Starten Je zou d'er van opkijken HET REKLAAMBLAD Kachelsmeestal energie-vreters en luchtvervuilers... maar, er zijn ook goede kachels St. Rochuskapel te Meldert geklasseerd Onder de Belforttoren GIRA Erembodegemse hopbelletjes mocht je weten wat wij naast de Nieuwe Gazet van Aalst drukken en kunnen drukken typo- offsetdrukkerij Nieuwstraat 19, 9310 LEDE 2? 70 01 71 - 21 37 87 4 Nieuwe Gazet van Aalst 7 januari 1983 Tot 8 februari 1983 loopt er een openbaar onderzoek tot inschrijving van de alom gekende St.-Rochuskapel gelegen aan de Molenstraat te Meldert op het vooron- werp van lijst van beschermde monumenten, stads- en dorpsgezichten. Deze 16e eeuwse kapel op de wijk Nievel is eigendom van de stad Aalst, en was oorspronkelijk gewijd aan O.L. Vrouw. Pas tijdens een pestepidemie werd ze aan Rochus toegewijd. Er was vroeger een bloeiende Rochuskonfrerie en momenteel zijn er de vrien den van Rochuskapel" die zorg dragen voor de materiële toestand van dit pit toresk bedehuis, dat elk jaar met 15 augustus in het nieuws komt. Een aanslui tende hondententoonstelling en hondenwijding heeft ondertussen internationale faam verworven. In de kapel zelf staat een beeld van de patroonheilige. Wordt de kapel zelf als monument beschermd, dan wil het Ministerie van Neder landse Kuituur ook de direkte omgeving, bestaande uit beuken als dorpsgezicht voor het nageslacht bewaren (M.P.) Zaterdag 8 januari 20 u.zesde grote dansavond van t Voil Emmeken» in zaal Gerstenhof. Met Radio Saturnus en DJ Mark Van Der Steen. Voorverkoop 50 fr, Toe gang 60 fr. 20 u.bakschieting ingericht door A.K.V. Vrig Toïs in zaal Omego. Zondag 9 januari Om 10 u. postzegelkring Dendria in het Gildenhuis. Maandag 10 januari Van 19 tot 20 u., start een nieuwe kur- sus turnen in sporthal Denderdal. Ook op 17 januari van 14 tot 15 u. Inrich ting KAV. Woensdag 12 januari Van 19 tot 20 u.start nieuwe kur- susreeks volksdansen in sporthal Denderdal. inr.: KAV. -- 20 u.A.A.-groep Om mekaar vergadert in de parochiezaal. Alle inlichtingen en prijsbestek zonder verplichting. Op diverse plaatsen in Vlaanderen (zo ook in Aalst) gooiden TAK-leden strooibil jetten net voor en tijdens de middernachtmissen aan de kerken. Daarin werd opgeroepen voor amnestie onder het motto «amnestie vrede». In een mede deling verduidelijkt het Taalaktiekomitee dat 't geen amnestie vraagt voor eko- nomische kollaborateurs of voor misdadigers van gemeenrecht Verwonderd is men tenslotte over de houding van de Erembodemse parochiepriesters. Deze zouden hun medewerking geweigerd hebben aan de TAK-amnestiefakkelloop van 11 november IIter attentie van Dom Modest van Assche en Meester De Vos en in het teken van vrede en verzoening. Daarentegen organiseerde de paro chiale overheid tijdens de kerstnacht zelf een vredesfakkeltocht. TAK vindt dit weinig logisch Een verlichtingspaal op de autovrije Grote Markt werd vorig jaar ter gelegenheid van het karnaval weggenomen. Een foorreiziger kon anders zijn «Glazen paleis» niet op de gehuurde ruimte installeren. Pas begin december werd de straatlantaarn terug- geolaatst. Maar binnen een anderhalve maand zal men hem terug moeten uitbreken. De winterfoor is terug in aantocht, kwestie van efficiëntie Alsmaar zotter wordt deze rubriek. Karnaval komt er (schoorvoetend) aan. Vrijdag 7 januari 20 u. klubfeest van de Postzegelkring Roza Luxemburg met muziek en dans in Mikisklub (Nieuwbeekstr. 35) 125 fr. leden, 175 fr niet-leden voor diverse me nu's. Zaterdag 8 januari 14 u kwisanimatie over wintersporten en bespreking van de natuur tijdens de winter bij Jeugdatelier Klakson. Drie Sleutelstr. 53). 15 u. in Netwerk opvoering kindertheater «Thomas zit te dromen in de klas» door theater Taptoe. 50 fr groepen 40 fr (org 0e Weide) Zondag 9 januari 14 u aan kerk Appels Namiddagwandeling langs de Schelde (org De Wielewaal, afdeling Denderland) Breng kijker, vogelgids en laarzen mee Woensdag 12 januari 19.45 u in St -Martinuskring (Korte Zoutstr.)Nieuwjaarsreceptie van C.M.V.B. - Aalst Centrum 19 30 u. in Brandweerkazerne (Vrijheidstraat 65)EHBO-kursus heipereerste ies (van de 20). Deelname gratis. Inschrijven ter plekke Org Rode Kruis - Afdeling Aalst. Vrijdag 14 januari 19 u in Klakson De Ridderstr 30 kadervorming rond «kaarsgieten» met Clau- dine Vandyck als spreekster. Deense topkwaliteit Hoe ziet een «echte» kachel er dan wel uit Of anders gesteld, aan welke voorwaarden moet een goede kachel voldoen We legden deze vraag voor aan één der absolute Oostvlaamse kachelspe cialisten met name de firma GIRA uit Aalst. «Je kan hierover boekdelen schrijven», antwoordt de h. Cuvelier, «maar laat het ons bondig als volgt samenvattende brandkamer moet altijd voorzien zijn van «Bornhomele- menten», die hoog in de rookkamer kunnen doorlopen. De functie ervan is te zorgen voor een goede isolering van de brandkamer ten opzichte van de omliggende mate rialen, waardoor hogere temperaturen worden bereikt en het verbrandings proces volwaardig en schoon kan ver lopen Dan is de verbrandingskwaliteit ook optimaal. Tevens is dit een vereiste voor een goede rookgasver branding. Er moet immers sprake zijn van naverbranding van rookgassen waardoor een hoger calorisch vermo gen wordt bereikt. Daarbij komt dat de kacheldeuren de vuurmond herme tisch moeten afsluiten. Niet te vergeten moet de kachel oer sterk en degelijk zijn om alzo de brandveiligheid te vergroten. Aan deze voorwaarden voldoen alleen goede kachels», aldus de h. Cuvelier, en hij toont ons enkele voorbeelden. «Dat de Denen heer en meester zijn in het ontwerpen en construeren van uiterst zuinige en rendabele kachels hoeft geen betoog. De Osbe, Dank Ovnkachels, door de firma Colemont uit Kermt, ingevoerd voor België en Luxemburg, zijn hiervan een voor beeld. Deze kachels zijn niet bedoeld als mooie meubelstukken, zijn met nostalgisch, modern of eigentijds, maar gewoon tijdloos en hoogst func tioneel. Je kan er ook niet zomaar om het even wat in kieperen Wél hout, kolen of bri ketten Thor-kachel Uit het unieke Osbe Dansk Ovn- gamma, dat de firma GIRA in show room presenteert, wil de h. Cuvelier «Neem een oud olievat, maak er pootjes onder, voorzie het van een vul- deurtje en je hebt een kachel, als je er hout inlegt en dat aansteekt. Maar het is geen goede kachel, wèl een barrel waarvan niets in orde is Dit schrijft Ruud Rook in zijn boek «De Grote Houtkachel Gids». En natuurlijk heeft hij het bij het rechte eind. Maar, zul je zeggen, wie doet nu ook zo iets geks Niemand uiteraard, maar wist je dat het merendeel der kachels en allesbranders die her en der in de handel verkrijgbaar zijn, veel gelijkenis vertonen met voornoemde olie-barrel Want zelfs op de dag van heden zijn veel kachels nog op dergelijke primitieve wijze geconstrueerd I En bijgevolg zijn het energie-vreters, luchtverontreinigers en brandonveilige toestellen. Helaas zijn ze talrijk, de kachelfabrikanten die zich enkel en alleen laten lei den door aanlokkelijke omzetcijfers met het predicaat allesbrander of kachel, zonder dat die ook maar aan de minimale kwaliteitsvereisten vol doen. 0 wee de argeloze koper... Het spreekt echter vanzelf dat er, afgezien van het veelvuldige kaf, ook degelijk koren voorhanden is in de kachelwereld. ons graay één produkt nader om schrijven, namelijk de Thor-kachel. «De Thor-kachel weegt 220 kg, is bij gevolg brandveilig, solied en degelijk, en staat bekend als een ongelooflijk goede continu-brander. Deze kachel is geschikt voor alle vaste brandstof fen hout, kolen, brioketten, cokes en antraciet. Wens je de Thor-kachel voor kolen te gebruiken, dan is het wenselijker een «koienduvel» (26 Kw) in te plaatsen. De bedoeling hiervan is met zo weinig mogelijk brandstof een zo hoog mogelijke temperatuur (tot 1300° C) te bereiken. Dit resulteert in een vrijwel volledige verbranding». Er worden vervolgens enkele cijfers te berde gebracht ter illustratie: «Een onderzoek in het testinstituut TNO in Nederland leverde veel interessant cij fermateriaal op, maar in gewone taal komt het erop neer dat een goed wer kende kachel zeker zo milieuvriende lijk brandt als elk ander goed verwar mingssysteem. Dat kan beslist niet gezegd worden van een groot aantal andere kachels. Het rendement van de Thor gaat bij deze verbrandingsk waliteit naar 87 °)o. oftewel het abso luut plafond tot waar een verwarming sapparaat voor vaste brandstoffen kan komen. De Thor is dus een kwali teitskachel met grote voordeelen aldus de h. Cuvelier. De kritische con sument is uit op een goede, bruikbare, universele en functionele kachel. En die is niet goedkoop, maar toch zulke investering waard. Immers, elke brandstof is prijzig geworden, en eco nomisch verwarmen is dus hoofdzaak Daarom is je investering in een goede kachel snel terugverdiend. Allemaal dingen om eens over na te denken Maar lang treuzeelen is toch uit den boze, want er staat een kille winter voor de deur Als je meer wilt weten over echt degelijke kachels, loop je beslist eens binnen bij de Sint-Jorisstraat 12-16-18 AALST Tel. 053/70 08 74

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 4