aals£eps STAFF H LICHTARCHITEKTUUR Kerbergbeklimmen WLA en ATB Natuurvrienden willen bedrijf De Bolster uit woonzone SWARTEBROECKX LOUIS MAKELAAR MOET EB G1 ZAAT OP? LICHTKOMFORT Ere- stadssekretaris Frans De Meyst overleden de moeite waard het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Nieuwe Gazet van Aalst 7 januari 1983 3 Ongetwijfeld de populairste aktiviteit in gemeenteraadskringen is het herbergbeklimmen, zeker als we het rokkenfagen en het kumuleren even buiten beschouwing laten. Na elke gemeenteraadszitting is er een uitstap voorzien in het Aalsterse typisch herbergachtige landschap, om deze sport te beoefenen. Want een sport, dat is het zekeron the rocks Inderdaad, eindelijk een discipline waar in onze politici zich met wereldnamen kunnen meten. Geen wonderAalst, gesitueerd in de Cristal-Alpen biedt vele mogelijkheden tot training. Benodigdhe den zijn ook gering ter oriëntatie een gedetailleerde bierkaart, een -prijslijst met alles wat je niet moet meenemen, een paar stabiele schoenen (Stout), enkele voeten waarin nog vele stukken kunnen (plus dito kragen en andere "onder"-delen), en een wandelstok om op te steunen, want die is broodnodig naarmate de Top-Ale nadert, (een strop das is eveneens aan te raden, vooral als schepen De Maght van de partij is.) Onze reporter zorgde voor een verslag van één der laatste evenementen met de huidige gemeenteraadsploeg. Op het programma de beklimming van de Lo- berg en via de kam van de Carlsberg naar de Tuberg. waar we een zicht zul len krijgen op de Kronenberg, de Under- berg. de Zeeberg en de Grand Marnier. Op 't appel verschijnt haast de voltallige schepenploeg. met natuurlijk een trosje oppositieleden in hun kielzog, en met aan het hoofd tenslotte burgemeester D'Haeseleer. Hij heeft zich reeds om wonden met hele sjerpen veiligheids- touwen en -spelden, want hij heeft de pot bij voor de gehele tocht, en als hem iets zou overkomen Na een vlugge publiciteitschampagne voor de huidige koalitie, start het al veel belovend met enkele calletjes van 3e kathegorie, begroeid met toepasselijke vegetatie Palm. Voor profs slechts een "schol"-aire vingeroefening. De ama teurs kunnen beter een vlakker gebied als Spa uitproberen, op de Cola d'Aspin. We trekken verder, met De Gheest van de echte klimmer. Dort zien we de Maes en de Amstel vloeien. De Grote Markt ligt nu achter ons, en bij enkele moeilijk heden met een "Jagermeister", die in stond voor de bescherming van de Pale- Alpiene dieren, zoals de Lamot, de Bock, de Blieck, de Kiwi en het Herte kamp. moet schepen De Maght een lang armpje toesteken (zij zit immers in het "milieu") Het gaat plots steiler. De panorama's vanuit de respectievelijke herbergen verschaffen ons vele "Belle Vues", en de meisjes-van-het-huis, Stella en Martini, bedienen ons als Fanta Morganas. Net wanneer de S P -trekkers wat last krijgen van het galletje, om dat hun Mare een Kwak naar beneden had gedaan, is het tijd voor een rust bij een watertje. De bronnetjes staan duidelijk aangegeven (mits een omleiding natuurlijk) met een bordje "Water. Ginder Ale En dat doen we dan ook. Willy "A l'eau" merkt tot zijn ontsteltenis dat zijn stem verwa terd is, en zorgt voor wat vertraging. In tussen verzorgt het Vlaams Blok als in termezzo een Black White-show. John -Caudron-Walker voelt er zich wat aan- In een gezamenlijke persmededeling reageren de Werkgroep Leefmilieu Aalst en de ATB Natuurvrienden op de recente beslissing van het stads bestuur d.d. 16 december 1982, waarbij de uitbreidingsvergunning voor de veekwekerij De Bolster van 75 op 150 runderen definitief geweigerd werd. Na gewezen te hebben op vroegere beslissingen van de Bestendi ge Deputatie o.a. over de weigering tot uitbating van 300.000 kg. voor- geperste pulp en deegrijpe maïs, wordt in de persmededeling nogmaals herinnerd aan de overtredingen op dit besluit door de eigenaars o.a. op 13 september en 6 december 1982. alle verzekeringen beleggingen persoonlijke leningen hypotheken 100 Tel. 053-78 67 65 Zavelbaan 68 9300 AALST Helderziende kleurenblind In mijn jeugd zat ene kleurige Madame Zita op de karnavalfoor naar haar glazen bol te staren om er de toekomst in te lezen. De helderzienden van de huidige generatie kumuleren hun job met politieke beschouwingen en het ontleden van kleuren die uit de bol komen. Zo zit er thans op onze Grote Markt ene Madame Anita van uit 't land van Riem en van achter een gezellige pannekoek te peilen naar de kleur van onze bloedeigen Nieuwe Gazet van Aalst. Dat doet ze dan in een groen tijdschrift, alhoewel de Land van Riem-strekking precies tot stand kwam om niet verward te worden met die andere partijvleugel, nl. het Groene Kruis. Er schort dus wat een het kleurenspektrum van de brave Madame Anita. Temeer dat zij beweert dat het opschrift (sic) van onze Nieuwe Gazet van Aalst begonnen is met het rood kleuren van haar titel, daar waar het eerste kleurtje op 29 oktober in werkelijkheid oranje was, en nadien één keer rood, één keer zwart en zeven keer de kardinale kleur purper. Madame Anita zoekt daar een verdacht politiek gedoe achter want "over de onafhankelijkheid zal ik wel eens dieper in mijn bol kijken" Misschien vindt ze nog de regenboog waarmee al haar opdrachtgevers zich bij de verkiezingen van oktober tooiden. Het doet me telkens leed als ik zo van de negatieve kritieken lees die geen steek houden. Vooral dat het alweer uit diezelfde hoek komt die alle kans gekregen heeft, en nog krijgt, om positief mee te werken aan dit nog enige Aalsterse weekblad. De verwijzing van Madame Anita naar het "rood" van de vroeger bestaande Gazet van Aalst is daarenboven ongepast. Dat was nu eens een niet- rood en kristelijk geïnspireerd weekblad dat precies door de Aalsterse C V P. aan zijn lot werd overgelaten. Ik ben de enige die in beide bladen schreef en schrijft, en telkens met groot genoegen Ik getuig dat niet de minste censuur noch poli tieke inmenging in dit weekblad bestaat. En sedert enkele weken bereikte onze steeds groeiende lezersschare het minimum-aantal om leefbaar te blijven Misschien bekeert Madame Anita zich nu bij deze doorlichting van onze bol. en wordt ze nog medewerkster. Maar met haar bol zal ze dan toch eerst naar de nieuwkuis moeten. De Panoramist. geschoten bij, maar besluit er met Christmas toch de vrede in te houden, i.p.v. een Pots te gaan pakken. Even een smal stukje nu. waar we traps gewijs langs moeten: de Trappist helpt ons hier wel over. Het pad vernauwt nog Leider Louis geeft instrukties "Haagt er goe vastPlots stopt hij. in paniek omdat hij "zijn" Anmeken niet meer ziet Maar Marcel stelt hem gerust in 't plat Aalsters 'k Cinzano kommen En ja, daar komt ze hem al na; ze haalt haar Liefmans in. en grijpt hem bij zijn arm. Daar heeft ze VAT ('69) aan Nu nog een Klein Heineken dat we achter ons hielen moeten kappen Regen Geen bezwaarschepen Eddy heeft zijn Rodenbash mee, waar we al lemaal (ad fundum) onder kunnen. Hon ger Niet bij ons Raymond zorgde voor 5 kg. Or- en bijval, zodus... Allé. toen Etienne 't hem vroeg, bevestigde hij toch gewichtig, zoals het een toekomstig stadspiloot past"NotgerIntussen leit een typisch Aalsterse mop van Marcel ons alweer een Kriek lachen. Je ziet"In de gemeenteraad, voor elk wat Wiels Ook een geologisch lesje staat op de dagorde de streek is rijk aan Double Diamonds en Cristal (-Alken). Natuurlijk is het weer onze Louis die overal de zeldzame Safir weet te vinden Rechts van ons zien we grote spleten in de rotswand het zijn de beruchte alko- holen. waarin volgens de legende Duvels huizen We horen Dolores reeds met een pittige tongval (-lal) vragen"Geuze waar?". Nee, meiske. maar de alkoho- len zijn zeker gevaarlijk voor onervaren klimmers omdat ze ad fundum nogal diep zijn. En ja. daar brult Sinas Jan reeds de vik- toriekreet"JoepieleerWe haalden de top Iemand lalt dat we de afdaling best al wi-skiënd kunnen aanvangen, maar we doen het dan toch maar per Bols. Bij de terugkeer in de raadszaal kunnen we de bewogen herbergketen nog net vóór het middaguur vieren met een toepasselijk vaatje Bergenbier... (IPC) Op 29 september had Burgemeester D'Haeseleer himself ondertussen een eigen persmededeling gepubliceerd waarin letterlijk vermeld stond «De op lossing zal waarschijnlijk uitgaan naar het inplanten van een sleufsilo op een andere eigendom van de betrokkenen, waar hinder uitgesloten is». In een brief aan WLA had de Goeverneur anderzijds medegedeeld dat de aangelegenheid viel onder de bevoegdheid van de toe zichthoudende overheid die in casu de heer Rijksgezondheidsinspekteur en de Burgemeester. Na nieuw kontakt met de buren medio december, stuurde het stadsbestuur ondertussen een aangete kend schrijven naar de uitbater waarin deze aangemaand werd» de laatst aan gelegde pulpopslagplaats (van 6.12. 1982) tegen uiterste datum van 29 de cember 1982 op te ruimen. «Indien op dit verzoek niet werd ingegaan zou ge bruik gemaakt worden van de bevoegd heden verleend door het Arbeidsregle ment tot verzegeling der opslagplaat sen. «Met spanning wacht de buurt nu af of deze beslissing ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd» aldus WLA en ATB. Anderzijds wordt erop gewezen dat de definitieve weigering tot uitbreiding tot 150 runderen ook inhoudt dat de andere nadelen voor de gebuurte voor een groot deel zullen verdwijnen, als daar zijn onwettig opgerichte stallen-nodige voedselopslagplaatsen, enz. De firma De Bolster kan tegen deze beslissing beroep aantekenen bij de provinciale overheid, maar de buurt hoopt dat deze eenzelfde konsekwente houding zal aannemen als de stedelijke overheid. Bouwdossier Ondertussen sleept een beroep inge steld door de stad Aalst en de Direktie van Stedebouw en Ruimtelijke Ordening verder aan Dit beroep werd ingesteld tegen de toekenning van de bouwver gunning tot het oprichten van twee sleuf silo's van 42 meter lengte en 16 meter breedte door de Bestendige Deputatie Naar WLA vernam wordt het dossier op dit ogenblik onderzocht door het Hoofd bestuur van Stedebouw Anderzijds kan men uit een brief van Steatssekretaris, Akkermans. die het beroep dient te be handelen, opmaken, dat men eraan denkt de onwettig opgerichte bouwwer ken te regulariseren. Dit vinden de leef milieuverenigingen onaanvaardbaar. Zij wensen dan ook dat alle overheids organen zonder onderscheid onverwijld hun verantwoordelijkheid opnemen, en kleur bekennen Hierbij dienen zij een keuze te maken tussen het belang van één partikulier of dit van tientallen om wonenden uit de omgeving Men ver wacht dat iedereen zou weten wat mag en niet mag. Hierbij wordt er nogmaals aan herinnerd dat de firma De Bolster over andere eigendommen beschikt waar ze haar bedrijf volledig zou kunnen inplanten en uitbaten zonder enige hin der voor de onmiddellijke omgeving In de verdediging van het leefmilieu rekenen WLA en ATB Natuurvriendon op de steun van alle nationale en plaat selijke politiekers waarvan velen in het verleden reeds hun steun toezegden aan hun aktie (MP) Ja, vanoyges, dad es na azoei 'n gewoentje. dat er in den iesten nimmeroe van 't nief joor van alle soorten wensjen stoon. 't Er zeilen der hier ghiel zeikes veil in stoon in teis gazetjen en ver ni te noyg ombeleefd te zèn. awei ja. pakt er tèn de moyh mor boy. Al pertank da 'k ni ghiel goed 'n weit wa d'k ajjer allemol nog zot kenne wensjen da z'ajjer nog ni gewensjt 'n hemmen. Want gewoeinlèk goot da van «ek gelikkeg joor», oever «en 'n goei gezondhèd» nog nen twielink boy» of «veil poeng» tot «...en van de joor getraad Wa kaan ek ik dor tèn nog boydoeng Of 't woort veilmazoet ver ajjer sjofaasj, veil haat ver ajjer haatstoef. veil naft van den otto of de snorfits mor dad es oeik allemol al baat hein. Want z'hemmen der zjustekes nog agaa eh pak beitei- wei boevenopgeschept.'k Zal dorom mor allien zeggen ni te veil koejonoosie van de joor Want, al wer er somtès gezeid damme wajjer hier in 't lanjeken van belofte woeinen, ge meigt zeikes zèn dammen hier oeik woeinen in 't lanjeken van koejonoosje. 'k Geloeif dad allemaan dor kaan va meiklappen. Wie 'n werd er ne kier ni op de roeister geleid, wie 'n zeit er ne kier niwa gon ze naa nog ooitvinnen ver meh den doeivei oon te doeng 7 Gelèk as die mensjen van denne vroy radio woord da 'k hier oever twie weiken oever beizeg geweist hem. ge weit het allicht nog Ja, z'n hooin dor ien van heer zenders of hoe da ze da noemen, kommen plombeiren hein. Mor toch 'n Hete ze dad on heer hért ni kommen en ze zonten voesj ooit meh den oever schot, mor tèn veil flaar. En 'k hemt 't zelf meigemokt, 'k mag da zeggen, hoeveil mensjen dat er ni getelefoneird 'n hemmen of dor nortoe geweist ver te zeggen, zeg jonges, doe toch voesj hein. 'N lotj ons ni in de steik, want wajjer zen die ooitzendingen, attoyd ne kier iet anders, attoyd ne kier iet anders, attoyd ne kier iet vès, na al zu goe gewoein... En 'k moen 't zeggen, ik oeik. Want ongezing da 'k toch nen Olsjteneer ben. ja, 'k looisterden 'k ik zuveil meigelèk nor radio Oilsjt heinEn 'k vond da wel spoyteg da ze dor eh stik van heer klodden kommen loein hooin. mor alia, 'k kost heer toch nog'hoeiren. Gelèk as die ooitzendingen op de mondjag-aoved, die ginken attoyd oever de kommende vastelaoved. meh mensjen die dor oondoenjeg on zen. die dor kwampen heer gedacht zeggen... Mor naa, verleiden doystendag, ik leg op... nimmendalen 'k Zeg, allei, wad es meh da na Schildj er iet on menne radio Wa da 'k wel hoeirden, op de plosj woor da normooi Oilsjt most zitten, nen andere post... die heerpostbis in Brissel hemmen en veil, veil steirker ooitzennen. 'k Zal hier gien naomen noemen, mor 'k hem meh tèn toch achter mèh 'n dikke bézze of ne vrie langen eirem, óf alle twie tegeloyk Ik nor den tellefong en ne kier gevraogd wa dat er van de kwestje was. Ja, 't was van da Va 's meires-vroeg wore ze dor gekommen ver effenaf in iene kier ghiel den battaklang op te looin... ribbedebie... en gedoon meh radio Olsjt'k Zegen wa naa gedoon... en ik hem meh zjust 'n nieve lidkoort gekocht Ja, 't schantj da ze naa zelle probeiren van heimei en eerde te verzetten mor da zal wel niks gekért zen. En anders, ja, tèn zelle ze probeiren van heer opnief in te spannen... En 't es op die jonges da'k sertoe peis as ek zeg ...en ni te veil koejonoosje van de joor... En milledjie, voesjdoeng zee. D'ander doeng 't wel I Mor ja, as de wet geloyk es ver aal de Belzjen... 't er zen groeite en 't er zen klein Belzjen PET JEN Ook op jon- Hoogstraat 8 9300 AALST ■s 77 02 38 Geboren te Herdersem op 7 augustus 1902 overleed op 27 december jl. in het rustoord van zijn geboortedorp de heer Jan Frans De Meyst, ere-stadssekretaris van Aalst. Begonnen als klerk-opsteller bij het Ministerie van Openbare Werken, waar hij werkte van 1921 tot 1938, behaalde hij vrij snel de graad van licentiaat via het volgen van kursussen in de politieke, administratieve en sociale weten schappen. Op 1 maart 1938 werd hij sekretaris benoemd van de stad Aalst welke funktie hij uitoefende tot bij zijn oppensioenstelling op 1 september 1967. Frans De Meyst was het type-voorbeeld van een punktuele ambtenaareen harde werker, die nooit op vakantie ging, en die het juridisch brein was achter het Aalsters stadsgebeuren. Zijn juridische en administratief deskundigheid stonden borg voor een puike redaktie van alle beslissingen van de raad van het Kollege van Schepen en Burgemeester, waarvan hij de verslagen eigenhandig schreef. Zelden of nooit werden beslissingen geschorst of vernietigd en in allerlei ju ridische disputen had hij altijd het gelijk aan zijn kant. waarmee de ere-stads sekretaris natuurlijk zo fier was als een gieter. Voor de bestuurders was hij een puik medewerker, maar voor de ambtenaren was hij een veeleisende, autoritaire, zelfs Spartaanse leider. Wijlen De Meyst was zich dan ook erg bewust van de door hem geschapen hiërarchie. Voor een aantal afdelingen en diensten heeft hij trouwens zelf de struktuur en de samen werkingsverbanden op punt gesteld In grote trekken is die organisatie trouwens tot op vandaag onveranderd gebleven. Naarmate de administratie groeide, de politiek er meer greep op kreeg en er dus minder ruimte was voor een éénhoofdig leiderschap, voelde stadssekretaris De Meyst zich minder in zijn sas. Hij sloot een tijdperk af. waarop nu wel eens minachtiq op neeraekeken wordt, maar waar velen met heimwee aan denken. Vermelden wij tot slot nog dat Jan Frans De Meyst ook meewerkte aan het tijdschrift «De Gemeente» en dikwijls het woord nam op de kongressen van de Nationale Federatie der Gemeentesekretarissen van België Hij was aldus een deskundige inzake kwesties van de Raad van State. (MP)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3