O O kLBilkG: kt!L kL Geschiedkundige vereniging «Het Land van Aalst» richt VIJFDE PROVINCIAAL COLLOQUIUM in Wizzewizzewis bom, bom Marlimat Groen sneuvelt voor illegaal publi-bord Zwaar verkeer in Esplanadestraat richt schade aan KAJ richt gezinscross in Volgende week in dit blad het Grote Raketteninterview ELFI ELFI ELFI v H I TL clLT Kinderschoenen Nieuwe Gazet van Aalst 14 oktober 1983 In 1949 werd onder impuls van de heren Jozef Van Overstraeten en Albert Van Lil de historische vereniging «Het Land van Aalst» opgericht, in het toenmalig klimaat van wan trouwen en vijandigheid tegenover elke vorm van Vlaams cultuurleven. De medewerking en de bescherming van het Provinciaal Bestuur, van verscheide ne hoogleraren vooral van de Rijks universiteit te Gent en van een aantal eminente politici uit de regio Aalst-Nino- ve-Geraardsbergen, was dan ook zeer welkom. Geleidelijk aan ook en vooral dank zij de medewerking van F. Courteaux, nu nog ere-voorzitter en bestendig raads man van de vereniging slaagde «Het Land van Aalst» er in met zijn tweemaan delijks tijdschrift een gewaardeerde plaats te verwerven in het kader van de culturele ontwikkeling van de regio Aalst- Ninove-Geraardsbergen-Zottegem De bijdragen en publikaties van Z.E.H. J. De Brouwer evenals de bibliografie verzorgd door wijlen E.H. Gaublomme, verleenden een meer dan gewoon ni veau aan het tijdschrift, dat een vaste plaats veroverde in alle openbare bibli otheken. Op provinciaal vlak is «Het Land van Aalst» lid van het «Oost-Vlaams Verbond van Historische Kringen» dat zelf natio naal is vertegenwoordigd. De samenwerking onder de historische kringen verloopt harmonieus, zodat wel willend werd ingegaan op de suggestie vanwege «Het Land van Aalst» om dit Als we dan toch in die «beperkte» kernoorlog moeten sterven, weten we daar ook graag iets meer over, nietwaar Dat kan nog op het nippertje vóór de veelbesproken betoging in Brussel (valt de Rus dan binnen, of de Ameri kanen en wel in Jeugdhuis Terlinden op vrijdag 21 oktober om 20u.30. Want dan komt Aalstenaar dr. Deneckere er een voordracht/gespreksavond geven over kernwapens. Als medicus is hij wel ideaal geplaatst om je wat meer te ver tellen over de gevolgen van zo'n nucleaire scheet in een eventuele Bel gische fles op het menselijke systeem. Ook wat technische gege vens (en die liegen er niet om en gewetensvragen komen natuurlijk aan bod. Dr. Deneckere is lid van de Dr. De Loof-stichting, maar ook voorstan ders van dit leuke atoomspeelgoed zijn welkom om beide standpunten wat te belichten. Het binnensmokke len van radioaktief of nucleair tuig wordt echter dringend afgeraden, ten einde de sfeer niet té zeer te verhitten. Voor wie oc 23 oktober wil meepraten met enige kennis van zaken, hetzij pro, hetzij contra, is dit een must Allen daarheen, temeer daar de toe gang gratis is (TNT) HUTSEBAUT G. kantoormeubel ToonzaalGrote Baan 129 9390 HERDERSEM-AAEST 053/70 46 57 Magazijn en bureel Oude Dendermondseslwg 389 9300 AALST jaar als gastheer te fungeren voor het tweejaarlijks colloquium gekozen rond het thema van de methodiek in het histo risch onderzoek. Eminente sprekers wer den bereid gevonden hun medewerking te verlenen zo Prof. H. Gaus - ook bekend als adviseur bij de T.V.-reeks «De Nieuwe Orde» - Prof E Scholliers en Inspecteur-Generaal J. Verhelst van het Algemeen Rijksarchief te Brussel De re feraten zullen domeinen behandelen van het historisch onderzoek en de daartoe uitgewerkte methodologie. Ook be stuurslid Albert Van Lil. zoals gezegd promotor van «Het Land van Aalst» in 1949, brengt een verslag naar voren waarin hij zijn jarenlang volgehouden opzoekingen in verband met de bezittin gen van de abdij van Vorst in het Land van Aalst toetst aan de regels van het histo risch wetenschappelijk onderzoek. Het stadsbestuur van Aalst stelt de grote feestzaal van het stadhuis ter beschik king voor dit colloquium, dat plaats heeft op zaterdag 22 oktober 1983, vanaf 9.30 uur. Hiermee worden nog eens de goede betrekkingen onderstreept tussen «Het Land van Aalst» en de gemeentelijke overheid die de vereniging alle steun verleent Na het individueel of gezamen lijk middagmaal (waarvoor voorafgaan delijk dient ingeschreven) worden de aanwezigen uitgenodigd een geleid be zoek te brengen aan enkele historische bezienswaardigheden van de stad. zoals het Schepenhuis, de Sint-Martinuskerk en het Stedelijk Museum Oud-Hospitaal. Voor inlichtingen en inschrijvingen Cle mens Uyttersprot Eikstraat 50. 9300 Aalst. In herwaarderingsgebied Een van de laatste groene restjes in de omgeving van de Hoge Vesten is dinsdagochtend voor de bijl gegaan. Uitgerekend in die buurt, die door de gemeenteraad officieel erkend werd als herwaarderingsgebied, werd zonder vergunning gehakt en gesnoeid voor een nota bene al evenmin vergund publiciteitsbord. Wat daarna gebeurde is niet minder merkwaar dig... Dirk Sonck uit de Walstraat schrok niet weinig die ochtend, toen hij werklieden in opdracht van een bekende firma in bouwartikelen aan de Varkensmarkt een groot publi-bord zag bevestigen aan de spoorwegbrug op het eind van zijn straat. Daarvoor hadden ze eerst de muur moe ten «vrijmaken» van o.m. een dikke es, opgroeiende kleinere essen en klimop. Toen Noël De Wolf van de door hem gealarmeerde Stedelijke Dienst Leefmi lieu ter plaatse kwam. bleek dat de werk nemers teruggekomen waren om elk spoor van hak- en snoeiwerk ongedaan te maken, meer bepaald door de stron ken weg te kappen Blijkbaar verrast door zijn komst trokken ze weg, niet zonder een snoeihouwmes te vergeten Dit werd door Dirk Sonck onmiddellijk (het was toen reeds middag) naar de po litie gebracht als bewijsstuk. Tevens werd klacht ingediend zowel tegen het overtreden van het stedelijk kapregle- ment als het zonder vergunning beves tigen van een publiciteitsbord. Gezien de dubbele illegaliteit, en na per soonlijk de betrokken firma-verantwoor delijke gevraagd te hebben dit bord te verwijderen en voor nieuwe aanplantin gen te zorgen, heeft hij dan uiteindelijk zelf het bord van de spoorwegbrug los- gevezen en teruggebracht naar de eigenaar. Dit kordate optreden kan alleen verklaard worden door de onverminderde reeks feiten en gebeurtenissen die de buurt van de Hoge Vesten steeds maar onleef baarder maken Zo wordt gevreesd dat binnenkort ook de tuin van wijlen dr Schelfhout na verkoop zou verdwijnen nadat vorige maand het woonhuis zelf door de N V. Amylum gekocht werd. De omgeving ondervindt ook bestendige mi lieuhinder zowel vanwege deze firma als van de Dender De leegstand en verkrot ting van woningen is groot. Een voorstel om van de Walstraat een woonerf te ma ken strandde een paar jaar geleden bij de toen bevoegde schepen De Neve Mo menteel is alle hoop gevestigd op de her- waarderingskampagne. maar het blijkt alvast dat waakzaamheid qeboden is (PD) PVV-fraktieleider Oscar Redant was op de jongste gemeenteraad aan zijn eerste interpellatie toe sinds het nieuwe stadsbestuur geïnstalleerd werd. De interpellant wenste te vernemen welke maatregelen het Schepenkol lege denkt te kunnen nemen om de schade, aangericht door het intense zware verkeer en de hobbelige toe stand van het wegdek, aan een aantal woningen in de Esplanadestraat te beperken. Volgens Redant zijn de bewoners van deze straat en van de aanpalende Vaartstraat ongerust omdat de toestand reeds jaren onge wijzigd is. Naar zijn mening diende trouwens het zware verkeer uit het stadscentrum geweerd te worden. De heer Redant vroeg dan ook op korte termijn tijdelijke herstellingswerken aan het wegdek te verrichten en op langere termijn een nieuw wegdek aan te brengen. Burgemeester Uytersprot schetste de problematiek in het ruimer perspek- tief, van de verkeersproblematiek in het Aalsterse stadscentrum. In dit verband werden reeds klachten brieven geschreven aan de NMBS en NMBV inzake lege bussen, die te snel door de straten rijden. De burgemees ter vond het spijtig dat er geen twee richtingsverkeer op de wallenring ingevoerd werd, wat de snelheid van de voertuigen tot gevolg zou hebben. Hij wenste zich echter over dit pro bleem nog niet uit te spreken, daar dit het werk was van een speciale kom missie, aktief binnen de stedelijke ver- keerskomissie. Eind februari komt het rapport van deze kommissie op de gemeenteraad ter sprake. «Het pro bleem dient objektief en niet politiek benaderd te worden», aldus Uytter sprot. Volgens schepen van openbare wer ken De Maght is het slechte wegdek in de Esplanadestraat te wijten aan niet aangepaste funderingen en de vele herstellingen, die reeds uitgevoerd werden. Hierbij komt nog dat de asfaltbedekking aangebracht werd op een ondergrond van kasseien. Een algemene herstelling zal echter miljoe nen kosten, daar men meteen ook de riolering moet aanpakken, evenals de voetpaden, boordstenen, enz. De schepen gaf tenslotte toe dat veel Aal sterse straten in een slechte toestand verzekeren. Hierop wees VU-fraktie- leider Jan Caudron op de gevaarlijke toestand ter hoogte van de woning nr 27 in de Pontstraat, waar een put in het wegdek is. De bewoners overwe gen zelfs de zaak voor de rechtbank te brengen. Naar het oordeel van burge meester Uyttersprot werd met het her stellen van één straat het probleem enkel verlegd. Men diende dus een globale oplossing na te streven voor alle straten, die op de oude stadswal len gelegen zijn. (MP) De bal-periode is nog maar eens begonnen Zowat elke week kan er worden rondgesprongen. De Keizershalle wisselt regelmatig \an kleur, en elke keer hangt er een andere fofo op de deur. Eerst kwam Mare Galles laehende kop op zijn bal liep ieder met 'n bloemetje op. Maar om zeker te zijn dal hij toeh niemand stoorde mocht je kiezen tussen een witte of een rode. Nu, deze week, leidt de burgemeester ten dans, wie graag bokkesprongen ziel maken, heeft daartoe dus de kans. De CVP-schepcnen zijn er natuurlijk ook van de partij, en men bestelde nu al voor Remy een extra-vaatje bij. Nog later volgt hel bal van de «blauwen» maar we welen niet wanneer ze 't hou'en. Ze krijgen hun zaal niet gesuld zonder Will Tura en ze wachten nu nog op zijn vrije data. Blijft dan nog hel Volksunie-bal dal wordt ook nog een moeilijk geval Jan Caudron heeft nu al angstige dromen, van zich at te vragen of zijn ex-schepenen wel zullen komen. Voor de vierde opeenvolgende keer richt de K A J (Verbond Aalst) een oefen cross in, ditmaal in het Osbroek-stadion op zaterdag 15 oktober. Ook de ACV- Jongeren werken hieraan mee. Men kan inschrijven om 14.30 u aan de kantine van het stadion. Drie afstanden 2,4 en 8 km. De eerste start wordt gegeven om 15 u Aangezien rekening gehouden wordt met geslacht en leeftijd +15 en 15 jaar) kan gans het gezin aan deze loop deelnemen. Er zijn 13 trofeeën en tal van naturaprijzen te verdienen KAJ-afdelingen zelf wenden deze cross aan ter voorbereiding van de 26ste Cross der Jongeren, die op 29 oktober te Westerlo gelopen wordt. Een bus wordt vanuit Aalst hiervoor trouwens ingelegd (P D Aalst... Onder zijn typische streekgerechten hoort zonder twijfel ook de fanatieke on verdraagzaamheid overgoten met de provengaalse saus, die alleen in een klein provin ciestadje gevonden wordt. Waar VAKA door het officiële Aalst terug gedrongen wordt tot de straat-aktie, wil de Nieuwe Gazet van Aalst die gesmoor de stem laten horen. Wat op de Vrije- tijdsbeurs niet kon (een ongecensureer de info-stand), in de Gemeenteraad (een onverminkte en duidelijke motie of min stens een eerlijk ongeëlektoraliseerd gesprek), of in de Jeugdraad (waar de ondervoorzitter een pas goedgekeurde motie wou verzwijgen voor de pers tot na de zegen van het schepenkollege) dat kan wel niet bij ons. maar Uw recht op informatie boven alles Of U op 23 okto ber naar Brussel trekt, of - misschien kan het U niet bommen - thuis vredig de na middag doorbrengt, volgende week ko men de «sluikplakkers-uit-noodzaak» in dit blad aan de beurt. Drie VAKA-woord- voerders vertellen over het wat en waarom van maandenlange vredesaktie in de stad Uwer dromen. (PD) Ken je ook wantoestanden in Groot-Aalst Help ze ons opsporen Heb je een feest of blijde gebeurtenis te vieren. Onze lezers weten het ook graag Telefoneer na 16 u. en... we komen ter plekke met of zonder fotograaf. 053/77 62 94. ft Ir#-» AllVilWI SWEDISH DESIGN I?" if; Vrijheidsstraat 44, 9300 Aalst Tel. 053/21.35.34

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5