Ligt voor Paris de weg De verbeten emotie van... He Bit Me... naar Rome open 13e Orgelcyclusover Van Ingelgem, Widor, Peeters en weer Van Ingelgem. Creola Memories Jazzband talbot 10 Nieuwe Gazet van Aalst 30 september 1983 0 denneboom... PEUGEOT 205 E.endrachVstra ST v 77 34 00 176.000F Platen uitbrengen én mensen bereiken is het streefdoel en de gezonde ambitie van alle groepen die zichzelf, hun muziek en een publiek respekteren. Meestal brengt dit echter danig veel komplikaties met zich mee, zodat er veel tijd over gaat alvorens een afgewerkt produkt klaar voor konsumptie is. Een uitzondering op deze algemene stelregel is Paris. Deze nog relatief jonge Aalsterse formatie heeft momenteel de wind in de zeilen. Onlangs werd met Star-Record, een Duitse platenfirma, een kontrakt afgesloten en van 23 tot 25 september jl. trokken zij de studio in om een eerste single op te nemen die in de loop van de maand november gerelea- sed zal worden in België, Nederland en Duitsland. Als producer fungeert de Brit George Taylor, die o.a. met The Schmutz, de Amerikaanse broe ders Cassidy, e.a. reeds de studio ingetrokken is. Paris speelt commerciële doch stevige en ongekompliceerde pop. (PBB) De zon en de stilte op het marmer. Het fluisteren op zondagnamiddag. De micro-stem van Gaston De Cock De 1e tot 13e Orgelcyclus... Tussen twee pilaren twee Titanics uit de Orgelliteratuur zit het programma ge spannen een technische loeier als intre de (Peeters) schudt de laatste stilte uit de kerk. en met de 6e Symfonie (Widor) scheuren karren akkoorden uit de heng sels. Maar daar tussenin wemelt het van klei noden, van kousevoetjuweeltjes, van peperkoekzoete hartstrelers. De kerst- liedvariaties van Peeters bijv. met de te re. bijna verliefde kussennootjes, waar de Vlaamse melodie onder de vingers van Bach kruipt, zijn wondermooi in hun eenvoud. De stemmen liggen als regen booglapjes over elkaar, de kleinheid wordt grootheid. Met de beroemde improvisaties van Van Ingelgem over een door het publiek op- Het zal niet zo vlug gebeuren dat een produkt van een Japans regisseur een groot Westers publiek voor zich wint. En toch, Nagisa Oshima wist nu door te dringen tot de Aalsterse zalen met zijn «Furyo/Merry Christmas Mr. Law rence». Een familiemusical met Bing Crosby Nee, hoor, een vrij ernstige en zeer geslaagde prent over konflikten tussen twee kuituren in een Japans krijgsgevangenenkamp Trekpleister in «Furyo» is ongetwijfeld ene David Bowie, die recentelijk haast tot mythe verheven werd en die er in zijn rol aardig in slaagt om dezelfde uitstraling te produceren Commer cieel gezien dus zeker een schot in de roos, temeer daar in een andere hoofdrol de populairste Japanse muziekheld schittert En wat meer is popidolen of met, ze brengen het er als akteertalent nog helemaal zo slecht niet af Het verhaal speelt zich af in Java, 1942. Britse soldaten worden in een Japans krijgsgevangenkamp onder de duim gehouden door sergeant Hara (met te verwarren met Kamiel De enige die een beetje bemiddelaar kan spelen door zijn beheersing van het Japans en zijn poging tot begrijpen van die soms ongerijmde Oosterse mentaliteit, is majoor Lawrence (Tom Conti, een prachtakteur). Hij vormt zelfs de brug naar de kampkomman- dant capt. Yonoi (Ryuichi Sakamoto), met wie hij in vrij goede verstandhou ding leeft. Met de komst van een nieuwe gevan gene, Jack Celliers (David Bowie), een oude dienstmaat van Lawrence, ont staan er echter wrijvingen. Celliers is een supersarkast. van de doodstraf gered door een gefascineerde capt. Yonoi. Zijn houding tegenover de Japanse heerser (onverschillig, met een superieur gevoel) ergert de anders onverstoorbare kampoverste, en zal hem uiteindelijk duur komen te staan. Intussen is er ook nog de rela tie Lawrence-Hara de toenadering van de twee kuituren, in deze perso nages geborgen, verloopt moeizaam, maar zal toch voor een zeer ontroe rend slot zorgen... Hoewel Bowie eigenlijk dus niet de hoofdrol speelt en reeds voor het einde van de film wordt terechtge steld, trekt hij met zijn magisch over komende persoonlijkheid wel alle aan dacht naar zich toe (de fans mogen gerust zijn, al zegt Celliers op een bepaald ogenblik«I wish I could sing»). Tom Conti als Lawrecne echter akteert subliem in een «diplomati sche» en dus met zo spektakulaire rol. Al zijn de uitspraken «niemand van ons heeft gelijk» en «soms is het pijn lijk de overwinnaar te zijn» gruwelijk treffend met het oorlogswaanzinidee in het achterhoofd. «Merry Christmas, Mr. Lawrence» mogen we gerust een zachte aanrader noemen. En dan zeker niet alleen voor de Bowie-freaks, want het is ongetwij feld een film die «blijft hangen». On dersteund door de prachtige sfeermu ziek van Sakamoto zelf, is het mis schien immers wel een film die een stukje Japanse wijsheid naar Aalst brengt En terwijl men op de gemeen teraad Japans, Chinees en Latijn naar elkaar broebelt, kan dat ogenblik (nu ja, 122 minuten) van bezinning alleen maar goed doen.. (LDC) Programmatie: JH Ypsilon: «Brubaker» prachtfilm over gevangeniskorruptie. met Robert Red- ford. zo. 2 oktober, 20 u., Meuleschette- str. KFL: «Voltati Eugenio» (Luigi Comencini, 1980), op do. 6 oktober, 20u.15, zaal Palace Feestpaleis 1. «Furyo/Merry Christmas, Mr. Lawrence» (KT): zie bespreking. 2.« The trail of the pink panther» (KT): pos- thume avonturen van Peter Sellers-ln- spekteur Cluseau. 3. «Eminga» (KNT): hopelijk is het grieze ligste moment niet wanneer je reeds bijna 150 fr. moet neertellen voor je kaartje Palace: 1. «Porky's II, the next day» (KT): maar die volgende dag zou je je wel kunnen beklagen. 2. «The man from Snowy River» (KT): jaja, nabij ons stadscentrum lijkt de Den der ook wel een besneeuwde rivier, maar dit is een film uit het westerngen re. met Kirk Douglas. 3. «An officer and a gentleman» (KT): knappe, romantische prent met een vleugje aktie. Een must Met Richard Gere en zwarte Oscarwinnaar, Lou Gosset. 4. «Superman III» (KT): stripheld gomt zichzelf uit in een zwakke spektakel film. Voor kinderen 5 portieren, 5 zitplaatsen Een komfortabel nummer. Kom gerust met z'n allen. Met pak en zak Er is plaats zat voor 5 Brede en volkomen vlakke koffer (slim bedacht achterophanging verzonken in de vloer), de achterbank volledig of voor de helft neerklapbaar Qua komfort, legt de 205 u n de watten. 170 topsnelheid. Een vinnig nummer. 80 DIN pk. 170 topsnelheid, van 0 tot 100km u in 11,6 sek. (205 GT) scherpe klauwen heeft de Peugeot 205. En een geslepen techniek: motor in aluminium, boven liggende nokkenas, 5-versnellingsbak, vloeiende lijnen 3,9 liter* per 100 km. Een uniek nummer. Brussel-Nice zonder éèn keer te tarlken De 205 (50 iite'- tank) heeft lak aan pomphouders. Hij kan -t zich ook perm t- teren een CX van 0,35 en een uiterst gunstige gewicht vermogensverhouding Idem voor de benzine versie die niet meer slokt dan zo'n profijtige 4.3 liter per 100 bij 90km, u (UTAC-normen). Inspelend op de gegevens van deze tijd. hoeft de 205 slechts een onderhoudsbeurt om de 22 500km Qua zuinigheid isde 205 fenomenaal ^esfaat m 7 u'tvoermgen Met 4 verschillende motoren van 954 tot 1768cc. Telkens 6 jaar gewaarborgd tegen doorroesten Peugeot 205 diesel, bij 90 km/u (UTAC-normen). Het heeft enige tijd geduurd, maar hij is er, en wel onloochenbaarde eerste single van He Bit Me, een formatie die zich duidelijk uitleeft in muzikale expres sies. Van «Tomorrow/Friends» kan je enkel zeggen dat het een afgewerkt pro dukt is dat op de Belgische platenmarkt gerust mag gehoord en gezien worden. Ofschoon He Bit Me in zijn huidige bezetting (Gino Smekens, zang en gitaar, Jo Bogaert, leadgitaar, Wim Van Hecke, bas, Hèrwig Bomon, drum) nog maar een goed jaar voor het voetlicht staat, heeft de groep toch al wat podiumervaringen achter de rug in de beginperiode werd hoofza- kelijk het voorprogramma verzorgd van Lavvi Ebbel en Luna Twist. Een uitschieter was zeker wel de suppor ting act bij The Undertones, toen die in het voorjaar ons land aandeden. Muzikaal bekeken maakt He Bit Me zeker geen dansbare muziek, waar door zij zich bewust distantiëren van bestaande rages. Hun muziek is het doorleefde gevoel van vier mensen. De A-zijde «Tomorrow» is een wan hoopskreet; ijle drumslagen nemen een aanvang, waarna het geheel ver der gestuurd wordt door stijlvolle gitaarpatronen die een eigen sfeer oproepen Voor een goede bezette zaal (naar Jazznormen dan) bracht de Creola Memories Jazzband het eerste koncert in het nieuwe seizoen van «Crazy Bol». De coverzijde «Friends» wordt geken merkt door een sterk afgelijnd ritme, evenwichtig uitgewerkt door bas en drum die hiermee de emotionele zang nog meer kracht bijzetten. De band swingde de pan uit en vooral Piet Mortier liet zien dat hij uit het goede jazz-brandhout is gesneden. Zonder de andere leden te vergeten. Een stoere drummer, een swingende klarinetist-saxofonist, een mijmerende contrabas en een knappe gitarist en banjospeler brachten jazz van de bovenste plank. Een hoopvolle start van de Crazy Bol, die de verwachtingen voor dit seizoen wel erg hoop legt. Jazz van dit niveau verdient evenwel een propvolle zaal. De afwezigen hadden ongelijk. gegeven thema zijn we in het kamp der verbijstering aangekomen. Een Gregori aans thema «Veni veni Emmanuel» wordt in de (moderne) Franse Symfoni sche stijl ontwikkeld. De reeks variaties hebben één ding gemeen de Fellini- sfeer De angstige contouren de echo- effekten als trechters waarin tijd en ritme vervagen, de droom die tot nachtmerrie uitgroeit, het magisch-realistisch ver vloeien de geur van verloren gewaande Middeleeuwse dagen, het voortkruipen over vlakken grondakkoorden, die de be koring en de duisternis van heksenkrin gen hebben Een hoogtepunt van de hele cyclus. En dan is er een indrukwekkende tele- foonboekdikke Widor En dan hangt als bissertje het doksaal vol kerstballen En dan is er weer zon en stilte op het marmer FC Het zijn beide uptempo-nummers, zorgvuldig geschreven songs met per soonlijke teksten, die een verhaal ver tellen waar ieder een përsoonlijk slot kan bijpassen. De produktie was in handen van Dirk Blanchaert; Het Bit Me heeft een eigen geluid gecreëerd dat weliswaar origineel, toch nog Belgisch klinkt; de single getuigt van niveau, maar over schrijdt de bestaande top niet. Het koncept van het hoesontwerp ver dient navolging. In plaats van banale groepsfoto's of het weinig succesvol zoeken naar allerhande vernieuwin gen, trekt het schilderwerk van Johan De Wit dadelijk de aandacht. Het Bit Me heeft al bij al een kwaliteits- produkt afgeleverd, zowel technisch als muzikaal. Eind november mag waarschijnlijk een maxi verwacht wor den. Geloof het of niet, Aalst heeft momen teel hoopvolle geluiden in petto... PBB Vanaf 25% btw).

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10