C'est Sjik De Perrewettemoakers duwen D'Haeseleer naar het OCMW ('t) Rommelige L.O.L. interview Nieuwe Gazet van Aalst - 14 januari 1983 - 7 In de reuzehal van het AKV hebben een goeie dertig groepen een onderdak gevonden. 'Sjik' staat er ook, helemaal achteraan zelfs, maar aan die plaats hoef je dan ook geen enkele betekenis te hechten. Wie de mensen van Sjik al aan het werk kon zien, zegt het nu al: de groep zal dit jaar opnieuw erg hoog scoren. Als beginners, drie jaar terug, bracht men een persiflage op een enig Aal- sters karnavalfenomeen de 'Voil Jea- net', vorig jaar waren de 'vrije radio's aan de beurt en ditmaal pakt men de plaatselijke (politieke) problemen aan. Sjik wil namelijk toekomstig schepen van financiën, Bogaert, een tip aan de hand doen om de lege stadskas blijkbaar in de familie, want vader Frans De Vree hoeven we kunstmin nend Aalst zeker niet voor te stellen. In totaal telt Sjik zowat 25 leden, maar niet iedereen werkt even hard mee. Wie minder meehelpt aan de praalwa gen, tast wat dieper in de beurs, ter compensatie. Erik kan je wel het 'brein' noemen; hij om deze reden, maar ook principieel, wenst men niet aan vreemde stoeten deel te nemen. Vraag is alleen hoe lang men zich aan principes kan hou den, als men het ieder jaar iets groter en mooier opvat. (Erik De Vree raamt de kosten voor deze karnavaleditie op 110.000 Fr.). Wat men echter dit jaar zal brengen, moet zowat het maximum zijn in 'omvang en uitwerking; karna val moet trouwens een hobby blijven, geen fabriekswerk i Men zou het bij Sjik niet zo gemakke lijk rooien, mocht er geen sponsor aevonden zijn die heel wat materiaal Wachten op de verfspuit: AKV 'Sjik'. (OJ) gevuld te krijgen. De BRT zou er een eksklusieve reportage over maken, enfin... we zien wel. Telkens viel (en valt) het luchtige, het uitgewerkte, het artistieke en stijlvolle in het werk, op. Bij ons zegt men: t was effenaf iet sjik Stuwende kracht achter deze jonge groep zijn drie broers Erik, Pieter en Jan De Vree. Het creatieve talent zit er brengt ideeën aan en zet ze meteen op papier. Er wordt zelfs een kleurenstu- die voor de uitgebeelde thema's gemaakt Als men begint over de financiële kant van de zaak, blijken er bij Sjik weinig problemen te bestaan. Men was van in den beginne zo goed, dat men niet het behaalde prijzengeld nagenoeg alle onkosten kon dekken. Ondermeer schenkt (betonijzer, een elektrische motor...). En dat de stad de subsidies (en dus de prijzenpot) op het niveau van 1982 wou behouden, vinden de 'sjieke typen' al heel mooi in tijden van krisis. Karnavalpolitieke perikelen houden hen voor de rest overigens niet bezig. Zolang Sjik een plekje heeft in de hallen en de wagen tijdig klaar is zijn er geen problemen. (J.V.G.) Met de eerste karnavalkriebels in lijf en leden begeeft vragensteller zich nieuwsgierig naar de plaats van afspraak. En zie, eens de Zwarte Man in zicht, weerklinkt uit hogere regionen vinnig tromgeroffel. Bij de intelligente nieuws- gaarder valt direct zijn stevige Belgische Frankhier zal 't zijn. En inderdaad, zo is het. De Conine van Spanien, d.i. het HK van L.O.L. Daar wacht reeds met ongeduld en pint, de gesprekspartner op het eerste schot uit de vragenvuur- lijst. Er wordt er hierboven nogal duchtig op (Lot- jons) losgeslagen Aan wie zegt ge t... Alhoewel dit exo tisch geroffel eigenlijk nog wat «stil» (hm, hm) moet blijven... maar allez, voor de Nieuwe Gazet.we zitten hier midden onder de 126e repetitie van het Gala-trommelkorps van zijne Majesteit... hé, stop, de rest is voor straks. Gargon, nog 'n pint. Vol gende vraag a.u.b. Vóór we aan Karnaval 1983 toeko men, misschien even een blikje ach teruit O.K. Maar toch éérst vlug zeggen dat 1983 onze 210 deelneming aan de Aal- sterse stoet betekent.jaja.'t begon allemaal reeds in 1962 met 'n studen tengroepje dat het pasgeboren L.O. L.- broekje symbolisch boven de doop vont hield (reporter pinkt met ganze- veer 'n traan weg). Van meetaf aan hebben we getracht én origineel én kleurrijk én verzorgd voor de dag te komen. Zo'n beetje als reactie tegen het soms al te triviale en vulgaire dat vooral onze stoet, bij buitenstaanders in het bijzonder, toch enigszins in dis- crediet bracht... Wat dan later vanuit menige hoek kri tiek bracht, meen ik, zo vanté veel show, té veel decorum, géén echte karnaval, méér Rio, Keulen etc... Inderdaad. Maar ons standpunt is en blijft dat de mensen van buiten de stad (de meerderheid op zondag recht hebben op een kleurrijk én verzorgd spektakel. En wie meent dat wij geen échte 'karnavalisten zijn, die moet maar eens goed uitkijken op maan- en dinsdagen, dan leven we ons uit «bui ten de stoet». Laat ons dan maar écht los Het blijvend, ja stijgend succes, de rode draad die L.O.L. voor Aalst Kar naval toch al die jaren gebleven is, hoe verklaart men dat Och, er zijn zoveel factoren die hun rol spelen... (Boven ons wordt het voetgestamp entoeziast op een «pardeblee» overge schakeld... Eens Karnaval yoorbij, denken we reeds aan volgend jaar. Het jaar door zijn we praktisch actief (de vakantieperiode nemen we zelfs als 'n soort «bezinningstijd» om ideeën te verzamelen). Er wordt van alles op het getouw gezet om de duit in het zakje te krijgeneetgelegenhe- den, rallys, fietstochten met eigen filmverslagen, bals... Nee, het is NIET zo, dat we die rijke jongetjes zijn, die «naar geen frankske moeten zien» (hé, denkt reporter, ons gazette wordt grondig gelezen...). Natuurlijk komen er centen binnen. Het Palmares moet toch worden «ver zilverd». Ja, hoe zou dat er na al die tijd uit zien Moeilijk om precies bij te houden toch zeker 15 eerste «stoetprijzen» en heel wat in de eerste 3. Daarbuiten de zaterdagavondbals. Een tijdlang trok ken we daar met onze lieve meisjes héén. 70 leden in totaal, steeds in spe ciaal hiervoor genaaide kostuums, die wel eens furore maakten. Weet ge dat zelfs kleinere wagens van L.O.L. tot Halle en Antwerpen doordrongen Is er dit jaar 'n bepaalde evolutie. Goeje vraag. We zien het ditmaal meer kleinschalig. We stappen af van het «grootse». Eigenlijk hebben we niets meer te bewijzen, we willen het iets rustiger gaan doenmaar dat zal de kwaliteit niet schaden, inteeeegen- deel Ons probleem is niet meer het bouwen, naaien, knutselen. Dat leer je door de jaren, 'n rijke ervaring. Maar het idee, de vormgeving, de originali teit, daar moet soms worden over. geprakkizeerd. ledereen heeft in spraak. Na de vakantie komen de ideeèn op tafel, we komen vlug tot 'n bepaalde grondidee. Er wordt een voorontwerp gemaakt, waaraan natuurlijk achteraf veel gedokterd en gesleuteld wordt. Het resultaat MOET tof zijn. Instelling tegenover de andere groe pen Prima. Hier vliegt natuurlijk menige kwakkel. Met alle collega's/concur renten schieten we goed op. Ervarin gen worden uitgewisseld, we staan open voor jongere groepen, voor dur vende beginners om ze met raad en daad bij te staan. (Zucht) Jammer dat we af en toe met spijt moeten vaststellen dat er tijdens het voorbereidende werk materiaal gaat verdwijnen. Jaja, en 't is vakkun dig hoor Tot zelfs delen van wagens worden eenvoudig weggezaagd met alles derop en deraan (zelfs geluids installatie...). We hopen uit de grond van ons hart, dat dit NIET het werk is van karnavalisten, dat mag niet mogen kunnen... Terzake... waar staat ge nu... Weer 'n woordje vooraf... 't jaar begon met een vreselijke klap. We ver loren onze goeie vriend en trouwe LOL-broer Jaak Helin in een dodelijk auto-ongeval. Stom, vrééselijk voor familie, vrienden, voor ons, voor Aalst. Zo was er in 't begin eenbeetje ean domper op ons entoeziasme. Maar kom. de show must go on, "zoals de Eskimos zeggen... Dus. vonden we onze inspiratie onder de gordel, de tropengordel natuurlijk, 't Wordt een allusie op de arrogante be« wind «hebbers en potentaten van onze ex-kolonie, met hun pralerige, protserige pracht en (letterlijk) veel tam-tam om hun oren... (Er schijnt boven 'n soort «staakt het vuren» ingetreden, zo kunnen we 3 pinten en 2 koffie's later iets minder schreeuwerig keuvelen...). en letterlijk de centjes uit onze zak ken trommelen Goed gezien, man. Drink er nog eentje vooraleer ze hierboven de «Jubel- marsch van... (die woorden zijn nog niet koud of de stilte boven ontploft in een ritmische kakofonie, waar de Zwarte Man zeker zal van omzien...) ...Jaja, 't is van datte, de finale. (Roe pend Ik zei dus: de Jubelmarsch van «Les Roffelboemboems de Joseph Desiré Modeste Sise Seko». Een gevaarte van AKV De PerrewettemoaKers temoakers, zoals zovele andere groe pen, trouwens niet altijd te spreken. De geldsom, die aan de toegekende prijzen verbonden is, stemt hen anderzijds wel tot vreugde. Deze laat hen immers toe verder aan de karna- valstoet deel te nemen, zij het dat voorzitter Mare Moens en sekretaris Rudy Schockaert zich genoodzaakt zien om supplementair aan de leden jaarlijks een lidgeld te vragen en een Thé-dansant in te richten om de eind jes aan elkaar te knopen. (MP) De Perrewettemoakers behoren reeds ji pen die deelnemen aan karnaval. Ook d de ereprijzen zullen vallen. Na Charles en Lady Di bij Sir Lowie, is ook in 1983 ex-burgemeester D'Hae seleer het centrale thema, onder de titel «Lowie in de Koesj, Diane kan 6 jaar voesj». Geïnspireerd door de geruchten als zou hetzij Louis D'Hae seleer, hetzij zijn dochter Diane toe komstig voorzitter worden van het OCMW, zorgen de Perrewettemoa kers opnieuw voor een prachtige wagen, waarbij de typische Aalsterse humor niet zal ontbreken. Gezeten in een rolstoel vertrekt Mijnheer Lowie, achter zijn verhuiswagen, waarop al zijn attributen liggen, naar een OCMW rusthuis. Dat hij hierbij èen stevig steuntje in de rug vanwege zijn doch ter zeer goed kan gebruiken spreekt voor zichzelf. Ook de 17-leden tellende karnaval- groep zelf zal voor de nodige show zorgen. Verkleed als «vliegende non nen». waarbij de humor tot in de details zal merkbaar zijn (meer zeggen wij niet), zorgen zij ervoor dat de ex- burgemeester van Aalst een welver diende rust in het OCMW tegemoet gaat. enlang tot de elite van de kleine groe- jaar ziet het er naar uit dat zij binnen De Perrewettemoakers hopen met deze uitbeelding opnieuw, zoals enkele jaren geleden, de eerste prijs te behalen bij de kleine groepen, en meteen de grote konkurrent (de Moi- kes) de loef af te steken. Over de beoordeling van de groepen door de karnavaljury zijn de Perrewet-

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7