EDDY EMJCDGMD «Wereidscholen» verhuist van Gent naar Aalst MOET ER 61 ZAAI OP? (CliTED LAPIDUS Ckristian Dior WIE DAT ER NAA NOG de moeite waard82 18 05 het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT 't Voil Emmeken of de gevolgen van een broekverbranding MONSIEUR EKSKLUSIEVE HERENKLEDING Kattestraat 36 - AALST Op 21 januari te Aalst Hoogstraat 8, 9300 AALST s 77 02 38 HUWELIJKSLIJSTEN Nieuwe Gazel van Aalst - 14 januari 1983 - 3 De fuif vanavond 14 januari in 't Rond Vierkant is niet zomaar een brok gezellig heid. De komst van het sekretariaat van Wereidscholen (Oost- en West-Vlaan- deren) wordt ermee ingeluid. Deze vormingsinstelling wil zich in het Aalsterse Rond Vierkant nestelen. Voorheen gebeurde dit reeds met C.V.A. (Centrum voor Vorming en Aktie). Langzaam maar zeker verandert er «iets» in «De Rid derstraat 69». Wat We spraken met Pol Nijs, enerzijds ini tiatiefnemer van 't Rond Vierkant, drie jaar geleden, anderzijds werkzaam voor C.V.A. en Wereidscholen als tewerkgestelde werkloze. Het buiten venster is met krantepapier behangen en een berichtje zegt dat het centrum nog even gesloten is wegens herin richtingswerken. Tenzij om een handje toe te steken of in ons geval voor een interview, geraakte je er tot gisteren niet in. In een ruimte, waarin het oude Rond Vierkant nog half herkenbaar is, en er half iets nieuws te bespeuren is, stel ik ma-;.r vragen. Pol Nijs doet het verhaal. Van jongerencentrum naar «Trefpunt» Toen drie jaar geleden, 't Rond Vier kant ontstond, was dat als alternatief jongerencentrum. Muziek, de toog, aktiviteiten allerhande.'t was bewust op jongelui afgestemd (al kwam er ook wel 'ns ouder publiek op af). Stopt dit Ja en neen. Het huis «De Ridder straat 69» krijgt zeker een nieuwe naam (wellicht «Trefpunt», niet te ver warren met «Stedelijk Trefcen trum...»), maar de «Jongerenwerking 't Rond Vierkant» zowel als de v.z.w. 't Rond Vierkant blijven bestaan. De be staande ruimten worden ridderlijk gedeeld met C.V.A. en Wereidscho len, waarover meer hierna. «We hopen mede afstand te kunnen nemen van verkeerde denkbeelden, die over ons in omloop zijn», zegt Pol Nijs. Hij verwijst naar stelselmatig rijkswachtbezoek in de ontstaanspe riode, zogenaamd om burenlawaai. Naar heibel omwille van marginale jongeren («op het randje van de zware jongens, maar die toch aktief kunnen zijn») die er opgevangen werden. Enzovoort. Een nieuwe vlag dus voor een nieuwe (nl. aangevulde) lading. Wat 't Rond Vierkant zelf wordt Muziek blijft men er heel belangrijk vinden, maar die wordt «meer gediffe rentieerd». Vastgesteld wordt immers dat tal van Aalsterse kafees en kroe gen hun publiek aantrekken, op basis van muziekvoorkeur (new wave, disko, reggae, pop...), maar dat overal wel mensen komen, met ongenoegen over maatschappelijke toestanden en die mogelijks tot engagement kunnen komen, 't Rond Vierkant wil hier een (zeg maar) trefpunt worden. Het isola- tie-effekt tegengaan. Plus: om de twee a drie maand een prikaktie voor opgesteld want «echte aktie wordt in Aalst al jaren niet meer gevoerd, tenzij in overleg met de beleidsvoerders. Van echte kontestatie is hier gewoon geen sprake»... Werk aan de winkel dus. Er wordt nog aan toegevoegd dat 't Rond Vierkant geen vastomlijnde ideo logie heeft, geen partijlokaal is («ook niet van Peel, want dat is ontbon den»), maar progressief wil zijn in de ruime zin. Bij Wereidscholen en C.V.A. is dat wel anders; daar wordt het «basissocialisme» beleden. Momenteel werken een tiental jonge ren («humanioraleeftijd voorbij») aktief mee in 't Rond Vierkant. Pol Nijs (bij de dertig) ziet zijn eigen funktie in het stimuleren van die generatie, met de erfenis van mei '68 in het achterhoofd. «In het begin waren er nog wel meer van mijn leeftijd, maar die werken niet echt meer mee. Nog eens een pint komen pakken of zo...». Centrum voor Vorming en Aktie Zowat één jaar geleden vestigde de v.z.w. C.V.A. zich in 't Rond Vierkant. Een doppersatelier-in-de-dop werd aangevat, maar kwam niet tot de bloei, die het elders wel kent. Een avondkur- sus rond politieke vorming werd inge richt, er werd rond koöperatieven gewerkt (wat uitmondde in een «prak tische wegwijzer voor nieuwe onder nemers», prima brochure), naast interne bezigheden uiteraard. Wereidscholen Tenslotte is ook Wereidscholen Oost- West overgewaaid naar ons provin ciestadje. Naar de basis, om in het jar gon te blijven. Net zoals bij C.V.A. zijn ook wel subsidièringsmoeilijkheden er de oorzaak van dat het pand «Sint-Lie- venspoortstraat 40» verlaten werd. Drie vrijgestelden plus geregeld een stagiair Sociale School runnen het dagelijkse werk. Momenteel wordt heel veel aandacht besteed aan «koö peratieven», zijnde een bevrijdende niet-kapitalistische ondernemings vorm. «Na de rage van de alfabetisa- tie, wordt dit het nieuwe terrein», zegt Pol, Vlaanderen overschouwend. Hij vertelt over de reeds vermelde bro chure, het permanente serviceburo waar men (middels een BTK-projekt) samen met Elcker-lk voor ijvert, het overleg met de bestaande koöpera- tieve organisaties, politieke initiatie ven... Daarnaast wil men groepen en initiatieven rond alternatieven in zelf beheer animeren en stimuleren. Info Konkreet zal alvast in het nieuwe Tref punt in het oog springen de infostand (beneden zowel als op de eerste ver dieping) met een resem tijdschriften en brochures. Deze laatste liggen ook te koop. Er komt tevens een T.V., met mogelijks video-aansluiting. Sinds enige tijd is er ook een telefoon nummer. De Ridderstraat is wéér wat meer bewoond. Zal ook de rest van Aalst er wat van merken Meer dan waar schijnlijk zullen hier meer kursussen en andere vormingsinitiatieven plaats vinden dan voorheen; goed voorbeeld is trouwens een nationale VAKAdag die in de herfst '82 in het Stedelijk Trefcentrum doorging. U kan vanavond bij voorbaat gaan aperitieven en fuiven(PD) teift reklameiren oever 't weir, awei, den dienen 'n hei z' allemol ni zee. Woor dammen op ander joren rond deizen toyd al meh galosjen oon deir de snie moste pladderen. nen dikke sjal rond onzen nek en dikke sajetten handschoe nen oon, hoeirde van teis joor zeggen de krokussen beginnen al ooit te kom men en 't er zen boeimen die al ooitloeipen. Ver moy ni gelote zee, lodj ze mor doeng, 't gein da gepasseird es es gepas- seird. En da kenne z' ons nimmer afpakken Want 't 'n es nog ni te loot zee want wie zeit er ons da 't teige vastelaovand al gin kassoystienen 'n vriest En da woor sonne zee, want door 'n es 't er nimmani meh gedindj. Balven mis- sching de marschangs van hoeilje, mazoet, haat en ander klodden womei dam men ons probeiren te verweiremen. En die de lesten toyd allemol stikke va mensjen kosten Want ge meig'het kieren of drooin hoe dagge wiltj, as ge wiltj weirem voeten en weirem hannen hemmen in a kot, awei, da kost grandege poeng. Imand die hem ienegte literkes koelen moet indoeng verschitj hem alle kieren nen boeltj van de proys. Komme z' a ewa mazoet lossen, ge meigt al eiven diep in anne portemonnei scheiren en wie dat er hem nog ver 't zicht nen oepen heerd of 'n haatstoef wiltj permetteiren, krabt oeik al insj in zen hoor as 'n de proys van 't haat hoeirt. Vandoor da 'k lanst alle kanten hoeir va mensjen die heer azoei eh spel gekocht hemmen, of zelf gemokt, ver briketten te moaken ooit aa gazet ten... En ver de die es 't nog 'n sjans dammen zekke weir hemmen. Naa kenne z' heer rezeirf moaken. Want die briketten 'n zen op ginnen dag droeig en moeten nog eh wa liggen ooitdroigen. En door hemme ze na d' okkozje veir meh da zacht wérken. Ja, hooin de mensjen dor na ne kier ierder op gepeisd hein. op die briketten, oever ienegte monjen kreig allemaan meh kilos en kilos papier in zen bis, van de kiezingen. En naa dad de die meh azoei eh spel da papier zoile kenne gebrooiken. hejje 't oeik al gezing, werren de reklamblooikes zelf va kier tot kier maogerder. Zol dad afgesproeke zen 'k Peis ni, da zal wel zen omdat de reklam oeik al opgesleigen es en omdat de verkoeip. noor die daogen van Kestdag en Nievejoor oeik noyg verminderd zal zen. Allei jonges, profeteirt er mor af. mokt briketten op avans, dat den drikintj ander ajjer noage- len zitj en dat de vèggelkes papier lanst alle kanten in ajjer kot liggen... Verweiremen meh de gaas 'n schantj oeik an ni zoei goejekoeip te zen. Imand die azoei 'n stoef heit zoy meh nog van deis weik dad es milledjie gin gaas stoef zee, dad es 'n gaad-stoef... Och-jong, hoe dagge 't kiert of drooit. kostelèk leven, dad es 't En 'k ben t' akkoerd zee, dammen 't joren lank goe g'had hemmen. En dad er noor zeive vette joren al ne kier zeiven moagere joren kommen... Mor da 't attoyd van de zelste kant moe kommen, dad 'n es ni schoein. En z' hemmen 't zeer gemakkelèk zeggen zee allemaan moe zé stintjen boydrao- gen. Mor ba den ienen zal 't mor eh keirestintjen zen en ba de mieste ander ne kassoystien da z' op zenne kop leggen... En 'k hen mog gin iene keinink of minister op den teivei gezing die ons komt vertellen allemaan moet inleiveren... en die doboy zen hand op zenne kop leit Gajjer wel Loot het meh ten insj weiten. Petjen u De vroegere «Gazet van Aalst», en de «Volksstem» daarvoor, hadden in Aalst als spotnaam «'t Voil Emmeken». Die titel siert sinds vorige week ook de maan delijkse satirische rubriek van de Nieuwe Gazet van Aalst. Toevallig heeft men in Erembodegem al vele jaren een groep mensen met precies dezelfde naam. Zij hadden van die Aalsterse krantenaam nog nooit gehoord, en de meeste Aalste- naars kennen die Erembodegemse klub evenmin. Een ontmoeting tussen die twee vuile hemdjes werd echter onvermijdelijk... Hoe het allemaal begon gemannen ging desti|ds elke zondag x na de 11 u.-mis «bij Eva» een pintdrin- Vereden zaterdag organiseerde t ze kendep e'|kaar a| van in de Voil Emmeken» van Erembodegem gemeentesch00j, en de meesten zijn jaarlijkse dansavondje zesde al ooR aktfef jn de KSA van De groep initiatiefnemers zelf is Erembodegem. Een kliekje dus, zoals ouder15 jaar of meer. Een groep jon- gr maar me( ,én verschj|nu 15 jaar later bestaan ze nog, aange vuld met echtgenotes en een paar nieuwe vrienden Hoe kwamen ze aan hun naam Wel, toen Hedwig De Bolster als eerste van het vriendengroepje het huwelijkspad insloeg, namen zijn makkers uitvoerig afscheid van het «jong leven» van de aanstaande bruidegom Naar oud Erembodegems gebruik gebeurde dit door de symbolische «broekverbran ding» de broek van de (on-)gelukkige werd overgoten met petrol, en in brand gestoken op de Denderbrug. (Dit stuk folklore is trouwens nog niet uitgestorven). Bovendien werd toen zijn hemd opgesmukt met allerhande tekstjes en later op onverklaarbare wijze teruggevonden in een haag aan café Gerstenhof. Het had er een volle nacht in regen en wind gelegen en was dus nóg vuiler... Sinds dat voorval noemt de vriendengroep zich zelf «'t Voil Emmeken», en het hemd zelf wordt (nog altijd niet gewassen) als een kostbare relikwie bewaard. Op de t-shirt waar de mannen nu mee rondlopen staat het bewuste kleding stuk blauw op wit vereeuwigd. Hendrik De Schepper legt uitDoor de jaren heen zijn we een hechte vrien denkring geworden, waarvan de meesten zich nog sterk aangetrokken voelen bij de KSA. We steken die jeugdbeweging al eens een handje toe bij hun mosselfeest, of bij een drop ping... de proost weet ons nog goed wonenVerder organiseren we al zes jaar na mekaar een suksesrijke dans avond, en in eigen kring jaarlijks een daguitstap, souper, wandelnamiddag, soms een bezoek aan een kulturele aktiviteit. En niet te vergeten, moppen vertellen, het hele jaar door We zorgden ook al een paar jaar mee voor de animatie van Kluizenkermis, met attrakties voor de kinderen (volks spelen, een ballonvaarder,...). Met de financiële opbrengsten steunen we o.m. ontwikkelingshelpster Juliana Staels. KSA-Erembodegem, ook al eens een familie wiens huis afbrandde op de Welleweg, kortom waar we iets positief kunnen doen. Want eigenlijk is onze diepere bedoeling dat we opti mist en humorist willen blijven. HOEK KATTESTRAAT - ESPLANADE 22, AALST REGALQ De vriendenkring 't Voil Emmekenuit Erembodegem. OJJ GESCHENKEN, VAATWERK, BESTEKKEN, GLASWERK, TAFELBENODIGDHEDEN, AARDEWERK, VERLICHTING, DEKORATIE

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3