CALLEBAUT Serviezen promotie A.-E. Bogaert «Hospitaal in toestand van akute ondergang Club Artistiek van het kapsel opende nieuw werkseizoen Onder de Heifer tieren HUIS alle verse vis diepgevroren vis bereide vis en -schotels jan goossens vlaanderenstraat 6-9300 aalst tel.: 053/78 53 28 ttüitt ÜH om Huwelijkslijsten vind je overal Originele huwelijkslijsten vind je zeker bij Kom eens een kijkje nemen Keizerlijk Plein 36A Aalst Tel. 053/77 17 21 4 Nieuwe Gazet van Aalst 7 oktober 1983 Het O.C.M.W., en meer bepaald het stedelijk hospitaal, is in meer dan één bedje ziek. Dat ware niet erg en ergerlijk als men tenminste kordaat die ziekte telijf gaat. Een korrekte diagnose en een aangepaste behan deling kunnen het OCMW(-ziekenhuis) er weer bovenop helpen. Dat blijft evenwel uit, zegt Advokaat André-Emiel Bogaert met veel woorden in een recente persnota. Als laten we zeggen «buitenstaander maar bevoorrecht getuige» wijst hij een aantal symptomen en oorzaken aan. Zijn voornaamste beschuldiging aap de opeenvolgende COO- en OCMW- raden «kortzichtige politieke doelstellingen» waaraan het algemeen belang schromelijk opgeofferd werd. Advokaat Bogaert is de bekende Aalster- se advokaat en CVP-er die onlangs ont slag nam uit de Adviesraad Ruimtelijke Ordening uit protest tegen wat hij «woordbreuk» van zijn partij noemt. Aan gekondigd werd daarbij niet meer te zwijgen. Van dhr Bogaert is o m. zijn interesse voor het OCMW bekend. Sinds juni van dit jaar voerde hij een briefwis seling met de OCMW-voorzitter én de burgemeester inzake het 900-probleem (Waarover in onze gemeenteraadsver- slaggeving elders meer). Wegens het uit blijven van een serieus antwoord, wend de hij zich eind september tot de pers Naar eigen zeggen niet uit persoonlijke persambitie, doch «naar eer en geweten uit een doorleefd jarenlange ervaring dat indien enkelen het probleem met de openbaarheid gooien, het Stedelijk Zie kenhuis, het OCMW en de Stad Aalst nog jarenlang de desastreuze gevolgen zul len dragen van het politiek negeren van een zeer humaan probleem». Terecht merkt hij trouwens op dat «tijdens een le gislatuur de persmedia vol staan met al lerlei mededelingen en perskonferenties van de leden van het C.B.S., maar dat er omzeggens nooit aan de bevolking enige inlichting wordt verstrekt omtrent de wer king van een zo belangrijk bestuursappa raat als het OCMW, waarnaar de Aalste- naars nochtans een deel van hun belas tingen zien vloeien». «Beangstigende situatie» Bogaert noemt het een publiek geheim dat het ganse OCWM, en in het bijzonder het Stedelijk Ziekenhuis, door de opeen volgende politieke besturen is aanzien als een wingewest voer politiek dienstbe toon. Gevolgen «enorme overbezetting in het personeelskader, te bescheiden toela gen voor de werkingskosten sterk ver ouderde infrastruktuur, niet steeds op portune aantrekking van geneesheren- specialisten, niet steeds bevoegde OCMW-raadsleden politieke beïnvloe ding bij het opstellen van de lijst der be- hoeftigen, slechte aankooppolitiek, enz.» Naar hij meent te weten is het zelfs al zover dat «een afvaardiging van de me dische raad zich rechtstreeks naar de gemeenschapsministers Galle en De Wulf moeten wenden om de alarmklok te luiden». Hijzelf stelt onomwonden dat de nieuwbouw van het hospitaal een dood geboren kind is. zo niet tegelijk de «OCMW-strukturen en de ongezonde konkurrentie met het O.L.Vrouw-zieken huis» een oplossing krijgen. Teloorgang sinds vele jaren Waar het OCMW-ziekenhuis vóór de oorlog nog een symbool was van goede medische verzorging, is dit nu helemaal anders, aldus A.E Bogaert. Oorzaken schetst hij in een twaalftal punten 1Doordat het OCMW een openbare in stelling is, is het ten prooi gevallen aan de opeenvolgende politieke besturen. De OCMW-raad werd dikwijls bevolkt met gebuisde gemeenteraadsleden, syndi- kaal gelauwerden, enz In die omstandig heden bleef «goed management» uit. 2. Zekere milieus rond Caritas Catholica hebben bewerkstelligd dat wat als on bewezen stelling in de volksmond ligt het Sted. Ziekenhuis er is voor de «ouden en armen» en de kliniek voor de «betere klasse». De beste specialisten gingen naar de kliniek, aangepaste medische apparatuur bleef uit in het hospitaal, de afdeling Geriatrie was er overbevolkt, verkeersslachtoffers werden meestal af gevoerd naar de kliniek enz Geen enkele bestuurskoalitie zou erntige stappen gezet hebben om het OCMW- ziekenhuis te geven waar het recht op had. 3. Tegenover de «dikwijls ondeskundige OCMW-raad» stond een «prima werkende beheerraad» in het OLV-ziekenhuis, waar plaatselijke industriëlen professo ren, notabelen enz. voor een degelijk be heer instonden 4 Deze beheerraad van het private zie kenhuis voerde trouwens ook een zeer vruchtbare relatiepolitiek met de betrok ken administraties en ministeries. Dit ontbrak in de COO- en OCMW-raden 5. De personeelspolitiek is steeds op kwantiteit en nooit op kwaliteit gericht geweest. Zelfs voor het aantrekken van geneesheren-specialisten gold de partij kaart als doorslaggevend dokument De personeelskost (94 van het totale budget, honoraria inbegrepen) blijkt al dus niet evenredig met de aanwezige vakbekwaamheid die gemiddeld lager is dan in de kliniek. 6. Bepaalde levensnoodzakelijke medi sche apparatuur is niet voorhanden, zodat huisartsen noodgedwongen steeds naar het O. L. Vrouwziekenhuis moeten door verwijzen. 7. Alles heeft er de schijn van dat er een «onuitgesproken doch weloverwogen politiek bestaat om van het privaat zie kenhuis een zeer modern akuut zieken huis te maken en van het Stedelijk zie kenhuis een verouderd chronisch». 8. Men heeft in het begin van de jaren '60 een unieke kans laten voorbijgaan tot optimale en voortdurende samenwerking tussen de beide ziekenhuizen 9. Het boterde nooit goed tussen de opeenvolgende COO- en OCMW-raden en de Medische raden van geneesheren 10. Er rezen onhoudbare toestanden zoals het dubbel diensthoofdschap in bei de konkurrentiële ziekenhuizen Door de Administratie van het Ministerie van Volksgezondheid werd aan Bogaert be aamd dat dit een onwettelijke toestand is 11. Tussen de eerste makette van de nieuwbouw van het OCMW-ziekenhuis en de huidige bouwwerf ligt zowat 50 jaarHiertegenover stelt Bogaert de «ongelooflijk korte termijn» tussen de eerste beheersoptie tot het bouwen van de nieuwe vleugel van de kliniek en de openstelling. 12 De gestadige afgang van de diensten Chirurgie Traumatologie e.a. wordt een rechtstreeks gevolg genoemd van het eenzijdig vervoeren van de verkeers slachtoffers door de dienst 900 naar het privaat ziekenhuis Dringende maatregelen vereist Bogaert ziet vooreerst heil in een posi tieve dialoog tussen de beheersdirekties van beide Aalsterse ziekenhuizen Naar zijn zeggen is deze dialoog onlangs op gang gekomen en beijvert de bur gemeester zich hier persoonlijk voor. Af spraken moeten hier gemaakt worden omtrent aankoop en gebruik van dure medische apparatuur. Tevens moet een topvergadering gehou den worden tussen beide direkties en de Sted. Brandweer en het stadsbestuur om voor eens en altijd het probleem van het ziekenvervoer door de Dienst 900 te re gelen Wat het OCMW zelf betreft, dringt zich een grondig overwogen sanering op, ook inzake het personeelsbeleid. De Dienst Pediatrie moet grondig her vormd worden; minstens één van de drie aan het ziekenhuis verbonden pediaters zou ter beschikking van de patiënten moeten staan De bestaande diensten Traumatologie en Orthopedie die de enige zijn die over bezet zijn en zeer sterk renderen in het hospitaal moeten zich kunnen uitbrei den open: van clinsdae tot zaterdag van 9-12.30 uur/14-18 uur op vrijdag tot 19 uur ook op zondag van 9-12.30 uur Een financiële inspanning zou ook door de geneesheren-specialisten moeten ge beuren Naar Bogaert vernam zou er een voorstel bestaan om het afdragen van de eigen erelonen te verhogen met 5 Een dienst Neuro-chirurgie dient opge richt in het licht van het nieuwe hospitaal teneinde te bereiken dat verkeersslacht offers van op de E5 naar ginds worden overgebracht Ook een uitgerust revali datiecentrum is noodzakelijk Voor het nieuwe ziekenhuis moeten spe cialisten met faam aangetrokken worden naast andere noodzakelijk beheers maatregelen Het zou zeker in de loop van 1985 moeten in gebruik kunnen ge nomen worden De dialoog tussen de OCMW-raad en de medische raad zou minstens maande lijks moeten levendig gehouden worden Kortom, advokaat Bogaert gelooft dat wat in Ninove mogelijk is (een befaamd OCMW-ziekenhuis met een budget in evenwicht; overigens in tegenstelling met het aldaar zwaar verlieslatende pri vaat ziekenhuis) ook in Aalst kan Hij ver trouwt er impliciet op dat dit kan binnen de huidige strukturen. mits dialoog, al steekt hij zijn kritiek op een al te «gepo litiseerd» beleid niet onder stoelen of banken Het beleid dat in het privaat O.L.Vrouw ziekenhuis gevoerd wordt is volgens hem een model voor het OCMW Als het OCMW echt de faam van het St - Elisabethziekenhuis («hospitaal») zou willen verbeteren, zou het er in elk geval goed aan doen het stilzwijgen rond zijn beleid te doorbreken Men kan bv. in de leer gaan bij Sint-Niklaas.. (P.D.) Ook voor de Club Artistiek werd in september het nieuwe werkjaar aangevat. Deze club, onder de aktieve leiding van dhr. Pierre Roelant, heeft een uitstraling tot ver buiten Aalst en telt leden in zowat alle gedeelten van het Vlaamse land. Tijdens de openingsavond op 12 sep tember, gaf dhr Roelant een overzicht van de reeds geplande activiteiten Als primeur organiseerde de C.A.A. een de monstratie van de nieuwe tendenzen voor het komende herfst- en wintersei zoen. Hiervoor deed men o a beroep op nationaal kampioen 1983 Tom Mikse. De overige deelnemers waren Mevr Clemy Roelant, dhr. Emiel Bewaert en Marc Van Rysselberghe. Dit kwartet toonde creaties op internationaal niveau. Zij demonstreerden aan hun geboeid toekijkende collega's de nieuwste tech nieken en gaven tal van nieuwe ideeën mee. De Club Artistiek staat open voor alle geïnteresseerden In het lokaal Bistro, Grote Markt 15 te Aalst, gaan iedere week vervolmakings- cursussen door voor de leden. Daarnaast plant men regelmatig demon straties en wedstrijden. Zo heeft op 14 november een show plaats met Olivia Garden. Op 5 december staat een mani festatie voor feestkapsels. in samenwer king met de club van Antwerpen, op het programma. Wie meer inlichtingen wenst kan zich wenden tot de voorzitter dhr. P. Roelant, Twiinderstraat 1 te 9300 Aalst (tel 053/ 21.58.84). (PVB) Het Artjs-Historiaboek over Aalst, waar momenteel aan gewerkt wordt, zal niet uitslui tend aan Aalst gewijd zijn. Ook de andere gemeenten van de WV Denderstreek (Dendermonde, Ninove en Geraardsbergen) worden erin voorgesteld. Naar we recent vernamen zou het boek klaar zijn tegen de vakbeurs Flanders' Printing, in het voorjaar '84. Het stadsbestuur maakte recent de beslissing van de Bestendige Deputatie be kend, waarbij het beroep van de firma De Bolster geweigerd werd (op 9.9.83). Het bestaand veebedrijf van 75 stuks mag aldus niet uitgebreid worden tot 150. Leefmilieuverenigingen en Erembodegemse buurtbewoners kunnen (hier dan toch) om tevreden zijn (Lees echter verder... deze week (volgende week) MrsüÉPütf2 3EVOI f-VLAANDEREN Ui Gezien op een aanplakbord in de Geraardsbergsestraat t.h.v het politiebureau. Ondoordachtheid of woedt de Koningskwestie verder

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 4