aalskers DE TROYER M. J. Caudron misnoegd over antwoord stadsbestuur PJlTISSUgL yUQStEJOfï Met de rug tegen de muur: De Daens'-papieren q 2 Nieuwe Gazet van Aalst 13 mei 1983 Brandbeveiliging MUNT UIT PRIESTER DAENS Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse informatie GALERIJ PIETER COECKE TRAITEUR PROVENCE HONDENSALON FRANK Koolstraat 110, AALST De Vos sfeervol behang Histor-verven - 10 rozetten *mouluren Dendermondsestreenweg 15, AALST TtieucuttnajU 23 rfal&C 4^ Ja Ik wil alles over alles van groot-Aalst weten... Dus niGucoG wil ik een QaZGt OCin ^Cll^t abonnement mm op de Wat in openbare zitting van de gemeenteraad niet kon kan nog altijd via de pers... In een persmede deling stelt Jan Caudron (VU) het antwoord aan de kaak, dat hij van het College van Burgemeester en Schepenen mocht ontvanaen op zijn interpellatie omtrent de brandonveiligheid. «Het antwoord van het college veront rust mij vooral omdat ik er de algehele bevestiging in vind dat alle door mij aangehaalde ergerlijke feiten zonder uitzondering wel degelijk bestaan». Konkreet ziet hij volgende elf punten in het antwoord 1Sinds jaren wordt inderdaad niets meer gedaan aan het schrijnend tekort aan waterleveringspunten in tal van wijken, zelfs niet na de bescha mende feiten bij de brand van meubel fabriek Verbraekel. 2. De bestaande hydranten worden jaarlijks noch nagezien noch hersteld zoals vroeger, noch aangepast aan de binnendiameter die vereist is nabij appartementsgebouwen, scholen, hospitalen en fabrieken. 3. Het stadsbestuur werd er door de brandweer in 1977 schriftelijk op gewezen dat de Dender moeilijk bereikbaar is vanaf de vlakbij gelegen industriezone, maar deed hier nog altijd niets aan. 4. Op de vraag of een brandweq naar de Dender reeds voorzien was op de plannen voor deze industriezone, wordt lakonisch geantwoord dat... de brandweer die plannen niet bezit 5. Zoals beweerd bestaan wel degelijk twee soorten hydranten die een afzon derlijke sleutel vereisen; het vroegere jaarlijks nazicht van hydranten of watermonden is in klein-Aalst niet meer gebeurd sedert 1980. 6. Het enige lichtpunt in het antwoord is de vage belofte tot «een reorganisa tie», na de vaststelling dat er zo goed als geen praktische oefeningen meer gehouden worden buiten de kazerne, tenzij door de vrijwilligers. 7. Thans wordt impliciet toegegeven dat tientallen brandweermannen ver bod kregen om de kazerne te verlaten tijdens de Roma-brand, en dat de veel verder afgelegen brandweer van Erembodegem slechts opgeroepen werd na fataal tijdsverlies. 8. De ontelbare interne dienstnota's blijken wel degelijk als resultaat te hebben dat de vrijwilligers ontmoe digd worden en het staat nu vast dat per brand slechts een gedeelte van de vrijwilligers wordt opgeroepen. 9 Het college rept met geen woord over de formele bewering, na per soonlijke vaststellingen ter plaatse, dat brandweerwagens bij de Roma- brand de Dender gemakkelijk hadden kunnen bereiken langs het aanpalend Reno-terrein. 10. Het college schijnt er helemaal niet mee bekommerd dat een gepland medisch onderzoek de vrijwilligers- rangen nodeloos zal uitdunnen, dat de korpsdag eind 1982 werd afgeschaft, dat de vriendschapsbetrekkingen met andere korpsen bemoeilijkt werden en dat het plechtig uitreiken van erete kens werd afgeschaft. 11 In plaats van te antwoorden hoe veel de beroepsbrandweer in 1982 aan de stad gekost heeft «aan alle wedden en vergoedingen», kreeg ik enkel de bedragen die werden over handigd «aan de beroepsbrandweer mannen» dus zonder de sociale lasten ten laste van de stadskas, hetgeen een zonderlinge behandeling van gemeenteraadsleden verraadt. \/ervola van blz. 1 Vervolg van blz. 1 Hierbij rijst onmiddellijk de vraag of men een belangrijke historische vondst zomaar tot een persoonlijke bron mag omdopen om er achteraf een boek over te schriiven Niemand zal de heer Van Bockstaele hiervoor met de vinger wijzen alhoe wel wij best kunnen begrijpen dat men, na bewerking van een zo belang rijke bronnenmateriaal, wat graag zijn eigen naam als ontdekker ziet staan. Etiek en wetenschap gaan meestal niet samen De Daens-papieren Inhoudelijk Een eerste deel bevat een heel pak brieven van en over Adolf Daens. Hier bij zijn brieven van het Vaticaan en de Brusselse nuntiatuur, brieven van de Gentse bisschoppelijke overheid en van prof. Harlez, 70 minuten, klad schriften van brieven geschreven door Daens. twee toespraken van hem over het privébezit en het minimumloon en een aantal krantenknipsels en pam fletten. Een tweede deel zijn een aantal brie ven gericht aan de Aalsterse dekens, voornamelijk van de bisschoppelijke overheid en van Adolf en Pieter Daens. Een derde deel omvat twee brieven gericht aan andere personen die op één of andere wijze in het bezit kwa men van Daens. In totaal zijn er 196 dokumenten waar van er 119 worden uitgegeven. Ze hebben betrekking op de periode tus sen 1892 en 1908 met twee uitlopers naar 1914 en 1932. Van deze dokumenten zijn er 104 die nu voor de eerste maal zijn bekend. De Daens'-papieren zullen wel niet lei den tot het herschrijven van de ge schiedenis van het Daensisme maar kunnen wel een nieuw licht werpen op bepaalde aspekten ervan Zo blijkt uit de brieven dat de weerslag van het Daensisme groter was dan tot dan toe werd vermoed. Ene meneer Geert Van Bockstaele en van Zottegem heeft de affaire rond de Adolf Hitler-archieven opportuun geacht om eindelijk uit te pakken met archieven van een andere Adolf. Aan de pers meldde hij vorige week de blijde boodschap over zijn vondst van ultra-geheime dokumenten van de hand van Priester Adolf Daens die hij vijf jaar geleden zou ontdekt hebben. Meteen liet hij zijn foto over vier kolommen uitsmeren met het onderschrift "de vinder van het Daens-archief", en stelde in de pers de historische vraag"Hoe is'het mogelijk dat nog niemand een kijkje in dat archief heeft genomen?". De geschiedenis van deze geschiedenis-leraar is even authentiek als het dagboek van Hitier De bedoelde stukken werden gevonden door Luc Robijns die o.a. met archivaris Karei Baert bijzonder goede monogrammen uitgaf over de Sint-Martinuskerk. De «vondst» bestaat uit stukken die meestal bekend waren, andere zijn interessant doch nog niet gepubliceerd en nog andere hebben eerder de waarde van een relikwie, zoals het kladschrift van de onderwerping aan het kerkelijk gezag, waarvan de brief zelf bij de bestem meling in het bisdom te Gent berust, en door iedereen gekend is. Maar meneer Van Bockstaele en van Zottegem heeft de door Robijns geordende stukken destijds stiekem meegepikt naar huis, zonder dat Robijns het wist, zonder toelating van de Deken en zonder de familie Daens in te lichten. Daar heeft hij ze vijf jaar aan zijn boezem gekoesterd en er zelfs stress van gekregen "die het werk en de geheimhouding met zich mee brachten". Toch wist hij dat er een officieel Daens-archief bestaat, en ook een aktief Priester Daensfonds, en tal van doktorerende studenten die inzagerecht hebben voor hun dokumentatie. Aan historicus Jos Verdoodt, die met staatssubsidie terzake opzoekingen doet in o.a. het Vatikaan, heeft meneer Van Bockstaele en van Zottegem slechts inzage verleend onder dwang. Toen de dag van de grote openbaring gekomen was, toen alle stukken netjes gefotokopieerd waren en het akkoord met een uitgever afgesloten, werd de bundel aan de eigenaar terugbezorgd en de grote klok geluid Meneer Van Bockstaele enzovoort gaat nu munt slaan uit het Daens- archief, maar de muntstukken zullen anders klinken dan echte De Panoramist Nieuw is ook dat de beide broers, op het einde van Adolfs leven, verder uit elkaar stonden dan men ooit vermoed heeft. Ze zouden elk een andere visie hebben gehad op de toekomst van de partij. Dit zou dan ook de ware reden geweest zijn waarom de zieke Adolf naar het huis van Delaforterie verhuisde en niet meer bij zijn broer wilde blijven. In hun memo Minder gelukkig is Jos Verdoodt. Een doctoraat maken over het Daen sisme en dan horen dat er reeds jaren belangrijke archiefstukken bestaan en er geen weet van hebben, is minder prettig. Wij vermoeden dat de heer Verdoodt zich, door deze geheimhouding, nogal op de «helling» voelt staan. Indertijd vroeg Verdoodt aan Deken De Vos of hij nog archiefstukken bezat over Daens. De Deken verklaarde dat er waar schijnlijk niets meer te rapen viel maar dat de heer Robbijns uit Nieuwerker- ken meer wist over het Parochiaal Archief. Deze zou aan Verdoodt verklaard heb ben dat er niets meer aanwezig was. Nochtans had Verdoodt in de archie ven te Rome bepaalde stukken gevon den die naar Vlaanderen wezen en het vermoeden deden rijzen naar be staande «Daens-archiefstukken». Uit dit alles blijkt dat men in het Paro chiaal Archief zeer oppervlakkig of helemaal niet gezocht heeft. Terecht verklaart de vinder der papie ren. Geert Van Bockstaele «...hoe het mogelijk is dat nog niemand die rond Daens en het Daensisme gewerkt heeft, een kijkje in dat archief heeft genomen». Inderdaad onbegrijpelijk omdat het pak als het ware zo maar voor het grij pen lag 111 Achteraf moet de heer Robbijns wel verklaard hebben dat hij wel weet had van «bepaalde papieren». Er wordt een konfrontatie belegd tus sen Deken De Vos, Jos Verdoodt, Geert Van Bockstaele en Robbijns. Deze laatste komt niet opdagen. Verdoodt krijgt wel inzage in het skript van Van Bockstaele maar blijft hierbij in de kou staan, aangezien een en ander wijst naar het feit dat Van Bock staele met zijn publikatie van de Daens-papieren voor de doctorsthesis van Verdoodt naar buiten wil treden De man die in gans deze historie totaal in de kou staat is wel Rein D'Haese met zijn Museum van het Daensisme. En waar nog nergens met een letter greep over gerept is wat zal de uitein delijke bestemming zijn van deze Daens-papieren, nadat het boek van Van Bockstaele zal verschenen zijn Wie kan deze stukken opeisen Hopelijk kan onze krant u hierover later meer informatie bezorgen (N D.W.) RtdJktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas. Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Automatisch antwoordapparaat tot 16 uur. Tel 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z w. Aalsterse informatie, Peter Dauwe, voorzitter, Reinaertdreef 4, Aalst. Prijs abonnement jaar 1.000 fr.. 6 maanden 550 fr.3 maanden 300 fr. Prijs per nummer 25 fr. Voorts wordt betreurd dat bet ant woord misbruikt wordt voor partijpoli tieke doeleinden, en dat in plaats van konkrete maatregelen uitgehaald wordt naar bepaalde artikels in de media. Ook zou de waarde van het vrijwilligersschap miskend zijn en wordt het vreemd gevonden dat aan de interpellant persoonlijke verge zochte vragen gesteld werden (nl. over kontakten met de maatschappij voor waterbedeling en over een brief uit 1977 van de brandweerkomman- dant aan het College) i.p.v. op de ge stelde vragen te antwoorden. (PD) Wooninrichting Molenstraat 42-44 Aalst Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 2 9300 AALST 2 Tel. 053/21 49 38 Verzorging van alle honden op afspraak: tel. 053/78 54 67 Elke zaterdag grote keus in ras honden. 1 jaar schriftelijke waar borg bewijs en kontrole veearts. B300 aalat twl.063/77.9B.4a 83/142 Ik neem een abonnement Van 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst. 550 fr. voor 6 maanden. 300 fr. voor 3 maanden. Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever Nieuwe Gazet van Aalst). Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst. Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer Gemeente schrappen wat niet past) Terugsturen naar Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestraat 44/3, 9300 Aalst. Handtekening

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 2