V= Ridder- en Keyzerstraat ijvert voor wonen VOOR NOG GEEN30.000F RIJDT U WEG Abortusdebat Kreja Van Nieuwenborgh en Baïta doen positieve beleidsvoor stellen Van Der Haegen BETROUWBARE VOORUITGANG. Q 02/452.57.99 Nieuwe Gazet van Aalst - 13 mei 1983 - 11 Op 25 april jongstleden had in de lokalen van het Trefcentrum, Oriesleutelstraat te Aalst, op initia tief van Kreia een gespreksavond plaats over het thema abortus. Denis Gheys, als moderator wist er zich goed omringd door een uitslui tend vrouwelijk gezelschap, waarin Miet Smet voor de CVP, Nelly Maes voor de VU, Leona Detiège voor de SP, alle drie parlementsleden; Nicole Delbecque voor Agalev en Jos Van Sande voor de KP Enkel mevrouw Herman-Michielsen voor de PVV diende zich in laatste in stantie te laten verontschuldigen, wel licht wegens de nasleep van Gentse gemeenteraadsverkiezingen Voor een gezellig gevulde en zeer geïnteresseerde zaal ontspon zich een sereen en boeiend gesprek. Dit bewees dat het probleem van abortus niet onbespreekbaar hoeft te zijn, en dat de pluralistische aanpak van vzw Kreja daartoe zeer zinvol kan werken en een deugdelijk gespreksforum biedt. De gekende partijstandpunten werden vertolkt, van verregaande liberalise ring voor KP en SP al over een meer genuanceerde houding bij Agalev tot een bijna of volledig behoud van het status quo voor Volksunie en Agalev. Mevrouw Detiège belichtte uitgebreid het wetgevend werk waar zij sedert geruime tijd een vooraanstaande rol in speelt. Vooral de uitlatingen van Miet Smet kregen toegespitste aandacht, ver mits intussen wel voor iedereen duide lijk is dat haar partij, de CVP, een rol te spelen heeft in de huidige zowat geblokkeerde situatie, doch ander zijds over de kwestie zeer verdeeld is. Volgens mevr. Miet Smet moeten bin nen de CVP drie strekkingen worden onderscheiden, waarvan de meerder heid zich nog steeds heftig tegen enige wijziging verzet, maar minder heden een geringe of grotere liberali sering van de wetgeving voorstaan. Steeds volgens Miet Smet groeit het besef dat het probleem met eeuwig kan worden uit de weg gegaan en dat wel licht stilaan ook binnen de CVP wordt geëvolueerd naar een kompromis-op- lossing die zou kunnen leiden naar de goedkeuring van het (te amenderen) wetsvoorstel Herman-Michielsen, dat een tussenoplossing, dus een zekere versoepeling of opheffing der straf wetgeving voor zekere gevallen, voor staat. Dit is zeker te beschouwen als een evolutie in het standpunt van zekere onderdelen van de CVP. die steeds, aldus Miet Smet, aldus willen voorko men dat zoniet en misschien toevallig véél radikaler voorstellen een kans zouden krijgen, en anderzijds niet blind willen blijven voor zekere om vangrijke evolutie ;n de maatschappij. Talrijke en soois vinnige vragen gaven wel eens aanleiding tot de vanouds bekendé stereotiepen en welles-metes antwoorden, wat tot de (pessimisti sche) konKlusie kon leiden dat men weer geen stap verder was geraakt, aldus de woordvoerdsier van de KP. Maar eenieder ervaarde toch dat op zichzelf reeds een discussieavond als deze waardevol is wegens de gedach- tenwisseling over wat nog al te vaak als onbespreekbaar wordt afgedaan. JDems Gheys (moderator) met Nelly Maes (VU). Leona Detiège (SP). Nicole Del becque (Agalev). Miet Smet (CVP). Michielssens was afwezig wegens de herver kiezing te Gent. (JC) Met haar officiële deelname aan de top-dag bestaat de dekenij De Ridderstraat- De Keyzerstraat nu echt. Geen gewone dekenij want naast handelszaken zijn er een 10-tal vzw's gevestigd, en de bewoners (niet-handelaars) worden er niet vergeten. Dat de oppositie er niet steeds is om kritiek te uiten tegen bepaalde handelingen van het schepenkollege, of bepaalde wantoestanden aan te klagen, werd op de raadszitting van eind april bewezen door de SP-gemeenteraadsvrouwen Gracienne Van Nieuwenborgh en Dolores Baïta, die achtereenvolgens voorstellen formuleerden in verband met de kulturele sektor en in verband met de inspraak en betrokkenheid bij het stadsbeleid. Kuituur ogenblik zeer belangrijk is voor de stad. Na gewezen te hebben op de verwezen- Inspraak lijkingen op kultureel vlak in de jaren zes tig door de toenmalige schepen Van Hoorick, was Van Nieuwenborgh van oordeel dat in de kultuursektor de inspi ratie sinds 1971 zoek is, met uitzondering van de Dirk Martensherdenking. Voor de toekomst wenste het SP-raads- lid in de eerste plaats een samenhang en koordinatie van de verschillende deelas- pekten van het kultureel beleid. Hiervoor diende volgens haar maksimale inspraak gegeven te worden aan de betrokken verenigingen en adviesraden. Ook koor dinatie op het vlak van het schepenkolle ge was noodzakelijk. Vervolgens wees Gracienne Van Nieu wenborgh op het nijpende probleem van de kulturele infrastruktuur waarbij zij in de eerste plaats dacht aan het nieuw kul tureel centrum. De exploitatie en beheersformule dien den volgens haar dringend bepaald te worden. Voor de deelgemeenten dacht het minderheidslid aan een betere benut ting van de bestaande gebouwen, en hierbij werd o.a. gedacht aan de vroe gere gemeentehuizen, die polyvalent kunnen gebruikt worden. De verenigin gen kunnen anderzijds geholpen worden door alle administratieve rompslomp tot het hoogstnodige te beperken. Op de derde plaats dacht Van Nieuwen borgh aan een grotere waardering voor de privé-organisaties, waar zij pleitte voor materiële dienstverlening in plaats van individuele, en dit naar analogie van wat reeds in de jeugdraad gebeurde. Blijft de betoelaging behouden, dan wen ste het SP-raadslid een formule waarbij de inspanningen van de groepen be loond worden inzake kwaliteit en diversi teit i.p.v. aan iedereen hetzelfde bedrag te geven. Voor de werklozen dacht Van Nieuwen borgh aan het organiseren van bijscho- lingskursussen. informatieverstrekking, kunstbeoefening, enz. Volgens de interpellate diende de stad ook de nodige kontakten te leggen met groependie aktief zijn op het vlak van de lokale radio, TV, videostudio's enz. om bepaalde projekten en voorstellen te ont wikkelen. Voor de verschillende administratieve diensten die rechtstreeks of onrecht streeks betrokken zijn bij het kultureel beleid dienden de nodige middelen ter beschikking gesteld om doelmatig te kunnen werken. Ook de verschillende stedelijke VZW's en beheerskommissies moeten betrokken worden bij kulturele organisaties, waarbij de VZW's echter geen eigen leven mogen leiden. De SP was dan ook voorstander van een kultuurbeleid voor alle inwoners. De kui tuur mag immers niet elitair zijn. De stad Aalst moet tevens de grote «drempelver- lager» zijn. Namens het stadsbestuur deelde de nieuwe kuituurschepen Chris Borms mede dat de inhoud van de interpellatie voor 80 overeenkwam met haar per soonlijke ideeën, maar dat zij zich op de gemeenteraad zelf onthield van verdere uitleg Daarbij was zij ook verheugd dat heel wat voorstellen geen gevolgen had- oen op het financieel vlak. wat op dit SP-raadslid Dolores Baïta behandelde in haar tussenkomst enkele voorstellen tot het bekomen van een grotere inspraak en betrokkenheid van de bevolking. De burger had volgens haar immers het recht het beleid te kontroleren en er met een eigen inbreng op in te spelen De kwaliteit van de te nemen beslissingen kan er immers door verbeteren In de eerste plaats dacht Baïta hierbij aan beleidsnota's. De intentieverklaring van het nieuwe bestuur moet daarbij grote aandacht schenken aan de inspraak van de bevolking, die het recht moet hebben deze verklaring te onderzoeken, uit te diepen en bij te schaven De beleidsverklaring zou aldus in de Aankondiger kunnen gepubliceerd wor den of in een kleine brochure huis aan huis bedeeld. Ook de adviesraden en de gemeenteraadsleden zelf moeten kun nen reageren, zodat later de definitieve beleidsnota kan opgemaakt worden. Op de tweede plaats wenste het jonge SP-raadslid korrekte en tijdige informatie van de betrokkenen Als voorbeeld voor informatie van de gemeenteraadsleden inzake personeelsbeleid werd gedacht aan een lijst van de personeelsleden, de plaats van tewerkstelling, de uitgeoefen de funkties. de werkopdrachten, enz. Voor de kulturele raad werd gedacht aan een lijst van de beschikbare infrastruk tuur, de mogelijkheden en gebruiksvoor waarden. enz. Bij de individuele burgers zelf werd het voorbeeld aangehaald van de inspraak bij de aanleg van een speelplein, waarbij men vooraf moet weten welke mogelijk heden er zijn. de duur en kostprijs van een aantal werken enz. De adviesraden zelf kunnen volgens Do lores Baïta een belangrijke rol spelen in het proces van inspraak en participatie. Het bestuur zou daarbij kunnen denken aan een zekere éénvormigheid bij de sa menstelling van de adviesraden, en aan een afschaffing of samenvoeging zodat dubbel werk en overlapping vermeden worden. Overleg tussen aanverwante adviesra den is anderzijds volgens haar wel nood zakelijk. dit na duidelijke en konkrete af spraken tussen stadsbestuur en advies raden zelf Adviesraden die enkel vertegenwoordigd worden door afgevaardigden van poii- ueKe parnjen verwierp de interpellate uit drukkelijk. zeker op het vlak van de kui tuur, jeugd, sport, enz als op het vlak van leefmilieu en ruimtelijke ordening. Tot slot wenste zij een speciale gemeen teraadscommissie inzake informatie- en participatiebeleid, die zou moeten oor delen welke beslissingen voorafgaande lijk inspraak nodig hebben, en wie moet aangesproken worden, en op welke wij ze. Naast gemeenteraadsleden en leden van adviesraden, zouden ook ambtena ren van de dienst informatie moeten in vertegenwoordigd zijn Juist toen haar tussenkomst beëindigd was. oordeelde de pers het nodig in blok de raadszaal te verlaten, gezien het mid dernachtelijk uur en gezien de zware agenda die reeds afgewerkt werd Initiatief «In de gele limonade» en «Netwerk», twee vzw's die vooral in de culturele sektor werk zaam zijn, hadden vorig jaar met de topdag al van de autovrije Ridderstraat gebruik gemaakt, en de «Kattekermis» (oktober 1982) werd in ere hersteld (opnieuw werden «hete broertjes» rondgedragen mét verloren maandagDe bevolking, veelal oudere mensen en ook gast arbeiders, waren echt blij dat er in hun straat weer wat gebeurde, en ook handelaars (de vis winkel, een restaurantje...) deden mee. De dekenij heeft geen voorzitter en geen secreta ris, wat de stadsadministratie wel eens grijze haren doet krijgen, kontaktpersonen zijn Willy Geldhof (Netwerk) en Jan Louies (In de Gele Limonade). Doelstellingen Het spreekt vanzelf, dat het wel en wee van de middenstand niet het hoofdthema is van Netwerk dat vooral goede culturele manifestaties in Aalst wil laten plaatsvinden en evenmin De Gele Limonade, een praatcafé dat maatschappij vernieuwende verenigin gen steunt is de onvoorwaardelijke verdediger van middenstandersbelan- gen. «In de Gelen» is trouwens de werkgroep stadsherwaardering gevestigd die met bepaalde hande laars al in de clinch gegaan is (denk aan de C A, de autovrije markt In Netwerk is anderzijds het sekreta- riaat van de milieuvereniging RALDES gevestigd. Ook deze vereniging is niet tuk op bijvoorbeeld lompe lichtbakken in de winkelstraten. De doelstellingen van de dekenij (ze werden op de laatste vergadering be sproken en goedbevonden), wijken dan wel wat af van die der klassieke dekenijen Men wil vooral de leefbaarheid van de twee smalle straatjes verbeteren, onder andere door een kind-, fiets- en voetgangers- vriendelijke verkeerssituatie te schep pen, i.p.v. de autostrade die de De Ridderstraat nu is integratie in de woonfunktie van de daar gevestigde handelszaken (een 6- tal) en verenigingen (behalve de reeds genoemde) het centrum voor gezinsplanning en seksuele voorlichting antrakt filmclub vrouwenhuis jongerenservice (liberale jeugd) 't rond vierkant wereldscholen bevorderen van kontakt tussen de bevolking verfraaiing van deze straatjes, o.a. door groenvoorziening; deze beplan ting dient ook om het snel verkeer af te remmen. stimuleren van een dynamisch, rechtvaardig openbaar grond- en woonbeleid (de stad bezit een hoop eigendom in deze straatjes) inspraak van de dekenij in groot schalige inqrepen (RTT. schoolgebou wen, «RINK», parking hoek Katte- straat, stadsterrein achter C A, ver keersplanning. Over het verkeersprobleem werd aan de werkgroep stadsherwaardering gevraagd een visie te ontwerpen maar daarover meer elders in dit blad Onze reus in zakformaat stelt geen hoge eisen aan uw budget. Op de kop af 29.981 F,* méér hebt u voorlopig niet nodig om z'n eigenaar te worden. De rest (en dat is echt geen fortuin) betaalt u mondjesmaat per maand. In ruil krijgt u een volwassen auto om jarenlang plezier aan te beleven. Komfortabel uitgerust, ruim, vinnig en uiterst zuinig. De Corsa bestaat in driedeursversie met achterklep of in tweedeursuitvoering met grote koffer. Kom hem zélf ontdekken, hij staat te wachten in m'n showroom! ROLAND DE BEUF VERKOOPSDIREKTEUR 29.981 F het wettelijk voorschot van 15% op de basisprijs van 159.950 F 25% B.T.W. ETN. N.V. OFFICIEEL OPEL DEALER Brusselsesteenweg 163 1700 ASSE

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 11