aalsters Komt er op de Tragel nieuwe opslagplaats petroleumprodukten Aalst wil aktief stads- en dorpsherwaarderingsbeleid voeren Uitslag Aalsterse zegswijzen Nieuwe bezems Aalsterse zegswijzen Nieuwe Gazet van Aalst 16 april 1983 5 Op de Tragel te Aalst bevind zich, midden allerlei opslagplaatsen, enkele petroleumtanks die uitgebaat worden door de PVBA Dip-Tanking, met zetel in de Dijkstraat, 40 te Grembergen, waar zich eveneens de firma Van de Voorde bevindt, die eigenares is van de bewuste terreinen. Deze firma kreeg een vijtiental jaren ge- Het is nu aan het Ministerie van Arbeid en leden de mogelijkheid een aantal lege tanks te kopen, die voorheen toebehoor den aan de verdwenen fabriek van UCB- Fabelta. Gezien de direkte nabijheid van de Dender en andere belangrijke ver keerswegen en gezien de eigen inves teringen zich beperkten tot het oprichten van een nieuwe pompinstallatie, besloot de firma Van de Voorde op het aanbod van de nieuwe eigenaars van de Fabelta- gebouwen in te gaan en een strook grond met eropstaande tanks aan te kopen. Later werden deze tanks doorverhuurd aan de PVBA Dip-tanking met zelfde ex ploitatieadres. In september 1981 vroeg deze firma haar depot te mogen uitbreiden met zeven ondergrondse tanks van elk 50.000 liter benzine en andere koolwaterstoffen in totaal 350.000 liter. Na heel wat tribulaties en na ongunstig advies van het Aalsters stadsbestuur be sliste de Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen op 14 januari 1983 de ge vraagde uitbreiding te weigeren. Hierbij werd o.a. gewezen op het brand- en ont ploffingsgevaar van de nieuwe tanks, en het feit dat de omringende nijverheids gebouwen de inplanting van petroleum tanks ongeschikt maakten. Tevens werd aangestipt dat bij een bezoek ter plaatse bleek dat er rond de bestaande tanks mazout merkbaar was, wat volgens de provinciale overheid wees op een slor dige exploitatie. Evenmin bestaat er enige omheining of afsluiting rond de huidige bovengrondse opslagplaats. Gezien de firma Dip-Tanking met deze argumentatie niet akkoord was, tekende zij op 4 februari jl. beroep aan bij de Ko ning, in casu de Minister van Arbeid en Tewerkstelling tegen de opgelopen wei gering. In haar beroepsschrift wijst zij erop dat de redenen van weigering vol gens haar ongegrond zijn. Zo herinnert zij eraan dat de nieuwe zeven onder grondse reservoirs bestemd zijn voor de opslag van koolwaterstoffen, zoals tolu- reen, syleen, enz. welke op zichzelf niet ontplofbaar of brandbaar zijn. De kritiek op de huidige exploitatietekor ten wordt met klem ontkend. Indien er toch mazout op de terreinen aanwezig is, moet volgens de uitbater de verbalise rende overheid optreden en mag dit geen reden zijn voor een weigering van een nieuwe andere uitbating. Vervolgens wordt vermeld dat men een omheining rond de terreinen wil aanbren gen indien de vergunning verleendwordt en indien deze voorwaarde vermeld staat. De PVBA Dip-Taking wijst er eveneens op dat de tanks op de Tragel gelegen zijn in een nijverheidszone, én geen gevaar opleveren voor de aanpalende nijver heidsgebouwen, of de aldaar tewerkge stelde werknemers. Tewerkstelling om een definitieve beslis sing te nemen. Rekening houdend met het feit dat er geen termijn staat op het treffen van een beslissing in beroep en rekening houdend met ervaringen van andere beroepen bij de Koning mag bijna zeker geen beslissing verwacht worden voor eind 1983. Hoe deze er tenslotte zal uitzien is op dit ogenblik evenmin te zeg gen, rekening houdend met de invloeden en achtergronden welke reeds in dit zon- derlinqe dossier een rol speelden. (MP) Naast leefmilieu, grondbeleid en huisvesting, kreeg de nieuwe schepen André Dooms tevens de bevoegdheid over stads- en dorpsherwaardering. Daarmee heeft men willen bevestigen dat het CVP-PW bestuur ook aan deze nieuwe materie heel wat aandacht wil besteden. Herwaarderingsgebieden Stads- en dorpsherwaardering zijn geen nieuwigheden, vermits, op initiatief van de Raad van Europa, enkele Europese landen een aantal jaren geleden beslo ten tot een grondige verbetering van het leefmilieu in stad en dorp. Men stelde immers een steeds grotere verarming, verkrotting en vervreemding vast, waar door samenlevingsverbanden in dorpen, wijken en buurten teloorgingen. Ander zijds lagen de grootschaligheid en sterk stijgende kosten voor nieuwbouw aan de basis van een maatschappelijke evolutie, die streefde naar herwaardering van de bestaande stads- en dorpskernen. Ook Vlaanderen sloot zich op 30 oktober 1980 bij het initiatief van de Raad van Europa aan. Door de Vlaamse Regering werd daarom een stuurgroep voor stads vernieuwing geïnstalleerd, die na grondi ge bezinning een nieuw begrip inburger de, met name de sociale stadsvernieu wing. Dit nieuw begrip is veel menselijker en ruimer georiënteerd dan .ooit voordien en is gebaseerd op nieuwe waarden «die alle klassieke zuilen doorkruisen». In Aalst ging er een privé-werkgroep aan de slag, maar op het stadhuis bleef het terzake tamelijk stil, zelfs toen het de kreet van 2 juni 1982 van de Vlaamse Executieve voor de steden en gemeen ten nieuwe mogelijkheden bood om her waarderingsgebieden af te bakenen. Er weze hierbij aan herinnerd dat op dat ogenblik reeds nieuwe gemeenteraads verkiezingen in het zicht waren, met al de gevolgen vandien. Onmiddellijk na zijn verkiezing heeft de nieuwe schepen van leefmilieu André Doorns een lijvig dossier opgemaakt, waarin voorstellen geformuleerd werden aan het schepenkollege tot afbakening van enkele herwaarderingsgebieden, in gekaderd in een beleid gebaseerd op inbreiding, vernieuwbouw, grond- en pandenbeleid, informatie en inspraak. Dit dossier kreeg de naam «Aalst ver nieuwt beleidslijnen voor stads- en dorpsherwaardering». Deze veertiendaagse rubriek droeg vorige maal de titel «Pompiers» en reeds enkele uren na het verschijnen werd mijn tekst brandend aktueel. Niet dat ik evenveel rook ontwikkelde als de meubelfabriek Roma, maar ik kreeg over de ganse lijn gelijk. Over de kwaliteit van de brandbestriidina die zienderogen zakt, over de politieke benoemingen bij de brandweer, het tarten, beledigen en ontmoe digen van de vrijwilligers. Gelijk krijgen was precies het slechtste wat kon gebeuren. Maar als het stads bestuur in brandweerverband thans zou doen alsof zijn neus bloedt, zou het een enorme verantwoordelijkheid op zich nemen. Dat het momenteel ook wel andere katten te geselen heeft, weet ik best. Telkens ik over aalsterse toestanden met lof kan spreken voel ik mij opgewekter dan wanneer ik het over wantoestanden moet hebben. Dezer dagen lijkt het mijn plicht het wierookvat boven te halen voor de nieuwe ploeg van burgemeester en schepenen. Momenteel brengen zij inderdaad niet enkel het klassieke vertoon van de nieuwe politieke bezems die om de zes jaar zo goed vagen ten stadhuize, maar zij verrichten sedert weken een enorme inspanning. Een bestuurlijke achterstand inlopen van verschillende maanden, en de nooit eerder voorgekomen financiële afgrond, dat zijn zware dobbers. Haast elke dag vergadert het college, er wordt hard gewerkt, bestudeerd en beslissingen genomen aan de lopende band. Met vakbonden zouden ze in scherp konflikt geraken wegens het groot aantal overuren. Voor vele leden van het college wordt het slopend zwaar. Ze hebben het natuurlijk zelf gezocht, nietwaar, en voor niks zullen ze het ook wel niet doen, tenzij ik mij zwaar moest vergissen. Maar Groot-Aalst heeft alle belang bij hun zware inzet, en daarom geef ik hen een aanmoedigende klop op de schouder. De panoramist Konkreet worden in het dossier enkele herwaarderingsgebieden vooropgesteld, waarmee het nieuw stadsbestuur princi pieel reeds instemde. Hiertoe behoren een verkeersarme Hoveniersstraat en een marktje of rustpunt door het open maken van de stadseigendom op de Hoge Vesten. Ook aanpalende straten zijn in het gebied begrepen. Ook het gebied van de Ridderstraat, het Keizerstraatje, het Peperstraatje werden als herwaarderingsgebied weerhouden, vooral met de bedoeling er de woonfunk- tie op te vijzelen. Dit gebied wordt even tueel uitgebreid met enkele andere cen trumstraten. Ook het dorpsplein van Hofstade met de erop uitgevende straten komt in aanmer king voor herwaardering, evenals het dorpsplein van Baardegem, waarvoor reeds konkrete plannen uitgetekend werden onder het vorig stadsbestuur. Het schepenkollege denkt trouwens aan een bescheiden verfraaiing van alle dorpspleinen. Al deze voorstellen zijn uiteraard vrijblij vend, niet alleen omdat Minister Akker mans zijn fiat moet geven, maar ook om dat de procedure gebaseerd is op in spraak van het begin tot het einde. Aan de Aalstenaars wordt daarom, nu alles nog mogelijk is, een oproep gedaan om op het initiatief te reageren. Het ont- werpdossier zal besproken worden in de betrokken kommissies en adviesraden om uiteindelijk te worden voorgelegd aan de betrokken inwoners. De ideeën, be- hoeiien, noden en suggesties van de in woners vormt voor het stadsbestuur het beste referentiekader voor een beleid dat Aalst wat dichter moet brengen bij haar inwoners. Na een open en grondig overleg wil men het dossier voorleggen aan de gemeen teraad die, in uitvoering van het desbe treffend dekreet, voor elk herwaardering- gebied een stuurgroep moet aanstellen, wat de start is van een moeizame proce dure. Ondertussen beraadt het Schepenkol lege zich over meer algemene beleids middelen en randvoorwaarden waar een grondige stads- en dorpsherwaardering moet aan voldoen. (MP) Sommige nieuwe raadsleden zijn vastbesloten de stadskas flink te spijzen, daarom deden ze trouwens de belastingen met een paar procenten rijzen, Een van hen, Alloo, geeft zelfs zijn eigen bal, zodat de taks hiervoor te betalen, de stadskas vergroten zal. De 40 andere leden zitten nu sip te kijken, ze kunnen Aalst toch niet met nog eens 40 bals «verrijken» Na 't bal van de minister en de Blauwe nacht, na CPV- en VU-bals, hadden we toch wat rust verwacht. Sommige politiekers zien de mensen dus wel heel graag dansen, zolang het naar hun pijpen is, krijgt men alle kansen, maar wie 't liefst zijn eigen deuntje fluit, die wordt weggepromoveerd of vliegt er uit Die tendens is nu ook al te vinden in de SP, wie daar niet knikt met «grote broer», zit het niet mee En wie zich politiek niet wil prostitueren, probeert men zo vlug mogelijk weg te «saneren». Toch zouden grote broers van elke kleur al moeten beseffen, dat ze beter zijn met échte vrienden die af en toe eens keffen, dan met strooplik kers die alleen knikken voor 't gewin, want eens dat verkregen, is het bij die meestal gedaan met de «min». perversje De uitslag van de eerste reeks «Aalsterse zegswijzen» (getekend door Frans Wauters) is gekend. Uit de vele inzendingen werd er eentje uitgekozen met de juist geformuleerde antwoorden. Winnaar reeks 1Dhr. Clement MUYLAERT, Dorpcentrum 9 te Herdersem. Van hem zal door Frans Wauters een spottekening worden gemaakt. Hieronder vindt U de juist oplossingen. De derde reeks tekeningen is begonnen. Wil je een kartoon van jezelf Spaar dan de 6 volgende tekeningen. Noteer erop wat de prent wil zeggen. De 6 opeenvolgende tekeningen stuur je op naar de redaktie. Een jury zal de beste en juiste antwoorden aanduiden. Dan krijg je een spotprent getekend door Frans Wauters. Dit is de 2de tekening

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5