Uil CHiER HET BELFORT HUIS DE WINTER specialiteit van karnavalkostuums aan uitzonderlijke prijzen Van reportageploeg naar karnavalgroep da's wel tien en tander WINTERkarnaval - ook in de ZONNEstraat... De Toerenbiejoekes gaan met Erasmus op schok 'n Brief uit Zaïre huis Dc Winter l\aïhaval en feestartikelen mWK Ziehier een karnavalnieuwsje Specialiteit van karnavalkostuums aan uitzonderlijke prijzen. 8 Nieuwe Gazel van Aalst 28 januari 1983 notablok, je perskaart en je fob haag sn je grinnikt tegen je ma ges Dit is in 't kort het verhaal van Jet, Mark Co, die nu volop bezig zijn met een titel te zoeken voor hun wagen, die al aardig opschiet. Allé, dat zeggen ze, maar dat heeft niks te betekenen. Zo hebben ze zes poppen gepland voor hun wagen, maar hebben ze er tegen 13 februari maar twee afgewerkt, dan nog zullen ze beweren dat hun wagen «af» is. Met hun onderwerp zitten ze wel goed het zal iets sportiefs worden, en. in te genstelling tot hun reputatie, iets karna- valesks. Ze willen de Olympische Spe len van '84 combineren met het feit dat Aalst in '81 verkozen werd tot sportge- meente Hun onderwerp is niet alleen goed ge kozen, het is ook een «veilig» onder werp. Zo haalde «'t is tien en tander» "Kinshasa - Palais Imperial, Ie 15 janvier 1983. A vous, Grand Chef Citoyen Rédacteur, Votre zoumal arrivé ici dans beau et riche pays du Zaïre et porté au Palais Impérial dans ma zambre a coussé par coureur noir grand spécialiste maraton. Moi pas comprendre flamin et demandé a Grand Ami Missionaire Père Totale traduire. Pas compris gransose. Keske sekke- toussa avec Karnaval et autre rigola- des Mais attention, Honorable Chéf Rédac teur, moi trouvé erreur dans "LOL-inter- view" votre zournaliste blanc-anonyme pas compris gransose aussi de ma per- sonalité C'est pourquoi vous corrizer nom de Ma Musique Impériale et de Moi, unique chef noir Done écrire zuste pour lecteur flamins "Les Roffelboemboems Citoyens de Joseph Désiré Modeste Sese Seko. estel over de spreekwoordelijke i«'t is tien en tander hé jon- zich vorig jaar de BOB op de hals om dat hun gondel de naam droeg «Poesj de Kapelle», en twee keer willen ze die jongens nu niet op bezoek krijgen Klet het reglement van het feestcomité valt ook al met te spotten. Het is dus op te passen bij de keuze van je onderwerp, en nog meer bij de uitwerking ervan De uitwerking van een onderwerp kan ook fantastisch worden, je moet maar eens in de fotoalbum kijken van «'t is tien en tander», onder de hoofding «1981». Ze waren toen verkleed in Es- kirho's. en iemand van de IJslandse ambassade," die hen in de stoet op merkte en die hun kostuums het einde vond, nodigde hen uit naar IJsland. (Echt gebeurd Dat bezoek is er niet van gekomen, maar een kostuum heb ben ze wel opgestuurd. Honorables salutations et sincérités de grand merci d'avance. (was getekend) J D M.S.S. M'Butu. PS. 1 Attention si pas corrizé vitvit, zendar mes zaïrois touzours prêts pour action boem-boem dans vot'pays PS. 2 Faire salut et bonzoer a grand ami-col- lègue-roi Bwana Kitoko. Dire Sese vient en février avec voiture et coffre vide demander un petit peu de francs beiges pour grandiose pays du Zaïre PS. 3 Pourquoi pas votre zoumal en Lingala's, Kiswahili ou Kikongo Alors, Moi faire grande réclame et prendre 57 abonne- ments pour honorables Ministres Wie had zoiets gedacht De NGvA tot in de tropen (HH) t Is tien en tander» is wel gekend om zijn kostuums, het grootste deel van hun budget gaat er naar toe. Een bud get dat trouwens hoogst geheim blijft, en dat ontstaat uit de opbrengsten van T.D.'s, (nu niet meer. want sinds hun laatste T.D. zijn die verlieslatend ge bleken) lidgelden, verkoop van steun- kaarten. de steun van 2 sponsors, de prijs van de stad Aalst, en de opbreng sten van hun poppetjes die ze verkopen met karnaval Deze poppetjes zijn ver kleinde uitgaven van de karnavalisten zelf. Hun wagen houden ze wel zo goed koop mogelijk, en dat is volgens hen de reden dat ze nog geen eerste prijs kre gen. Wel hebben ze al enkele hoofdvo gels afgeschoten, zo zijn ze de laatste jaren steeds bij de eerste 5 van de kleine groepen Hun Toekomstperspectieven '84 wordt het laatste jaar dat ze mee uitkomen in de competitie, «'t Is tien en tander» vindt 10 jaar meedoen al een ganse prestatie, en van hun tiende en laatste deelneming willen ze iets groots maken Herinner je je nog dat een van die kar navalisten vroeger journalist was Elk jaar stelt die een dossier samen over hun «karnavaleske aktiviteiten». en aan de hand van die jaarlijkse dossiers zijn ze zinnens een persconferentie te hou den Verder kunnen we een grote wa- Ontstaan in de buurt van de watertoren (vandaar hun naam) hebben de Toerenbiejoekes heel wat aktiviteiten ontplooid om aan het nodige startkapitaal te geraken. Zo organiseerde men o.m een T- dansant, een schoolfeest, een superbanket, enz. Men werkte mee aan de 24-uren van Aalst, waar men trouwens ook in de persoon van Francis Smet uit de Immerzeeldreef te Aalst een ideale sponsor vond. Verder wordt de kas gespijsd met de verkoop van stickers en wil men tevens deelnemen aan andere karnavalstoe- ten en een tombola organiseren. Dit geld kunnen de eerstejaars zeer goed gebruiken. Naast het eigenlijk kostuum voor de karnavalstoet, hebben zij immers een speciale uitgaanskledij ontworpen en gemaakt. Deze kledij was reeds te merken op het afscheidsbal van prins Jempi en bestaat uit een «barokach- tig» kostuum. In de stoet zullen de meest diverse en bizarre kostuums gedragen worden. Hierbij wil men steeds iets logisch- kombineren met iets onlogisch bv een aap die een orgel voorduwt waarop zich een dansende figuur bevindt, een zieke die met een verpleegster in het bed rijdt, halF pater-half tennisser, enz. Al deze figuren zullen zich bevinden rond de uitvinder en schrijver van de «Lof der Zotheid» Erasmus, wiens reuzegrote kop de karnavalwagen siert. Ook het bewegende element werd bij de Toerebiejoekes vergeten. Uniek is misschien ook dat de ganse gen verwachten, die vol zal staan met pluchen beesten, om dan nadien onder de leden te verdelen. Dit zijn allemaal zaken die we volgend jaar te zien zullen krijgen, dus nu terug naar karnaval '83 «Wat we het liefste doen meedoen met alles wat met kar- nalval te maken heeft. En we doen zo veel mogelijk ons best om een plaatsje te krijgen in de herinnering van elke Aalstenaar» (LJ) groep tweemaal per week voltallig paraat is om aan de wagen zelf te werken. Normaal beperkt het aantal zich tot nauwelijks de helft of één derde van de effektieve leden. Alles bij elkaar hopen voorzitter Willy Van de Velde en sekretaris Guido Bulté dat hun uitbeelding zal inslaan bij het publiek en bij de karnavaljury. In het lokaal «Vrolijk Belgie» aan de voet van de watertoren zal het trouwens in de komende karnavalda- gen niet aan plezier ontbreken. Daarvoor staan de Toerebiejoekes garant. (MP) Hoe begin je je eigen karnavalgroep Je neemt een reporter, een fo tograaf en enkele vrienden waarmee je jaarlijks karnaval verslaat. Je laat het op je zenuwen werken dat iedereen plezier maakt terwijl jij op stap moet voor je verslag dat je 's anderendaags bij je redaktie moet binnenbrengen. Je laat dus je redakteur stikken, vervolgens smijt je je Voor wie het nog niet wist, het Jeugdcentrum in de Zonnestraat is de voortzetting van de St. Jorisklub, destijds ondergebracht nabij de hoek Keizerlijk Plein/Nieuwstraat. Wat vele Aalsterse Karnavalisten beslist wél weten is dat "de club" sinds de 60-er jaren tijdens de Kamavaldagen zijn intrek nam in het gekende (beruchte Kei zershof in de Korte Nieuwstraat. Daar werd toen, na weken voorbereiding, met man en macht en vele. vlijtige vrijwilli- gershanden een heel complex opgezet met danstent, muzikale krocht, bodega en restaurant. Het Keizershof werd een begrip in die drie dolle dagen. Er werd gedanst, gezongen en gedronken in on vervalste Oilsjterse kamavalstijl. er was volk, animo en ambiaans... maar ook op 't eerste, in de iets rustiger eetgelegen heid kon men aan zijn trekken komen om even uit te blazen. Elk jaar in een andere sfeer, maar steeds gezellig en smakelijk. Onder 't nuttigen van gloeiende ajuin soep, slingerde spaghetti bolognese, knappende gegamierde toasten. Breu- ghelbrood (en parelende wijn met pas sende achtergrondmuziek, was dit de ideale pleisterplaats om even op krach ten te komen vooraleer zich opnieuw in 't zotte geweld te storten... Aanpassing en verbouwing van het Kei zershof brachten natuurlijk een verhui zing mee. Doch de lijn werd in het nieuwe centrum van de Zonnestraat doorgetrok ken. Zonder onderbreking, speelt de hui dige "Klup" na al die jaren nog steeds zijn onmisbare rol van trefpunt voor jonge en oude(re) Karnavalisten. precies omdat iedereen er iets naar zijn gading vindt. We gingen er even een kijkje nemen en ja, de voorbereidingen voor het klaarstomen van dans- en eetgelegenheden zijn reeds in volle gang. De onvermoeibare entoeziastelingen van-t-eerste-en-laatste-uur zullen onge twijfeld voor hun inspanningen worden beloond, want we zijn ervan overtuigd dat massa's Kamavalvierders positief zullen antwoorden op hun jaarthema ZEG HEE, KLUPKARNAVAL JE MEE Wij zouden zeggen "Wéér of géén wéér. met Vasteloavend allen hup. naar de Klup Slechts één adres Zonnestraat. nummer... nu ja. je hoort de muziek en voelt de ambiance wel(H.H.) Daar waar nieuwe karnavalgroepen het voor hun eerste deelname aan de stoet eerder bescheiden aan boord leggen, mikken de Toerenbiejoekes onmiddellijk naar de top bij de grote groepen. Vooraleer het zover kwam werd er trouwens heel wat gepland en gewerkt, en één van de resultaten hiervan kan men nu al merken in de werkhalen van het AKV in de Schoolstraat. We geloofden ons eigen ogen niet. Deze week viel in onze redactiebus een schrijven uit Kinshasa. Daar het hier om een "rechtzetting" gaat, zien we ons deontologisch verplicht de tekst integraal in onze kolommen op te nemen Naamloze brieven en brieven waar privépersonen worden in beledigd kunnen niet opgenomen worden. De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten «De Brikaljongs» Aalst, 21 jan. 1983 Mijne heren. Iedere donderdag van de week hou den de Brikaljongs repetitie in hun lokaal «De Graaf van Egmont» om hun fanfare klaar te stomen voor karnaval. Op aonderdag 20 jan. kwamen zij echter voor de zoveelste maal in con tact met de Aalsterse politie. 3 stoere politiemannen kwamen hun repetitie stop zetten. De agenten hun fluitsig naal stak schril af tegen de mooie klanken van de fanfare. Vraag Waar om mag de «Oude Garde» wel en mogen «De Brikaljongs» met hun repetities houden. De voorzitter R. Souvagie

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8