DELENS Geen gemeenschappelijk vakbondsfront Wakkere Aalstenaar OPTIEK Gazet aan Aalst CVP pleegde woordbreuk VAN LIERDE CUVELIER NIEUWSTRAAT 60 AALST Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Wasserij Nieuwkuis t Soete Huijs 2 Nieuwe Gazet van Aalst 23 september 1983 Vervolg van blz. i v»'. Ook de hoge pensioenen zijn een kompensatie voor dat lagere loon Verdere afbraak kan dus niet geduld worden zegde dhr. Lievens ons. Waarom ook bepaalde cruciale openbare diensten het werk neerleg den en of het verantwoord was (reini gingsdienst, politie, brandweer. Ja, beweerde dhr. Lievens Voor brandweer en politie werden enkel de administratieve taken met vervuld, maar ze waren wel verplicht de hun wettelijk opgedragen opdrachten uit te voeren Het CCOD zou ook door staken als er in de loop van (vorige' week) vrijdagnamiddag of zaterdag geen akkoord kon worden bereikt wat ook met gebeurd is De staking loopt op dit moment (dinsdag 20 septem ber) nog door. Voor het ACOD stond ons gemeente raadslid Jan de Breucker te woord. Hij vertelde ons dat de staking, die spon taan was uitgebroken gewoon werd gevolgd, dus ook in Aalst, waar er evenwel geen specifieke eisen waren. We vroegen dhr. De Breucker of het wel zin had om ook hier in Aalst te sta ken, waar men voor de openbare diensten een erg gunstig statuut kent (dat van Gent, waardoor men per maand 6 miljoen meer verkrijgt dan in de omringende gemeenten). Hij ant woordde ons dat men voor dat statuut had gevochten maar dat men daar niet mocht aan raken, gezien het enkel geldt voor de (autonome) gemeenten. Die problematiek moet dus afzonderlijk worden bekeken. Ook de (reeds voornoemde) cruciale openbare diensten mochten van het ACOD meestaken, aldus De Breucker, omdat een staking geen zin heeft als De staking van de Openbare besturen en parastatale instellingen waaronder de spoorwegen en de RTT. werd ook in Aalst aan den lijve ondervonden. Het station op het spitsuur, anders een broeinest van pendelaars toonde een desolate aan blik. terwijl stakingspiketten bij de RTT de werkwilligen in laatste instantie nog poogden te overtuigen om mee te staken de aanvraag voor de gemeenschappe- ze met wordt gevoeld. Natuurlijk werd er voor gezorgd dat er bijvoorbeeld voor de ziekenhuizen yvel ziekenzorg voorhanden was Mag een openbare dienst dan wel sta ken Toch wel zegt De Breucker, want de minister van het openbaar ambt (Nothomb) stuurde reeds enkele omzendbrieven waarin richtlijnen wer den aangegeven ingeval van staking. Daaruit mag toch wel worden besloten dat ook een openbare dienst mag sta ken, argumenteerde De Breucker. Wat De Breucker wel betreurde was dat er zoals op nationaal vlak, ook in Aalst geen gemeenschappelijk vak bondsfront was tot stand gekomen. De Breucker vertelde ons dat alles nochtans in kannen en kruiken was en lijke betoging reeds was ingediend en de toestemming zelfs was verkregen, maar dat slechts op het laatste nip pertje het CCOD niet wenste mee te doen. Jammer toch, vond De Breuc ker. dat men van die enige gelegenheid geen gebruik heeft gemaakt om de eensgezindheid van de arbeiders aan te tonen. Van de liberale vakbond ACLVB (VSOA) konden we U nog geen reak- ties geven Het lijkt wel of ze zelfs daar staken want uit de vakbondscentrale in Gent kregen we enkel een bezet- toon te horen. Niet getreurd evenwel. Wij proberen U toch een reaktie weer te geven tegen volgende week U weet intussen allicht meer over het verloop van de staking. Vervolg van blz. 1 FLM-voorzitster Denise De Weerdt (historicus, en NIET de aktrice) schrijft in haar voorwoord bij «Wij staan scherp»Strijdkultuur grijpt altijd terug naar eenvoudige teksten en gemakkelijke uitdrukkingsvormen. Het oude socialistische lied is daarvan het nog steeds levende bewijs. Het Magitsfonds gaf in 1980 zo een oude liederenbundel terug uit. maar wij wil den meer. Er moest een link te leggen zijn van het vroegere strijdlied naar de protestsongs van vandaag». Meteen is het opzet van de nieuwe FLM-uitgave verduidelijkt Marc Van Schandevijl, zelf binnenhuisarchitect van opleiding zou, samen met Rik Vandecaveye voor de uitwerking zor gen. Deze laatste, een specialist in oude strijdliederen schreef aan de RUG reeds een eindverhandeling over dit onderwerp Vandaag verzorgt Van decaveye de programmatie van de Gentse zaal «Vooruit». «Wij staan scherp» is niet het eerste liedjesboek, er is trouwens een gese- lekteerde disco- en bibliografie van in spirerende voorbeelden achter in het boek opgenomen, ook al hebben Van Schandevijl en Vandecaveye geen «wetenschappelijke» aspiraties. Oudere liederenverzamelingen waren vaak of volledig aan Noordneder landse song gewijd, of bevatten enkel klassieke stukken enz. Kortom, een overzicht van 100 jaar strijdlied bij ons en elders, inclusief de recente ontwikkelingen naar de pop toe (of is het omgekeerd ontbrak. Wat we hebben proberen duidelijk te maken», zegt Marc Van Schandevijl, «/'s dat de maatschappij met haar opeenvolgende politieke, ekonomi- sche en mentaliteitskrisissen. uitein delijk weinig verandertwel. protest songs evenminIn het «Groot Liede renboek» wordt dit aangetoond door per thema (werk, oorlog, milieu, vrou wen, fascisme) afwisselend een aantal oude en recente liedjes op te nemen Zelfs de illustraties, o.a talrijke voor ee nbepaalde periode zeer typische krantenkoppen, bewijzen die stelling. Zo tonen 2 foto's op p. 95 dat de nu gehanteerde anti-atoomkreet «Beter nu aktief, dan morgen radio-aktief», reeds in 1960 bekend was. Wie het werk erop naleest zal het er over eens zijn dat Van Schandevijl en Vandecaveye uitstekend de inhoude lijke continuïteit van het protestlied hebben weergegeven. «De verpakking, de muzikale vorm. de manier om zich uit te drukken, evo lueerde des te meer». Vandaar ook dat de voor dit lees- en kijkboek uitge zochte liederen, in 4 groepen werden opgedeeld 1 klassieke liederen (tot WO II) met een mooie maar moeilijke tekst en melodie. 2. strijdgroepsliederen waren mees tal, in tegenstelling tot wat men nogal eens denkt, inhoudelijk vrij arm en niet bijzonder mooi De jongste jaren kwam hierin echter verandering (bijv. Schokkenteeres, Voljeir). 3. Aktieliederen ontstaan tijdens sta kingen, bezettingen, betogingen.. Zijn tekstueel erg sterk. (RBP, Boel, Doel, 4. Popsongs. Volgens de samenstel ler het kruim, soms uit heel onver wachte hoek (Preseen), eenvoudig, met sloganesk Het spreekt vanzelf dat een enorme selektie werd doorgevoerd in de schat aan bekende protestliedjes. Uit een 1000-tal teksten werden er ruim 80 weerhouden; alle hadden één van de vijf voornoemde thema's tot onder werp en toonden daarenboven een blijvend aktueel karakter Een 6de kategorie liederen sloot met zo direkt bij de andere aan, maar bood steeds een duidelijk alternatief voor een ge steld probleem «Wij staan scherp» doorloopt de periode 1880-1982. «Hef is opmerke lijk hoezeer het verschijnsel van con testerend lied aan krisissen.onder hevig was. krisissen die het zelf juist aanklaagt Zo was de episode 1880- 1900 erg rijk aan strijdliederen. Met de verbetering van de levensstan daard (o. m. door de strijd van de toen malige BWP) verslapte meteen de in spiratie en de noodzaak Het strijdlied werd gepolijst, triomfantelijker ook», stelt Van Schandevijl. «Voor de oor log. met de opkomst van het fas cisme, krijgen we een opflakkering, net zoals tijdens de jongste 15 jaar wanneer de strijd tegen milieuvervui ling (atoom)bewapening. racisme en schending van de mensenrechten (opnieuw) aan de orde van de dag is». Rik Vandecaveye zorgde voor een woordje uitleg (van waar door wie waarom bij de gepubliceerde teksten, een stuk sociaal-historische kontekst, bijzonder nuttig, vonden wij. Marc deed de research, omtrent aktie(s)groepen, zocht geschikte illus traties bijeen (hij bracht 6 maanden in het Archief en Museum van de Socia listische Arbeidersbeweging te Gent door) en deed verschillende inter views. Van Zak, Jan, Kamagurka, Pirana en Gal, die tevens de cover tekende, werden enkele schitterende cartoons overgenomen. De lay-out is vrij strak gehouden, erg verzorgd ook. Dat een idee als het «ontwaakliederen- boek» niet zonder moeilijkheden wordt gerealiseerd, wordt duidelijk als men nagaat wie in het boekje ontbreekt geen spoor van Dylan, of Randy New man, wiens platenfirma s geen toela ting verleenden om teksten te publice ren. Protestsongs zonder Dylan, het doet vreemd aan, maar laten we dit «en geval van pure heirkracht noe men (JVG) Vervolg van blz. i Bij brief van 5 september jl deelde zij immers aan André Bogaert mee dat het Kollege van Burgemeester en Schepenen in zitting van 27 juni 1983 besloten had de heer De Saedeleer aan te duiden als ondervoorzitter Volgens Bogaert is deze aanduiding het recht streeks gevolg van zijn syndikaal enga gement Zijn principes getrouw heeft meester Bo gaert dan maar besloten ontslag te ne men uit de reeds vermelde adviesraad Dit was trouwens ook de reden waarom hij zich liet verontschuldigen op de in stallatievergadering van 8 september jl Hijzelf vindt het spijtig dat hij zijn goede bedoelingen en ervaring met kan ten dienste stellen van het stadsbestuur bij middel van de adviesraad ruimtelijke or dening welke onder het vorig bestuur baanbrekend werk heeft verricht om het stadsbeleid inzake ruimtelijke ordening mede te helpen uitstippelen Anderzijds laat zijn ontslag hem echter toe om zich met volle ijver en neutraal op te stellen tegenover alle bij deze materie betrokken problemen die hij tot en met 1988 stipt op de voet wil volgen Meteen heeft Bogaert de mogelijkheid om zich afstandelijker op te stellen t o v. het be stuur inzake belangrijke dossiers, zoals BPA's Struktuurplan herwaarderings gebieden waarin hij anders misschien rechter en partij zou spelen Ondertussen vroeg Andre Bogaert reeds aan bevoegde schepen van openbare werken om stelling te nemen inzake drin gende en door het bestuur volgens hem gewild aanslepende dossiers zoals het reeds 2,5 jaar lam liggen van.de eindfase BPA's Aalst Centrum, struktuurplan Groot Aalst dat destijds met grote trom en veel gemeenschapsgelden aan de bevolking verkocht werd enz. (MP) Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie. publiciteit en abonnementsdienst: Roel Van di- l'l.i (,i'i,i.iiiMic:i<|\c.li,i,il II/ Aalsl Automatisch antwoordapparaat lot 16 urn ld (163/77 6?94 Huiden o|ii:n van «I tut 16 um en van 19 lol 21 uur Verantwoordelijke uitgever: v w Aalsterse Informatie Rod Van (Ie l'las Ceinaidsbetqscstraat 44/3. 9300 Aalsl Prijs abonnement: jaar 1 000 Ir 6 maanden 650 li 3 maanden 300 Ir Prijs per nummer: 25 tr. IJZERWAREN St.-Jozefstraat 26 AALST s 053/21 48 42 sedert 1934 H. Hartlaan 54 Tel. 21 11 19 83/66 AALST 1 r Leo de Belhunelaan 45 Gentsestraal 70, AALST Tel. 053/21 47 26 Rijke keuze aan antieke en landelijke meubels in eik, olm, fruithout en alle soorlen den: o.a. vilrine-, boeken- en kleerkasten, commodes, dressoirs, tafels, stoelen en banken, bedden, enz... J uw diensl elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, behalve op zondag. niGUCDG. Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst - Een vitgive var. v i AaktetV «wmw JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst: 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst): Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer. Gemeente. Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 2