PELZEN COPPENS SP «Ook kerkfabrieken moeten bezuinigen» Splitsing jeugdraad-v.z.w. korte historiek Pelzencentrum Dorp 29 053/77 49 62 9440 EREMBODEGEM-AALST Ambachtelijk bontbedrijf met fabrieksprijzen Maatwerk Modieuze snit Verwerking in eigen atelier Alle pelsherstellingen De specialist in pelsgarnituren en pelsmantels, pelsvesten in alle pels soorten. Nieuwe Gazet van Aalst 11 november 1983 - 9 Is het jeugdbeleid in Aalst zo ondoorzichtig als sommigen bewe ren Is er een onontwarbaar kluwen van VZYV's waar onzicht bare handen aan de touwtjes trekken Werd onder het vorig stadsbestuur een organisme geschapen dat de nieuwe jeugdraad en jeugdschepen Bourlon buiten spel zet Enzovoort... Die (wan- trouwerige) vragen worden wel eens gehoord. In elk geval lijken een aantal ontwikkelingen uit de voorbije 6 jaar bepalend voor het jeugdbeleid van de huidige koalitie. We duikelen hier even in het verleden vooral om splitsing en verschil tussen de jeugdraad en de VZW Aalsterse Jeugdorganisaties te belichten. Fasten your seat-belts, please. 1977 In het nieuwe PVV-SP-VU-kolIege wordt Eddie Monsieur schepen van Jeugd, Sport en Vrijetijdsbesteding. In de Kapellestraat wordt het jeugdservicecentrum stilaan uitgebouwd, o.l.v. Guido Moens, jeugdsekretaris. IN juni stichtingsverga dering van de S.R.J. (Stedelijke Raad voor Jeugdvorming). Michel De Gols wordt voorzitter. Eerste hindernis de kwestie van de subsidiëring (330.000 fr. in '77). De jeugdorganisaties beslissen, vrijwel unaniem, de jaarlijkse toelage samen te sparen en gemeenschappelijk te besteden en 10 gaat elk jaar naar een Derde-Wereld- projekt. Een primeur. Geen versnippering dus over een 100-ial groepen, geen oeverloze diskussie over verdeelsleutels en criteria. Met de 'pot' worden jaarlijks materialen gekocht, gekozen door de leden van de SRJ zelf, door stemming over een lijst voorstellen. Er komt een licht- en klankinstallatie, tenten, diaprojektor, sportkoffer,... Leuke dingen voor de verenigingen, die ze kunnen ontlenen of huren in de Kapellestraat, waar de stad heel wat faciliteiten biedt. Geruime tijd vindt dit systeem algemene bijval. 1978 Op 20 september '78 besluit de SRJ een eigen VZW op te richten. Doelde aange kochte goederen en materialenservice efficiënt beheren. De statuten van de «VZW Aalsterse Jeugdorganisaties» verschijnen in hel Staatsblad op 4.1.'79. Samenstel ling van de VZW identiek met de jeugdraad,' en de beheerraad van de VZW be staat uit dezelfde 12 mensen van het Dagelijks Bestuur van de jeugdraad. Kom- plete overlapping dus, en men vergadert altijd in twee «schuifkes»: een uurtje jeugdraad bvb. en daarna de VZW beheren of andersom. De proportionele verhouding tussen de 'strekkingen' blijft in de VZW bijgevolg ook behouden. De jeugdraad kan zich nu meer toeleggen op beleidsadviezen aan het stadsbestuur, uitwisseling van informatie enz... Voor de technische aspekten van het materiaal- beheer speelt men samen VZW. Maar stilaan rijzen problemen. 1979 (jaar van het Kind en de geslaagde Jeugdinfobeurs in de Keizershallen. Intussen is ook de VZW Vakantiespeelpleinen opgericht, een zuiver stedelijke VZW, die we in dit kader buiten beschouwing kunnen laten. Algemeen is men het er over eens dat zij qua vakantiespeelpleinwerking en bijhorende monitorenwerking goed werk ver richt). Problemen rijzen er in de jonge VZW Aalsterse Jeugdorganisaties, vooral op 2 ter reinen. Enerzijds groeiende meningsverschillen over welke materialen men samen bij voorrang wil aankopen. (Cfr. o.m. het gekelderde voorstel om een mini-bus aan te kopen en te eksploiteren; diskussie over het nut van een «grafische sektor», waarvoor o.a. zeefdruk, offsetmachine, adressograaf,... gekocht werden). Ander zijds groeiden de beheersproblemen van de VZW de leden van de beheerraad stilaan boven het hoofd. Oorzaak Volgens sommigen gebrek aan deskundigheid en management, anderen gewaagden toen al van te weinig doorzichtigheid en in spraak in het beleid. 1980 Groeiende wrevel leidde in oktober '80 tot de zgn. «KGJ-noia», waarin enkele mensen van het kristelijk geïnspireerd jeugdwerk (onder impuls van Michel Bekaert) kloegen over diskriminatie, gebrekkige informatie en tekort aan in spraak, bevoordeling van jeugdklub Kreja, ondemokratisch beleid, enz... Het jeugdsekretariaat werd «een rode burcht» genoemd doelend op o.m. jeugdse kretaris Guido Moens en de sekretaris van de jeugdraad Patrick De Smedt. Deze nota had weinig konkrete gevolgen, maar het wantrouwen uit die hoek bleef smeu len. 1981 De VZW Aalsterse Jeugdorganisaties telt dit jaar een nettoverlies van 200.000 fr. De stadssubsidies vallen van 400.000 fr. (1979) terug op 220.000 fr. De nieuwe off setmachine heeft een omzet van amper 15.000 fr. minder dan de onderhouds kosten alleen al... De jeugdraad heeft blijkbaar een 'bedrijfje' opgericht dat failliet gaat. Lichte paniek. In oktober 1981 een jaar voor de gemeenteraadsverkiezingen komt de zgn. «ontkoppeling» tot stand tussen de SRJ en de VZW. Een cruciaal moment om de huidige toestand ie begrijpen. De Algemene Vergade ring (AV) «an de SRJ beslist met een 2/3 meerderheid tot wijziging van zijn VZW- statuten. De VZW Aalsterse Jeugdorganisaties wordt nu een autonoom orga nisme, met een aparte A. V. en een eigen, nieuwe beheerraad niet langer propor tioneel volgens strekking samengesteld. Om 'lid-medewerker' te worden van de VZW hoeft men niet langer een stemgerechtigd lid van de jeugdraad te zijn. Met andere woorden: naast de jeugdorganisaties zal men dus ook»... aan individuele jongeren, verenigingen, diensten en instellingen die zich beijveren voor jeugdvor ming, hulp, medewerking en service verlenen», (art. 3). De beheerraad beslist vrij over opname van nieuwe leden. Patrick De Smedt schreef hierover toen in het infoblad van de SRJ «Hierdoor wordt het nu moge lijk dat nieuwe, geïnteresseerde en vooral technisch bekwame mensen betrokken zouden worden bij de werking van de VZW, waar in het verleden het merendeel van de vroegere beheerders (tevens bestuursleden van de jeugdraad) hiertoe geen tijd of energie vrij konden maken». Er wordt een beheerraad gekozen met René Van Gijsegem als voorzitter en Marcia De Neve als sekretaris. De beheerraad stelt Guido Moens als'zaakvoerder aan, met de opdracht de financiële toestand binnen de zes maand te saneren. Het doel van deze ontkoppeling de VZW redden van het failliet en een goed, effi ciënt beheer uitbouwen. Maar ook nog vóór de verkiezingen de VZW onafhanke lijk maken van de jeugdraad opdat een nieuw stadsbestuur de VZW*niet samen met de jeugdraad zou kunnen opdoeken. Overlevingsstrategie heel dit. De autonome VZW blijft wel gebruik maken van stadslokalen, stadspersoneel en stadsgelden, maar is nu eigenlijk «zelfbeheer» van, voor en door de jeugdorganisa ties. 1982 Het jaar van de Wakkere Burger. In februari roepen 15 'dissidente' jeugdorganisa ties (zowel kristelijke, kommunistische als niet-strekkingsgebondenen) de eerste AV van de nieuwe VZW samen. Niet de ontkoppeling zelf wordt aangevallen, wel de modaliteiten. Zij eisen meer beslissingsrecht voor de jeugdorganisaties die 5 jaar lang hun kapitaal aan subsidies in de VZW stopten, minder ruime bevoegdheden voor zaakvoerder Moens, een werkplan om (totale) onafhankelijkheid t.o.v. stads personeel en -gebouwen te bekomen, een zelfbedruipende financiering van de VZW-werking,... Ze halen met hun voorstellen geen 2/3 meerderheid, maar wel een gewone meerderheid en die wijst op een ernstige kloof. In de pers (o.m. in De Morgen) wordt geïnsinueerd dat G. Moens aan belangenvermenging zou (kun nen) doen aangezien hij in verwante privé-VZW's zetelt. Verder herinnert men zich nog het dispuut tussen P. Nijs en G. Moens, de tijdelijke blokkering van de uitleendienst in de Kapellestraat, enz... Maandenlang kabaal. Vermoeidheid ook, vooral bij heel wat gewone jeugdwerk(st)ers), die afhaken omdat ze de juiidisclie steekspelen beu worden. Voor de stuurloze VZW wordt de verlieslatende 'gialï sche sektor' intussen een steeds zwaarder blok aan het been. Drukken v«»«n nu t jeugdorganisaties wordt afgewezenen uiteindelijk besluit men tot vei koop van <>ll setmachine en zeefdruk. Wat later koopt «Aalst 2000» als meestbiedende de ol Iset voor een prikje. In mei '82 luwt de storm eindelijk en kan het beheer van de VZW hei nomen wm den. De subsidies voor '83 worden door de stad, op advies van d« Sl< I (18/9/1982), toegewezen aan de VZW. De bestemming ligt in liand. n van haai aangesloten leden in de AV. En dan komen de verkiezingen. De begrotingen en rekeningen van de kerkfabrieken hebben de socialis ten steeds zeer zwaar op de maag gelegen. Nu de SP opnieuw naar de oppositiebanken verhuisde, en het nieuwe stadsbestuur met haar «bis- touri» zwaar in ieders beurs snijdt, was het te verwachten dat de soci alisten ook vanwege de kerkfabrieken bezuinigingen op het financiële vlak zouden verwachten. Het waren de raadsleden Patrick De Smedt en Jan De Bruecker, die deze verwachtingen in een interpellatie verwoordden. Stoelgeld «Officieel zijn in ons land kerk-en staat gescheiden, alleen is dit in werkelijkheid met het geval» zo begon Jan De Brue cker zijn tussenkomst. Volgens hem was de wetgeving op de kerkfabrieken verou derd en betekende zij een rechtsongelijk heid. De lokale gemeentebesturen kun nen immers moeilijk ontsnappen aan de door de kerkfabrieken gevraagde tus senkomsten, zowei op het vlak van de overdracht van de verliezen als op de buitengewone tussenkomsten voor on- derhouds- en herstellingswerken en op de terbeschikkingstelling van priesterwo ningen. Het raadslid meende nochtans dat men gunstige resultaten zou bereiken door de kerkfabrieken aan te zetten tot beperking van de uitgaven en de pratikerende gelo vigen aan te zetten tot een grotere zelf verantwoordelijkheid. Hij stelde zich vooral de vraag of de kerk fabrieken gevolg geven of gaven aan de wens van het schepenkollege tot beper king van de uitgaven. Op grond van cij fermateriaal wensten De Bruecker en De Smedt aanwijzingen in deze zin. Wat de financiële inbreng van de gelovi gen zelf betreft, wensten zij te weten of het stoelgeld of de speciale omhalingen ten voordele van de exploitatiekosten aangepast werden In dit verband werd gevraagd naar het gemiddeld bedrag van het stoelgeld per kerkbezoek en per kerkganger, en dit voor de parochies van Groot-Aalst Ook wezenlijke verschillen tussen de eigenlijke parochies wenste men te kennen evenals de verhouding tussen de bijdragen van de gelovigen en de tussenkomsten van de gemeen schap. Nu de belastingen verhoogd werden en elke vereniging voor het gebruik van een stadslokaal moet betalen leek het de in- terpellanten vanzelfsprekend dat de ge lovigen zelf een evenredige bijdragever- hoging zouden opbrengen. Meteen werd gepeild naar de initiatieven van het stadsbestuur in deze zin. ideologische onverdraagzaamheid PVV-raadslid Marcel Lone vond de voor stellen van de oppositieraadsleden een goed idee en pleitte terzake voor overleg tussen het stadsbestuur en de gemeen teraadsleden Hij stelde zich wel de vraag of de voorstellen financieel haal baar waren Zijn dorpsgenoot en nieuw CVP-raadslid Goossens twijfelde van zijn kant niet aan de goede intenties van het huidige stads bestuur. Hij betreurde integendeel de ondertoon die in de SP-interpellatie merkbaar was en die volgens hem de indruk gaf van ideologische onverdraag zaamheid. Schepen van financiën Etienne Bogaert (CVP) wees allereerst op de wetgeving inzake de kerkfabrieken die dateert van 1809 en 1870. De gemeenteraad heeft terzake alleen een adviserende be voegdheid. De begrotingen en rekeningen van de kerkfabrieken moeten aldus niet in open bare vergadering vastgesteld worden De Kerkraad is een beslissend orgaan, terwijl het bureau van kerkmeesters het uitvoerend orgaan is van de kerkfabriek. Het huidig begrotingsmodel dat dateert van 1933 moet nauwgezet gevolgd wor den. aldus schepen Bogaert. die eraan herinnerde dat de toelagen van de ge meente enkel bedoeld is om de gewone begroting sluitend te maken. Deze toela ge is vastgesteld op basis van de begro tingsramingen en moet derhalve betaald worden Om deze toelage te verminderen worden sinds lang initiatieven genomen. Hiertoe behoren kontakten met de hogere gees telijkheid en vergadering van de geeste lijkheid Ook zetelt in elke kerkraad een lid van het schepenkollege. Vervolgens werden door de geestelijkheid vergelij kende tabellen opgemaakt waaruit resul- 1983 In januari pas vergaderde de A.V. van de VZW opnieuw, en werd de door de beheerraad voorgelegde balans en begro ting op weg naar sanering goedge keurd. Hei jeugdbeleid van de nieuwe koalilic begon in september mei de slich- imgsvcrgadering van de jeugdraad. Op vrijdag 28 oktober jl., toevallig precies 2 jaai na de ontkoppeling, ging haar eersic eeliie A.V.-mei-agenda door. Die haalde de/.e week al de pers (Hei Volk en Hei 1 aaisie Nieuws), maar daarover vindi U elders meer. (K.N.) taten blijken Tot slot meende de heer Bogaert dat nog andere initiatieven kun nen onderzocht worden in de financiële kommissie, knoppen als stoelgeld Oud-schepen Edgard Hooghuys (SP) verklaarde van zijn kant dat het onder werp van de interpellatie steeds een ta boe geweest was Hij weerlegde aller eerst dat de tussenkomst een ideologi sche ondertoon had Verwijzend naar een parlementaire vraag van SP-kamer- lid Van Velthoven gaf de heer Hooghuys enkele interessante cijfers, terloops erop wijzend dat er nog steeds knoppen in de schaal gelegd worden i p.v de gevraag de vijf fr. stoelgeld Volgens de cijfers van de bevoegde mi nister bedroeg de tussenkomst van de overheid in de kerkfabrieken in 1980 364 miljoen In 1981 was dit bedrag gestegen tot 404 miljoen en in 1982 tot 444 miljoen Voor Oost-Vlaanderen bedroeg de tus senkomst van de overheid gemiddeld 81.45 fr per inwoner terwijl deze tussen komst in Aalst tot 120 fr per inwoner in de werkingskosten opliep Rekening hou dend met de andere uitgaven kwam men in Aalst tot 246 fr per inwoner In het licht van deze cijfers vroeg Hoog huys begrip op te Drengen voor de wen sen van het Humanistisch Verbond. An- derzijds meende hij dat men iedereen 'moet wijzen op de nood aan besparin gen Zijn partijgenote Gracienne Van Nieuwenborgh verzette zich op haar beurt tegen de kritiek van ideologische onverdraagzaamheid Zij venwees in dit verband naar de tussenkomsten in de vroegere raadszittingen van de katholiek Dr Van der Beken (VU) die steeds ge pleit heeft voor een grotere tussenkomst van de gelovigen zelf in de uitgaven van de kerkfabrieken CVP-fraktieleider Ghis Willems was dan weer van oordeel dat men de kristelijke gemeenschap geen verwijt mocht maken dat zij onvoldoende medewerkten aan de financiën van de kerken Deze gemeen schap staat volgens hem niet alleen in voor de eigen kerken maar ook voor de eigen organisaties, gebouwen en scho len Dit alles baart de katholieke ge meenschap heel wat financiële zorgen en inspanningen Zijn partijgenoot Lambert Van de Sijpe wees op het belang van vele kerken als monumenten Vele kosten aan deze ke r- ken zijn in feite onderhoudskosten aan monumenten, aldus Van de Sijpe Nadat Burgemeester Uyttersprot beves tigd had dat het stadsbestuur «maatrege len» nam in verband met de kerkfabrie ken vroeg VU-raadslid Danny Denayer dat in het vervolg bij de bespreking van de jaarlijkse rekeningen alle stukken zouden aanwezig zijn die de uitgaven en inkomsten moeten staven zoals dit voor de Protestantse Kerk het geval is. p.v.b.a.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9