Win een aankoopbon van 500 fr. 1AKi... Stempelkussen door het sleutelgat... 8 mei, tricoloor en alternatief, herdacht Stadsbestuur in beroep tegen Texaco ♦-I MOET ER 01 ZAAI OP? Eten-:-plus Eten-i-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Nieuwstraat 37, Aalst Eten-:-plus Nieuwstraat 37,Aalst Eten-i-plus Eten-:-plus Eten+plus De blommekes vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT ook op zon- en feestdagen, Rerum Novarum muziekfestival Prijsvraag 100 kans om te winnen ca Onze zorg de ganse dag U wat lekkers aan te bieden. is er de ganse dag voor U 83/74 ca Nieuwe Gazet van Aalst 13 mei 1983 3 Of de romantiek van de jaren 80? Ter gelegenheid van ons aller "dopdag", ziehier een situatieschats van de schermutselingen aan de Hoveniersstraat: de werklozenevolutie van februari '83 naar maart '83. Of het intieme leven van de R.V.A.-statistici... Zijn de dopkaarten wel zo rooskleurig als ze er uit zien? Jammer voor wie er nog moest rond- schuifelen, maar een positief punt tekent zich meteen af. Het werklozen leger nam toen met 57 eenheden af (positief als ze niet van de lijst ge schrapt werden of voor zover ze niet letterlijk doodverveeld werden ten minste!...). In feite schoven erin maart 58 mannen minder aan en één vrouw meer. In totaal bleef het aantal doppers niet meteen ideaal om eens op de koffie uit te nodigen: liefst 15.847 (7.352 m. 8.495 vr.). Tegen- overde landelijke verhoudingen (waar 0,6 de R.V.A. vaarwel kon zeggen en er terloops nog 505.861 stempeienoe Belgen overbleven), haalt het gewest Aalst slechts een verbetering van 0,3%, ofte de helft... Een blik op de evoluties en schomme lingen in de beroepenverdeling der werklozen leert dat het vooral goed ging met de bedienden 29 m.) en de metselaars 51) tevens de drukst bevolkte klassen trouwens terwijl de mechaniciens 11) en de timmerlieden (-j- 11) eerder werk verloren dan vonden. De dames kregen het vooral te verduren onder de handlangers 8), terwijl de bedienden 7) met meer sukses solliciteerden. R.V.A.derkensdag Dopdag? Algemeen qua nijverheidstakken trof fen we eind maart liefst (liever niet, maar ja...) 2.741 mannen uit de bouw- sektor werkloos aan, 2.004 vrouwen in de kledingsbranche en 2.057 vrouwe lijke arbeidskrachten in de "diensten". Andere sektoren waar de krisis welig tiert zijn de textiel, de voeding, het hout, de scheikunde, de handel en deze van de lui met een "onnauw keurig bepaalde of ongekende aktivi- teit". Over de sektor "doktersvrou wen" zijn geen gegevens bekend. R.V.A.'s Doppop Regionaal (in Groot-Aalst als deel van gewest Aalst) kan een hitparade opge steld worden van het absolute aantal werklozen per deelgemeente. Deze "toppers van doppers" zijn natuurlijk zeer relatief, gezien niet met percen tages, of met het totaal inwonerstal gewerkt werd... 1. Klein-Aalst, 2704 stempelaars; 2% Erembodegem, 657 werklozen; 3. Nieuwerkerken, 435 dopkaarters; 4. Moorsel, 282 stempelkussers; 5. Hof- stade, 270 pendelaars naar de R.V.A.; 6% Herdersem, 180 doppers; 7. Mel- dert, 148 melders bij het kontrole- kraampje; 8. Gijzegem, 123 gijzelaars van de werkloosheid; en tenslotte 9. Baardegem, waar de krisis slechts 92 werklozen baarde... Leve de doptimisten! Uit de leeftijdenstatistiek leiden we nog af dat 31,7% van de werklozen tussen 25 en 40 jaar blijkt, 21,9 viert z'n 20e tot 25e verjaardag en de 50- plussers maken ook nog 21,3% van de stempelaars uit. De 40-50jarigen doppen nog 16,7% bij elkaar en de benjamins, onder de twintig, halen het negatieve doppunt van 8,4%. Je erwtjes doppen Heel vrolijk is de inhoud van dit arti keltje dus lang nog niet. Ach ja, er zijn nu eenmaal geen gegevens over de romances die ontstonden tussen de twee opschuifrijen, noch van de ge boorten die eruit voortvloeiden. En de lengten van de rijen zijn nu ook niet bepaald opwekkend om statistieken over te maken De R.V.A. doet ook maar zijn best, en daarvan getuigen toch een paar maatregelen. Aalst telde zo namelijk in maart 1.231 tewerkge stelde werklozen (627 m. 604 vr.) en 503 BTK-ers (201 m. 302 vr.). Het derde arbeidscircuit telde 189 man schappen (waarvan 104 in feite eigen lijk vrouwschappen)... De krisis laat voorlopig niet in haar (dop)kaarten kijken. We kunnen enkel hopen dat het volgend stukje over de Aalsterse tewerkstelling wat optimis-, tischer uitvalt. Ondertussen moet jeer niet té veel over tobben, wantrouwen in wieldoppen en eierdoppen is ook totaal overbodig. Kijk gewoon wat uit je doppen... (LDC). Elke week kan u in uw Aalsterse krant een aankoopbon ter waarde van 500 F winnen, geschonken door een Aalsterse handelaar I Wat moet U doen Makkelijk U hoeft slechts de afgedrukte ajuintjes te tellen (kijk eveneens naar de voetnoten), neemt een gele briefkaart, schrijft er het aantal ajuintjes op alsmede het volgens U aantal juiste antwoorden die op ons redaktiea- dres zullen binnenkomen Waag uw kans 104 pientere lezers telden in ons n' 17, 23 ajuintjes. Mevrouw MAGDA VERHEYDEN uit Opwijk raadde 97 juiste antwoorden en was het dichtst bij de waarheid. De aankoopbon van 500 F. van de Firma VAN LIMBERGEN wordt haar eerstdaags overgemaakt. Proficiat Het Vredeplein kende zondagvoormiddag een ongewone drukte. Nauwelijks was de eeuwige vlam aan het Vredesmonument (nodig voor de traditionele V-dagherdenking) weer uitgedoofd, of daar kwamen ook de VAKA-mensen op hun manier het einde van de tweede wereldoorlog herdenken. V-dag kransendag. VAKA herdacht nutteloze slachtoffers. (JC) Het College van Burgemeester en Schepenen blijft zich verzetten tegen de plannen van de N.V. Texaco om aan de Dendermondse Steenweg (op een perceel van de F.F.R.) een benzi nestation op te richten. Tijdens het Openbaar Onderzoek in oktober '82 regende het tal van klachten van omwonenden daartegen. Het C.B.S. besliste dientengevolge (de klachten werden als gegrond aangezien) tot een ongunstig advies op 21 oktober. De Bestendige Deputatie oordeelde er op 4 maart jl. anders ever. De vergun ning werd toegestaan. Hiertegen is nu het C.B.S. in beroep gegaan bij de Koning, op 28 maart '83. In het bezwaarschrift wordt gesteld dat de Bestendige Deputatie geen rekening houdt met de klachten en de beslissing van het C.B.S. op grond hiervan, nl. te verwachten geluids- en geurhinder, brand- en ontploffingsge vaar, nachtrustverstoring, luchtver ontreiniging, verkeersmoeilijkheden en milieuhinder. De Bestendige Deputatie maakte er zich vanaf door te verwijzen naar de bepalingen in het Algemeen Regle ment op de Arbeidsbescherming en naar de reeds bestaande belasting voor de omgeving van al gevestigde inrichtingen. Het Aalsters stadsbe stuur is duidelijk niet akkoord. Het Bloemenkransen werden neergelegd door minister Galle, het stadsbestuur, de KP-Aalst, de Vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart en uiteraard het Verbond der Vaderlandslievende verenigingen. Klaroenen van het brandweerkorps, tricolore vaandels en de aanwezigheid van diverse per sonaliteiten kleurden de korte plech tigheid. VAKA-Aalst had zich een half uur mis rekend. zodat een tweede plechtig heid georganiseerd werd In de bloem perken werden affiches van 23 okto- ber-anti-kernwapen-demonstratie, en voor Vrede ingeleid. Een spandoek: «W.O. 1: 15 miljoen slachtoffers; W O. 2 55 miljoen slachtoffers; NU IEDEREEN» werd bij het monument neergelegd. Ondertussen werden pamfletten verspreid waarin krachtig geëist werd dat kernwapens de wereld uit moeten. Opvallend was de aanwe zigheid van KP, Agalev en RAL. Niet temin was ook hier vrij weinig publieke belangstelling. Ook de Werkgroep Gewetensbez waarden liet van zich horen op 8 mei. In een motie wordt gesteld dat wie zelf kiest voor vrede (bv. via burgerdienst) nog steeds in zijn hemd staat. Het publiek, aldus de tekst, weet maar amper op hoevele kleine en grote wij zen burgerdiensters gepest worden. Bv.moeten leven van 8000 fr. per maand, geen stakingsrecht, medische kosten volledig zelf moeten voorschie ten en minstens een maand wachten op terugbetaling, niet naar het buiten land mogen zonder toelating, een dienstduur van 15 of 20 maanden Plus: vaak nog veel onbegrip van de bevolking. Gepleit wordt voor een ver korting van de diensttijd (en steun aan parlementaire initiatieven van SP, VU en Agalev in die zin), en minstens indexatie van de «wedde». (P.D.) die va verleide weik pekanst in elk hoois in vaaskes gezetj zen, zeilen na stille- kesoon wel on 't versloensjen zen, peis ek. Want meh Moederkesdag werren der nogal 'n betje verkocht zee. En de blommemarsjangs zeilen wel al heer kas gemokt hemmen en in heer hannen gevreiven, want da wetj allemaan, meh zekken daogen maoke ze dor gebrooik van hein. Want dad esallien mor in de boekskes die de kinjeren in 't schoei moete leizen zee, dat er gezeid werd van "kinjekes die deir de mees hippelen en links en rechs blommekes aftrekken ver die tèn on heer moeken gon tegeiven, diedortèn toch zudoeng kontent ver es da ze derekt begintj waofelen te bakken..." lest en veraal, woor moeje nog meesen gon zoeken Ten twieden zen dedie goed afgemokt meh pinnekesdrood en as ge dor zodj teiven onderkrooipen reskeirde van a klieren te scheren en nog 'n toefelink te kroygen as ge nor hoois komt, in de plos va waofelen meigen 't eitenEn ten derden 'n stoon der op deize moment ni anders as pisblommen en wie goot er hem reskeiren van dad af te geiven Ninie, den dag va vandaog moeten da schoein bokkeikes zen of potjes, woveir dagge eh schoei sengsken meigt lammeren, want ge wetj hoe dat da goot hein den ienen doeg'het ver den anderen, 't Er zen der die op eh ghiel joor pekanst nor heer moeder ni om 'n zing, mor op dennen ienen dag, tèn zen ze dor zee! Z'hemmen ten zugezeid toch heer gejonste getoendj, z'hemmen heer plicht gedoon en domei zen z'er vanaf ver eh ghiel joor... Ni allien de kinjeren zen verondersteldj van-moeder te vieren, va langs-om- mier doeng de mans dad oeik ver heer vraa. Die ten toch de moeder es van de kinjeren, hein. En 't zen ni allien blommekes die gegeive werren, mor azoei 'n betje vanalles. Allei, iet woraf dagge wetj dad heer plezier kaan doeng. 'k Weit azoei ienen die on zen vra nen bak zwoor bier meigebrocht hooi... Ver 't saoves veir da ze slaope goot... omda ze goe zol slaopen. En wie-wetj, meh nog 'n achterdenken van der binnen ienegte doagen oeik ne kier ientjen van te schoepen ('k zal der ajjer tèn weiten van te zeggen ofda 't goe bier was...). Want ba ons thoois werd dad oeik gevierd. En de kinjeren kommen ten toch nog ne kier afgedaven... meh 'n blommeken... of eh flesken reik of azoei iet... Of nen bak bier. Woor da 'k va verschoetdenne kleine pagadder van ne kleinzoeng va moy, zag zen tantjen opkommen, liep heet teigen en stak heer 'n blommeken ooit. "Leve Moeder" zoy 'n. Al pertank da 't mor zen tantjen was, mor dei was oeik al moeder. ..'k Vond da schoein van denne snotter tot as ek in iene kier zag dad 'n blommeken was da ni ooit moynen hof kwamp. 'k Vraog meh naa nog attoyd af ooit welk hofken in de gebirte dat 'n da gon aftrekken es... Ik 'n hem niet gezing, 'k hoep na mor dat die mensjen oeik niet gespannen hemmen, want azoei zol ne mensj nog ambras kenne kroygen meh zen gebieren hein. En 't noste mondj zitte men on Vaderkesdag... Ver 't geval dat de kinjeren teis hier zolle leizen van van de joor af, 'n draog ek gien plastrongs nimier zee... PETJEN. Zaterdag richtte het ACW op de binnenkoer van t Groen Kruis een muziekfesti val voor fanfares in. Dit festival ging door in het kader van het lenteprogramma Rerum Novarum van de Kristelijke Arbeidersbeweging van de stad Aalst. De deelnemende fanfares, die afwisselend enkele nummers brachten, waren «Niets zonder Arbeid» uit Erembodegem, «St.-Cecilia» uit Hofstade, «St.-Cecilia» uit Meldert en «Kunst en Vermaak» uit Aalst Om 16 u. trokken de fanfares in opticht naar het Groen Kruis, waar om 16u.30 het festival begon. Rond 19 u. brachten de 4 muziekkorpsen een gezamelijke uitvoering van de ACW-mars. De expres- siegroep Vredon stond in voor het begeleidend vlaggespel. (JC) Als een agent op de verkeersvrije Grote Markt een fietsende scholier tegen houdt, zegt hij«Goi peist zeikers dagge alles meigt» vraag 1 zegt hij dit ook tegen de bestuurder van een luxe-personén-wagen die onwettig over de markt rijdt 7 Vraag 2zegt hij dit ook tegen 30 gehelmde motorbestuurders die vrijdag avond over de markt crossen Antwoorden opsturen naar het Colinetplem 1 (Zoutstraatpoort). 1 ste prijs bon voor een proces-verbaal, ter waarde van 500 fr.geschonken door de Aalsterse Politie bezwaarschrift was tot voor kort ter inzage op het stadhuis. (P.D.)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3