Geprezen vakmanschap... niet prijzig I De dans van het marmer NetwerK SCHEIRLINCK JOS I De Nieuwe MadelonJ 8 Nieuwe Gazet van Aalst 14 oktober 1983 De tijd dat begrippen als winkeldekor en etalage, woonkultuur, etc..., nog puur «stedelijk» klonken is reeds lang voorbij. Wie de te Herdersem (Broekstraat 77) gevestigde Jos Scheirlinckx al in huis baalde om keuken of winkel in te ricbten; om open baard of sierschouw te ontwerpen èn te metsen of om een oude par ketvloer te herstellen, weet dat de échte vakmannen soms ver te zoeken zijn... Aalstenaars kunnen er rustig een ommetje langs Herdersem voor maken Winkel- en plaatsingswerk In de toonzaal van de verzorgde win kel, net rechtover de woonst van Jos, heeft men in 1 oogopslag alles waar voor men bij'Scheirlinckx terecht kan. En dat is heel wat. Op zoek naar een geschikte vloerbe kleding Geen noodfaience, vloe ren, tapijt, legklaar en traditioneel par ket, stijl of modern, U kiest maar Wie nu al droomt om deze winter knus bij de haard te zitten, maar er nog geen heeft, is aan het goede adres. Jos Scheirlinckx die overigens kur- sus binnenhuisinrichting liep aan St.- Lucas te Gent ontwerpt zelf schouw en haard, precies zoals U het wou Ook bij de keukeninrichtingen zijn de mogelijkheden schier onbeperkt: zowel in massief eik als in kunststof zorgt men voor ontwerp, uitvoering en plaatsing De klant kiest, indien hij dat wenst, zijn voorkeurmerk en -type van keukenapparatuur. We vergeten even min het ruime gamma badkamermeu bels te vermelden en als men «en pas sant» een rolletje behang of wat verf wil meepikken, ook dat kan, en wel van maandag tot vrijdag8 tot 20 u. en op zaterdag 8 tot 18 u Vele enthousiaste klanten waarderen Jos Scheirlinckx echter niet in de eerste plaats om zijn uitgebreid winke laanbod, dan wel omwille van één of ander perfekt uitgevoerd verbou- wings- of inrichtingswerk bij hen thuis. Op vraag geeft Jos trouwens graag enkele adressen van particulieren, winkels en café's uit het Aalsterse, waar hij reeds aan de slag was. Met sukses zoals men U ongetwijfeld zal beamen. Waarom Jos Scheirlinck het goed doet Het feit dat hij zelf ontwerpen klaarmaakt, inspelend op de wensen van de klant, is zeker een belangrijke faktor. Het tekentalent van deze vak man laat daarenboven toe de op drachtgever een uitgewerkte perspek- tieftekening te bezorgen (van een open haard, etalage, bijv.) «Vakmanschap is meesterschap, maar is ook onbetaalbaar geworden», zegt U? Niet noodzakelijk: Jos Scheirlinckx klaart alle klussen (voor lopig) nog op z'n eentje en kan op die manier gerust met anderen konkurre- ren. Niet overtuigd Vraag gratis advies en/of een vrijblijvende prijs- offerte, of nog beter: kom een keertje naar de Broekstraat. Tot 11 november loopt er trouwens een mooie tombola waarbij o.m. een eiken aanbouwkeuken wordt wegge schonken. Maar later meer hierover. NGvA Publi-reportage Broekstraat 77 9381 HERDERSEM- AALST s 053/77 98 41 «De hedendaagse Europese beeldhouwkunst is gekenmerkt door een zoeken en heront dekken van het objekt in de ruimte en de ruimte binnen dat objekt. Niet zozeer de figuratie op zichzelf is primordiaal (het naar het leven «gefotografeerde» beeld) maar wel de intrinsieke geladenheid en maatschappelijke boodschap waarmee de kunstenaar zich kenbaar wil maken. De belangrijkste vertegenwoordiger van de vernieuwde marmerskulptuur in Vlaanderen is ongetwijfeld DIRK DE MIDDELEER. Op enkele jaren tijd heeft deze begaafde beeldhouwer zich op een hoogte weten te plaatsen waar wij Koenraad, Monteyne, Minnebo, Baeteman, Bonduel, Holmensen De Bruyn, tegen komen. Zijn vormentaal is dermate verschillend en totaal afwijkend van wat wij gewoon zijn te zien. dat hij een echt «buitenbeen» is in de hedendaagse beeldhouwkunst». Trillend verlangen DIRK DE MIDDELEER werd geboren te Zottegem op 25 maart 1954. Hij kreeg zijn eerste vorming beeldhouwen aan de Stedelijke Academie voor Schone Kun sten te Aalst en ging zich achteraf verder bekwamen te Carrara in Italië Het is vooral daar dat hij heel wat van zijn huidig vakmanschap zal opsteken. Na een reeks individuele en groepsten toonstellingen in Belgie Frankrijk Italië en Portugal stelt hij zijn werk tentoon in de Belfortzaal te Aalst en dit nog tot 16 oktober 1983 Rudy Saeys gaf een boeiende inleiding en Schepen van Cultuur mevrouw Chris Lievens-Borms opende stijlvol deze unieke tentoonstelling Op zoek naar beweging Beeldende kunstenaars hebben steeds naar «beweging en aktie» gezocht. Re^ kening houdende met hun onderschei dene materialen, vanaf de zachte klei tot het harde marmer en het te smeden of te smelten ijzer, blijft de beweging in het beeld, steeds een uitdaging Na de wapperende draperingen van de Barok-beeldhouwkunst keren de beeld houwers zich af van deze overladenheid en gaan eenvoudiger en strakker wer ken. Een verkilling treedt op. De beeld houwkunst wordt te veel beheerst door het weergeven van de werkelijkheid, i.e. buste en torso In de tweede helft van de 19e eeuw staat de Fransman Auguste Rodin (1840- 1917) op een eenzame hoogte Om hem heen daalt de beeldhouwkunst tot een ongekend laag peil Rodin lanceert de stelregel -<De beeld houwkunst is de kunst van het gat en de brok». Minder bekend, maar in het licht van de huidige beeldhouwkunst uiterst aktueel, was de beeldhouwer Adolf von Hilde- brand (1847-1921) die beweerde dat «beeldhouwen vormen verenigen is tot reliëfeffekten» Zijn uitspraak, nu onge veer 100 jaar geleden zou zo uit de mond van onze hedendaagse beeldhouwers kunnen komen «Zolang als het voor naamste effekt van een skulptuur niets an ders is dan zijn realiteit, als vast lichaam, is het als kunstwerk onvolmaakt». In 1913 kreëert Umberto Bocciom zijn beroemd beeld «Gespierde dynamiek of. Unieke vormen van continuïteit in de ruimte». Het zal een skulptuur blijven die later heel wat beeldhouwers bewegingsbewust zal maken Na de jaren dertig ondergaat de gehele beeldhouwwereld de invloed van Henri Moore. De huidige moderne beeldhouwkunst zou misschien met denkbaar zijn zonder Moore die eigenlijk een synthese is van vele stromingen. Van Brancusi leerde hij het materiaal zelf het karakter te laten bepalen van het werk: technieken van Archipenko en Ga- bo droeg hij over op anderen; Michelan gelo was van fundamentele invloed evenals de oude Griekse beeldhouw kunst en beeldsni|werken van Pre-Co- lumbiaans Mexico. Na 1940 zullen het weer twee Fransen zijn die nog steeds onze huidige genera tie beeldhouwers blijven beïnvloeden m n. Germaine Richier en César De vijftiger- en zestiger jaren worden ge kenmerkt door een zoeken en tasten naar nieuwe vormen met nieuwe materi alen Het konstruktivisme en de non-figuratie- ve kunst moeten langzaam baan ruimen voor de herinvoering van de menselijke figuur de tekenkunst wordt in ere her steld en klassieke materialen als marmer en edele metalen worden weer afgetast op hun intrinsieke artistieke en kreatieve waarde wi| schreven de tweede helft van onze eeuw In 1964 onthouden wij de belangrijke ten toonstelling in Gent -Figuratie en defigu- ratie - De menseli|ke figuur sedert Pi casso- DIRK DE MlDDFl EER is dan 10 iaar Het is in de woelige kunst-ti|d van oe jaren '70 dat hi| als student aan de Aca demie voor Schone Kunsten te Aalst zijn eerste beelden maakt en tevens zijn late re werken embryonaal in zijn geest ge boren worden Zijn geliefkoosde materiaal is het mar mer. een materie die hem intrigeert door de eigen geest van de natuur, door de soms grillige textuur en de inhoudelijke kontradiktie van vloeiende hardheid. Herkenbare relaties van elan dans. vaart en ritme hebben wij reeds hoger aange duid bij Bocciom en Moore Ook DIRK DE MIDDELEER benadert zijn marmerblokken met gereserveerd heid met respekt voor de identiteit van het materiaal waaruit hij als het ware, na afbraak en goedkeuring van de materie beelden laat ontstaan Brancusi zei eens «Uw hand denkt en volgt de gedachte van het materiaal» Deze uitspraak is volledig toepasselijk op het werk en de artistieke zienswijze van DIRK DE MIDDELEER. Zonder «de gedachte van het materiaal» te respekteren zou hij geen eigen skulp- turen uit de steen weten los te rukken De tijdloze mens De zwaartekracht uitdagend geeft DIRK DE MIDDELEER zijn beelden een rit mische spankracht zij staan klaar tot springen, zij schijnen te vallen of te zwe ven. zij staan gereed voor de aanval (zoals «Het trillend verlangen» of vereni gen zich in een verstarde dans (Menuet) Daartegenover staat dan weer de inner lijke en bijna gelaten rust van bepaalde figuren (De goede moordenaar) DIRK DE MIDDELEER is een bouwer een ontwerper van universele mensen in marmer, mensen zonder aangezichten spraakloze mensen, mensen zonder ogen, tijdeloze mensen Dit tijdloze vinden wi| terug bij groot meesters als Henri Moore, mensen die in hun naaktheid geen andere pretentie hebben dan mens te zijn DIRK DE MIDDELEER zet echter zijn fi guren in beweging de innerlijke span ning is voelbaar het elan van de sprong in de lucht is aanwezig en de kulminatie van de dans en het spel duwen ons met de neus op de werkelijkheid «Wie bent U, kijkende mens Een produkt der we tenschap. de denker de geldwolf, de machtswellusteling, de moordenaar of de ontwapende onschuld Deze boeiende kunstenaar toont ons wie wij naast de Horna Sapiens zijn de spe lende mens. de ludieke mens. de Homo Ludens Het is de grote artistieke kracht van DIRK DE MIDDELEER dat hij zijn marmer- skulpturpn laat «bewegen» Net zoals de hoger geciteerde, beroem de beeldhouwers zit ook DIRK DE MID DELEER op een eenzame hoogte Ruim tachtig jaar na de uitspraak van Bergson in 1901 benadert deze immi nente beeldhouwer de grondgedachte van de beeldhouwkunst van onze eeuw «Wij moeten er ons aan wennen het dui delijkste en eenvoudigste in beweging te zien. omdat rust slechts de uiterste grens van de vertraagde'beweging is. mis schien slechts de ideale grens, die in de natuur nooit gerealiseerd wordt» AtelierGentsesteenweg 44 9410 Erpe- Mere Norbert De Winne DEZE WEEK IN 1 RESERVATIE 9 -17 uur de ridderstraat 28. 9300 aalst - tel. 053-78.89.81 Aperitiefconcerten start van de tweede reeks. Ze zijn er weer, de onvolprezen aperitiefconcerten dank zij de medewerking van de A.S.L.K. Zondag 16 oktober moet U weer vroeger uit bed om te 11 u. Kristiaan Van Ingelgem aan het werk te zien op clavecimbel. Hij zal achttiende- en negen tiende eeuwse muziek brengen, naast eigen werk. Beroemd als hij is voor zijn improvisaties laat hij ook hier de gelegenheid niet voorbij gaan om een bepaald volkslied op voorstel van het publiek te kiezen, uit te diepen en te verwerken in een improvisatie Ook in «klassieke muziek» mag en kan men vrij zijn Zondag 16 oktober, 11 u inkom leden 50 fr., niet-leden 60 fr., kinderen 12 j. 30 fr kinderopvang gratis P GROTE MARKT 25 AALST 21 11 48 Vrijdag 21 oktober om 12 30 u studentenklub Moeder Technica - HRITO studentendoop. Zondag 22 oktober om 15 uurViering 100 jarige Clementine Baeyens.

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8