Zure regen over Aalst Wijk Horebekeveld dreigt met zitstaking op Grote Markt Een boek over Aalst in Artis-Historiareeks Préss SofOfcT nieucoG. MNWER-SNELLER ALKUONE: 25 Feest met koloriet 1 -r VIDEO FILMS r*v Nieuw schepenkollege schoot reeds uit startblokken Tinne Boys, Onder den Toren en Sunset MTS A-kampioen Internationale week tegen «Zure Regen» DE BISSCHOP s 053-21 90 01 Garage ROND PUNT AALSTERSE DIEPVRIES CENTRALE laagste huur99 fr. elk genre grootste keusmeer dan 2.000 films elk systeem Beta, 2000, VHS. AALST AUTORIJSCHOOL 2e jaargang - nr 16 - 22 april 1983 Gazet van Ralst I. H lol. ...aaIiUIkI I mn> Ornftl ft ill* f-A I a 1- - a - Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse informatie «Natuur 2000» stelt in Vlaanderen het probleem van de «zure regen» aan de kaak, naar aanleiding van de internationale week tegen «zure regens». In elke grote stad heeft men het probleem in het voetlicht geplaatst. Ook Aalst was van de partij. Waarschijnlijk stelt U zich de vraag «Wat is zure regen eigenlijk Zure regen is één van de grootste proble men uit deze tijd. De verzuring van het regenwater kan voor de industrielan den als het ernstigste en meest drin gende milieuprobleem van de jaren '80 beschouwd worden Terwijl een 10-tal jaren geleden de termen enkel door gespecialiseerde wetenschaps mensen gebruikt werden, worden we vandaag gekonfronteerd met de dra matische gevolgen ervan. In tegen stelling tot de andere milieuverontrei nigingen, is de verzuring niet direkt op zicht waarneembaar, maar zijn het enkel de gevolgen zelf die ons inlich ten over de situatie, op een ogenblik dat de toestand reeds fataal is. Zo ziet verzuurd water er even helder uit als neutraal water en vertonen bomen op een verzuurde bodem geen zichtbare afwijkingen tot beneden een dodelijke zuurtegraad. Dit alles had voor gevolg dat de gevaren van de zure regen lang niet erkend werden en maatregelen uitbleven. Het ontstaan van uw 'zure regen' De twee grote boosdoeners zijn de chemische stoffen zwaveldioxide en nitraten. Beide zijn afkomstig van de verbranding van fossiele brandstoffen zoals kolen, olie en gas. Zwavelverbin- dingen komen normaal m kleine hoe veelheden in de atmosfeer voor als gevolg van vulkaanuitbarstingen en de ontbinding van organisch materiaal De verbranding van fossiele brand stoffen zorgde voor een enorme stijging van dit zwavelgehalte gedurende de laatste 20 jaar. Chemische processen maken dat deze zwaveldioxide omge zet wordt in zwavelzuur Stikstof, het hoofdelement van de lucht, zal bij hoge temperaturen die bijv. ontstaan bij de verbranding van brandstoffen, reageren met zuurstof waardoor stikstofverbindingen samen gevormd worden Komplekse reakties zorgen ervoor dat deze verbindingen in de atmosfeer omgezet worden in salpeterzuur Men schat dat ongeveer 2/3 van de zure regen in Europa veroorzaakt wordt door zwavelzuur en 1/3 door salpeterzuur. Een deel van de hierboven vermelde gassen komen dadelijk op de bodem terechtdroge afzetting, en een ander deel slaat neer onder de vorm van regen, hagel en sneeuw: natte afzet ting. Door de luchtstromingen worden de gassen over grote afstanden meege nomen waardoor de plaatsen waar de zure neerslag valt, honderden kilome ters van de vervuilingsbron verwijderd kunnen liggen Zo zijn de zuren in de neerslag van de skandinavische lan den, voor meer dan 70 afkomstig vanuit het buitenland, wegens de overheersende zuidwestenwinden. De gevolgen van de verzuring Voor de Skandinavische landen kun nen we de gevolgen thans katastrofaal noemen de meren zijn daar reeds zo verzuur dat naast insekten, planten en witte mossen alle leven afgestorvems Over heel Europa verzuurt ook het grondwater, waardoor de bossen bedreigd worden en landbouwgewas sen worden aangetast. Op het moment is reeds 560 000 ha. bos ziek geworden. Verzuurd grondwater lost bovendien gemakkelijk toxische zware metalen op, wat een direkte bedrei ging voor de volksgezondheid inhoudt. Zo kan bvb. het grondwater in een deel van de Limburgse Kempen niet meer als drinkwater gebruikt wor den, wegens de aanwezigheid van zware metalen opgelost uit stortplaat sen. Dat de gevolgen zich bij ons nog niet zo sterk manifesteren als in Zwe den en Noorwegen komt enkel door de aanwezigheid van kalk in de bodem die het zuur voor een groot deel neu traliseert Lees door blz. 2 Een ludieke aktie met een diepe achtergrondnu zure regen, eens zuur drinkwa ter (OJ) De Heer August Van Oost woont in tie Aalsterse wijk Horebekeveld, meer bepaald in de Schabbekensstraat. Hij woont er ruim een jaar maar de wijk zelt werd gebouwd halfweg de jaren '70. De laatste huizen werden afgewerkt en door de inwoners betrokken in april vorig jaar. Zijn de huizen op zichzelf dus in orde, helemaal anders is het gesteld met de voetpaden in het laatst gebouwde deel. Het zijn deze voetpaden, of juister de afwezigheid ervan, die de voortdu rende ergernis, zelfs woede, opwek ken van de bewoners van de genoemde Schabbekensstraat, de St - Barbarastraat en de St.-Hubertus- straat. Als de heer Van Oost zijn uitleg geeft, dan spreekt hij niet alleen in eigen naam, maar is hij evenzeer de woordvoerder van al diegenen die bij het probleem betrokken zijn, onder andere meerdere bejaarden en gehan dicapten. Voetpaden De situatie in deze drie straten is dus danig, aldus de heer Van Oost, dat de mindervaliden (waaronder een prak tisch blinde) zo goed als geen moge lijkheid hebben hun huis te verlaten. Tussen de huizen zelf en de rijbaan ligt gemiddeld nog 5 tot 6 meter «woeste» of «vage» grond. Het gras en onkruid tiert er welig want onder houd is er met Bij het slechte weer van de jongste weken worden deze stroken grond herschapen in echte modderpoelen. Meerdere automobilis ten zouden onmogelijk hun garage kunnen bereiken. De bejaarde dame uit de Schabbe kensstraat nr 10 heeft volgens de woordvoerder van de wijk, in een vol jaar de buitenlucht niet gezien. Lees door blz. 2 Schijnbaar begint men volgende week met de aanleg van de voetpaden Artis-Historia heeft een eerste reeks van vijf steden gepubliceerd, en blijkbaar hebben de uitgevers daarmee hoge ogen gegooid, want weldra komt een tweede rij steden, met Aalst als koploper, van de pers. De lessen die men uit deze publicaties pen architectonisch, Brugge cultureel getrokken heeft, het wellicht te tech- benaderd), zullen in de nieuwe reeks nisch benaderen van een stadsbeeld een nieuwe manier van benaderen (Luik is zwaar archeologisch. Antwer- naar voor schuiven De bedoeling is, dat de koper een veel systematischer beeld van de stad en zijn leven krijgt, een sfeerbeeld waarbij je zin krijgt naar Aalst af te zakken, en de rijkdom van het stadsleven mee te maken, dat nu teveel onder het ene etiket «karna- valstad» gebukt gaat Lees door blz. 2 IOORDELIGER VARKEN8MARKT rust uw ganse keuken uit 0* Komt u binnen in onze gezellige keuken- wereld Koop nooit een keuken... zonder een «BECKERMANN» gezien te hebben. Toonzaal en studiebureel GENTSESTRAAT 35, AALST Het DENDERend SUCCES van het Aalsters Autosalon SUZUKI Brusselbaan 122 AALST s 77 72 80 Groothandel ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN Nestor de Tièrestraat 42 Aalst S 053/21 43 35 Open 9-12 en 14-17 u. zaterdag 9-12 u. Freds Videoclub Molendries 21Aalst •3 053/78 77 35 Wekelijks op maandag, aanvang lessenreeks wegkode voor het bekomen van rijbewijs auto of brommer. Verzorgde opleiding, alle kategorieen (A, B, D, F), ook met automatische leswagen. Inlichtingen en inschrijvingen H. TALLOEN, Parklaan 93, AALST - 21 21 90

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 1