Komt E.T. uit Haïti mam EDDY FRANS JANSEGERS 053/21 08 88 TAXI HET VLAAMS BLOK HEEFT GELIJK PONTWEG 57 9390 HERDERSEM-AALST Eten-:-plus nieuwstraat 37, Aalst Eten-:-plus nieuwstraat 37, Aalst Antoine BRUYLAND - BOGAERT GEERINCKX VERZEKERINGEN 6 Nieuwe Gazet van Aalst 7 januari 1983 Nee, dat zal wel niet. Haïti Is het armste land ter wereld. Waar het merendeel van de bevolking zelfs nog geen geld heeft om dit bedroevende rekord In de krant te kunnen lezen. Als medewerkers aan het ontwlkkellngsprojekt van pater Luk Lannoo in de hoofdstad Port-au-Prince, wou het echtpaar Patrick en Denise De Ceukelaire uit de Welvaartstraat (what's in a name het zweet en de zorgen van Luk echt delen. Daarom verkozen ze van hun vakantiereis eens een werkreis te maken, naar de hel van Haïti, waar het begrip «krisis in Europa» een lachertje lijkt. Maar maak hen dat hier eens wijs. Zouden de indrukken van deze twee Aalstenaars helpen Baby Doe en zijn felle mok Haïti is een prachtig land, ongeveer zo groot als België, en het telt 6 mil joen inwoners. Van de oorspronkelijke bevolking (indianen) is er nauwelijks één overuitgemoord door de kolonia len. Dat het er nu «zwart» ziet van 't volk, is te wijten aan de massa'e sla- ventransporten vanuit Afrika door de Fransen in de jaren 1500-1600. Haïti ligt nabij Florida als deel van een eiland in de Amerikaanse invloeds sfeer. Sinds 1964 wordt het bestuurd door de familie Duvalier (mulat). Momenteel houdt «Baby Doc»-Duva- lier er de touwtjes en het geld in han den, met een kleine minderheid van begunstigden in zijn kielzog. Zijn re gime is repressief en diktatoriaal. Hij liet zich uitroepen tot president voor het leven. Als dat niet praktisch is Er behoort hem dan ook een luxueus paleis toe, terwijl de meeste van zijn «waarde landgenoten» leven in mens onterende omstandigheden; zelfs in krotten waar men hier bij ons nog geen varkens in zou willen kweken. Hoewel de bodem erg arm is. moet het overgrote deel van de Haïtanen toch van de landbouw leven, maar slechts 1/5 van het land is hiervoor geschikt. Met duizenden komen ze naar de hoofdstad Port-au-Prince afgezakt, waar ze hopen op werk, of 't liefst nog weg te geraken in gammele vissers bootjes. intussen wordt er steeds meer honger geleden, sterven er meer en meer kin deren, en zinkt het land dieper en die per in een «absolute armoede». De Wereldbank omschrijft Luk's bescher melingen als volgt«Het gaat om men sen waarvoor op elk ogenblik het voedsel de hoofdbekommernis is mensen die omzeggens nooit eens «genoeg» eten. Ze leven op straat en in krotten, ze lijden gebrek aan water, Hier leven duizenden mensen op hun eigen vuilnisbelt. (P.D.C.) Krotters In de krottenwijken, waar velen strandden, probeert Luk Lannoo wat hoop en vooral leven te brengen of te houden. Een straat kan je je er best voorstellen als een kruising tussen een open riool en een stort. De huisjes zijn schamele hokken van karton, planken en verroeste golfplaten, waar in op enkele vierkante meter vaak families met acht tot tien personen leven. Een vast inkomen hebben ze niet; het wordt vaak bedelen of kar weitjes opknappen die toch niemand van de rijken wil doen (dat komt me bekend voor Ze leven er in de meest afschuwelijke ellende, zonder drinkwater, zonder toiletten, in de •modder en de stank. Een van de vele projekten van Luk, daar in die godver geten slum, is dat van de peterschap pen. Vanuit Belgiè houden zo'n 600 sympathisanten elk een kindje daar gevoed en gekleed gedurende een heel jaar, met de belachelijke som van 5.000 fr Dit bedrag gaat integraal (met de verhoogde dollarkoers moet de pater zelf nog bijschieten) en in maandelijkse schijven van 10 dollar, naar de moeder van het betreffende kind. Haïtiaanse medewerkers letten er bovendien op dat het geld goed be steed wordt. Ideaal is zo'n systeem nog met, maar het helpt wel de honge rige buikjes te vullen Daarnaast is Luk ook een «duizend poot» in allerlei projekten, zoals o.a. de schooltjes in de krottenwijken, het bouwen van een watermolen, en het installeren van een waterbedelings- plaats (terwijl wij hier het drinkwater gewoon uit de kraan laten weglopen, is «aan water raken» in Haïti een van de grootste problemen.. Ook zorgt hij hier en daar wat voor tewerkstel ling Patrick en Denise hielpen hem enkele weken bij de buitenlandse cor respondentie, de opvang van pro bleemgevallen, en de uitbetaling van de peterschappen. Patrick schoot met zijn camera honderden sfeerbeelden, waarmee hij later voor België een dia reeks (zijn tweede reeks) in het kader van het projekt zou samenstellen. «Maar je zou er de stank erbij moeten hebben Of ja, je zou het best zelf eens meemaken. Dan zou er hier in Belgiè al heel wat minder geklaagd worden dat men het toch zóóó moeilijk heeft. Teletijdmachine «Een reis naar zo'n miserieland zou je kunnen vergelijken met een trip met een teletijdsmachine», aldus Denise, «het lijkt wel alsof je naar een totaal andere wereld, eeuwen wordt terug- geflitst. Niets van radio. TV, telefoon, krant, en op de zeldzame plaatsen waar er waterleiding is, wordt het je zelfs afgeraden om er je tanden mee te poetsen Overal waar je als blanke komt, stuiven er bedelaars op je af; ze hebben honger en willen een dollar van je. Ofwel willen ze je per se iets verkopenhoutsnijwerk of een schil derijtje ook fruit Allen zouden ze zich echt als jouw slaaf vernederen als ze maar aan geld om te eten raken. Je kan je dat met voorstellen Rond een Amerikaanse plezierboot zagen we de bedelaars zwemmen in de hoop ddt de toeristen geld in het vieze havenwater werpen... .V, En markt is er alle dagen, gewoon'op de straat, tussen de vuilhopen in de modder en de stank. Als westerling zou je onmiddellijk ziek worden na het eten van de aangeboden vruchten of zelfs vleeswaren, maar de Haïtianen lijken er wel immuun tegen. En dan de krottenwijk zelf Smalle steegjes vol slijkplassen scheidende kilometers uitgestrekte ophopingen van.gammele golfplaat-karton-konstruktieseen inktvlek van armoede in de ware zin van het woord. Zo'n krot is even g/oot als een kleine kamer in Belgische nor men. Bezit is er nauwelijks; ja, soms een bed, waar men s nachts om de beurt enkele uren in doorbrengt Verder amper een paar rommelige prullen als huisraad, en een houtsplm- ter als kapstok voor de schamele kle ding van het hele gezin. Voor de kin deren die in de krottenschooltjes les volgen, is er wel één proper soort uni form (meestal vanuit België opge stuurd), en de moeders trekken ook nog een redelijk kleed aan om op de foto voor de peterschappen te komen. Op dat punt kan men hier heel wat van die mensen lerenhun solidariteit is grenzeloos wie enkel lompen als kle ding heeft, mag er bij de buren gerust iets gaan lenen. Voor de peterschap- foto s geeft dit wel een vertekend beeld de krottenbewoners zijn armer dan ze eruit zien, maar ze maken er een punt van eer van om voor de fami lies in Belgiè een wat behoorlijk voor komen te presenteren. Hoe zouden we zelf zijn Bevallen op straat Patrick verzekert ons dat Luk Lannoo reeds immens werk voor deze armoe- mensen verzette «Nu staan er al zo'n 400 primitieve maar degelijke huisjes van steen (maar stel je je daarbij nog niet teveel van voor en hij hoopt om stukje voor stukje alle krotten hierdoor te vervangen. Maar hiertoe zijn er nog duizenden bouwsels nodig Omgezet in geld een paar straaljagers, duikbo ten en kernraketten, maar ja, het zal dus nog jaren bedelen worden, de mentaliteit kennende «De schooltjes zijn ongelooflijk in een ruimte van 6 op 5 meter telden we eens 81 leerlingen, verdeeld over 5 verschillende klasjes. Het is één geroezemoes van stemmen, en het is een wonder dat die gastjes er nog wat van opsteken ook. Nabij de school van Luk Lannoo zagen we een schrijnend beeld van wanhoopverschillende jonge vrouwen komen daar voor de poort bevallen, in de hoop dat er zich «iemand» over ontfermt en in leven houdt Een andere schokkende herin nering, om nooit te vergeteneen levenloos wichtje, een vroeggeboorte, in het vuil van de straatriool, zomaar achtergelaten. Traditionele kritiek «Sommigen beweren dat Luk Lannoo met al zijn projekten het onmenselijke regime van Baby Doc in stand houdt Ze beweren dat de strukturen moeten veranderd worden, dat de economie hypocriet en onrechtvaardig is Maar vooral drinkwater. Slecht gevoed zijn ze de prooi van alle mogelijke ziekten. Bovendien zijn ze analfabeet en heb ben ze geen toegangsmogelijkheden tot scholing en vorming». Luk luistert graag naar theorieën over systeem-en struktuurveranderingen maar in afwachting dat de revolutionairen en beterweters de situatie veranderen, opteert hij voor het krottenkind dat NU leeft, en graag zou blijven leven zoals elke mens, waar ook ter wereld. Hij wil er met hart en ziel voor zorgen dat er nog «levende mensen» zijn op de dag dat de burokraten, wereldbevrijders en kritikasters hün idealen waarma ken». «De lijdensweg van de Haitiaan is enorm pijnlijk, tragisch en schijnbaar uitzichtloos. Voor hen is Goeie Vrijdag werkelijk-de belangrijkste dag van het jaar. Ze leven het lijden van Jezus van Nazareth zo intens mee, met hart, ziel en lichaam Hier voelen ze iemand die deelgenoot is van hun leecf; met de lij dende Kristus vereenzelvigen ze zich Moeizaam, heel moeizaam is de weg naar de bevrijding van Pasen». «Hoe bevrijding brengen in een land waar 50 van de kinderen sterft vóór de leeftijd van 5 jaar, waar 80 van de mensen aan ondervoeding lijdt, waar 75 van de bevolking lezen noch schrijven kan De Haitiaan kan niet tot opstand komen, kan zijn rug niet rechten, omdat hij kapot gaat van honger en ziekte, en elke dag moet vechten om in leven te blijven. In een temperatuur van 30 tot 40 graden leeft hij een men sonwaardig leven, vele graden onder het vriespunt». Krisis Hoe Luk Lannoo het ginder uithoudt Menselijk is het haast niet haalbaar. En toch wil hij niet kraken. «Want», zegt hij zelf, «dan ben ik los van mijn wortels: God, familie, vrienden. En ook los van dit armoevolk, waar ik elke dag meer en meer van houd». Patrick en Denis De Ceukelaire heb ben zich samen, gedurende 3 weken, fVIHAAK, van s morgens tot 's avonds in zijn situatie en gevoel kunnen en mogen inleven. «Zo'n ervaring is uniek. Het keert je binnenste buiten en blijft aan je ribben plakken Het is ongetwijfeld de beste therapie voor hen die hier, ten onrechte, kniezen en zeuren over... «krisis»...». Wie meer wil weten over Haïti, de pro jekten aldaar of de diareeks graag in zijn vereniging op het programma wil voeren, is altijd welkom in de Wel vaartstraat 100, Aalst, tel. 053/70 03 48. Wie de projekten op een of andere manier wil steunen kan ook best daar kontakt opnemen. Er zijn misschien veel rechten van de mens, maar het eerste zal wel altijd blijven: het recht op voeding, het recht op leven... ook in Haïti. (E.T.) Een unieke witte bruidswagen en old timer. Ceremonie Bed.enmg gratis Moorselbaan 328 AALST DAG EN NACHT Elke dag wat meer Elke dag wat luider Elke dag wat duidelijker Vlaanderen heeft zich weer laten rollen. Nog maar pas was de verkiezingsuitslag bekend of daar waren Martens en De Clercq zeer kontent, om de vraag te stellen verder te mogen de volmach ten gebruiken en zo verder te kunnen inleveren ten jare 1983. Ze danken de kiezers van harte voor dit mooie gebaar. Het Vlaams Blok moet en zal de poli tieke meikevers op de poten trappen. Doch danken deze van harte die hun vertrouwen in het Vlaams Blok hebben geschonken. Wensen hen van harte een vrolijk kerstfeest, een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Vlaams Blok Pieter Pots tel. 053/77.51.34 Ekonomisch en fiskaal raadgever Verzekeringen Financiële verrichtingen 82/24/15 Onze zorg de ganse dag U wat lekkers aan te bieden. is er de ganse dag voor U BEGRAFENISSEN CREMATIES CEREMONIEWAGENS co Moorselbaan, 32, 9300 AALST Tel. (053) 701 047 verzekeringen een zaak van vertrouwen PVBA Tel. 053/21 66 66 - 21 40 29 Hoek Nieuwstraat en Keizerlijk Plein 9300 Aalst

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 6