FOTOCENTER St.-Antoniusfeestenweinig poen en weinig helpers EDDY FRANS JANSEGERS Begrafenissen ARM S 053/21 08 88 TAXI Moorselbaan 328 AALST DAG EN NACHT de echte 1-dag FOTOSERVICE MORGEN... OF GRATIS Van Wambekekaai 7 Hoogstraat 17 Ja Ik wil alles over alles van groot-Aalst weten... wil ik een Gazet \>an qal> t abonnement mm Onafhankelijk weekblad voor Qroot-Aalst op de 2 - Nieuwe Gaze! van Aalst - 21 januari 1983 vervolg van blz1 De twee veldwachters die ook van de partij waren zorgden er voor dat St.- Antonius met zijn gevolg veilig de feest zaal van het gemeentehuis bereikte om zich daar te goed te doen aan een drankje, en om ondertussen te luiste ren naar de voorzitter van de dorpraad. naar schepen Marcel Lorie en naar een afgevaardigde van het stedelijk feest comité die mekaar aflosten bij het «pla neren» van de alombekende dank woordjes en gelukswensen. Rond 1Ö 00 h verscheen St-Antonius voor het venster van het gemeentehuis, vanwaar hij een korte toespraak hield tot de Herdersemnaars en vanwaar hy samen met Gudula de pensen uit hét raam gooide. Pensen die voorbehouden waren voor de kinderen. Voor de grijp grage volwassenenwasertrouwens een tweede pensenworp voorzien, zon twintig minuutjes later. De hoofdprijzen bij deze pensenworpen waren een zil veren (voor de kinderen) en een gou den (voor de volwassenen) pens. Tussen de twee pensenworpen door konden we nog kijken en luisteren naar enkele volksdansen, uitgevoerd door acht weinig enthousiaste jongeren Na deze openluchtaktiviteiten kon je verschillende richtingen uit naar de tentoonstelling van de Ko ninklijke Harmonie naar feestzaal «De Kletser» voor een disco-T.D naar de draaimolen, de schiettent of het lunapark gewoon naar een café, een pintje gaan kopen of naar huis, als je tussen al deze mogelijkheden toch je gading niet vond. Er was eens... Sint Antonius Het verhaal van de Herdersemse St - Antoniuskermis kunnen we het best la ten beginnen op het einde van de 17de eeuw. Plaats waar het zich allemaal afspeeltde Faluintjes Hoofdrolspe lers de pest, de inwoners van Moorsel en Herdersem, en St -Antonius. En als figurante de Heilige Gudula. Het gaat als volgtop het einde van de 17de eeuw woedt de pest door de Fa- luintjes Het verspreidt zich als een lo pend vuur. In Herdersem zijn er op een bepaald ogenblik nog 62 inwoners. In Moorsel is het al niet veel beter. Ten einde raad roepen de Moorselaars St.-Antonius aan patroonheilige van Herdersem en beschermer van zieke varkens. Doordat St.-Antonius gespe cialiseerd was in vuurziekten (zoals de pest er ook een was) kunnen we die bedevaarten van de zieke Moorselaars naar Herdersem best begrijpen. Maar hier blijft het niet bij De Moorse laars doen St.-Antonius een belofte «Als we genezen door uw voorspraak komen we hier elk jaar op je naamdag een mis opdragen, en we zullen dat doorgeven aan ons nageslacht». Zo zit het dus. Elk jaar een Moorselse mis in Herdersem. Maar hier eindigt het verhaal niet Ik zou eerder zeggen hier begint het pas. Herdersem kende zo'n succes als be devaartsoord dat men de St.-Antonius- gilde stichtte. En waar elk jaar veel Moorselaars samenkomen ontstaat on vermijdelijk een kermis. Dus zo ook in Herdersem. Al gauw werden er op St.- Antonius' naamdag varkens geslacht, waar men pensen van draaide en kop van perste. Men dronk daarbij nog en kele vaatjes bier, en 't was kermis Met de opkomst van de veeartsen die vaak veel doeltreffender bleken te zijn dat St.-Antonius, verflauwde deze vie ring wel, De Moorselse mis, zoals men ze ondertussen gaan noemen was, bleef men opdragen, en in de cafees was het iets drukker dan normaal Van een echte kermis kon men echter (voor lopig) niet meer spreken Tot 1959. Tot de Herdersemse voetbal- klub PATRO een bron van inkomsten zocht M. Van der Stockt, voorzitter van die voetbalklub. kwam op het idee om rond die Moorselse mis eenfeest te bou wen. en zo de St -Antoniuskermis in ere te herstellen. Hij sprak de St.-Antonius- gilde aan voor de organisatie Na enkele jaren werd de organisatie overgelaten aan de Herdersemse dorpsraad, die grootse plannen koes terde voor de kermis die er tot nu toe als volgt uitzag een pensenkermis. een ringsteek te paard, en een stoet met enkele muziekmaatschappijen Vooreerst werd er gezocht naar een St -Antoniusspel Het werd gezien als volgtde boeren en boerinnen zijn volop bezig met win terse aktiviteiten De duivels, die de varkens willen besmetten met de pest. zijn in aantocht Deze pest zou gesym boliseerd worden door een brandende fakkel; de duivels willen dus t vuur in 't varken steken De duivels nodigen de boeren en boe rinnen uit voor een drink Er wordt ge dronken, gevrijd, gédobbeld, enz Kortom, een heleboel aktiviteiten waar door de waakzaamheid van de boeren verslapt. De duivels kunnen nu rustig hun gang gaan en ze besmetten de varkens met de pest. De boeren, die dit zien gebeuren, vluchten 't dorp in. Ze bezatten zich een ganse avond en een ganse nacht Ondertussen is het zondagmorgen ge worden en de boeren vieren nog steeds kermis, een «zwarte» kermis als het ware. Tegen de middag komen ze wat bij hun positieven en ze halen St.-Anto nius Herdersem binnen St.-Antonius komt aan dus weer een reden tot kermisvierenDitmaal tot maandagmorgen Tot St -Antonius het vuur van de varkens blust. De varkens zijn genezen, de boeren zijn ontnuchterd, de duivels zijn verdre ven. en de kermis zit er weer eens op Herman Ravijts werd als regisseur voor dit spel aangesproken. Hij zag het op gevoerd worden op een scène, en hij schreef er het scenario voor. Na twee jaar werd de regie overgeno men door Oskar van Malder maar er bleken té veel moeilijkheden te zijn om dat spel jaarlijks op te voeren De essentie bleef nochtans bewaard Kijken we maar naar het programma van dit jaar 's Zaterdags werd een varken in brand gestoken door de duivels, terwijl de boeren en boerinnen vlegeldansen op voerden 's Zondags is er dan een pen senworp. en St -Antonius wordt Herder sem binnengehaald, geflankeerd door een stoet, waar allerhande personages mee opstappen Zo was er de eierko- ningin van Kruishoutem. die ondertus sen vervangen werd door prins karna val Want waar kermis is. hoort ook een prins karnavalOok de H. Gudula werd verzocht mee op te stappen Van ge boorte is zij Herdersemse. en dagelijks ging zij bidden in de kapel van de H Zaligmaker te Moorsel Nogal wiedes dat zij er ook bij hoorteen Herdersem se heilige, die in Moorsel vereerd wordt traditionele partijen SP. PVV, CVP en VU. Elke partij stuurde 3 afgevaardig den. Met de tijd werden ongeïnteres seerde politiekers wel eens vervangen door geïnteresseerde partijlozen. Het organiseren van de kermis is slechts een aktiviteit van de dorpsraad, die er een groots doel op nahoudt. Ten eerste het karakter van Herdersem mag niet verloren gaan. Herdersem mag als ge meente niet opgeslorpt worden door Groot-Aalst Ze willen dus ook de soli dariteit onder de Herdersemnaars be vorderen. Ten tweede deze dorpsraad is na de fusie ontstaan volksdansen willen opvoeren, hoe ge: raak je dan aan 170 man de Koninklijke Harmonie Concordia et Docilitas. Da's een delikate kwestie. De Koninklijk Harmonie heeft in zijn sta tuten vastgelegd om niet uit te gaan zonder zijn majoretten Tijdens deze drie dagen durende kermis kunnen ze dan ook maar één maal spelen zon dagnamiddag in de stoet Op zaterdag avond, op het bal. waren ze met aan wezig omdat het algemene repetitie was De organisatoren «De Harmonie zit verstrikt in zijn eigen statuten. Zo willen ze voor hun eigen Herdersemse kermis met buitenkomen zonder hun majoretr ten» Dit is een geval dat door' de Herder semnaars onderling moet opgelost of uitgevochten worden De organisatoren van de kermis richten nu al hun hoop op 't nieuwe stadsbe stuur Ze vinden zelf wel dat het nu niét het ogenblik is om bij de stad aan te kloppen voor geld. maar behalve finan ciële steun kan de stad ook nog op vele andere gebieden steun verlenen. Zal het nieuwe stadsbestuur iets kun nen/willen doen aan de huidige toe stand van de deelgemeenten, die er maar voor spek en bonen bijzitten 't Blijft een open vraag. (LJ) Nele Boel is gelukkig, ze won de zilveren pens. (OJ) Een unieke witte bruidswagen en old timer- Ceremonie Bediening gratis als antwoord op de algemene vraag aan de Herdersemse politiekers «Gaan we samen werken of samen sterven De dorpsraad wil een brug slaan tussen Kattestraat 37, Aalst 053-70 06 06 Bij de Herdersemse feesten waren heel wat politiekers aanwezig. (OJ) U wenst een zaak over te nemen Dan rijzen een reeks problemen zoalsovernameprijs, inschrijving in handelsregister, aanvraag B.T.W.-nummer, enz. Goede raad is dan goud waard Daarvoor kan U terecht bij; Ekonomisch en fiskaal raadgever Verzekeringen en financiële verrichtingen Pontweg 57 s 053/77 51 Herdersem 34 Een druk bijgewoonde opening van de tentoonstelling 200 jaar Koninklijke Har monie». Op de voorgrond een deel van de triomfbekers. (OJ) - p v/i.s-- •- 9300 Aalst Tel. 21 29 44 Met de Herdersemse harmonie en de leden van de dorpsraad wordt de stoet dus al heel wat uitgebreider. En je kent de mannen van het stedelijk feestcomi té als prins karnaval mag meedoen en de H. Gudula. waarom mogen zij er dan ook niet bij O.K. Laat ze dan ook maar mee opstappen En liefst nog met een gevolg van plaatselijke politici, zo worden die in staat gesteld hun «public relations» te verzorgen 200 jaar koninklijke harmonie concordia et docilitas De Koninklijke Harmonie Herdersem bestaat 200 jaar Deze jubileumviering is gestart in november '82 en zal voort duren tot november '83. Ter gelegen heid van de kermis organiseerde het huidecomité «200» samen met de Ko ninklijke Harmonie en met de dorpsraad van Herdersem een tentoonstelling on der het thema «Het rijk verleden van de 200 jarige harmonie» Vrijdagavond werd de tentoonstelling officieel geopend, en ze bleef verder geopend voor de ganse duur van de kermis. Van zaterdag tot en met maandag was iedereen welkom in het Parochiaal Centrum, en aan belangstellenden was helemaal geen tekort De dorpsraad van Herdersem Wat Hoe Wie De dorpsraad van Herdersem heeft de laatste jaren de organisatie van de St - Antoniuskermis in handen Deze dorpsraad ontstond uit twaalf Herdersemnaars. afkomstig uit de vier de stad Aalst en de deelgemeente Her dersem. via een schepen die het peter schap van de dorpsraad op zich neemt. Herdersem staat dus als voorbeeld klaar voor alle andere deelgemeenten. Misschien is dit een vingerwijzing voor onze toekomstige burgemeester op elke gemeente een dorpsraad oHder peterschap van een schepen. Het is niet allemaal rozegeur en maneschijn Neen. in Herdersem loopt het met alle maal van een leien dakje, hier en daar zit er wel een haar in de boter Om je een idee te geven zal ik enkele puntjes opsommen die ik links en rechts kunnen opvangen heb de toelage van de stad Aalst Deze is minimaal 15.000 fr., en ze laat dan nog zo'n 14 maand op zich wachten De organisatoren hebben het hier wel wat moeilijk mee er gaan zoveel hon derdduizenden franken naar karnaval en voor een deelgemeente blijft de toe lage beperkt tot een strikt minimum. Wat loopt hier mank ae geringe medewerking van de Herdersemnaars De organisatoren dromen van een optimale medewerking van de bevolking maar die dromen worden geen werkelijkheid De organi satie draait rond een twaalftal perso nen Het groots opgezette St.-Antoniusspel kan hierdoor niet meer opgevoerd wor den. er zijn 170 medewerkers nodig Er moet nu al gebedeld worden om 8 jonge mensen te vinden die twee DUS nif« irnn Ee" "rt»4" t» AdJtttM mtonraltt lk neem een abonnement Van 1000 fr. en dan lees ik tot eind 1983 wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst. 550 ftvoor 6 maanden. 300 fr. voor 3 maanden. I k stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever Nieuwe Gazet van Aalst). lk wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst. lk wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres PostnummerGemeente: Handtekening schrappen wat niet past) Terugsturen naar Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestraal 44/3, 9300 Aalst.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 2