VAKA tegen raketten en schijnheiligheid Zit i Et STRAlENÖ 8 Nieuwe Gazet van Aalst 21 oktober 1983 Het zal wel «pendelen voor vrede» zijn, zondag, als zich ook vanuit Aalst een stroom anti-raketbeto gers naar Brussel begeeft. Kommentatoren zullen het maandag over het «geweten van de natie» of over «naïeve dagdromerij» hebben, maar eraan voorbij gaan kan niet. In de zogenaamde kernwa- penvrije gemeente Aalst wordt het plaatselijk VAKA-komitee eerder tegengewerkt door het stads bestuur dan ondersteund, maar dit neemt niet weg dat tal van middenstanders de affiche goed zichtbaar in hun winkel kleefden, dat vakbonden en verenigingen allerhande informeren en mobili seren tot zelfs VAKA er duizelig van wordt, dat... 23 oktober tóch komt. Dit blad had een uitvoerig gesprek met een afvaardiging van het plaatselijk VAKA-komitee. Terwijl ik dit gesprek uittik, wordt me van 23 oktober. Er is trouwens een telefonisch nog op het hart gedrukt dat VAKA(-Aalst) als dusdanig niets te maken heeft met het ongeordend affi cheplakwerk waarvan men het resul taat op elektriciteitspaaltjes en zelfs bushokjes kan zien. Als de politie dus over mijn schouder mocht meelezen, dan mag men daar noteren dat VAKA zelf voor dat sluikplakken niet verant woordelijk is. Met gerust gemoed kun nen we dus de foto van onze woord voerders (Dirk Lammens, Miep Brac- keva en Jos Gavel) gewoon hierbij voegen, zoals voorgenomen Het gesprek zelf. Donderdagavond zes uur in de Wereldwinkel, waar het sekretariaat van VAKA-Aalst geves tigd is. Terwijl geregeld verse Tanzania- koffie gezet wordt, gaat het relaas over een dubbelbesluit in Evere en dubbelgezichten in Aalst, typisch Aal- sterse feiten, over VAKA zelf en over raketten Zonder raketten geen vredesbeweging Het is een feit dat de voorgenomen in stallatie van nieuwe atoomwapens (de «raketten») in West-Europa de vredes beweging een sterke en massale ach terban bezorgd heeft. Maar ook orga nisatorisch moet je een onderscheid maken. Zo is het VAKA (Vlaams Aktie- komitee tegen Atoomwapens) een in maart '80 opgerichte koepel binnen het O.C V (Overlegcentrum voor de Vrede). Het VAKA is een permanent overlegkomitee tegen de atoomwa pens. Ik herinner mij nog de betoging in december '79 tegen de neutronenbom.,.. Ondanks nauwelijks één maand voor bereiding (het komitee waar later het VAKA zou uit groeien kwam pas de eerste keer samen op 12 november '79) kwamen toch 70.000 mensen naar Brussel Vooral na de betoging in 1981 waar zowat 200.000 mensen tegen de kernraketten (en voor ontwa pening in het algemeen) op straat kwamen, is het VAKA verder uitge groeid. Verenigingen die erbij aanslui ten moeten minstens in drie provincies uitgebouwd zijn, en partijen worden geweerd. Behalve de vredesorganisa ties (Pax Christi, I.O.T., IKOVE, Vrede,.. Socialistische Solidariteit. OXFAM, Elcker-lk. die er van bij het begin bijwaren, zie je nu ook Kriste nen voor het Socialisme. Wereldscho- len, VIA. Kommunistische Jeugd, Jongsocialisten, M.J.A., Medici tegen Atoomwapens, en andere., ik heb het lijstje niet bij op 't ogenblik. Van wanneer bestaat VAKA-Aalst eigenlijk wel Het geheugen is een zeef... Van in maart '80. Het is wel zo dat we hier al met een vredesaktie-traditie zaten. Sinds 1977 werden er alterna tieve 11 -novemberherdenkingen (fak keltochten) ingericht, aanvankelijk een initiatief vanuit Humanistische hoek Sinds 1980 organiseert VAKA- Aalst deze fakkeltochten Deze traditie verklaart voor een groot stuk waarom hier in Aalst de vredesaktie ruimer opgevat wordt dan de loutere kernbe- wapeningsproblematiek. In de meeste gemeenten is dat niet zo Ook is het zo dat de «fakkeltochten» als aktietip door VAKA-nationaal aanbevolen wor den; dat idee kwam van Aalst uit Wat is de bedoeling van zo'n plaatselijke komi- tees Natuurlijk schakel zijn in mobilisatie kettingen, zoals nu voor de betoging vlot systeem van interne kommunika- tie. Anderzijds is er naast die informa tie- en mobilisatiefunktie ook een taak naar het beleid toe. Dat zijn dan meer bepaald de gemeenteraden en parle mentairen van de streek. Het is immers zo dat er wel een volksmeer derheid tégen de raketten is gekant, maar dat deze meerderheid zich (nog niet politiek vertaald heeft Via het trachten kernwapenvrij verklaren van gemeenten, moties en enquêtes willen we hiertoe bijdragen. Misschien straks even kijken naar de resulta ten tot nog toe. Eerst wou 'k toch graag weten wie er zoals deel uitmaakt van VAKA-Aalst. Er zijn vertegenwoordigers van een ruim aantal organisaties (Jebron. Wereldwinkel, Agalev, SP, Humanisti sche Jeugd, Gastarbeiderswerking, Kommunistische Jeugd,... om maar een paar voorbeelden te noemen), maar meer en meer komen ook ge woon individueel geïnteresseerden. Behalvp nu sinds kort Chiro zijn de eigenlijke jeugdverenigingen er maar weinig bij betrokken. Ook uit het onderwijs komen tot nog toe geen afgevaardigden (wel individueel-geïn- teresseerden), hoewel er daar toch wel belangstelling is. Een minder goede relatie hebben we met de vere nigingen van 't Groen Kruis, met uit zondering van de K.A.J. Hoezo Het is een feit dat men in het A.C.W. plaatselijk in Aalst nogal verdeeld denkt, en niet op dezelfde golflengte zit als het A.C.W. nationaal, dat de 8 ordewoorden onderschrijft. Typerend is dat op de startdag van het A.C.V. in Aalst een uur uitgetrokken werd voor de vredesproblematiek waar iemand als Nic Leynsse kwam stellen dat VAKA voor eenzijdige ontwapening is.. Wat niet juist is Zeker niet We zijn wel voor het zetten van beperkte eenzijdige stappen om uiteindelijk tot wederzijdse ontwape ning te komen. Hoe geraakt men anders uit die waanzinnige bewape ningsspiraal De partijen, op welke kan je rekenen In Aalst zijn dat helaas de oppositie partijen Eddy Cockuyt is het enige raadslid van de meerderheid dat het VAKA-platform ondertekend heeft. Wat de Volksunie meer bepaald betreft is het momeneel zo vroeger was dat anders dat Jan Caudron (die onze standpunten genegen is) in eigen naam moet spreken, wegens verdeeldheid in zijn partij. We moeten nog opmerken dat in plaatselijke VAKA-komitees partijen wel aktief kunnen meewerken, wat nationaal met zo is. Van de gemeenteraadspartijen is dat dus enkel de SP momenteel. Die dan nog weinig aanwezig is. (Vier sec. stilte) Dat is iets anders. Hebben jullie sukses bij de bevolking We mogen zeggen dat een groot deel van de bevolking achter onze aktie staat. Dat blijkt niet alleen uit de zeer talrijke affiches voor winkels en bij partikulieren (weet je dat er voor gans Vlaanderen nu al 600.000 affiches weg zijn, tegenover 300.000 in 1981 9). maar ook uit het grote aantal aktiviteiten die de verenigingen op zichzelf inrichten. Toch moesten we vaststellen dat onze vredesdag (8 mei 1982) met zijn overdaad aan debatten geen meevaller werd. Enkel het kin derprogramma in Netwerk en de tekenwedstrijd (waar vele scholen aan meededen) vielen mee. We denken dat de debat-formule het afgedaan heeft. Een volgende Vredesdag zal er dan ook anders uitzien Ook de fakkeltochten brengen toch maar hoop en al 300 mensen op de been Ja, maar vorig jaar waren er toch 450. Vergelijk met de 500 in Gent... Natuurlijk speelde hier mee dat Dr. De Loof, die nadien in de Madeion sprak over zijn boek «En niemand hoort je huilen», toen in het brandpunt van de belangstelling stond. Ook de pers- bond heeft serieus meegewerkt, door op de dag zelf de persprijs aan Dr De Loof te overhandigen. Waarom richten jullie nu geen informatie- of Op de gemeenteraad van 27 september deelde de burgemeester toch mee dat op de Vrijetijds- beurs een plaats was voorbehouden voor het VAKA Niets is minder waar. Op de opening van de beurs kregen we van schepen Bourlon een formeel verbod om ook maar éen affiche op te hangen Dat dit toch gebeurde is te danken aan een groot aantal standhouders, die op hun eigen stand een affiche toelieten. Het stadsbestuur heeft geen enkele verdienste, wel integendeel. Op diezelfde gemeenteraad werd een motie unaniem goedgekeurd waarin de gemeenteraad zich principieel kant tegen het vervoer, de op slag en de aanmaak van kernwapens op zijn grondgebied. Dit was een sterk afgezwakte motie Men heeft geweigerd tegelijkertijd aan wil tegenhouden waarmee men niet akkoord gaat, maar wat men niet rechtuit durft zeggen. Waarom brengt jullie persbericht ook 11.11.11 hierbrfte pas Wel, zoals bekend heeft 11.11.11 ook een «politiek luik», en is het niet uit sluitend een liefdadigheidsaktie. Dit jaar wordt in dat politiek luik opgeroe pen tot deelname aan de Vredesbeto- ging en worden de betogingseisen kaderend in het streven van «vrede door en voor ontwikkeling» overge nomen. In Aalst is het stadsbestuur, en meer bepaald schepen Bourlon, hier blijkbaar nret gelukkig mee. Be wijs is wel dat een ontwerptekst, opgesteld door iemand van de 11.11.11 -stuurgroep die werkzaam is bij het N C.O.S. zelf, zodanig gecen- De harde kern van VAKA rond de tafel, (gu mobilisatieakties in, zoals in Haaltert en Den derleeuw... Het blijft bij een paar keer aktie op de zaterdagmarkt... Het verschil met Aalst is dat men gin der, gezien het kleinere bevolkings aantal, meer op mekaar aangewezen is en samenwerking zoekt. De verzui ling is in Aalst toch wel een feit. Men richt heel gemakkelijk iets in voor het eigen publiek (de Mikisklub. K.A.V Nieuwerkerken, Jebron, Kreja, jeugd- klub Terlinden...); de noodzaak tot samenwerking is er niet zo direkt. Voor de met-georgamseerden is dat te betreuren. Waarom is VAKA-Aalst nog .nodig, als de bevol king reeds bewust is De invloed op het beleid is bijlange nog niet groot genoeg, en de aktie moet nog méér geaktiveerd worden, ook na 23 oktober. We kunnen al ver melden dat vanaf 11 november tot kerstmis, elke zondag om 5 vóór 12 symbolisch bloemen zullen gelegd worden, in gans het land, op een af te spreken plaats. Ook in Aalst zal dat' gebeuren. Laat het ons inderdaad nu hebben over dat beleid. Jullie zijn allesbehalve tevreden met de houding van het stadsbestuur... Laat ons punt vóór punt nuchter bekij ken. Van ons voorstel tot organisatie van een gemeentelijke vredesweek zijn enkel weerhouden de formele uitroeping van «vredesweek» tussen 1 7 en 24 september, en in zekere zin vredes-informatieverschaffing in de bibliotheek. Dat laatste dan wel met- sterke NAVO-propaganda, of moet men de NAVO ook al beschouwen als een vredesbeweging Het is precies de NAVO die in België de 48 atoomra ketten wil plaatsen waar wij ons tegen verzetten Er kwam niets in huis van een uitnodi ging aan de Aalsterse verenigingen en scholen om aktiviteiten in te richten rond ontwapening, vrede en ontwikke lingssamenwerking in die week. Aan de invalswegen werd géén bord geplaatst «Aalst kernwapenvrij», en van enig overleg met VAKA hiertoe was volstrekt geen sprake. de regering te vragen hetzelfde te doen, en men heeft niet willen oproe pen tot de vredesbetoging van 23 oktober. Wel zweert men uitdrukkelijk trouw aan de NATO. Alsof ons land uit de NATO zou moeten stappen, indien het de raketten zou weigeren In jullie jongste persbericht staat ook wat over de burgemeester. Inderdaad. Nochtans A.C.W.-er wei gert hij uitdrukkelijk de platformeisen van VAKA te ondertekenen, zogezegd omdat ze zouden afwijken van deze van zijn sociale organisatie, het A.C.W. Dit ondertekende zelf echter wel die platformeisen en neemt aktief deel aan de mobilisatie. Ofwel is de burgemeester onwetend over deze stellingname, ofwel is hij te kwader trouw. Kunnen jullie er wat op tegen hebben als een gemeenteraad demokratisch wat anders beslist dan wat jullie willen Dat gebeurt precies niet Systema tisch werd op de gemeenteraden de publieke diskussie over de VAKA- voorstellen geweigerd. Ofwel werden de agendapunten verschoven naar de (niet openbare) kommissies, ofwel werden er afspraken gemaakt «en petit comité» tussen de fraktievoorzit- ters. In het algemeen moeten we trou wens vaststellen dat men een oneer lijke en schijnheilige politiek voert In vage bewoordingen wendt men sym pathie voor de «vrede» voor. terwijl men in werkelijkheid de vredesbewe ging zelfs morele steun weigert. Demokratie is wat anders dan die schijnheiligheid Zie je die tegenwerking ook niet in de jeugd raad, waar ondervoorzitster Vera Van der Borght een oproep voor de betoging eerst niet wou ter stemming brengen, en nadien deze pas wou bekendmaken nadat het stadsbestuur er kennis van zou genomen hebben Ja, we klagen daar ook over in onze persmededeling. Het-argument van de «onbevoegdheid», dat gehanteerd werd, is trouwens een dooddoener die vooral gebruikt wordt, als men zaken sureerd werd dat enkel het louter lief dadige behouden is. Deze verminkte tekst is dinsdag aan de pers overhan digd door het Schepenkollege. Dit is absoluut geen manier van doen De verwachtingen voor zondag Een half miljoen Je weet dat nooit van tevoren. Het is te betreuren dat we in Aalst tot geen gezamenlijke ver- voersregeling kunnen komen zijn. Er zijn bussen bij het ABVV (gratis), het ACW (50 fr.), bij Chiro en mogelijks nog andere organisaties. Wijzelf maken die mogelijkheden wel bekend, maar roepen vooral op om samen per trein te gaan. Er wordt een extra-trein ingelegd die om half een stipt vertrekt in Aalst. Een korting van 50 wordt toegestaan door de N.M.B.S. Wordt er een bus ingelegd naar de Vredesbeto ging in Nederland (Den Haag), op zaterdag 29 oktober Ja Vertrek om halfnegen aan het sta tion. Ticketten zijn te bekomen aan 325 fr. in de Wereldwinkel (Hopmarkt 11, Aalst, 053/77 08 83). Genoteerd. Dankjewel voor dit gesprek. Hope lijk zonder paraplu's zondag (P.D.) Langs de spoorlijn Aalst- Erembodegemworden treinreizigers reeds verschillende weken geprikkeld door dit spandoek. Cp 23 oktober ziet U het ook in Brussel, (gi)

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8