DIRK PHILIPS u ook al anonieme karnavalgroep Karnavalafkorting «KARtasj NA WALesa» Tweede jaar A.K.V. «De PolSewieters» alle reportagewerk "De Snottebellen Da zen goei OVER TE NEMEN: Nieuwe Gazel van Aalst 21 januari 1983 9 AKV Kartasj neemt voor de zesde maal deel aan de karnavalstoet. Bescheiden begonnen haalden ze met hun debuut, «Kasteel Terlinden» meteen een 19e plaats. Via de brouwerij «De Giestige Zjieblik» (11e), de «L-ochte P-rot G-aas» (11e) en het «Oilsjters Guiness Boek of Re cords» (5e), klommen ze vorig jaar op tot een artistiek én spiritueel topniveau met «'t Es Vand'n Ond» (foto). Insiders en publiek staken hun verwondering destijds niet onder stoelen of banken toen Kartasj «slechts» een vijfde plaats kreeg toegewezen van de jury. En dit jaar Kartasj in '82kleurrijk en spiritueel. De groep is gegroeid uit de St.-Joris- scouts (op St.-Anna), die al jaren karna val vierden met een muziek- en «tank»- wagentje, maar die pas in 1977 de stap naar een AKV waagden. Met succes trouwens. Kartasj telt ook nu nog een 25-tal leden, waaronder vooral (ex-) scouts en hun aanhang. Dit jaar wordt het uiteindelijk toch eens een buitenaalst onderwerp«Solidar- noilsjt», waarin de Poolse perikelen op ironische en ludieke wijze naar voor worden gebracht Met een «aalsternatie- ve» versie van de hamer-en-sikkel-vlag, zal Kartasj persoonlijk prominenten als Bresjnev, Glemp, Johannes-Paulus II en Lech Walesa met hun respektievelijke nesten kinderen door de Aalsterse stra ten rondleiden. De kostuums worden ook iets origineels, maar de ontwerp sters-scoutsvrouwen bewaren voor één keer wel het stilzwijgen. Kartasj staat bekend als een groep die leeft; d.w.z. die ook buiten de 3 dagen van karnaval lol weet te tappen. Op TD's zijn ze graag gezien als dé ambiance- makers bij uitstek En velen hebben met karnaval zelf ook betere herinneringen aan de Kartasjmuziekwagen op de Gro te Markt dan aan de overvolle cafés. Dit dansen op de straat ligt in feite dicht bij de wortels, de roots van karnaval, en de Kartasjers ervaren het eveneens als hun tofste uurtjes als ze daar zoveel los se karnavalisten wat openluchtambian- ce kunnen brengen. Kritiek op karnavaltoestanden Jawel: er zou meer plezier moeten kunnen ge maakt worden onder de echte Aalste- naars zelf dan er vechtpartijen zouden mogen ontstaan tussen lui die van de echte karnavalgeest geen flauw benul hebben (al dan met Aalstenaars) De sfeer van «mensen kunnen uitschijten zonder daarom boel te veroorzaken-' zou moeten terugkeren. Iets zoals het «dominoprincipe», maar dan kleuriger, en origineler En ja Kartasj vraagt zich ook af of die cafébazen ook al eens uit die kleffe plastieken bekertjes gedron ken hebben. «Met alle respekt voor de eventuele glazenschade. maar in dat plastic pissen we liever dan eruit te drin ken. Aangenaam is anders Ook be treuren zij het samen met vele andere groepen, dat de proclamatie van het feestkomitee niet met een motivatie of evaluatie gepaard gaat«wat was nu goed aan onze groep wat apprecieer de men niet En waarop jureert men het grondigstop de humor of op de praal Indien men weet wat er fout was. kan men de eventuele teleurstelling ombui gen tot een stimulans om het volgende jaar met nog meer enthousiasme uit te pakken. Meteen zouden ook de geruch ten in de aard van «ach ja, de nieuwe koalitie was óók al vóór 10 oktober be kend» wat kunnen ontkracht worden, met zo'n verduidelijkende motivatie. Op de vraag hoe een AKV het tegen woordig financieel kan klaren, luidt het antwoord kort«Moeilijk Indien je niet aan steunakties doet. en zelf geen fikse bijdrage voor de kostuums levert, mag je nog zo'n mooie geldprijs gehaald heb ben het vorige jaar; dan kom je er nau welijks. Zelfs mét die eerste twee inkom sten voor de kas blijft het krabben, hoorDe prijzen zijn door het feestko mitee wel konstant gehouden, maar in tussen is alle materiaal toch maar weer duurder geworden. Dat bij bekende groepen nu uit een bescheidener vaatje moet getapt worden, is maar al te goed te begrijpen Eén positief punt is er voor sommige groepn wél aan de krisis met meer leden-doppers kan je veel vlugger opschieten met je wagen... Kartasj laat echter de karnavalpret mei door de krisis temperen de geest zit er nog volop in; dat bewijzen ze elke dag nog hetzij in hun stamcafé «Sint Mar- tinuskrinq» (bij hun «Delfin en Torken»), hetzij als noeste werkers in de Keizers- len. En voor hen is één ding zekerde staat van «belech karnawalesa»za! pas op aswoensdagmorgen (heel even) od- geheven worden (LDC) Een drietal jaar geleden vatten een aantal jonge lieden uit de Post hoorn-, Regelsbrugge- en Gentsestraat het plan op om met een karna valgroep van start te gaan. «De Pollewieters» waren geboren. Het buurtkarakter verdween langzamer hand en dan zeker voor wat de samen stelling van het geheel betrof Men voer een meer regionale koers daar er men sen uit Lede. Gijzegem en zelf Appel- terre-Eigem een «aansluitingskaart» te kenden. Hun eerste optreden in het specifieke karnavalsmilieu verliep niet onsucces vol Met een tiende Dlaats bii de kleine groepen, als thema werd Bomma Bom- ma gekozen, kon men gerust van een uitstekend debuut gewagen. Niet alleen tijdens deze sotternie drie daagse zijn «De Pollewieters» actief. Zij brengen ook nog optredens onder de naam «Daaven en Stampen», een ko mische persiflage op de bekende Leed- se skiffelgroep. Verder is er nog de deelname aan de Aalsterse avond en organiseert men zelf een vlaaienfesti val. Mario Van Den Berghe is, naast coördi nator die het raderwerk lopende houdt, ook secretaris van de vereniging. Luc Van Den Steen vervult de rol van pen ningmeester en Jan Van Buggenhout zorgt er voor dat zich tijdens de jaarlijk se optocht geen mankementen voor doen. Dit jaar zocht men zijn inspiratie niet enkel binnen de lokale grenzen maar ook in het verre Amerika. «Flikke, flikke, de sjipkes van Oiljst zen doar» is een boutade op het plaatselijke politieheir en op het t.v. feuilleton «CHIPS». Van spektakel gesproken. Beekveldstraat 8, AALST Tel. 053/78 66 28 winstgevend pompstation met goed ingerichte garage. Voor inlichtingen bel 053/70 42 13 of schrijf onder de letters LAH bureel blad. 83/47 De SnonBnéllen een nog tamelijk jonge karnavalgroep, maar met zijn 4 jaar toch al oud genoeg om bij andere groepen bekend te staan als "De Snottebellen Da zen goei 4 karnavals geleden waren ze er voor 't eerst bij. Mét de altijd aanwezige geld problemen en mét de onervarenheid van beginnende karnavalisten. Bleukes, weet je wel. Maar nu kunnen ze wel rot ten in het vak genoemd worden. Dé schrik van een heleboel karnaval- groepen. over voldoende financiële mid delen beschikken, blijft hen wel nog steeds achtervolgen Er wordt wel eens iets georganiseerd zoals een spahetti- TD, de hacht van den hieten hond, ze krijgen wel een een kontrakt te pakken om met hun wagen naar Denderleeuw of Dendermonde te gaan, enz. Dan is er ook nog de prijs die ze door hun deel name aan de stoet kunnen winnen. Zoals verleden jaar. voor een twintigste plaats 29.000 fr. D'as niet niks, maar als je ziet dat ze voor de kostuums al leen al 100.000 fr. uitgeven, (25 kos tuums van 4.000 fr. per stuk) dan is er wel altijd wat geld te kort. Tenslotte betaalt elk lid nog lidgeld een 150 fr per maand. Niemand van de groep brengt geld van zichzelf binnen, want. zo zeggen ze zelf'We steken al onze vrije tijd in onze hobby, we zouden het ongeoorloofd vinden moest het voo ons verlieslatend zijn We doen het voor ons plezier, voor de eer van mee te doen. voor mee te genieten van de gespannen sfeer de laatste dagen voor de stoet, en omdat we Aalstenaar zijn. Je begrijpt dat we wel "van 't beestjen gebeten zijn", want anders doe je zoiets niet." Dit jaar brengen De Snottebellen een ode aan de Ajuinboer De officiële titel van hun wagen wordt"De Ajuinboer en en die willen we eens in de bloemetjes zetten." Het wordt dus uitkijken geblazen voor de Ajuinboer en zijn Boerinnekes. AKV 'De Snottebellen een fotootje tussen het plakken en lassen door. OJ zijn Ajuinboerinnekes' Zijzelf vertellen hieromtrent"De Ajuin boer is een karnavalfiguur die minstens al even lang als Kamiel Sergeant mee- stapt in de stoet, dus al zo'n dertig jaar En je moet weten buiten Keizer Kamiel zijn er nog een heleboel mensen die veel doen of gedaan hebben voor karnaval. En wie heeft de link al gelegd tussen "Keizer Kamiel en zijn Kamillekes" en "De Ajuinboer en zijn Boerinnekes Dit hier is een staaltje van de dubbelzin nige opstelling van vele karnavalisten; er wordt altijd veel meer gezegd dan dat gene wat je op het eerste zicht ziet. (LJ) «Kweit ni wie», de AKV die hun debuut in '81 niet maakte met de hit «Hoe je heette, ben ik vergeten», maar wel met hun «Nightboat to Caïro», de tropenfi- lantropen in Aalst dus. Geïnspireerd door de popgroep Madness, in keurige tro- penpakjes. Daarop volgde vorig jaar «Het poepsalonneke», een knipoogje naar de gang van zaken in jeugdklub Ypsilon, toen ook hun pleisterplekje. Dit jaar is hun onderwerp zowel origineel Aalsters als karnavalistisch... Deze man liep steeds achter 't Ros Beiaard/Ballatum (welk is alweer de echte te trommelen, en kan dat nu niet meer verwezenlijken omdat hij een beetje dood is. Maar niet getreurd«Kweit ni wie» zorgt wel voor een passend eerbewijs. Niet alleen zal het Ros traantjes plengen, maar ook zal de Tettentoren halfstok bovenop de wagen gebouwd zijn. De vier Heemskinderen tenslotte zullen wegens vakantie in Spanje samen met een condoleancekaartje ook hun kat sturen. groep buiten wedstrijd (100.000 fr. volgens Kweit ni wie). Karnaval voor de mannen en vrouwen van Kweit ni wie betekent een bekro ning op het geleverde werk aan de praalwagen, en dus een uitleving van het gezwete bloed, de verbeten pijn, Kweit ni wie voelt zich als jongere groep nu toch langzamerhand geak- septeerd door de grotere broertjes. Dat merken ze al in de hallen, waar ervaren groepen al eens wat raad komen geven bij de konstruktie van de wagen. Dit terwijl men als eerstejaars- groep gewoon genegeerd en bespot wordt. Maar in hun derde jaar blijkt de groep, ontstaan uit een vriendenkliek, dan toch wat meer aanzien te genie ten. Men probeert alles (ook de koppen) zelf te makken, omdat een jonge groep als «Kweit ni wie» het zo al moei lijk genoeg heeft om financieel de eindjes aan elkaar te knopen. Van geldprijzen is er voorlopig nog niet veel zaad jn het bakje gekomen. Een AKV Kweit m wie' 1982: t poepsalonneke (OJ) taartenslag en een fuif moeten de kos ten wat dekken. Dit jaar hoopt men op een ereplaats in de eerste 20. In hun rangen betreurt men het wel dat er vorig jaar zo bespaard is op de prij zen, terwijl er rijkelijk gestrooid werd met geld voor de Kamillekes, een de versleten kiekedraad. Maar voor een reporter hadden ze wel een handi ger naam kunnen kiezen. Hoeveel keer ik mijn vraag «Waar staat Kweit ni wie hier ergens in de hallen met gelach beantwoord hoorde... Wie Da weit ekik ni, seij, maneken (LDC)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9