agisters Persprijzen 1982 overhandigd aan Bert Van Hoorick en Rein D'Haese De dag toen de kerk brandde Teledienst-Aalst werkt in stilte maar intens voort Aalsterse zegswijzen Nieuwe Gazet van Aalst - 18 maart 1983 - 5 Van Hoorick 29 maart 1947 V.l.n.r. Rein D 'Haese en echtgenote, burgemeester R. Uyttersprot, Anne-Marie Van Hoorick en voorzitter persbond Frans Van Volsem. (OJ) Het was reeds de zevende maal dat de Persbond der Denderstreek haar prijs toekende aan een verdienstelijk Aalstenaar. In tegenstelling met vorige jaren werden tweemaal figuren aangeduid om de symbolische prijs in ontvangst te nemen, met name Bert Van Hoorick en Rein D'Haese. Zoals voorzitter Frans Vanvolsem het vrijdagavond, bij de huldiging in de feest zaal van het stadhuis vermeldde, werd Bert Van Hoorick verkozen omwille van de publikatie van zijn memoires «In te genstroom». Hiermee heeft hij een be langrijke bijdrage geleverd tot begrip voor de periode 1919 tot tl 956 en de rol die hij daarin op nationaal en regionaal vlak heeft gespeeld. Het boek van Van Hoorick brengt een stuk sociale geschie denis van Aalst. Volgens de auteur zelf komt er geen vervolg op zijn memoires omdat het Aalst van toen niet meer het Aalst van nu is. Toen ware het volgens voorzitter Van Hoorick boeiend te vernemen hoe Van Hoorick zich in de Aalsterse SP geliefd heeft gemaakt en waarom hij geliefd is gebleven tot op vandaag. Als aandenken aan de persprijs werd hierop aan Anne- Marie Van Hoorick, die haar vader ver ving, omdat deze pas ontslagen was uit het ziekenhuis, waar hij een heelkundige ingreep onderging, een originele teke ning overhandigd van Gerard Alsteens, alias Gal. Tezelfdertijd kreeg Mevr. Van Hoorick ook een doorslag van een BOB- verslag van een KP-meeting van 25 ja nuari 1946, waarop Bert Van Hoorick on dermeer het woord voerde. Leden van Tejater 80 zorgden hierop voor een geslaagd intermezzo. Enerzijds werden verzetsgedichten opgevoerd door de aktrices Nellie De Hert en Fran- cine De Bolle, anderzijds las Herman Ravijts fragmenten voor uit de boeken «In Tegenstroom» en «Pieter Daens». De tweede laureaat Rein D'Haese is de kleinzoon van Bert D'Haese, die ook een tegenstander was van Van Hoorick. Vol gens persvoorzitter Frans Van Volsem is de belangstelling van Rein D'Haese voor de nieuwste geschiedenis dan ook bijna vanzelfsprekend. Zijn licentiaatstesis handelde reeds over het Daensisme, en hiermee behaalde hij een tweede prijs in de door het Priester Daensfonds uitge schreven Daensprijs. Hierdoor was de mede-figuur van het jaar als het ware geroepen om het Daensmuseum en ar chief van de Vlaamse sociale strijd uit te bouwen, toen de stad Aalst in 1977 hier toe het initiatief nam. Deze realisatie kwam er niet van de ene dag op de andere. Het museum en ar chief zelf werden uiteindelijk pas ge opend op de Daensdag 1982, en bevindt zich sindsdien op de tweede verdieping van het Belfort. Voorzitter Van Volsem herinnerde in zijn tweede toespraak eraan dat de pers mensen bij het aanwijzen van een figuur van het jaar geen rekening houden met eksamenuitslagen, maar eerder als een gewetensvolle jury het gepresteerde werk van de kandidaat ontleden en er alleen maar waardering voor over heb ben. De Aalsterse perslui waren er volgens Van Volsem zich wel bewust van dat zij met hun keuze van Rein D'Haese enige kritiek op de hals gehaald hebben, omdat men een stadsmedewerker, die dan nog een tewerkgestelde werkloze is, wilde huldigen, omdat hij tijdens zijn dienst uren, maar ook daarbuiten, monniken werk verricht heeft met het inrichten van het Daensmuseum en archief. «In de fi guur van Rein D'Haese worden dan ook allen gehuldigd die de hun vertrouwde job met evenveel bekwaamheid naar be horen uitvoeren. Voor deze figuur maak te Gal een tekening, waarin hij de gevier de met de rug tegen de muur plaatste. «Laten wij hopen, aldus Frans Van Vol- Tijdens de overhandiging van de persprijs voor niet-politiekers heeft burgemees ter Uyttersprot de rake uitdrukking gebruikt «Hij was de verpersoonlijking van de strijdvaardigheid». Van in zijn jeugd is Van Hoorick, die door de volksmond tot in de vijftiger jaren steeds met de troetelnaam Bertje werd bedacht, inderdaad vooral een vechter geweest. Sommige zijner scheldnamen waren eveneens gegrond, en de lezer mag er schrappen als ze hem te lelijk klinken oproerkraaiers, bende leider. tafelspringer, herrieschopper, tegenstromer. Bijwijlen was hij dat allemaal tegelijk, maar uiteindelijk werd er daar één soort mensen beter van de kleine lui, de sukkelaars. Onze ordelievende burgers van vandaag kijken nog met enige schaamte terug op de jaren dertig toen alle on rechtvaardigheid uit de vorige eeuw nog niet was uitgeroeid. Van Hoorick kan als kommunist een staatsgevaarlijk anarchist geweest zijn, maar als mens vocht hij tenminste voor een waardig ideaal dat hem boven officiële staatslieden verheven heeft. Zelfs onbaatzuchtig. Verteerd en eerlijk kwam hij dan op een dramatisch keerpunt in zijn leven tot de kónklusie dat de stroming van de door hem aan gekleefde ideologie tot dezelfde machtswellust had geleid als die andere door hem bekampte gruwelhet nazisme. Het komt niet tot uiting in zijn boek «In Tegenstroom», maar waarschijnlijk zal hij toen even gedacht hebben dat de ongelooflijke inzet van gans zijn ontstuimig leven, tot op het vlak van de internationale aktie voor verandering van niets minder dan de ganse wereld, volledig nutteloos geweest is. Het leven van Bert Van Hoorick is verre van nutteloos geweest. Niet enkel laat hij ons zijn boek na als een monument van intens leven en beleven, openheid, strijd en bezinning, inzet en onverdroten ijver, engagement en zeldzame zelfkritiek, geschreven in een stijl die ons vele bladzijden lang letterlijk doet beven van emotie. Ook uit de rest van zijn politiek leven laat hij ons veel na dat als voorbeeld voor velen kan dienen zijn tussenkomsten in het parlement en elders op sociaal gebied, zijn onverholen Vlaamsgezindheid, zijn schepenambt met verfijnde kuiturele uitstraling, zijn veel zijdige positieve tussenkomsten in de aalsterse gemeenteraad waar hij jarenlang de enige was naar wie telkens met echte aandacht werd geluisterd. De panoramist sem. dat dit alleen maar figuurlijk is be doeld». Burgemeester Uyttersprot feliciteerde hierop, voor een talrijk opgekomen pu bliek, waaronder een half schepenkol lege, raadsleden van de SP en de Volks unie, alsook personen, die vroeger tot fi guur van het jaar verkozen waren, de leden van de Persbond van de Dender streek met hun initiatief. Hij verduidelijkte dat in een tijd waarin er nog nooit zoveel gesproken werd over kommunikatie, de betrekkingen tussen politici en pers erg broos zijn Volgens de burgemeester wil het nieuwe stadsbestuur in het algemeen belang goede relaties onderhouden met de re- gionèle pers. Daarom zal aan de pers medewerkers in alle openheid zoveel mogelijk informatie verstrekt worden. Hij riep vervolgens op tot wederzijds ver trouwen waarbij de pers haar taak met opbouwende kritiek uitvoert, en zonodig de vinger op de zere wonde legt. Wat de laureaten zelf betreft merkte de Burgemeester op dat hij het steeds als een verlies aangevoeld had als Van Hoorick de gemeenteraad verliet. Hij prees diens strijdvaardigheid, dynamis me en overtuigingskracht. De andere laureaat kende hij persoonlijk minder goed, maar naar zijn mening wettigde zijn geleverde inspanning de onder scheiding van de pers. (MP) Er is rumoer in het stadhuis, want men houdt er grote kuis. Personeelsleden, vroeger aangesteld door de huidige oppositie, moeten de plaats ruimen voor die van de nieuwe coalitie. Kennis of kunde wil men immers niet belonen, Je moet alleen de juiste partijkaart kunnen tonen. Zelfs in het vrijetijdscomité kreeg men hiervan al een lepel mee Zo gaat het telkensom de zes jaar, haalt men de diensten eens duchtig door elkaar. En ondertussen blijft elke fraktie beweren dat ze partijpolitieke aanstellingen wil weren Sommige diensten raken op die manier overvol, in andere eist personeelsgebrek zijn tol. En dan zijn er nog «heren» die durven beweren dat het personeel veel meer zou moeten presteren. Geef het hiertoe dan tenminste de kans, en stop nu eindelijk die partijstoeltjesdans Een rechtvaardige aanpak garandeert ook goede relaties, en dan krijg je vanzelf wel betere prestaties. perversje 16.46...Sedert het eerste alarm Is nu een half uur verstreken. De 'Gluco- serie Reünies' biedt de hulp aan van slangen en motorpomp. Die wordt onmiddellijk aanvaard. De uitrusting o.l.v. De Vriendt wordt opgesteld aan de Oude Dender. Met deze 3e lijn zullen de manschappen aan de Rozema rijnstraat versterkt worden. De hitte blijft stijgen, voortdurend springen er leien knetterend stuk en vliegen de brokstukken aan alle kanten. De bewo ners van de huizen nabij de kerk nemen maatregelen, overal wordt water en zand aangebracht. In de herberg 'Het Meerlaantje' op de hoek van de Roze marijnstraat wordt een begin vgp brand op de zolder gesignaleerd, de pom piers grijpen onmiddellijk in... ...Dit is andermaal een fragment uit de reportage die volgende week in dit weekblad verschijnt. Minuut na minuut wordt daarin de brandramp die de Sint-Martinuskerk trof, gevolgd. Een reportage, samengesteld na maanden opzoekingswerk, tientallen gesprekken en dagen puzzelen. De N.G. van Aalst trok voor dit document 4 volle bladzijden uit. Volgende week, exclusief voor dif weekblad, een adembenemend life- verslag over een gebeurtenis waarvan iedere Aalstenaar nu nog stil wordt: Daar waar men in de Aalsterse Teledienst in 1981 ongeveer honderd oproepen te verwerken kreeg, steeg dit aantal vorig jaar tot 355, wat aanleiding gaf tot een 900 prestaties. Hiervoor zorgden niet alleen een maat schappelijk werker, Steven Saeys, en een klusjesdienst onder leiding van Mi chel Van Belle, maar ook niet minder dan 86 vrijwilligers, die geleid worden door Lieve Hoffelinck en Elkje Van den Broeck. Wie om het even welke hulp no dig heeft, kan steeds terecht in het plaat selijk Teledienst-huis, gelegen in de Wit huisstraat, 4, waar men zo mogelijk zelf hulp verleent, hetzij deskundig doorver wijst naar een andere bestaande dienst. Teledienst. die in feite een georganiseer de vorm van burenhulp is, wil een dam opwerpen tegen de vereenzaming. Daarbij wordt vooral gewerkt aan een mentaliteitsverandering, waar niet zo zeer het geld belangrijk is, maar wel de solidariteit met de medemens. Alles bij elkaar kreeg men in 1982 een oproep voor drieëndertig verschillende diensten. In de eerste plaats betrof het hier de vraag om informatie over andere diensten, administratie, enz. Ook de vra gen om bezoeken van een vrijwilliger wa ren frekwent, evenals de vraag om bood schappen te doen. 32 maal was er nood aan huishoudelijke hulp en 33 maal op personen te vervoeren. De vraag om hulp bij verhuizingen ligt in dezelfde sfeer. Ook vragen om nachtwaak, wo ningen, en financiële hulp waren niet uit de lucht. Vooral in de maanden septem ber tot en met december 1982 stegen de hulpvragen. Het overgrote deel. namelijk 61 op de 86 vrijwilligers woont in klein-Aalst, en de leeftijd hiervan varieert tussen 11 en 70 jaar. Vanaf 1.2.1982 startte Steven Saeys als voltijdse maatschappelijk werker in een BTK-projekt. Hij koördineert de werking en vangt de oproepen van Teledienst op. De vrijwilligers kunnen voor hun begelei ding rekenen op een tweemaandelijks tijdschrift, op een tweemaandelijkse ver gadering en op het informatiepakket, dat in het Teledienst-huis ter beschikking ligt. Ook de onderhoudsarbeider en de twee bedienden van de dienst zijn BTK'ers. Nu de projekten afgelopen zijn. tracht men hun taak door vrijwilligers te laten uitvoeren. Om het hoofd financieel boven water te houden hoopt Teledienst in de toekomst op subsidiëring door de stad Aalst. Ook privé-personen en organisaties zullen aangesproken worden. Tevens wordt er opnieuw een kunstavond georganiseerd op vrijdag 22 april eerstkomende in de Van Inniszaal in de Generale Bankmaat- schappij. Maar daarover later meer. (MP) De tweede reeks is gestart, dit is de vierde tekening van Frans Wauters. Bespaar ae 6 opeenvol gende tekeningen en noteer er de juiste zegswijze bij. Stuur ze alle 6 samen op naar het redaktie- adres. De winnaar wordt zelf getekend door Frans Wauters.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5