Meerderheid verdeelde interkommunale mandaten m R. Uyttersprot burgemeester of ambtenaar MOET ER 61 ZAAT OP? Eten-i-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Eten-i-plus Woraf vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Nacht van de Koolstraat rx ~r pq Eten -:-plus Nieuwstraat 37, Aalst Onze zorg de ganse dag U wat lekkers aan te bieden. Eten-I-plus Nieuwstraat 37,Aalst is er de ganse dag voor U 83/74 t> co Nieuwe Gazet van Aalst 16 april 1983 3 De nieuwe Groot-Aalsterse CVP-PW bestuursploeg heeft haar eerste stappen gezet. Terwijl enkele schepenen nog vlijtig aan hun beleidsnota dokteren hebben andere leden van het kollege al enkele forse beslis singen doorgedrukt. De nieuwe belastingen van schepen Etienne Bogaert een ware aardverschuiving waarvan de omvang blijkbaar bij raads leden en bevolking nog niet is doorgedrongen zijn daar een. mooi voorbeeld van. De eerste indruk is dan op deze van een stevige ploeg, of minstens van een harde, forswerkende (CVP)kern, waarin burgemeester Uyttersprot oe onbetwiste soepele en wroetende voortrekker, leider en organisator blijkt te zijn. Deze vaststellingen konden afgelopen weken in de ganse plaatselijke pers worden gelezen. «Men» zegt zelfs dat Uyttersprot zelfs op zaterdag zijn burgemeesterskabinet geen moment verlaat. In elk geval, burgemeester Uyttersprot neemt zijn taak als burgervader heel ernstig op, en geeft blijk van groot door zettingsvermogen en permanente inzet. Het burgemeesterschap in Aalst IS dan ook een zware en voltijdse funktie. Maar is R. Uyttersprot ook geen vers be noemde TOPambtenaar in de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij (met hoofdzetel vooralsnog te Aalst aan de Graanmarkt) Eerste adviseur R. Uyt tersprot bekleedt inderdaad een leiding gevende en voltijdse funktie in deze maatschappij, die alle werkkrachten van haar ambtenaren eist om als nieuwe pa- rastalale uit de startblokken te komen. Ernstige vragen rijzen dan ook meteen nopens het kombineren varf deze funktie van ambtenaar en burgemeester. Kombinatie die als onmogelijk moet wor den afgewezen, niet alleen in de mate riële zin (2 full-time ambten zijn nu een maal niet samen te voegen) maar ook, en niet in het minst, om wettelijke rédenen. Naar verluidt zou het statuut van de amb tenaren van de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij tot op heden de mo gelijkheid tot het nemen van verlof zon der wedde niet voorzien. En dan nog, ziet men enige regeling van verlof zonder wedde denkbaar voor liefst zes jaar Men kan dan ook thans slechts gissen dat om de wettelijkheid (en in het stad huis) te blijven, R. Uyttersprot aan de Graanmarkt in vakantie is. Opname van wettelijke vakantiedagen waaraan hoe dan ook een einde komt wanneer deze zijn opgebruikt, hetgeen zich voor half april laat aanzien. Overigens zou nu reeds een andere topambtenaar (in ver sterking) naar Aalst zijn geroepen. Medio april zal dan ook een duidelijke beslissing moeten vallen, tenzij natuurlijk één of ander politiek wonder zich voor doet waaraan ons land en de politieke wereld van R. Uyttersprot zeer rijk is maar waarvan onze wetten en statuten (voor alle Belgen gelijk) niet altijd ge diend zijn. Wellicht een onontkoombare «keuze» voor R. Uyttersprot, die een goed burgemeester wil zijn, zoals hij voortdurend breedglimlachend herhaalt. Het lijkt inderdaad niet mogelijk de eerste adviseursfunktie te blijven bekleden in permanente afwezigheid, slechts onder broken door het nu en dan «eens bin nenspringen». Het is niet met door de gangen van stadhuis en administratief centrum Graamarkt (die toevallig bijna aanpalend zijn) te lopen dat het werk ge presteerd wordt waarvoor de benoeming tegen niet oninteressante weddeschaal is geschied. Overigens kan ook dat niet de opvatting zijn van ambtenaar Uyttersprot die daar voor zijn bevochten eerste-adviseur- schap terecht naar waarde schat of IS het ineens allemaal weer anders Versie Uyttersprot Toen wij maandagochtend een bezoek brachten aan burgemeester Uyttersprot hebben we ook omtrent $eze netelige materie gesproken. Vooreerst merkte Uyttersprot op dat hij altijd verklaard heeft niet te zullen kumu- leren. Doordat hij vorig jaar geen verlof heeft genomen heeft de Raad van Be heer zijn verlof overgedragen naar dit jaar. Wanneer hij er zijn verlóf van 1983 bijtelt plus de kompensatiedagen kantlij rustig tot eind april wettelijk verlof nemen. Maar nadien Vanaf 1 juni vraagt de burgemeester ver lof zonder wedde aan. Er is trouwens een wetsontwerp in de maak om van ambts halve uit onbezoldigd politiek verlof te krijgen. Een gemeente van meer dan 50.000 inwoners heeft dan recht op een full-time burgervader. Maar alles zou daarmee niet geregeld zijn. De pen sioenregeling werd niet aangepakt. Ver der zou het voor R. Uyttersprot zeker fi nancieel nadelig zijn. Wanneer echter het wetsvoorstel er niet kan doorgedrukt worden zal de burgemeester het wapen der disponibiliteit hanteren. Dit wil zeg gen 6 maanden disponibiliteit, 1 dag qaan werken, terug 6 maanden disponi biliteit. Ondertussen werd iemand uit het Me- chelse aangeduid om Uyttersprot te ver vangen. Deze universitair neemt reeds de nieuwe zaken voor zijn rekening ter wijl R. Uyttersprot de lopende dossiers afhandelt, aldus de burgemeester. (R.V.d.P.) Op de eerste gemeenteraad na de installatievergadering werden traditiegetrouw de afgevaardigden verkozen voor een aantal interkommunales en verenigingen waarvan de stad Aalst lid is. Even traditioneel werden de belangrijkste beheers- mandaten, zowel politiek als financieel, onder de leden van de nieuwe meerder heid verdeeld, in de eerste plaats onder de leden van bet huidige schepenkol- lege. Verrassend Is wel dat een aantal personeelsleden ook met een beheers- mandaat begunstigd werden. Zo werd adjunkt-stadssekretaris Roger Scham- pheleer aangeduid als lid van de algemene vergadering van de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten. Zijn plaatsvervanger Is stadsfunktionaris Lodewljk Kleckens. Stadsarchivaris Karei Baert werd naast een aantal anderen aangeduid als lid van de algemene vergadering van de Historische Steden van België. Even logisch is de aanduiding van de heer Hugo Van Steenberghe als lid van de Federatie voor Toerisme. Ekonomie en Financiën De belangrijkste interkommunale is ongetwijfeld deze van het Land van Aalst, met zetel aan de Albrechtlaan. Alle mandaten gingen hier naar de meerderheid, vermits de schepenen Remi Van Vaerenbergh, Chris Borms en Robert De Pauw als beheerders aangeduid werden naast de PW- raadsleden Marcel Lorie en Frans De Meersman. PVV-er Alois Adriaensens werd kommissaris. De stad Aalst is verder in de algemene vergadering vertegenwoordigd door de CVP- raadsleden Paul Stockman en Floris De Winter en door PVV-schepen Gil bert Bourlon. Hun respektievelijke plaatsvervangers zijn Willy Bosteels, Henri Vander Veken en André Ver- massen. Beheerder in de Gemeentedienst van België is schepen Anny De Maght. ter wijl Floris De Winter in de algemene vergadering zetelt namens de stad Aalst. Opnieuw werd Henri Van der Veken als zijn plaatsvervanger aahge- duid. Logisch is de aanduiding van de sche pen van financiën Etienne Bogaert als titularis in de algemene vergadering van het Gemeentekrediet van België. Bij weerhouding wordt hij op zijn beurt vervangen door Floris De Winter. Even logisch is de aanduiding van Juliaan Vinck als beheerder en afge vaardigde van Aalst in de Tuinbouw- stichting. Hij wordt in de algemene vergadering zo nodig vervangen door PVV-er Marcel Lorie. In de Interkommunale Progecov is Aalst zowel in de beheerraad als in de algemene vergadering vertegenwoor digd door schepen Robert De Pauw. Hij wordt eventueel in deze vergade ring vervangen door PVV-er André Vermassen. Kuituur en toerisme Als nieuwe schepen van kuituur werd Chris Borms aangeduid als beheerder zowel van het Ballet van'Vlaanderen als van het Festival van Vlaanderen. Ook bij de Vereniging van Historische Steden van België is zij beheerder namens de stad Aalst. Zij wordt in de algemene vergadering wel bijgestaan door een viertal andere CVP-ers en PVV-ers zoals de reeds vermelde Karei Baert, Paul Stockman, André Vermassen en Antoon Paridaens. Deze worden bij weerhouding respek- tievelijk vervangen door Floris De Win ter, Eddy Couckuyt, Jan Van Laethem en Oscar Redant. Het meest verrassend lijkt ons de aan duiding van de leden en beheerders van de VVV De Denderstreek. Op 10 beheerders komen immers slechts vijf namen van gemeenteraadsleden voor," met name Eddy Couckuyt, Willy Bos teels, Edgard Hooghuys, Alois Adriaenssens en Daniël De Naeyer. Daarnaast fungeren CVP-ers Karei Baert, Edgard Saeys, SP-ers Hugo Van Den Bossche en Jan Louies en ex-PVV-raadslid Pierre Breckpot als beheerder. In de algemene vergadering van deze Vereniging voor Vreemdelingenver keer vinden wij naast de reeds ver melde namen van Couckuyt en Van Den Bossche ook de namen van PVV- er André Vermassen en VU-er Willy Alloo terug. Zij worden onderscheide- lijk vervangen door Paul Stockman, Jan Louis, Jean Van Laethem en Willy Van Mossevelde. Bouwmaatschappijen en Beschuttende Werkplaatsen Een belangrijk mandaat voor een poli tieker is ongetwijteia ook steeds dit in één of andere sociale bouwmaat schappij. Tot de bekendste van Groot - Aalst behoren ongetwijfeld de SV Vei lig Wonen, Ons Zonnig Huis en Dewaco. Beheerders namens de stad kaan ne mensj na azoei allemol wakker liggen In elk geval, 't es al ne ghielen toyd da'k pekanst alle nachten dor 'k weit ni hoelank in mennen nest lig te kieren en te drooin, zonder da'k in slaop kaan geraoken. En 'k peis dat dad azoei 'n betjen meh allemaan es as ge nie 'n kentj slaopen ligde op vanalles te peizen. Ik oeik. Tèn goot er deir menne kop aal wa da'k dennen dag gedoon hem, mor sertoe, wa da'k ni gedoon 'n hem. En wa da'k allemol nog moen doeng. Meiren of oevermeiren of t'noste weik.En tèn lig ek dor op te peizen dat er nog veil mier es da'k allemol nog moen doeng as da'k al gedoon hem En meh op aal da weirk te peizen wei^ek tèn op den dier toch zudoeng moei da'k te lanqen leste toch in slaop sikkel. Mor ten hem ek al veil kieren d'arlozje hoeire sloon... En zeggen dat er tèn nog zuveil ander dinges zen woor dagge meh ghiel nachten zotj kenne va wakker liggen. Allei, gelèk as na da spel meh die bommenen en die raketten. Allemaan wetj dat er lanst weirskanten van die oyzere gordoyn genoeg van die benaalèkke dinges geriedstoon, genoeg ver ons allemool wel ting kieren te massakreiren... 't Es genoeg dat er dor iveranst ienen 't zot in zen steire kroygt, op eh knopken daaft... en 't es gebakken. En wajjer oeik allemool'k Weit ni waffer ne kaljen dat er va ze leven gezeid heitas ge vreide wiltj, moeje den oerlog prepareiren... Ge zodj azu eive goed kenne zeggen as ge anne groeite koois wiltj doeng, moeje iest ne kier alles goe vooil maoken Es 't ni woor hè En as ge alle daogen ziet hoe dad alles opsloot en dammen doboy tèn nog va langsom mier moeten af lammeren, zojje dor oeik al ne kier ni va wakker liggen Want ne mensj zol hem toch beginnen af te vraogen worom dagge nog moetj weirken of sporen, as 't toch es ver alles weir af te geiven... Ge zodj op den dier zeggen; astablieft menieren, pakt alles en geif gajjer meh tèn eiten en klierozje 'k Weit, 't er es oeveraal minder weirk en dus oeik mier weirkloeize, Die doppers, ja, die 'n hemmen 't allemool oeik ni gevraogd. En die moeten toch oeik leven. Dat er veil misbrooiken zen, da wetj oeik allemaan. Dat er dor malgerei iet zol moeten on gedoon werren, da zeid allemaan. Mor 't er es gindienen die der on begintjDe gazetten stoon alle daogen vol meh brieven va leizers, die allemol heer gedacht hemmen oever die sittewoosje en die der allemol iet op weiten. Mor wa zemmen domei genodegd as ze toch attoyd mor nor 't gemakkelèkste middelken pakken nog ewa mier afdokken jonges En wa peisde van da probleem meh aal die vremde in ons land Wa goon ze door meh beginnen Wedje 't gajjer, ik ni zee 'k Zal der van den nacht iensj op peizen as ek nie 'n kaan slaopen... Slopwei hein PETJEN ook op zon- en feestdagen. Aalst werden hier achtereenvolgens de schepenen André Dooms, Anny De Maght en Chris Borms. Chris Borms zit meteen ook in de algemene verga dering van de «socialistische» bouw maatschappij Dewaco en bij verlet wordt zij vervangen door Antoon Pari daens. In Veilig Wonen is Aalst anderzijds in de algemene vergadering vertegen woordigd door André Vermassen (PVV), die als plaatsvervanger Frans De Meersman kreeg. In de algemene vergadering van Ons Zonnig Huis wordt schepen De Maght bijgestaan door Marcel Lorie, die zich op zijn beurt kan laten vervangen door Jean Van Laethem. Deze laatste is tevens etteKtief verte genwoordiger van Aalst in de bouw maatschappij De Toren, met zetel te Herzele. Hij wordt zo nodig vervangen door schepen Chris Borms. In de Beschuttende Werkplaatsen van Aalst kon de stad zomaar eventjes 15 mandaten aanduiden. Meteen kreeg de SP-VU-oppositie meteen opnieuw de gelegenheid om enkele leden af te vaardigen. De namen op een lijst. De 11 beheerders werden Remi Van Vae renbergh, Ghisleen Willems, Mevr. Van der Borght-Carlé, Etienne Bogaert (CVP), Gilbert Bourlon, André Doorns en Oscar Redant (PVV), Eddy Monsieur, Freddy Pijck, Louis Sae- rens (SP) en Daniël De Naeyer (VU). Als leden in de algemene vergadering worden zij bijgestaan door Floris De Winter, André Vermassen, Eddy Mon sieur en Daniël De Naeyer. Deze laatsten worden respektievelijk vervangen door Etienne Bogaert, Jean Van Laethem, Gracienne Van Nieuwenborgh en Jan Caudron. Tot slot weze vermeld dat de gemeen teraad van einde maart ook nog een aantal beheerders aanduidde voor de Interkommunale Vereniging voor Cre matorium. Beheerder werd hier Remi Van Vaerenbergh. Kommissaris werd schepen De Maght. Van Vaerenbergh is ook lid van de algemene vergade ring, waar hij zó nodig zal vervangen worden door Paul Stockman. Alois Adriaenssens zal hem in deze verga dering bijstaan en wordt eventueel vervangen door Frans De Meersman. De laatste interkommunale Dender- oord, met zetel te Geraardsbergen, die in vereffening is, werd toegewezen aan ex-schepen Edgard Hooghuys, die meteen ook lid is van het vereffe- ningskomitee. (MP) In de zaal 't Kapelleken in de Meule- schettestraat ging de 11e Nacht van de Koolstraat door. Heel wat hande laars en sympatisanten uit de Kool straat en omliggende waren aanwezig om dit jaarlijks feest van de dekenij bij te wonen. Bij de opening waren o a. burgemeester Uyttersprot en minister Galle aanwezig, evenals de voorzitter van de dekenij Kinoo en de sekretaris Antoine Van der Heyden, die ook in karnavalmiddens zeker geen onbe kende is. JC De openingsdansburgemeester Uyt tersprot en minister Galle aan de eer. (JC) co 05 4-3 CD

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3