BOSCH "De sterkste troef van de Bosch diepvriezer Bosch is de koelspecialist." Reuze guldensporenbelotting 11 JULI om 20 uur zaal Paul Verhaegen Reportage te Herdersem op Alfons De Cockstraat 67 HERDERSEM Zo maar liefst voor 10.000 fr. prijzen 12 Nieuwe Gazet van Aalst 8 juli 1983 De Bosch diepvriezer is degelijk materiaal. Bij de koffer- of kastmodellen is er altijd één die perfekt in uw keuken past. U hoort of leest er maar weinig van en echt naar buiten treden gebeurt maar eens om de twee jaar. Oe Aalsterse Turnkring. Nochtans is de link tussen de naam Jan Borms - de man die tijdens de zondagochtendgloren ia het programma «Ooe Mee» de stramme spieren opnieuw soepel probeert te maken en de stedelijke turnvereniging snel gelegd. Hij is immers, in samenwerking met voorzitter Rudy Everaert, de drijvende kracht achter deze gestadig groeiende gymgemeenschap. Met Jan uroms nad oeze sportredactie een gesprek over nei wei en wee, de glorieuze momenten en de laagtepunten. Maar ook de toekomstvisie, die men ondanks beperkte financiële steun, ambitievol poogt uit te bouwen komt ter sprake. Daarvoor rekent men vooral op de jeugd. Een kijkje achter de schermen van «niet zomaar een vrijetijdscluppie». NGVA Laat ons eerst even terug gaan in de tijd. Schets eens het ontstaan van de turnkring. J.B.Hierbij kunnen we duidelijk drie fa sen onderscheiden. De eerste periode situeert zich onmiddellijk na de tweede wereldoorlog. In de jaren 1946-'47 richtte Piet Van De Velde samen met een «voortumer» de Aalsterse turnkring op. De pas afgelopen wereldofand was eigenlijk een ideale voedingsbodem bij de tot standkoming van de gymvereni ging. De jeugd had geen houvast meer en zocht in de sport een uitlaatklep. Kwantitatief stelden wij niet zo veel voor; amper een tien- tot vijftiental leden De echte start; ook op commercieel ge bied, is er pas gekomen toen Marcel Everaert de voorzittershamer in handen nam. Tot 1972 leidde deze businessman de turnkring in goede banen. NGVABij de komst van Marcel Eve raert had de turnkring dus meteen suc ces J.B. Tot 1959, want daar eindigt de eer ste fase, hebben wij zowat van alles meegemaakt. Enkele glorievolle mo menten kan ik trouwens zo voor de vuist weg citeren de deelname aan talrijke gouw- en bondsfeesten, uitnodigingen vanwege het stadsbestuur om turn- demonstraties te verzorgen, optredens in wijken om de mensen met de club ver trouwd te maken enz. Minder prettige ogenblikken zijn er natuurlijk ook ge weest maar die vervagen in de herinne ring. En om dan concreet te antwoorden Marcel Everaert aan het bewind heeft ons in ieder geval geen windeieren op geleverd. NGVA De tweede periode. J.B. Daar ben ik zelf nauwer bij betrok ken. In 1959 sluit ik aan bij de turnkring, juist op het ogenblik dat ik me intensief bezighield met het keurtumen. Als lid van het technisch comité van de Koninklijke Belgische Turnbond, als redactiesecre taris van het tijdschrift «GYM» en als trai ner van enkele turners die in de nationale selectie zaten, gaf ik het keurtumen hier te Aalst een bepaalde «push» mee. Wij kenden opnieuw een zekere piek, zowel bij de jongens als bij de meisjes. Het hoogtepunt was natuurlijk wel de or ganisatie van de drie landenkamp voor juniores met deelname van Engeland - Dbnemarken - België. Dit evenement werd trouwens rechtstreeks uitgezonden in het toenmalige zondagnamiddag pro gramma «Binnen en Buiten». Na deze gebeurtenis zakt de turnkring, net als in de eerste periode, enigzins terug. Tot dan in 1972... NGVA ...de derde fase zijn intrede doet J.B. Alles is dan in een stroomversnel ling terecht gekomen. Marcel Everaert trekt zich terug als voorzitter en Piet Van De Velde komt in zijn plaats. Enkele jaren later geeft Piet, na interne strubbelingen, zijn ontslag en Rudy Everaert, Marcels' zoon, drukt de voetsporen van zijn vader De zaken worden nog door een commer ciëlere bril bekeken, dit echter binnen een amateuristisch kader. Ik blijf - na mijn terugkeer van enkele maanden buiten land - technisch leider maar mijn taak spreidt zich over een meer administratie ve bedding. Het keurtumen zwakte ten slotte af en verdween op een zeker ogenblik zelfs helemaal. De leerkrachten wilden ook niet langer zestien uur pro deo in een qpal staan. Wat best begrijpelijk is. NGVA .{Hoe is de situatie momenteel J.B. Vandaag leggen wij meer de na druk op recreatief turnen. «Naar ieders keus en beurs» is nu onze slogan ge worden. Kwantitatief kent de vereniging een enorme aanwas en vanuit bestuurlijk oogpunt hebben we voor deze weg ge opteerd. Je mag dus wel zeggen dat we ons happy voelen. Em vertegenwoordiger op de Olympiscne NGVAIs de Aalsterse turnkring op competitief gebied ooit sterk uit de hoek gekomen J.B.Zeker en vast Tijdens de tweede periode, toen het keurtumen in volle bloei was, hebben wij vier nationale kampioe nen afgeleverd. Allemaal binnen hetzelf de jaar. Bij de miniemen - kadetten en juniores heren en bij de miniemen meis- jes ging Aalst in 1964-'65 met de hoogste eer strijken. Zo hadden we zelfs een vertegenwoor digster, in de persoon van Lieve Breys, op de Olympische Spelen van Rome Wij hebben ook tal van leden in de diverse nationale ploegen gehad Dé uitschieter hierbij was wel Jo Van Den Brempt met veertig caps Bovendien was de turnkring ook ge vraagd in het buitenland. NGVAEén decenium lang bleek het talent dus wel voorradig, terwijl er de af gelopen tien jaar - die de derde periode omsluit - niets komt bovendrijven Waar aan ligt dat J.B. Zoals het dikwijls het geval is in de sport zit en ook hier in een vicieuze cirkel. In de beginperiode was er de enthousias te en non-lucratieve inzet van alle mede werkers. Organisatorisch en administra tief werd alles sterk uitgebouwd. De basis om in een later stadiufn prestaties te le veren werd toen gelegd. Ik pikte daarop in met het keurtumen. Vele jongens en meisjes zagen hierin een uitdaging om zichzelf te bevestigen Denk nu niet dat het hier werkelijk stroomde van de talenten. Enkel de ech te klassebakken die bovendien bereid waren om ongebreideld hun krachtenar senaal aan te spreken en weerstand konden bieden aan de mentale belasting, boekten resultaten. Lieve Breys was dan ook een uitzondering in de meest gunsti ge zin. Het was een self-made woman die zonder specifiek trainer in Aalst toch de hoogste top bereikte deelname aan de Olympische Spelen Na dit decenium van kwalitatieve hoog conjunctuur hebben wij, enigszins ge noodzaakt door het economisch bestel, geopteerd voor de brede basis Talent zal onze turnkring zeker nog herbergen; alleen komt het niet zo duidelijk meer naar voor Dat moet jou als technisch verantwoor delijke toch ergens pip doen J.B. Het ideale is natuurlijk dat kwali tatief en kwantitatief hand in hand gaan Voor'ónze club is dat echter niet mogelijk. Ten eerste zijn er de lesgevers van wie wij onmogelijk kunnen verlangen om nog méér uren te presteren voor de kleine vergoeding die ze nu ontvangen Ten tweede werken wij met een beperkt bud get waarvan de vier of vijf keurturners, die de Aalsterse turnkring rijk is, al de helft opslorpen. Wil je echt een elitegroep vormen dan moet je het aantal inschrij vingen verminderen maar het lidgeld om hoogtrekken. De echt gemotiveerden zullen dan wel blijven komen. De vraag is alleen hoeveel. NGVA Maar je kan toch én recreatief én prestatiegericht werken Bij de aanvang van het nieuwe turn jaar worden een aan tal tests afgenomen en de werkelijke talentjes krijgen een specifieke oplei ding. J.B.Tot op zekere hoogte denken wij ook in die richting. Er zullen nu een aantal proeven worden afgenomen maar dat is dan meer om de kinderen volgens (leef- tijds) groepen te verdelen. Indien wij zien dat een zesjarige prestatief gerust kan meekomen met een tienjarige, dan plaatsen we hem of haar in de laatste groep. In zijn categorie zou hij/zij alleen maar ter plaatse blijven trappelen. NGVA Nog even verder Jan Iemand vanuit het Aalsterse die het écht wil pro beren in de turnsport sluit dus best niet aan bij de plaatselijke turnkring J.B. Een vraag die mij in een moeilijke situatie brengt. Toch durf ik te zeggen stuur de kinderen maar naar onze ver eniging. Ik spreek nu zonder vooringe nomenheid. De leraars die. op een paar uitzonderingen na, toch al een respecta bel aantal jaren ervaring hebben, zullen zich zeker niet gebelgd voelen indien wij (het bestuur) een talent zouden doorstu ren naar de gouwtrainingen. Integen deel, ze zullen er ons als eerste op wijzen dat die bepaalde jongen of meisjes het ver kan brengen in de turnsport Ze zullen ook de eersten zijn om hem of haar te motiveren om in die richting verder te werken. NGVA Talent gaat dus niet verloren J.B. Ergens zal er wel iemand verloren gaan maar de echte toptumer - die zeld zame witte merel - ontdekken wij ook wel. Financiële beperkingen remmen commer ciële uitbouw NGVA De bekendheid van de Aalsterse trunkring is relatief te noemen terwijl een aantal factoren daartoe zouden kunnen bijdragen. In de eerste plaats de (h)er- kenning Jan Borms - t.v. J.B. Op commercieel gebied zijn wij toch wel bescheiden gebleven. Dit kan contradictorisch klinken met de inleiding van ons gesprek. Hoewel de komst van Marcel, maar meer nog Rudy Everaert als voorzitter ons enigszins in die richting duwde; echte geldbronnen hebben we via de turnkring nooit aangeboord. In de privé-sector zou een manager de naam en het aangezicht van Jan Borms én de t.v. tot een associatief begrip ge maakt hebben. Louter commercieel be keken doen we het dus verkeerd. Wij voelen daar echter de noodzaak niet van aan Financieel moeten we geen grote sprongén maken maar om er op een dergelijke manier geld uit te slaan... neen dat hoeft niet. Trouwens wie zegt er mij dat er één kind meer naar de turnkring komt omdat ik op een affiche vermeld sta. NGVA Komen jullie wel genoeg naar buiten Eén bewegingsfestival om de twee jaar. J.B. Je kan ons zowat de aristocraten van de sport noemen. Wij worden nog altijd gevraagd. Dat heeft niets te maken met een doorgedreven vorm van elita- risme. Het is gewoon zo. Tijdens school feesten, met de sportmaand van de stad Aalst, voor demonstraties enz.; steeds pogen wij het beste vap onszelf te geven en dat is volgens mij nog altijd de beste vorm'van reclame. Bij deze gelegenhe den kunnen de mensen ook zien of wij serieus werk leveren of niet. NGVA Kunnen er geen subafdelingen op poten gezet worden in de deelge meenten van Aalst. Mits een kilometer vergoeding voor de leraars kan men meteen op een ruimer recruteringsveld bogen. J.B. Dit voorstel werd reeds vroeger ter sprake gebracht maar verkeert nog steeds in een embryonaal stadium. Dat Jan Borms De Aalsterse urnkring werkt positief met de 'eugd. Dat weerspie gelt zich in de stijging van ons ledenaantah. ligt aan twee oorzaken in de gemeenten waarvan wij dachten dat ze rijp waren om een tumgemeenschap op te richten ver keerde de sportinfrastructuur in zeer slechte toestand. Daaraan is nu enigs zins verholpen met de bouw van omni- valente sporthallen. Deze ruimtes lijken mij echter minder geschikt .om turnsport te bedrijven. Daarvoor is nog altijd een typische turnzaal nodig. Het tweede aspect is en blijft de beperkte financiële draagkracht. Wij kunnen onze leerkrachten niet méér geven dan het schijntje wat ze nu ontvangen. Lees door blz. 13 EENS EN VOOR ALTIJD. Uw verdeler: Standaard afmetingen Bij afgifte van deze advertentie 500 fr. korting e«ra_ an '"gebouwd worden

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 12