echt niet tevree, hij wil blijven genieten van verworvenrechten. Henry Van Der Veken is bij de C VP wel van de partij, hij mag nu in 't OCMW gaan vissen. Giftige partijgenoten verkondigen 't blij dat z'em in de gemeenteraad kunnen missen. Gelukkig hebben niet alle politiekers die zelfgenoegzame «tic», er zijn nog de goede, die als mens blijven groeien. Man van het Jaar werd volstrekt verdiend Bert Van Hoorick, moge hij nog lang, als voorbeeld, «in tegenstroom» blijven roeien Informatienski Blijf niet bij de pakken zitten, maar breng ze a.u.b. naar één van de volgende adressen Vital De Schrijver Raffelgem 27 tel 053/70.32.82 Arthur Paepe Volksverheffingsstraat 63C tel. 053/70.33.29 Je mag rustig je eigen adres bij je hulp pakket stoppen. Zij die het bij vroegere gelegenheden deden, kregen sympa thieke dankbrieven en groeten uit Polen. Wie wil storten kan dit op postrekening 068-0919000-49 van «Brandweer Aalst - S.O.S. Polen- Nog enkele tips Geef geen bederfelijke waren mee; vlees kan welin blik of plastiek-vacuüm verpakt. Vetstoffen al lerhande (margarine, olie. melkpoeder enz...) zijn erg welkom. Kontroleer steeds de vervaldata van voeding en geneesmiddelen. Geef niet wat je zelf te vies of te oud vindt om te eten of te dra gen In naam van de Poolse bevolking pret tige feesten, een gelukkig 1983 en op rechte dank Reeds zowat anderhalfjaar is de veekwekerij De Bolster, gelegen aan de Erem- bodegemse St. Amandusstraat, in de aktualiteit. Gestart met het onwettig bou wen van betonnen sleufsilo's, waar men 300.000 kg. plantaardige produkten wenste in op te slaan, groeide het dossier De Bolster stilaan uit tot een kluwen van bouw- en exploitatievergunningen. Wat het bouwdossier betreft is nog steeds een beroep aanhangig bij Staatssekretaris Akkermans tot regu- larisatie van de bovenvermelde sleuf silo's en van onwettig opgerichte stal len, die zich deels in een woongebied, deels in een natuurgebied bevinden. Wat de uitbatingsvergunning betreft weigerde de Bestendige Deputatie op 20 augustus 1982 definitief de exploi tatie voor de bovenvermelde 300.000 kg. voorgeperste pulp en deegrijpe maïs. Ondanks dit weigeringsbesluit bleven de bedrijfsleiders echter ver der veevoedsel aanbrengen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Dit gebeurde o.a. op 13 september en op 6 december 1982, en telkens werd hiertegen proces verbaal opgesteld door politie of rijkswacht. Op 16 december 1981 had het bedrijf vanwege het Aalsters stadsbestuur een tijdelijke vergunning voor één jaar gekregen voor het uitbreiden van het bedrijf van 75 tot 150 runderen. Gezien de milieuhinder voor de omge ving, die bestond uit lawaai, stankhin- der, ongedierte, afvalwaterproblemen, enz., echter geen einde nam, en nadat een aantal buren rechtstreeks kontakt opgenomen hadden met Burgemees ter D'Haeseleer, die reeds enkele dagen vóór de verkiezingen beloofd had een oplossing te zoeken voor de hinder, besliste het Schepenkollege van Aalst zopas op 16 december jl. de uitbreidingsvergunning tot 150 runde ren definitief te weigeren. Tegen deze weigering kan de uitbater nog in beroep gaan bij de Bestendige Depu tatie van Oost-Vlaanderen, maar of hij daar meer sukses zal boeken dan bij de stad Aalst, die zich steeds konse- kwent achter de buurt geschaard heeft, blijft een andere vraag. (MP) Opgelet, dit is satire) kerstmis is weeral voorbij de dag dat de boom viel net voordien verscheen een nieuwe ster aan het Aalsterse firma ment een lichtend teken aan de donkere politieke hemel een ster wiens daden een staartje krijgen, een staarster dus hoewel, niet helemaal in feite is het meer een halo ot een alloo dit groot licht is van plan om, in verband met de telbu- reel-zaak, tot in Straatsburg te stralen de VU-komeet ging ook in uniform naar de korpsdag van de brandweer niets bijzon ders in feite ware het niet dat alle andere aanwezigen in burger waren Alloo bij de brandweer, Alloo in de krant weer heeft Alloo de ziekte van De Croo deze laatste zou zelfs naakt op tafel dansen om zijn naam toch maar in de krant te krijgen besluitAlloo. een man in tegenstroom ofAlloo, een witte kerstmus in elk geval iemand waarmee U ook na de verkiezingen nog kan lachen ook net voor kerstmis maakte de persbond de figuur van het jaar bekend wat bleek nu de figuur was met een figuurzaag in twee gezaagd figuurlijk dan de ene helft is Rein D'Haese die het Priester Daensmu- seum stoffeerde verloren werk onze musea worden vanzelf stoffig de andere helft is Bert Van Hoorick vanwege de publicatie van zij alom geloofde memoires alloolujah «In tegenspraak» noemt de streekkrant van 23/12 van deze en komt hierdoor in tegenspraak met de echte titel van het boek die luidt «In tegenstroom» misschien probeerde de steller van het artikel, fv. er vroegtijdig een witte kerst van te maken en had hij al een (tegen)stroom wittekes binnen en terwijl u dit leest knipoogt het nieuwe jaar reeds naar ons gelukkig nieuw jaar, lieve stadsgenoten.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5