Schepen Bogaert wil heelkundig De ware toedracht van de brand op de Hoge Vesten ingrijpen en inspuitingen Studio Brusseleen piraat in de vrije ether MOET EB 61 ZAAT OP? 5ERDV Patrick Bogaert beste juniorkok van België Nieuwe Gazet van Aalst 25 maart 1983 3 't es ooitkommenen niiKKQ vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT WOONINRICHTING Da wiltj zeggen dammen weiral ne kier van de wintjer vanaf zen, dammen op hoep leven van beiter weir, dad oeveraal de botten van de boeimen en de zwérkes van 't jonk volk beginnen te schieten, dad er al hier en adoor al beginnen te peizen op de konzjeis die moete kommen... Mor in alle geval, van da goe weir 'n es 't er nog ni zuveil te zing. Want ver de moment es 't nog attoyd regen en windj en windj en regen. Mor alla, 't zal toch zeikes iene kier beiteren hein Da zelle z'in Frankerèk oeik al gepeisd hemmen, mor meh aal da es here frang geer toch den beirg afgeslibberd. Mor dat dan onzen nor omhoeig geklommen es, dad es iet woor da'k ni goed on ooit 'n kaan. Wajjer zitten van dag tot dag dieper in de pit, va langsom mier inleiveren, de belastingen goon nog mier omhoeig as onze frang en wajjer kennen zelfs nog geldj lienen on 't gein da z'in den toyd de Kongao noemden. Nie, echt woor, 'k peis da'k ik ne vrien eizel ben, want 'k kaan der nimmer on ooit. Die ministers die dor wel allemol zu goed on ooitkennen, da moeten toch vrie kopkes zen zee. Allicht zolle ze zeer meh kennen eksplekeiren hoe da 'k moen doeng ver op toyd meh aal meh weirk in de hof kleer te kommen. Want ja, ne mensj heit toch van toyd tot toyd ne kier iets anders te doeng hein as in den hof te vroeten. En as ge ten ne kier toyd gevonnen hetj, ja, tèn es 't on 't regenen of es 't zu kaad dagge mokt dagge rap verom binnen zèt ver gin ploagen op te doeng... Hoe da'k da na verom al ne kier zol moeten onienknoeipen zee, da weit ek nog ni. 't Zal der vanoyqes weiral ne kier op ooitdrooin dat er ofwel 't ein ofwel 't ander zal bleiven stoon... Aanja, binsjt da'k er op peis 'k hem van de weik al vortjes hoeire vertellen oever da klein schaa ventjen meh zen droy vingeren en kérte bintjes, ge wetj wel hein, ooit de sinema. Ze noemen hem E.T., mor ze spreiken dad ooitletie Mor wedje na hoe da zenne veirnaom es As ge't wetj moeje 't ni zeggen hein, leis voesj, missching 'n kejje d' ander nog ni. Awei, da maneken hoetj JodelaGe wetj wel hein, ze zingen toch attoyd van «Jodelaitie...». En tèn wedje 't verschil tissen letie en Happaar Nie 't Es pertang simpelletie es eh vrinjelèk monster... 't Er es nog ien zee, mor 'k weit ni zjust ofda 'k da wel zol vertellen... Want 't er zen dinges dad allemaan wetj en dad allemaan peist mor da ze ni teiven ooit- spreiken. Va schrik da z'heer zelle versloyten ver rasisten... Mor foert-ne-kier- hein, 'k zal 't toch mor vertellen. Awei, wad es 't verschil tissen letie en aal die vrèmde die hier rondloeipen Grodj na ne kier. Hejje 't al gevonnen Wel, letie dan dien waa gralèk geren verom nor hoois goon... Kom, domei 'n hem ek toch niet miszeid hein Want da maneken van 'k weit ni hoeveil miljaren kilomeiters van hier, 'n komt hier ni op onze kap leven, trekt gienen dop of gien hoeipen kinjergeldj. Hè 'n pikt gien sakkosjen of otto's, 'n Doe gien oevervallen of 'n goo niveranst ni inbreiken. Ik oeik ni, mor ja... PETJEN ook op zon- en feestdagen. Donderdagmorgen, 10 maart, omstreeks kwart voor vijf, speelde er zich op de Hoge Vesten een drama af. De bewoners van de Hoge Vesten werden gewekt door een om hulp roepende Frans Wuytens. Zijn huis stond in lichtelaaie. Hij was kunnen ontkomen maar zijn vrouw was nog in huis. Ze werd later leven loos in het huis aangetroffen. Omdat er na dit tragisch ongeluk talloze geruch ten de ronde deden en er in een plaatselijk weekblad nog wat sensatie gezocht werd, gingen we even na wat er die bewuste morgen gebeurd is. Mellanie Stuyver werd gewekt door hulpgeroep van Frans Wuytens. Zij heeft dan op haar beurt de ganse buurt gewekt. Roland Sterck verwit tigde de brandweer terwijl de ganse buurt onmiddellijk hulp bood. Er werd onmiddellijk een ladder gehaald op het stadsmagazijn en Ghislain Petré, Jean-Pierre Renneboog en Jean Amant poogden het huis binnen te dringen. De rookontwikkeling was echter zo sterk dat het zonder zuur stofmasker onmogelijk was. De zoon en de schoondochter die op de Var- kensmarkt een café uitbaten werden eveneens gewekt en kwamen onge veer op hetzelfde tijdstip ter plaatse als de brandweer. Deze mensen reageerden dus wel heel vlug (in een plaatselijk weekblad werd geschreven dat Jozef Wuytens dacht dat het vroege klanten waren en hij amper reageerde). De brandweerlui samen met de opge roepen dokters Kinoo en Hillewaere deden hun uiterste best maar voor Maria kon geen hulp meer baten. Men veronderstelt dat zij nog teruggekeerd is om een koffertje met haar bezittin gen te gaan halen. Frans die reeds sukkelde met zijn longen en pas ont slagen was uit het ziekenhuis, was aangetast door de giftige roken. Nadat de eerste zorgen toegediend waren, werd hij overgebracht naar het zieken huis waar hij momenteel nog verblijft. Zijn toestand.is matig. Het huis is ach teraan volledig vermeid en van de inboedel blijft uiteraard niets meer over. De oorzaak van de brand is nog niet achterhaald. Men veronderstelt dat een kortsluiting de oorzaak zou kunnen zijn. Dat de Hoge Vesten een oude volks buurt is waar de mensen nog een goedendag voor elkaar over hebben hoeft nauwelijks gezegd. Na dit tragisch ongeval bewees deze buurt ook nog hoe iedereen er begaan is met iedereen. In nood leert men zijn vrienden kennen. Men mag rustig stel len dat de Hoge Vesten één gemeen schap vormt waar solidariteit hoogtij viert. (JVL) Huwelijkslijsten Geschenken Molenstraat 70 Tel. 21 76 08 AALST Hoewel er nog geen begroting ingediend werd door het College van Burgemees ter en Schepenen, staat het toch al vast dat de opcentiemen en de aanvullende gemeentebelasting gevoelig omhoog gaan. Dat moet respektievelijk zo'n 118 miljoen en 48 miljoen (in '83) opleveren. In afwachting van de begroting wordt met voorlopige twaalfden gewerkt. En voor de burger, die het al zo moeilijk begrijpt, kan nog de goedkeuring van 5 nieuwe leningen worden gemeld. Die leningen bij het Gemeentekrediet sluitende begroting te willen.indienen, maken dan wel het voorwerp uit van d.w.z. 300 miljoen deficit wegwerken de uitvoering van eerder in de gemeenteraad goedgekeurde punten. Tevens zijn ze prioritair in het-kader van het door Openbare Werken opge steld projekt. Het gaat om 350.000 fr. voor ondergrondse inneming van grond aan de Termurenlaan te Erem- bodegem (afvalwaterkollektor), om 438.00 fr. voor overname van gron den aan de Albrechtlaan voor uitbrei ding van de Stedelijke Werkhuizen, om 201.000 fr. voor het dienstcen- trum Herdersem (leveren van materia len voor de centrale verwarming), om 1.844.000 fr. voor de aanleg van de verbindingsweg Denderbrug-Wijn- gaardveld (herzieningen) en om 127.000 fr. voor de filter- en water zuiveringsinstallatie aan het nieuwe zwembad (zijnde de eerste reeks meerwerken)- Dat is samen bijna 3 miljoen fr. De aflossing per jaar komt op 101.546 fr. en de jaarlijkse intrest bedraagt 233.401 fr. Edgard Hooghuys (SP) merkte droog jes op dat de huidige 'schepen van financiën vroeger steeds tegen lenin gen gestemd heeft. Jan De Neve (VU) vroeg of men ook de kosten voor de onteigening voor waterzuivering zou kunnen terugkrij gen, wat door de burgemeester bevestigend werd beantwoord. De gemeenteraad stemde uiteindelijk unaniem in met de leningen. en nog eens 40 miljoen bekomen. Burgemeester Uyttersprot stel.de nog dat ook binnen het College de bespre kingen «niet altijd gemakkelijk» geweest zijn. Welwetend dat een belasting nooit volledig eerlijk is, meende hij toch dat dé weerhouden optie tot de meest aanvaardbare behoortde onroerende voorheffing is niet té drastisch en wie meest ver dient, zal ook meest inleveren. Raadslid Redant (PVV) wees nog op de ernst van de toestand. Van Mosse- velde (VU) wees nog in de richting van het gemeentefonds (nl. om een recht vaardiger verdeling te bekomen voor de centrumsteden), maar uiteindelijk werd realistischerwijze, dixit de burgemeester gestemd. Jan De Neve onthield zich («piet akkoord met de wijze waarop diende gestemd te worden, CVP en PVV stemden voor, SP en VU tegen. tPD) Nadat Patrick Bogaert provinciaal kampioen werd, haalde hij eveneens de eerste prijs in het Kampioenschap van België. Patrick Bogaert volgde huma niora in het Atheneum en deed nadien drie jaar kokschool te Brussel. Onmiddellijk na zijn studies ging Patrick aan de slag thuis in restaurant La Marmite. Hij moet wel over heel wat talent beschikken om zo direct in de zaak te stappen zonder enige ervaring op te doen in een ander eethuis. Vorig jaar haalde hij reeds een derde plaats in het provinciaal kampioenschap. Dit jaar werd het succesjaar bij uitstek. Eerst kampioen van Oost-Vlaanderen en even later werd hij samen met nog vijf kandidaten gepreselecteerd voor het Kampioenschap van België. Om gepreselecteerd te worden diende hij een origineel recept voor vier perso nen op te sturen. Voor de eigenlijke proef maakte hij als hoofdgerecht staartvis klaar. Als bijkomende proe ven diende hij champions a la greque en une beurre blanc klaar te maken. Na onderling overleg tussen de vier entwintig juryleden waaronder koks, leraars en pers, besloot men dat de Aalstenaar Patrick Bogaert als Kam pioen van Belgiè juniorkok gelauwerd werd. De nu tweeëntwintigjarige Patrick was natuurlijk aangenaam ver rast. Hij droomt er nu reeds van op vij fentwintigjarige leeftijd de Prosper Montegné Prijs als beste kok van Bel gië te winnen. (JVL) Voorlopige twaalfden Aangezien er nog geen goedgekeurde begroting is, dienden voorlopige kre dieten aangevraagd. Dit werd meteen voor april, mei én juni gedaan, wat Edgard Hooghuys (SP) wel eigenaar dig vond. Er werd nog wat uitgehaald naar het vroegere College (hadden zij nu eens vlugger geweest met die begroting, newaar...) wat dan weer reakties opleverde (ex-schepen Mon sieur: «we werden hierin gestoord o.m. door de vroegere schepen van financiën»). Een amendement van Hooghuys om slechts 1 /12 toe te ken nen, werd niet weerhouden. Uiteinde lijk stemden CVP, PVV en VU vóór; de SP onthield zich. Verhoogde belastingen Met heel wat diskussie werd besloten om de huidige opcentiemen op te trek ken van 1650 naar 2500 opcentie men. Tevens gaan de aanvullende gemeentebelastingen van 6 naar 9 Eén en ander heeft te maken met de opgelegde verplichtingen tot het beko men van een saneringslening (aange vraagd door 32 Vlaamse gemeenten waaronder de centrumsteden Oos tende, Aalst en Mechelen). Schepen Bogaert erkende dat deze beslissing beter genomen werd in het kader van de begroting, maar die is er nu eenmaal nog niet, en zo deze belastingen nu niet goedgekeurd wer den, dan zouden er bijkomende kos ten komen (nl. voor de inkohiering door de administratie van de Direktie van de Belastingen). Naast deze «zware inspuitingen» kon digde de schepen ook nog een «heel kundig ingrijpen» (zeg maardoortas tende sanering) aan. Jan Caudron en Jan De Neve (VU) betreurden dat men deze cijfers niet kon beoordelen, bij gebrek aan bege leidend dossier; er is zelfs geen sprake van een beleidsvisie waarin deze maatregelen zouden passen. Laatstgenoemde, hierin bijgevallen door Edgard Hooghuys (SP) vonden dat de zaak wel eerst in kommissie (desnoods de verzamelde kommis sies) mocht doorgepraat zijn. Hoog huys en De Naeyer (VU) vonden dat de kleine man er maar bekaaid van afkomt, Willy Van Mossevelde (VU) vond het vreemd dat over soberheids* beleid gesproken werd, terwijl mén begint met de belastingen te verho gen; zijn vraag aan de PVV wat hun slogan «niet U, maar de staat leeft boven zijn stand» nog betekent, bleef onbeantwoord. Gracienne Van Nieu- wenborgh (SP) betreurde dat men de kans niet gekregen heeft om een alter natief voor te stellen. Schepen Bogaert stelde open te staan voor alle suggesties; hij zou trouwens een suggestiebus hangen aan zijn kabinet.. De cijfers aie Eddy Monsieur aangehaald had (dat een gemiddeld gezin een belastingssurplus van 8.300 fr. per jaar geserveerd krijgt) noemde hij overdreven. Hij stelde een Patrick Bogaertbeste juniorkok van België. (OJ) De legalisatie van de vrije radio's is momenteel volop aan de gang en zorgt voor heel wat tumult, vooral bij zij die niet erkend worden, maar tegelijkertijd komt een vreemde eend zich in de bijt mengenStudio Brussel. Studio Brussel wordt het nieuwe radiostation van de BRT. Deze zal op 1 april in de ether gaan en uitzenden op 102.8 Mhz van de FM-band. Deze frekwentie situeert zich tussen de 100 en de 104 mhz, het huidige slagveld van de vrije radio's. Studio Brussel zal naar verluidt in een straal van 60 a 70 km. uitzenden. Het is dan ook duidelijk dat heel wat lokale zenders door de BRT gewoon zullen 'weggeblazen' worden. De vrije radio's die in de buurt van de officiële frekwentie opereren zullen dan ook naar een andere plaats moeten zoe ken. Vermits de band tussen de 100 en de 104 Mhz barstensvol zit is een nieuwe etheróorlog niet denkbeeldig. In het Aalsterse is het voornaamste slachtoffer van de nieuwe zender Radio Liars. Deze vrije radio maakt momenteel gebruik van de 102.6 Mhz. Radio Liars geniet momenteel een vrij grote populariteit, vooral in Nieuwerkerken. Het is nog niet duide lijk hoe zij op de nieuwe konkurrentie zullen reageren. De mogelijkheid be staat dat men een andere frekwentie zal opzoeken. Eén van de Liars D.J.'s dacht zelfs dat men te doen had met goed georganiseerde 1 april grap... De leiding van de nieuwe BRT-zender is in handen van Jan Schoukens. De voornaamste programmamakers zijn Paul De Wijngaert, bekend van Tot Uw Dienst, en Jan Hautekiet, eveneens werkzaam bij BRT 1De nieuwe zen der richt zich voornamelijk tot de Vla mingen in Brussel en de pendelaars die naar de hoofdstad komen. Naast heel wat muziek zal men aandacht hebben voor algemeen nieuws, sport- informatie, verkeersinformatie, sociale en culturele tips. Studio Brussel zal zich vooral richten tot een publiek van 15 tot 45 jaar, maar wordt toch geen echte popzender zoals Hilversum 3. Bruxelles 21de zender van de RTBF dient eerder aanzien te worden als model. Indien Studio Brussel het zelfde niveau kan halen, betekent het zeker een aanwinst in de ether, tussen de piraten. (PVB)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3