laurl Meubelen loral Stslo.r I Onbekend is onbemind VALSCHERMSPRINGEN symbol Twmm DE LEEUW KUNSTPARADIJS 1 i De grootmeester Kntjelse interieur of V ERCAl IKREN I)ESMI I I» Molenstraat 26, AAI.ST quality 053/210419 hout- en bouwcenter Gebroeders - Van Den Nest Frans en Luc Nieuwe Gazet van Aalst 17 juni 1983 15 Over sportparachutisten wordt van alles verteld, het gekste eerst. De veelal twijfelachtige epitheta waarmee de leek de parachutist bedenkt kennen we onderhand wel. Niemand schijnt er zich bewust van te zijn dat valschermspringen zo oud is als de straat, en pas nu, in zijn moderne vorm van gesofistikeerde verscheidenheid eindelijk de oeroude wens van de mens totaal en onbeperkt verwezenlijkt... Reeds in de prilste tijden van zijn ont staan begon de homo sapiens in de na tuur in te grijpen. Zonder deze onhebbe lijkheid was er trouwens nooit bescha ving geweest, maar dat is een ander thema. Al gauw leerde hij allerhande vitale tech nieken beheersen; hij kon rennen als een paard, sluipen als een slang, klaute ren als een aap, zwemmen als een vis. Maar vliegen was er niet bij. Hoe meer hij evolueerde, natuur en omgeving leer de beheersen, hoe perfekter zijn tech nieken en hulpmiddelen er gingen uit zien. En de wens om te vliegen bleef. Onvervulbaar. Ze kreeg een quasi god delijke dimensie in alle mythologieën van alle volkeren komen vliegende half- doorWilfried de Neef, instrukteur goden en mensen voor, maar de pogin gen der mensen om ook echt het lucht ruim te veroveren liepen onveranderlijk op persoonlijke ondergang uit. Denken we maar aan Icarus, de bekendste uit alle gelijkaardige sagen. Geleerden gin gen zich met het probleem bezig houden en uit vrijwel alle tijden zijn hypotheti sche voorstellingen van toestellen en hulpmiddelen tot vliegen bewaard ge bleven. De Chinezen zouden van hun fameuze muur gesprongen zijn met val schermachtige contrapties, Da Vinei ontwierp een parachute in 1495 en ten tijde van de Franse revolutie werden de eerste echte sprongen geregistreerd. Het vrij vliegen was er echter alweer niet bij- Pas in de 20e eeuw krijgt het parachu- tisme de steun van positief wetenschap pelijke en technische begaafdheid. Het valscherm wordt eindelijk benaderd van uit de fysika en aerodynamika, en de eerste durvers-met-verbeelding explo reren de vrije val en voeren het val schermspringen naar ongekende hoog ten, letterlijk én figuurlijk. In zijn weten schappelijke techniciteit kan het sport- parachutisme met geen andere sporttak worden vergeleken. Ook niet met de zo kapitaalgeladen autosport. Weliswaar is voor beide sporten elke technische verbetering gericht op verhoogde pres tatie, maar er is een essentieel verschil in de gemotoriseerde sport betekent een betere prestatie altijd een verhoging van de snelheid, een sneller bereiken of lan ger volhouden ervan. In het parachutis- me daarentegen is elke technische ver betering onveranderlijk een risikoverla- ging. Nu de wetenschappen grotelijks hebben afgerekend met de fysische risiko's, kan de springer zijn sport in volkomen onbe zorgdheid beoefenen. In geen andere sport is de mentale vrijheid zo tastbaar aanwezig, en opvallend en belangrijk hierbijpsychische vrijheid is synoniem voor eerlijkheid, tegenover zichzelf en tegenover medespringers. In het vreemde maar niet vijandige me dium, de lucht, is het individu alleen met zichzelf en met zijn mogelijkheden. Hij kan die tenvolle benutten en uitbouwen, maar ook niets méér. Zijn kompetentie is tevens zijn beperking. Die leert hij ken nen en gedurende dit leerproces dat nooit echt ophoudt wordt hij eerlijk met zichzelfin vrije val tussen 3000 en 800 meter wordt niet gelogen... Hij pro beert zijn grenzen stilaan en bij voortdu ring te verleggen, maar hij weet precies wanneer hij moet stoppen. Zuiverder vorm van zelfkennis, aftasten van eigen totaliteit, bestaat niet. Daarom ook is zijn zelfrespekt rechtmatig en juist gemoti veerd, er is geen gevaar voor hubris zij reële waarde is op elk moment voor zijn medespringers kontroleerbaar en meet baar, en op elk niveau is ruimte voor res- pekt. De sport is mentaal en psychisch vormend als geeneen omdat ze de enig juiste norm hanteert t.o.v. het individu het individu zelf. Vanuit de integere zelf kennis kunnen de dingen in het juiste perspektief worden gezien, wordt ruimte geschapen om te relativeren. Zoals de sportparachutist de skydiver in zijn dierbaarste element, los vliegt van de aarde, zo kan zijn mentaliteit het mate riële ontgroeien. Bewust appreciëren van de eigen progressie, sportief en mentaal, is hiertoe de sleutel. Dan wordt het sportvalschermspringen méér dan entoesiaste, sportieve betrokkenheid, dan wordt het parachutisme een levens visie, een filosofie... Weg vooroordeel Als men U zou vragen, waarde lezer, of U enig idee hebt van het echte, daad werkelijke springen, dan moet U onge twijfeld met een onverdeeld «neen» antwoorden. Het is trouwens even waar schijnlijk dat U bovendien nog worstelt met een aantal valse voorstellingen i.v.m. het moderne sportparachutisme het is helemaal geen militaire discipline, het heeft er zelfs niets mee te maken; het is zeker geen sport voor harde jon gens of stoere manwijven; het is een in eerste instantie mentale sport en beslist veiliger dan welke sporttak ook. Mede omdat vooral de zogenaamde onveilig heid een frequent aangevoerd verwijt is, wil ik dit toch even in extenso weerleq- gen. In de eerste plaats is er de opleiding. U zal zelf kunnen konstateren, dat de basisopleiding bijzonder intensief en de gelijk is het materieel waarmee U uit eindelijk het vliegtuig verlaat op ca. 700 meter, kent U tot in de kleinste details. Uit de kennis hiervan put U reeds een verrassend groot gevoel van zekerheid. U wordt grondig voorbereid teoretisch en praktisch op alle fases van het val schermspringen, U wordt heel bewust vertrouwd gemaakt met mogelijke mal- funkties en hoe die eenvoudig te reme diëren zijn. Uw zekerheid groeit, uw ver langen naar de eerste echte sprong evenzeer... Nauw met dit alles verbonden is uw valschermuitrusting. De parachute wordt algauw uw troetelkind. En geen wonder nog nooit voorheen was de perfektie in zake degelijkheid, eenvoud van bedie ning en derhalve veiligheid zo groot. U krijgt een schutsengel van even tjes 83 m2 boven uw hoofd, die U terug naar de aarde brengt als het spreek woordelijk veertje. U mag al eens blun deren in de lucht welke beginner doet dat niet de parachute vergeeft en korrigeert. Aangezien U leert springen met een bestuurbaar valscherm, beleeft U een veel groter genoegen aan de sprong de tastbare gehoorzaamheid van de koepel verhoogt uw zekerheid. U blijft een aktief individu, een enkeling in een vreemd, maar fascinerend milieu, de lucht. U handelt en geniet, bewust en intensief. Tenslotte is er de permanente aanwe zigheid van de instrukteur. De ervaring en kennis, de sobere rust van het weten en kunnen van de instrukteur, die onop houdend met U bezig is en de laatste twijfels met ontelbare voorbeelden en anekdotes smoort. Hij is dan ook de man die U «dropt», tenvolle bewust van de psychologische kracht van zijn aanwe zigheid. Voor hem is uw eerste sprong trouwens onnoemelijk veel meerhij heeft U uw basisopleiding gegeven, on der zijn leiding en stimulans hebt U een nog niet te berekenen zelfoverwinning behaald, hij alleen heeft het recht de be vestiging hiervan met U mee te beleven in dat korte, intense moment van die eerste sprong in de diepte. Zijn «Go» is een triomfkreet voor beiden... De navelstreng doorgeknipt. Na enige tijd een precies aantal sprongen is hierbij niet te noemen verschaffen de automatische sprongen geen volledige voldoening meer. Tech nisch beheerst U de exit volkomen, mentaal raakt U klaar voor de hogere kwalifikatie de vrije val, het vliegen als een vogel op de vleugels van uw ver beelding. Grosso modo bestaat de opleiding en progressie in vrije val uit twee onderde len stabiliteit in de lucht en manoeu vres, het echte autonome vliegwerk Instruktie en begeleiding zijn hier zo mo gelijk nog grondiger en pas wanneer U en de onderrichters absolute zekerheid hebben over de verworvenheden, wordt een hogere kwalifikatie toegekend. De ze hogere vaardigheden laten U toe uit eindelijk alle sportdisciplines van het pa rachutisme te gaan beoefenen preci- sielanding, stijlspringen, formatie- en sequentievliegen (RW) en het CRW ofte koepelrelatief... Het valt evenwel niet meer binnen het bestek van dit artikel hierop nader in te gaan alleen in een groot aantal afleve ringen van een lange vervolgreeks zou zulks mogelijk zijn. Als U echter (einde lijk een andere kijk op het sportpara chutisme hebt gekregen, als U van een aantal vooroordelen bent afgestapt, als U niet langer het valschermspringen af doet als gekkenwerk, als U misschien een beginnende aandrang voelt om die oude droom waar te maken, dan kan U steeds meer informatie inzake oplei dingsmogelijkheden en -voorwaarden bekomen bij steller dezes. Alvast happy landings gewenst Wilfried de Neef L. de Béthunelaan 125/5 9300 Aalst Tel. 053/70.07.59 ,\Wt\k\W (3 c. Gentsestraat 155, Aalst Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 053/21 19 21 Tel. 02/251 81 66 DOORLOPENDE TENTOONSTELLING van schilderijen, etsen, litto R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Mellebaut, Bévort, Brouwer... e.a. Alle inlijstingen op maat; ook aluminium. steenweg op dendermonde 24 9308 hofstade-aalst tel. 053/21 58 43 - 21 80 22 privé 053/78 54 23 specialiteit franse eik, beuk. es, balten. uitheemse houtsoorten, parketvloeren, bouwmaterialen, verven, lijmen, ijzerwaren, tuingereedschap, isolatie, plafond- en wandbekledingen, deuren, ladders, lichtkoepels, dakbedekking, tuinmeubelen enz. Alles op maat te verkrijgen Alles voor de doe-het-zelver. Gratis zagen en aan-huis-bestelling.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 15