De kommandant zijn allereerste brand Nieuwe Gazet van Aalst 16 april 1983 7 10.10.81gespannen gezichten bij de overheid. Een verrassingsaktie van de vrijwilligers. Mijn vader en mijn grootvader, beiden vrijwilliger brandweerkommandant, zouden mij afkeuren indien ik niet reageerde op de zichtbare teloorgang van de vrijwillige brandweerkorpsen van Groot-Aalst. De brand van meubelfabriek Roma is een geschik te gelegenheid, al heb ik tien jaar geleden al eens een gesprek met een Aalsterse burgemeester over onduldbare feiten. IK hoor die burgemeester nog zeggen«We zullen hem nog moeten afzetten en hij bedoelde daarmee een officier van het beroepskorps. Roma Een aantal persoonlijke vaststellingen en gesprekken doen mij de volgende dingen vertellen. De Heer Emiel Roo- sen zag het resultaat van zestien jaar hard werken verloren gaan. Ook klan ten zitten nu met grote problemen, want sommige voeren momenteel publiciteitskampanjes met meubelen die inmiddels in de vlammen opgin gen. Aan zijn wettelijk verplichtingen had hij ruimschoots voldaanom de 20 meter een aangesloten waterslang in zijn werkplaats, twee lange lege gangen van drie meter breed, een streng rookverbod, en de voorraad licht ontvlambare thiner nog wel extra beveiligd tegen mogelijke kwaadwillig heid. Elke vrijdagnamiddag werd daarenboven flink gekuist en zelfs het brandbare stof met de stofzuiger weg genomen. Een volle week na de ramp kende de heer Roosen de oorzaak nog altijd niet, maar het parket had toch al toelating tot opruiming geven. Met de verzekering zouden «misschien» geen al te grote problemen rijzen, al laat elke grote brand onuitwisbare sporen achter. Nog slechter was het in verhouding voor zijn huisbewaarder, een vlijtige Spanjaard, sedert twee jaar gehuwd, wiens vrouw in verwach ting is. Vorige week donderdag had hij van zijn eigen verzekeringsmaat schappij nog steeds niets gehoord, maar de man is absoluut alles kwijt. Alhoewel weinig te doen bleek aan de omvang van de brand, en ik geen oog getuige was, toch beweer ik aan de hand van persfoto's dat het apparte ment van de huisbewaarder in géén geval mocht uitgebrand zijn. Sedert tal van jaren heeft de Aalsterse brandweer geen enkel duim breedte in een grote brand kun nen redden. Ik denk terloops aan De Bondt uit Hekelgem, Animalia uit Den derleeuw, Horn, Latex, Standing, een villa uit Herdersem, Verbraekel en de hospitaalvleugel waar ik enorme fla ters meemaakte. De soms onrechtvaardige opmerkin gen van toeschouwers nemen steeds grotere omvang. Niet alleen de reputa tie van de brandweer staat op het spel, maar gans het patrimonium van de Aalsterse regio staat op het spel, have en goed van tienduizenden gezinnen, misschien zelfs levens, wegens de huidige misgroeide toe stand, die ik publiek moet aanklagen. De Dender Het ekskuus van de onbereikbare Dender is een... goedkoop ekskuus. Alhoewel alarm werd gegeven voor een «uitslaande brand» vertrokken te Aalst aanvankelijk slechts drie wagens. (Dat is dan nog één wagen minder dan voor een rokend hoopje vuil in een weide te Erembodegem op zon dagnamiddag 6 maart jl.en even veel wagens als voor een onschuldig vuur van afval op een terrein in de Priester Daensstraat te Erpe op zater dagnacht 12 maart jl.) De nadien in de Vrijheidstraat toege snelde mannen, zowel beroeps als vrijwilligers, kregen via de radio van oft het Wijngaardveld verbod uit te rukken. Dit verbod werd doorgegeven door onderluitenanten Tombeur en Boudewijn. Beiden waren eveneens gekonsigneerd maar zouden het toch klaarspelen om met de kommando- wagen te vertrekken. In de kazerne van Aalst bleef dus een groep van circa 20 man geïmmobiliseerd achter, onder wie vrijwilligers-luitenant Karei Ruyssinck en beroeps-adjudant Henri Mich iels. Daar bleven ook circa vijf goede draagbare pompen ter plaatse. Ondertussen hadden alle Erembode- gemse manschappen via hun gesofis tikeerde personenzoekers alle details vernomen, doch het duurde wel circa vijf minuten vooraleer zij werden opge roepen om met maximum één wagen (met zeven man) te vertrekken. Elke daaropvolgende minuut kreeg steeds minder belang, en dat werd in Erem bodegem hard aangevoeld. Ook daar was de rookwolk al lang zichtbaar. Een sergeant zei verbolgen«Ik stap het hier af». Vijftien minuten na het vertrek van de eerste Erembode- gemse wagen, hetzij twintig minuten na het eerste brandalarm, kwam ein delijk de oproep om te vertrekken met 2 tankwagens, 1 materiaalwagen met 15 man en de speciale slangenwagen. Later volgde nog een Erembode- gemse pomp. Die speciale sjangenwa- gen is voor alle terreinen geschikt. Hij bezit twee krachtige motorpompen bijzijn; sedert de komst van Bauwens is dat gedaan; de gewone beroeps en vrijwilligers verstaan zich best onder elkaar. van resp. 2.400 en 1.500 liter per minuut en kan bv. rijdend twee zware leidingen van elk 70 mm. leggen over een lengte van 400 meter. Hij kan ook een ganse kolonne tankwagens regel matig voeden. De chauffeur meldde onderweg dat hij die wagen naar de Dender zou rijden, maar kreeg opdracht eerst aan de Honda een offi cier op te pikken. Vandaar reed hij recht naar de Dender en bevoor raadde onmiddellijk de lege leidingen die er door Aalst inmiddels waren gelegd. Vanzelfsprekend veel te laat. Zoniet had de aanwezige reuze-eleva tor, die zich zeer mobiel kan aanpas sen aan rook en hitte, alleszins gebruikt kunnen worden om de vuur haard vanuit de hoogte aan te vallen, zoals dat moet. Wegens de onvol doende druk op de stadsleiding werd nog maar eens een beschamend num mertje opgevoerd, in een boogsken vanop de grond in plaats v/bn op lad ders, wat neerkwam op het toedienen van zuurstof. Infrastruktuur Wijngaardveld Formeel werd mij beweerd dat sedert jaren meermaals aan de brandweerlei ding werd gesignaleerd dat de nood zakelijke verharde toegang van indus triezone naar Dender ontbrak. Tel kens zou die leiding stellig verzekerd hebben dat dit aan het college van burgemeester en schepenen werd overgemaakt. Welk gemeenteraadslid gaat eens snuffelen in de verslagen, en uitzoeken wie hier verantwoordelijk is De vijver achter firma Freddy Ver- straeten kan als gemeenschappelijk reservoir dienst doen mits een stij- gertje te plaatsen Doch zelfs het ter rein van Roma laat toe draagbare pompen naar de Denderoever te bren gen, want in mijn eigen vrijwilligerstiid werden nogal ander toeren uitgehaald door Jefken Van Cauwenbergh, Emiel Backaert, de drie Coffo's, Désiré Kiec- kens, Frans Lievens, Maurice De Brauw, de vier De Meersmans, de vijf De Saedeleers, Constant Ruyssinck, Leon Van Hauwe, de drie Van de Vel- des, Emiel Verspaille, Tuur Hoebeeck, Frans Bauters, Pierre Singelijn, de vier Ringoirs, Victpr Deghels, Louis Stalpaert, Pedro de Hert, Valery Schelfout, Gust Van den Stock, Pierre Van Holder, Valery Van der Schueren, de vier De Paepes, Gaston Coene, de twee Rogghés, Arthur Paepe, Willem Mertens, Philemon De Somer, de drie Huylebroecken, de twee Schollaerten, de twee Blanckaerten, Paul Corael, Hector De Mette, Hector Kieckens, Pierre Van den Abeele, ja ook de latere beroeps Emiel De Vidts, Louis De Naeyer, Henri Michiels, en dan vergeet ik er helaas nog velen van mijn uitstervende generatie. Maar het strafste moet nog komen. Er was nog een derde toegang tot de Dender, nog wel aan de andere kant van dezelfde fabriek Reno waar de brandweerslangen naar water lagen te snakken. Het was de gemakke lijkste en de eenvoudigste weg, geknipt voor beroeps die tegen geen moeite kunnengewoon met de wagen langs Reno rijden, achter aan langs de linkerzijde van de hangar van een karnavalgroep, vier prikkel draadjes doorknippen, dertig meter rechtdoor, nog eens vier draadjes doorknippen en de zuiger in de Den der leggen. In de eerste brandweer wagen met enkel beroeps zat een lid van die karnavalgroep. Een gezamenlijk beraad van de nijve- raars met de burgemeester en alle offi cieren dringt zich thans op, want auto matische detektie brengt voor de stadskas dure loze alarmen mee, ter wijl Sprinkler-toestellen en brandmu ren misschien teveel kosten. De meest geschikte man op het gebied van brandvoorkoming is alleszins de nieuwe sympatieke en zeer jonge kommandant, Kapitein Wim Bauwens Wie is deze man, schoonzoon van dhr. Gustaaf Sanders, eigenaar van de vroegere Gazet van Aalst Van hem weten de Aalstenaars enkel dat hij burgerlijk ingenieur in iets is, en kor daat zou zijn. Die reputatie volstond om alle betrokkenen hoopvol te stem men, want eindelijk ging het eens... veranderen bij de brandweer. Een ding werd door het stadsbestuur over het hoofd gezien. Aalst had dringend behoefte aan een leidersfi guur die ook een brand kon blussen. Kapitein Bauwens was de enige kandi daat die aan de opgelegde voorwaar den voldeed 1minstens de titel van technisch ingenieur bezitten, en 2. minstens drie jaar brandweeroffi cier geweest zijn. Voor punt één was hij dik in orde, en na zijn benoeming slaagde hij erin zijn wedde te laten verhogen omdat zijn diploma beter was dan eigenlijk vereist. Voor punt twee moet er een tegenkandidaat uit Asse geweest zijn die slechts twee jaar dienst als officier kon aanvoeren, en hierop dus sneuvelde. Dat hij ook vijftien jaar vrijwilliger geweest was, en dus verstand van blussen had, speelde geen enkele rol. Ik betwist geenszins de keuze van ons stadsbestuur, maar thans lekt uit dat kapitein Bauwens drie jaar officier was op een Antwerps bureau met enkel tikmachines, daktylo's, dossiers en verslagen omtrent brandvoorko ming. Hij had geen enkele branderva- ring. Ik weet wat ik zeg, wanneer ik verklaar dat de Roma-brand van vrij dag 1 april de allereerste brand was in het leven van onze huidige komman dant. Hij stond daar aanvankelijk zon der brandweerbroek (hij had wel een andere aan) en op gekleurde kickers- sportschoenen, zulks tot hilariteit van de toevallig op bezoek zijnde Duitse brandweermannen uit Böblingen. Een brave ziel bracht hem na een tijdje vanuit het arsenaal de botten van' Adolf Ottoy, gewoon omdat de kom mandant geen brandweerbotten bezit. Hij lijkt zijn taak louter administratief te zien, en zou zeer bevoegd zijn in wetteksten, 'interpretaties en juridi sche aspekten. Van Nieuwjaar tot aan de Roma-brand schreef hij al 23 (drieëntwintig) dienstnota's voor alle manschappen. Nieuwe beslissingen Ik weet dat vrijwilligers zeer gevoelige mensen zijn, maar ik hoorde twee maal zeggen «Bauwens heeft de vrij willigers nog meer ontmoedigd dan De Vidts». Zijn eerste beslissing na aan komst was trouwens het afschaffen van de jaarlijkse korpsdag. De vrien denkring mag nog wel iets inrichten maar wordt gekortwiekt. Hij moet nu opdraaien voor de hotelkosten van de buitenlandse bevriende delegaties uit Pontoise en Böblingen, die vroeger in de kazerne mochten overnachten. Als een wagen gevraagd wordt Voor een internationaal tegenbezoek, wordt dit nu geweigerd. Had ik met de sport ploeg kontakt opgenomen, dan had ik daar allicht een resem grieven kunnen vergaren. Eretekens aan verdienste lijke leden worden niet meer uitge reikt. Het betreffend diploma kunnen ze zelf maar gaan ophalen bij de bur gemeester. Wie de ouderdomsgrens van 60 jaar bereikt verdwijnt gewoon zonder dat er iets gebeurt. De vergoe ding voor het vierde kwartaal 1982 zal aan de vrijwilligers slechts uitbetaald worden in de tweede helft van 1983. Vroeger kregen de pompiers het vak blad De Belgische Brandweerman, gratis, maar nu moeten zij dat zelf betalen. Het onderhoudskontrakt voor de geperfektioneerde ontvangsttoe stellen van Erembodegem werd vorig jaar te Aalst opgezegd. Wie zich bij 't eerste alarm onmiddellijk paraat wil houden en blijven, betaalt dan ook 3.000 fr. voor een nieuwe batterij uit éigen zak. Hoeveel kost een vrijwilliger Tot in 1951 kregen wij 20 fr. per uur voor branden buiten klein-Aalst, en soms was dat onvoldoende voor onze schade aan klederen of fiets. Tijdens de oorlog kregen wij van boeren wel eens een witte boterham, maar het is gebeurd dat we zélf naar een glas bier moesten vragen nadat we ons uren in de hitte en de rook hadden afgesloofd. Voor branden te Aalst kreeg niemand een cent, en wij vonden dat zeer nor maal. Zulke toestand kon natuurlijk niet blijven duren. Later werd per prestatie een uurvergoeding betaald die een fraktie gebleven is van wat de meesten in hun eigen beroep verdie nen. Hun bereidheid om mensen in de nood te helpen kost aan vrijwilligers dus veel geld. Buiten de prestaties kosten zij niets aan de stadskas. Beroeps krijgen een maandwedde, plus een uur onbetaald verlof per uur prestatie wanneer ze niet «van wacht» zijn. Om bestendig één beroepsman in de kazerne te krijgen voor 24 uur, zijn er 3 nodig die 8 uur kloppen, plus één voor allerlei ziekte of verlet en nog minstens een vijfde om de gaten op te vullen wegens voormeld verlof. Op jaarbasis kan men stellen dat één beroeps met lage graad evenveel kost als 40 tot 44 vrijwilligers Zonder van de inzet en bekwaamheid te spreken. Niettemin blijven politieke partijen ageren om steeds meer vriendjes van de kaas te laten smul len. Onder die druk wordt langs om minder beroep gedaan op de beschik bare vrijwilligers, zodat steeds meer beroepslui nodig worden. Losse gesprekken Een Aalsters vrijwilliger: tot verleden jaar qebeurdn het dat onze officieren mekaar stonden uit te schelden in ons Dhr. Verbraekel: toen mijn meubelfabriek uitbrandde was de brandweer vlug ter plaatse maar had onvoldoende water; twee groepen konden hun spuiten slechts beurtelings gebruiken; de brand van Rorna bewijst dat ze niets geleerd hebben. Andere meubelfabrikant: bij mijn eigen brand in 1957 drukten de experten hun waardering uit voor het bluswerk van de Aalsterse brandweer; in de konstruktie van de huidige gebouwen wordt te veel plastiek en asfalt gebruikt; houten balken zijn beter tegen vuur bestand dan beton dat uit zet en doet instorten. Erembodegemse vrijwilliger: toevallig ont moet in maart jl.luister eens mee aan mijn toestelletje, het brandt in Erembo degem. Ge zult nu zelf vaststellen dat Aalst de Erembodegemse vrijwilligers niet zal oproepen. En aan het adres van de brand hoort ge dat ze bijna aan ons arsenaal voorbij moeten. Milledju, nu misrijden zij zich nog. Nu moeten ze van in de wagen nog via hun radio de weg vragen aan de Aalsterse kazerne. Hoor, nu pas zijn ze aange komen. (Persoonlijk kunnen volgen). Echtgenote van beroeps: mijn man was vroeger vrijwilliger en echte idealist. (N.v.d.r.inderdaad). Onder invloed van al die nieuwe jongen mannen en plantrekkers is hij als beroeps hele maal veranderd; ze zijn niet meer gemotiveerd, zij kloppen hun uren. Aalsters vrijwilliger: schepen Van Vae- renbergh zal nooit in uniform op een brand verschijnen; dat heeft niets met uniformmaten te maken maar omdat hij in rang onder kapitein Bauwens zou staan. En inderdaad... In dienstnota nr 8 van 25 mei 1982 is het dezelfde kapitein Remi Van Vae- renbergh, thans ook schepen met brandweerbevoegdheid, die aan alle leden meldt «In geval van versterking wordt de lei ding van de operaties waargenomen door de officier of onderofficier met de hoogste graad, met dien verstande dat de beroepsofficier, ongeacht zijn graad, het bevel voert boven de vrijwil- ligerofficier en dat de beroepsonderof ficier, ongeacht zijn graad, het bevel voert boven de vrijwilligeronderoffi- cier». In andere woorden een vrijwilligerad- judant met dertig jaar ervaring staat onder het bevel van een versbakken en politiek geparachuteerde beroeps sergeant Een andere onderrichting zegt: «De leider van de interventie, die geen offi cier is, moet eerst persoonlijk ter plaatse gaan kijken of de zaak wel valt onder een lijst van negen punten, en pas nadien moet hij de officier van wacht oproepen». Zulks brengt dom tijdverlies mee, en een nefaste invloed op de nachtrust van manschappen die een oproeptoestel naast hun bed staan hebben. Ik beklaag trouwens de mensen die ene eind van de Vrijheid straat wonen. En bedenk dat bv. Den- derhoutem onder Aalst valt. Er werden per kazerne twee gemengde ploegen opgesteld, die slechts om de vier dagen of week opgeroepen mogen worden. Vrijwilli gers worden aldus tot de helft van hun waarde teruggebracht, daar waar zij verlangen om altijd paraat te staan. De beroeps daarentegen krijgen door die eliminatie langs om meer uurprestaties. Ook op deze wijze wordt de noodza kelijkheid om steeds meer beroeps te benoemen kunstmatig gekweekt. Door al deze plagerijen slinkt het aan tal vrijwilligers. De 64 man uit Erembo degem zijn er 39 op papier geworden, doch nog 31 effektief. Te Aalst wordt het aantal vooral in 1989 gedeci meerd. Moorsel zal in hetzelfde schuitje terecht komen door ouder dom. Bij dit alles komt het schrijnend tekort aan oefeningen met materiaal bij de beroeps. Dat deze wegens hun vaste job en gepaste partijkaart heel wat minder ijver aan de dag leggen is een menselijk en normaal verschijnsel. Het heilige vuur en de gloeiende bezieling van weleer geraken uitge blust. De vrijwilligers dienen dringend geherwaardeerd en de goede ver standhouding met de beroeps hen steld. Ik raad alle lezers aan hun brandverzekering aan te passen, en dank de Nieuwe Gazet van Aalst voor de gastvrijheid in hare kolommen. Polydoor DE PAEPE

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7