I T 10 Nieuwe Gazet van Aalst - 25 maart 1983 29 maart 1947 De dag toen de kerk brandde hoogte Hun werk gaat alhoewel ze maar met 2 lansen werken met een dui delijke zin voor show gepaard. Bij de andere brandweerkorpsen lokt dit schampere opmerkingen over 'la gale rie' uit. Alhoewel het aan de westkant niet meer brandt, spuit uit hun lansen weldra overvloedig water, waardoor een paar ruitjes stukspringen, en de stroom onrechtstreeks op het orgel terechtkomt, dat daardoor waterscha de oploopt. Op dat ogenblik is Valery Schelfout nog in de kerk aanwezig. Hij. als gewezen brandweerofficier, ziet onmiddellijk het gevaar, loopt naar buiten en roept dat ze dadelijk moetën stoppen. 17.45: De onderzoeksrechter De Clercq van Dendermonde, vergezeld door de griffier en subsituut, komt ter plaatse, begeeft zich vérvolgens naar het politiebureau en begint aan een eerste ondervraging. 17.46: De brand is anderhalf uur oud. De Mobiele Groep heeft haar op stelling veranderd. Ze zijn nu in de kerk en spuiten met een machtige straal van in het midden naar het klok- kegat. Boven op het dak bespuiten de Aalsterse pompiers dezelfde plaats. Het vuur wordt nu continu met 10 lan sen bespoten. Buiten staan de hel pers van het eerste ogenblik. Van Molle de riemenmaker, Gust de mar- belier uit de Pontstraat, en Const. Paelsterman de onderwijzer uit te rus ten... 17.50 Voor de eerste keer komt een optimistisch bericht De brand zou weldra kurfnen overmeesterd zijn 18.10: De avond valt. In de donkere lucht is het rommelen van de balken, het duvelen van de gensters, het schreeuwen van de brandweerlieden en het knetteren van de waterstralen te horen. 19.00 De brand is niet geblust, maar alle gevaar is geweken De korte ronde vouten hebben de hele dag stand gehouden. Boven is er een chaos van eikehouten balken (50 x 50 cm), waaruit nog voortdurend vlammen opduiken De hel is vagevuur geworden... Een eerste rondgang door de kerk leert dat de zijportalen erg beschadigd zijn. De marmeren vloer heeft erg geleden. De half gesmolten klok heeft er zich met een enorme klap meters diep ingeboord. De glasramen in het hoogkoor en de kruisbeuk zijn onge rept. Het koorgestoelte tegen de ach tergrond van de zijbeuken heeft gele den, vooral dan door de zenuwachtig heid van de redders die op veel plaat sen de gebeeldhouwde lijsten ge schonden hebben, om minderwaardig schilderwerk te kunnen wegdragen. Talrijke kasten die aan de gilden beho ren hebben waterschade. De sacra mentstoren is intact. Drie vierden van de gewijde voorwerpen zijn gered en in veiligheid. 52 schilderijen zijn al terecht. Twee agenten, 1 binnen en 1 buiten beginnen voor het gebouw van 'De Dames' hun nachtbewaking. Ze wor den in hun werk geholpen door een paar burgers-vrijwilligers. Organist Renaat Mores is de hele avond en een stuk van de nacht bezig met de gewijde vaten te schikken en te orde nen. 19.10: De brandweer doet andermaal een inspectieronde door de gebouwen rond de kerk.Kapitein De Paepe, G Kieckens en Ab Huylebroeck zijn gerust voor de komende nacht 19.30: De vreemde korpsen verlaten de stad 21.00: De soldaten vertrekken naar hun kazerne De rijkswacht en politie beginnen aan de nachtpatrouilles, het verkeer wordt voor de volgende 24 uur omgeleid Pompier Carael Pol hoort dat er nog een schilderij van Rubens boven het Rochusaltaar hangt. Hij klautert het altaar öp en brengt O.L.-Vrouw met kind naar het stadhuis. Boven op het dak blijven de hele nacht de vuurhaarden rommelen Op de Grote Markt staan nog tientallen mensen In de donkerte is de nog don kerdere rook die uit de open rug van de kerk kruipt zichtbaar 21.30 De hele stad kijkt verbaasd en hoofdschuddend omhoog het regent Voor de ordediensten en de brandweer wordt het een lange koude natte nacht. ZONDAG 0.30: Boven op de reling aan de Pontstraat zijn nog steeds pompiers aan het nablussen Ineens begint onder druk van de felle rukwind de puntgevel aan de zuiderkant te bewe gen. Met een daverende bons klettert hij boven op de vouten, die de zijmu ren opzij duwen. Dan stort de hele rechtervleugel met een donderend geraas naar beneden. De brandweer lieden. waaronder De Paepe, Schoon- jans en Meersman krijgen de schrik van hun leven, wanneer ze plots alles naast en onder zich zien instorten, en ze zich van het een op het ander moment bovenop een wankele dunne muur bevinden met overal rond zich leegte en huilende wind. Met een ongelooflijke vaart stormen ze de wen teltrap af. Wanneer ze op de veilige grond van de Pontstraat elkaar toeroe pen en appel houden blijkt niemand vermist of gewond te zijn. Jaren later nog gaat het verhaal det de H. Bar bara, hun patrones, boven wiens altaar ze zich juist bevonden, hen daar het leven gered heeft. De instorting heeft echter een nieuwe brandhaard veroorzaakt, die gelukkig direkt bedwongen wordt. Het hele binnenportaal is verpletterd, het altaar van Rochus, het Christusbeeld van de Calvarie, en de altaarlijst van Rubens zijn zwaar beschadigd. Meters hoog tot boven net altaar en over ae hele zij beuk liggen de stenen en balken. Door het immens grote gat, een grote don kere muil in de nacht stroomt het water met hele beken de kerk in... 01.30: De brandweer stelt een wacht van 6 man op. die de hele nacht voort aan het werk blijven. Balans van één dag werken2 gewonden, 2 licht ge kwetsten. ledereen hielp mee, maar het baatte niet De kerk werd een reusachtige toorts. Meters hoog tot boven het altaar liggen de stenen Het dak is volledig weg. 08.00: De morgen vindt een ver schroeide lucht boven de stad. De vlammen laaien weer op. De misgan- gers die de vorige namiddag in de kerk hun biecht gesproken hebben, en nu hun zondagsplicht in de kapel van de Jezuïeten vervullen, kijken met ontzet ting naar de nog steeds opwaaiende rook. De wind blijft aanhouden. In de straten hangt de reuk van neergesla gen gloed, van verkleumde hitte... 14.00: Er wordt gevreesd dat het hele gewelf zou kunnen instorten De hitte, de koelte, de regen, de wind, het schitterend gewerkt hebben, laten een lege desolate vlakte, een ver minkte kerk en een stad achter die voor jaren in het hart gebrand werd. Langs de straten staan nog pratende groepjes. De wind heeft hun jassen bol gezet... Vanaan de Houtmarkt komt traag een late arbeider op een fiets aangereden. Aan de Stoofstraat stopt hij en blijft naar de weggeveegde zuidergevel zoeken. Dan trekt hij de pet dieper over het hoofd en rijdt weer weg. Het achterlicht brandt een klein rood gaatje in de nacht... Het hele binnenportaal is verpletterd.. Massa s mensen staren bevreesd de blussingswerken gade. De kerk terug in opbouw. water en de tocht doen de muren voortdurend bewegen en ademen. In de kerk hoor je de muren leven en vechten 23.00: Het is nacht De eenvoudige wacht die permanent aanwezig geble ven is, krijgt bevel het werk te beëindi gen. De manschappen die er vervuild, zwart, en vermoeid uitzien, maar Het foto materiaal werd bereidwil lig door de stadsarchivaris Karei Baert ter beschikking gesteld. Daarvoor onze dank. Louis en Chr. Butay en Herman Louies legden in 1947 alles op de gevoelige plaat vast.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10